Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.10.2006, 13:52:51
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

irina77,eu nu am luat in deradere anumite invataturi reale,am numit "povesti nemuritoare",sugestii si lucruri care practic au disparut din secolul acesta,cum ar fi parerea ta(si nu reprezinta o invatatura reala)ca un cuplu sa se opreasca din impreunare,chiar si la o varsta inca tanara se intelege,in momentul in care hotarasc sa nu mai faca copii.Aceasta mi se pare o absurditate...cel putin pentru vremurile noastre chiar si crestine.Am trait printre preoti si crestini tot mai apropiati de biserica si n-am auzit la nimeni sa adopte aceasta metoda.Pana la urma problema contraceptiei ramane un subiect tabu pentru biserica,pentru ca nici chiar ea n-o mai poate tine in frau la adevaratele valori religioase,se merge mai degraba pe evitarea avorturilor.Nu mai face nimeni sacrificii spirituale de genul"daca o nastere este cu risc,atunci risc sa mor pentru Dumnezeu decat sa fac cezariana si sa nu suport durerea,si ulterior sa ajung la legarea trompelor,si deci la o forma sigura si ireversibila de contraceptie",absolut nimeni nu mai gandeste asa,nici femeile foarte credincioase,si cu atat mai putin preotesele.Bine-nteles ca un forum nu reprezinta prilej de discutii bazate pe experiente personale,am observat,un forum este un loc de discutii subiective in care majoritatea nu sunt in stare sa spuna mai mult decat citate,si iar citate ale unor preoti,unii au ajuns sa-i divinizeze mai mult pe acestia decat pe cel care este "Calea Adevarul Si Viata".Fii fericita "irina77" ca tu vrei si poti sa tii invataturile,asa cum au fost date ele,nealterate,dar peste ani si ani sa-ti amintesti de mine....Am trait zeci de ani inmijlocul si sub povata bisericii,sau mai bine zis,al oamenilor ei,si uite-asa ei m-au invatat in cele din urma ce-nseamna ura si dragostea,ce-nseamna nepasarea si dezgustul,ce-nseamna ipocrizia si prostia...ei m-au invatat ce-nsemna faradelegea si indrazneala,durerea si deznadejdea,si tot ei m-au invatat ce-nseamna bucuria si realismul,speranta si credinta,smerenia si infranarea......toate acestea prin fapte si simtiri.Deci,credinta este un lucru prea intim ca sa o fluturam ca pe o pancarda,cu-atatea si-atatea citate.Nicaieri nu te lepezi in realitate de lume ori de firea omeneasca supusa greselii,peste tot oamenii sunt oameni,daca vrei sa fii credincios,fati-l prieten pe Domnul,colaboreaza cu El pentru un echilibru decent al vietii,fii credincios atat cat sa nu ajungi fatarnic,ori chiar sa te minti pe tine insuti,si mai ales fii smerit.Dumnezeu insasi s-a dat pe Sine exemplu pentru cele propovaduite pe pamant,s-a dat si jertfa,noi nu facem decat sa vorbim,ori chiar sa strigam in gura mare ceea ce scrie-n carti,cat despre jertfa PAUZA,suntem mai nepasatori decat cei care n-au citit macar o carte religioasa.Puteti sa-mi sariti in cap,dar asta este o realitate simtita si traita de toti!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.10.2006, 15:26:09
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Cred ca a fi smerit inseamna, intre altele, sa nu pui experienta ta personala despre ce se poate sau nu mai presus de invatatura Bisericii. Imaginati-va ca intra multi tineri aici si citesc ce-ati scris- ii descurajati de la inceput. Repet: cunosc familii care au ales curatia de la o varsta relativ tanara, din considerente duhovnicesti. Deci SE POATE.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.10.2006, 16:14:11
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Si eu cunosc familii care traiesc o ortodoxie autentica si vad ca se poate si e atata pace si bucurie ca ai tot sta langa ei. Si sa nu credem ca daca ne lasam in voia lui Dumnezeu, El ne va da 15 copii. El nu ne da decat ce putem sa ducem, nimic mai mult. Am o prietena care a ramas insarcinata dupa 7 luni de la nunta, alta care s-a casatorit acum 6 luni si inca nu are nici o veste desi tare mult isi doresc un bebelas, si alta care s-a casatorit acum un an si o luna si inca nu se intrevede nimic.

Asa ca sa nu credem ca Dumnezeu traieste numai in ceruri si nu stie cu ce probleme ne confruntam noi aici si cand putem sa avem un copil. El e mai aproape decat ne putem imagina. Numai duhul acestei lumi ne poate face sa credem ca putem noi sa ne organizam toata viata si ca noi stim mai bine ce e de facut, adica filozofia de a pune omul in centrul universului, in loc sa-I lase locul lui Dumnezeu.

Fratilor, daca vrem ca voia noastra sa fie o indeplinire a voii Lui, atunci EL revarsa binecuvantarea LUI peste noi, peste familiile noastre, peste intreaga omenire. Sa ne decidem ce vrem sa fim si unde vrem sa fim, sa nu mai jucam teatru cu masca de crestini ortodocsi, dar comportamente de atei, astfel inducandu-i si pe altii in eroare.

Elena
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.10.2006, 19:10:33
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Vreau sa cer iertare daca am suparat pe cineva .Am crezut ca se poate discuta mai calm ,dar prea s-au aprins spiritele . Va rog sa ma iertati daca am spus ceva care a produs vrajba .Recunosc ,nu sint decit un om pacatos . Va rog din inima sa ma iertati !in special pe tine Elena imi pare nespus de rau . Iarta-ma ! Nu stiu cum fac "ma lovesc " mereu de tine poate pentru ca .. .....te iubesc in Iisus Hristos !
Va doresc pace si impacare in Cel care ne iubeste .
Doamne binecuvinteaza !
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.10.2006, 19:12:24
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Si eu cunosc familii care traiesc o ortodoxie autentica si vad ca se poate si e atata pace si bucurie ca ai tot sta langa ei. Si sa nu credem ca daca ne lasam in voia lui Dumnezeu, El ne va da 15 copii. El nu ne da decat ce putem sa ducem, nimic mai mult. Am o prietena care a ramas insarcinata dupa 7 luni de la nunta, alta care s-a casatorit acum 6 luni si inca nu are nici o veste desi tare mult isi doresc un bebelas, si alta care s-a casatorit acum un an si o luna si inca nu se intrevede nimic.

Asa ca sa nu credem ca Dumnezeu traieste numai in ceruri si nu stie cu ce probleme ne confruntam noi aici si cand putem sa avem un copil. El e mai aproape decat ne putem imagina. Numai duhul acestei lumi ne poate face sa credem ca putem noi sa ne organizam toata viata si ca noi stim mai bine ce e de facut, adica filozofia de a pune omul in centrul universului, in loc sa-I lase locul lui Dumnezeu.

Fratilor, daca vrem ca voia noastra sa fie o indeplinire a voii Lui, atunci EL revarsa binecuvantarea LUI peste noi, peste familiile noastre, peste intreaga omenire. Sa ne decidem ce vrem sa fim si unde vrem sa fim, sa nu mai jucam teatru cu masca de crestini ortodocsi, dar comportamente de atei, astfel inducandu-i si pe altii in eroare.

Elena
SA stii ca ai perfecta Dreptate
Lucrurile stau intocmai
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.10.2006, 03:51:42
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Este adevarat ca daca ne rugam lui Dumnezeu avem binecuvintarea Lui .
Noi nu stim sa ne rugam ,sau daca aflam cum ar trebui sa facem ,e prea tirziu . Tineretul nu se roaga , vorbesc de majoritate .
Intre rudele mele este o familie cu 14 copii . Ea a lucrat la sapa toata viata ,s-a ingrijit de primii , restul s-au crescut unul pe altut ,au fost saraci foarte dar le-au primit pe toate asa cum au venit .Noi ceilalti, am conlucrat fiecare mai mult sau mai putin cu deavolul ,caci nici o metoda nu este nevinovata . Nu cunosc familie sa fi trait liber .Repet , noi n-am stiut sa ne rugam ,nu ne-a invatat nimeni.
Pe o femeie care a nascut (caci iti tremura inima de durere , nu stii va rezista sau va crapa )n-o poti convinge ca trebuie sa se increada in Dunmezeu prin post si rugaciune , trebuie sa fie extrem de credincioasa (amindoi).Un asemenea cuplu nu e reprezentativ .Sa nu spunem cum ne-am dori , sa vorbim de realitate .
A enumera pe degete ,si eu stiu o familie ,si eu , si eu citeva nu e esential .
Ma doare cind preotul face bilantul la sfirsitul anului , "poporul roman a facut ....atitea chiuretaje " . Vom da socoteala pentru toate . Este nevoie de multa pocainta . de multe lacrimi din partea fiecarei femei , pentru ea si pentru toate indiferent cum traieste sau a trait . caci rugindu-te pentru altele te ocroteste Dumnezeu si pe tine ,tu care esti acum in mijlocul vietii . Numai asa primim iertare .
Am avut ocazia sa fiu la capataiul unor muribunzi ,dintre care si 3 femei (cu multe probleme in viata ). Nu vreau sa sperii pe nimeni dar de atunci mi-a disparut risul .nu mai cunosc scest cuvint . De acea vreau sa spun la cine vrea sa auda .Se vor prezenta toti deavolii la patul nostru si vor cere sufletul nostru ,daca nu cerem iertare la Iisus Hristos ,nu e de gluma .
Sa ne rugam la Dumnezeu sa ne dea intelepciune si lacrimi de pocainta , si cine poate sa se roage sa se roage pentru toate si pentru toti . N-am sa mai revin in aceasta problema .Am considerat ca trebuie sa mai fac aceasta completare pentru ca imi apasa sufletul .
Dumnezeu sa ne ierte !
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.10.2006, 15:59:42
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Si pe mine sa ma iertati daca "m-am aprins" si sa nu o luati in nume personal.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.11.2006, 14:51:46
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

(preluat de pe www.avort.net)
Ce să facem dacă nu ne dorim copii? Cum să ne ferim?

Vă daţi seama că nu vă recomand nici un mijloc de contracepţie. În momentul în care v-aţi căsătorit, v-aţi luat acest jug asupra voastră, chiar dacă staţi într-o garsonieră. Eu sunt convinsă că Dumnezeu vă vede acest neajuns şi poate nu vă dă copii, dar nu vă feriţi. Vreau să vă spun un lucru: am văzut atâţia tineri şi cu copii şi fără, care au născut toţi copiii pe care i-a dat Dumnezeu, 1, 2, 3, unii mai mulţi. În momentul în care a intervenit îndoiala: uite, nu mai pot, n-am spaţiu, n-am bani, în momentul acela au început să aibă avorturi şi 7 pe an. Rar se poate aşa ceva. În momentul în care vrei avorturi, o să ai. În momentul în care vrei naşteri şi copii, o să ai.

Dar Dumnezeu nu-ţi dă mai mult decât poţi. Fiecare copil, după părerea mea, e o cruce şi Dumnezeu îţi dă câte poţi duce. Nu-ţi dă nici 10, nici 20. îţi dă câte poţi. Important este să te laşi în mâna Lui.

Am văzut mame care la al şaptelea copil au făcut avort. În momentul acela au pierdut tot. Chiar dacă au făcut şase copii înainte. La al şaptelea copil au făcut avort. Şi am avut eu mame care au păţit la fel. S-au dus la mari duhovnici şi au zis: „Ce mă fac? M-au părăsit toţi copiii, mi s-a întâmplat mult rău”. Şi a zis părintele: „Ai făcut cumva un avort?” „Da” „Ei, pentru acest avort nu te vei mai bucura nici de ceilalţi”.

În momentul în care vă feriţi, indiferent cu ce, tot ajungeţi la un avort. Şi gândiţi-vă, această boală sufletească apare asupra voastră. Rugaţi-vă, Dumnezeu vede că nu puteţi, dar nu vă feriţi. Nu vă feriţi. Nu fiecare contact sexual duce la o sarcină. Nu fiecare ovul eliminat, chiar dacă e matur, e fecundabil. Ştiinţific s-a dovedit că ovulele, chiar şi mature, nu pot fi fecundate, nu se ştie de ce. Nu orice ovul poate fi fecundat, nu oricând. Trebuie anumite situaţii.

Discutând cu mame care au 5, 6 sau 7 copii, pot să vă spun că după 2-3 copii nu s-au protejat niciodată. Am discutat cu părinţi care au un copil sau doi. Nu s-au protejat niciodată nici după aceea. Cred că mă repet: În momentul în care crezi că ai destui copii şi nu mai doreşti, în momentul acela apare acea voie a ta proprie şi în momentul acela am observat, şi la mame şi la tinere, că apar probleme în familie. Până la divorţ, să ştiţi. Avortul poate duce la divorţ. Şi pe urmă rămâneţi singură cu acei 2 sau 3 copii. Am văzut mulţi divorţaţi din cauza aceasta. Avortul se repercută nu doar asupra mamei, ci şi asupra tatălui şi a copiilor.

Am fost acum în Craiova şi după ce am povestit de sindromul post-avort mi-a venit un om în vârstă, un bărbat care mi-a spus: „Doamna doctor, parcă mi-aţi spus viaţa familiei mele. Am 3 copii. Al 4-lea eu mi l-am dorit, nevastă-mea nu, fără voia mea s-a dus şi a făcut avort. După acest avort n-a durat mult, a intrat în schizofrenie, acum este internată la psihiatrie. Problema este că încep să mi se îmbolnăvească şi ceilalţi 3 copii”. Dintr-un singur avort. A fost la Craiova. Vă spun că mereu mi se confirmă ceea ce spun. Nu se exteriorizează. Niciodată nu veţi vedea pe o fişă medical㠄sindrom post-avort”. Nici la schizofrenie, nici la psihoze, nici la alte depresii. Am văzut medici care au atacuri de panică după avort. Şi să ştiţi că au ajuns să se drogheze în fiecare seară cu medicamente şi nu scapă de aceste atacuri de panică. Au făcut un singur avort sau două. Dacă vă feriţi, indiferent cu ce vă feriţi, tocmai asta faceţi. Apare îndoiala şi o să aveţi fie un avort, fie o sarcină nedorită. Să nu vă gândiţi că o să am 2-3 copii, după aceea ce fac? Aşteptaţi să vedeţi câţi o să aveţi şi rugaţi-vă să vă dea Dumnezeu cât puteţi purta. Alt răspuns nu cred că vă pot da.

Trebuie o mare tărie sufletească pentru a merge pe această cale, este o singură cale, fără stânga, fără dreapta, este o cale drept înainte cea a Ortodoxiei în duh şi în adevăr. Nu cred că există altă cale, decât alta care ne va face să suferim şi care va duce la pierderea sufletelor noastre şi ale copiilor noştri. Fiindcă trebuie să ştiţi, şi copiii noştri suferă. Un singur copil dacă vom naşte şi restul îi omorâm, el va fi un supravieţuitor, cum zice un părinte, şi va lua asupra lui toate acele păcate şi să nu ne mirăm că va muri sau se va îmbolnăvi.

Dr. Christa Todea-Gross - Conferinţă la Oradea 2004
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.11.2006, 15:28:31
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Atat de interesant mi s-a parut articolul postat de tine, IRINA77, incat mi-am luat indrazneala de a-l corecta. Te rog frumos sa ma ierti dar nu puteam sa lipsesc pe altii de acest adevar spus de un medic.
Ce sa facem daca nu ne dorim copii? Cum sa ne ferim?

Va dati seama ca nu va recomand nici un mijloc de contraceptie. In momentul in care v-ati casatorit, v-ati luat acest jug asupra voastra, chiar daca stati într-o garsoniera. Eu sunt convinsa ca Dumnezeu va vede acest neajuns si poate nu va da copii, dar nu va feriti. Vreau sa va spun un lucru: am vazut atatia tineri si cu copii si fara, care au nascut toti copiii pe care i-a dat Dumnezeu, 1, 2, 3, unii mai multi. În momentul în care a intervenit îndoiala: uite, nu mai pot, n-am spatiu, n-am bani, în momentul acela au început sa aiba avorturi si 7 pe an. Rar se poate asa ceva. În momentul în care vrei avorturi, o sa ai. În momentul în care vrei nasteri si copii, o sa ai.

Dar Dumnezeu nu-ti da mai mult decat poti. Fiecare copil, dupa parerea mea, e o cruce si Dumnezeu îti da cate poti duce. Nu-ti da nici 10, nici 20. îti da cate poti. Important este sa te lasi în mana Lui.

Am vazut mame care la al saptelea copil au facut avort. În momentul acela au pierdut tot. Chiar daca au facut sase copii înainte. La al saptelea copil au făcut avort. Si am avut eu mame care au patit la fel. S-au dus la mari duhovnici si au zis: „Ce ma fac? M-au parasit toti copiii, mi s-a întamplat mult rau”. Si a zis parintele: „Ai facut cumva un avort?” „Da” „Ei, pentru acest avort nu te vei mai bucura nici de ceilalti”.

În momentul în care va feriti, indiferent cu ce, tot ajungeti la un avort. Si ganditi-va, aceasta boala sufleteasca apare asupra voastra. Rugati-va, Dumnezeu vede ca nu puteti, dar nu va feriti. Nu va feriti. Nu fiecare contact sexual duce la o sarcina. Nu fiecare ovul eliminat, chiar daca e matur, e fecundabil. Stiintific s-a dovedit ca ovulele, chiar si mature, nu pot fi fecundate, nu se stie de ce. Nu orice ovul poate fi fecundat, nu oricand. Trebuie anumite situatii.

Discutand cu mame care au 5, 6 sau 7 copii, pot sa va spun ca dupa 2-3 copii nu s-au protejat niciodata. Am discutat cu parinti care au un copil sau doi. Nu s-au protejat niciodata nici dupa aceea. Cred că ma repet: În momentul în care crezi ca ai destui copii si nu mai doresti, în momentul acela apare acea voie a ta proprie si în momentul acela am observat, si la mame si la tinere, ca apar probleme în familie. Pana la divort, sa stiti. Avortul poate duce la divort. Si pe urma ramaneti singura cu acei 2 sau 3 copii. Am vazut multi divortati din cauza aceasta. Avortul se repercuta nu doar asupra mamei, ci si asupra tatalui si a copiilor.

Am fost acum în Craiova si dupa ce am povestit de sindromul post-avort mi-a venit un om în varsta, un barbat care mi-a spus: „Doamna doctor, parca mi-ati spus viata familiei mele. Am 3 copii. Al 4-lea eu mi l-am dorit, nevasta-mea nu, fara voia mea s-a dus si a facut avort. Dupa acest avort n-a durat mult, a intrat în schizofrenie, acum este internata la psihiatrie. Problema este ca încep sa mi se îmbolnaveasca si ceilalti 3 copii”. Dintr-un singur avort. A fost la Craiova. Va spun ca mereu mi se confirma ceea ce spun. Nu se exteriorizeaza. Niciodata nu veti vedea pe o fisa medicala „sindrom post-avort”. Nici la schizofrenie, nici la psihoze, nici la alte depresii. Am vazut medici care au atacuri de panica dupa avort. Si sa stiti ca au ajuns sa se drogheze în fiecare seara cu medicamente si nu scapa de aceste atacuri de panica. Au facut un singur avort sau doua. Daca va feriti, indiferent cu ce va feriti, tocmai asta faceti. Apare îndoiala si o sa aveti fie un avort, fie o sarcina nedorita. Sa nu va ganditi ca o sa am 2-3 copii, dupa aceea ce fac? Asteptati sa vedeţi cati o sa aveti si rugati-va sa va dea Dumnezeu cat puteti purta. Alt raspuns nu cred ca va pot da.

Trebuie o mare tarie sufleteasca pentru a merge pe aceasta cale, este o singura cale, fara stanga, fara dreapta, este o cale drept înainte cea a Ortodoxiei în duh si în adevar. Nu cred ca exista alta cale, decat alta care ne va face sa suferim si care va duce la pierderea sufletelor noastre si ale copiilor nostri. Fiindca trebuie sa stiti, si copiii nostri sufera. Un singur copil daca vom naste si restul îi omoram, el va fi un supravietuitor, cum zice un parinte, si va lua asupra lui toate acele pacate si sa nu ne miram ca va muri sau se va îmbolnavi.

Dr. Christa Todea-Gross - Conferinţă la Oradea 2004

Inca o data iertare Irina77 pt indrazneala!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.11.2006, 15:31:37
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

N-ai pt ce sa-mi ceri iertare, chiar iti multumesc frumos, eu n-am avut ragazul sa corectez. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avort - pro sau contra? Bast-et Generalitati 224 25.02.2018 20:42:21
Anticonceptionalele luz luz Intrebari utilizatori 30 12.12.2011 10:25:58
Despre avort... amatyyy Homosexualitatea 173 23.09.2011 11:37:36