Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.06.2011, 08:09:34
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit Ajutati-ma daca puteti.

Am o mica problema cu prietena mea. Ea este genul de om care nu lasa pentru nimeni si pentru nimic. Eu in schimb las pentru oricine, sa nu fie suparari ca eu sunt satul de suparari. Totul a inceput de duminica cand ma luase ametelile de la bautura, eu sincer recunosc si regret ceea ce am facut , dar din aceasta vorba am ajuns la altele. Prietena imi zice mereu ca la facultate cand o sa plec ( eu la liceu termin in a 12 ea la profesionala termina in a 13 si suntem amandoi clasa a 11 acum) o sa plec cu baieti si tot asa o sa fac ma imbat si ma duc pe la fete. Faza este ca eu nu vreau sa fac asa ceva, eu am renuntat pana si la jandarmerie sa fiu aici langa ea sa fac o facultate sa nu fiu departe, dar degeaba ea nu are incredere in mine cu nimic. Eu mereu incerc sa merg pe latura asta ca decat sa ma enervez, sau sa ma supar, ci sa fiu bun si sa vorbesc cu oricine imi cere ajutorul, dar ea imi interzice inlegatura cu fetele. Adica daca imi cere sa le dau un pix ceva , ea imi zice de ce iam dat si etc. Imi zice mereu ca daca se intampla ceva de genu asta mai rau ramane cu ea si nu cu mine. In ultima perioada eu mereu am avut rabdare cu ea la certuri in schimb ea a vorbit asa ceva mai rau si daca ii ziceam sa nu mai vorbeasca rau cu mine ea imi zicea ca asa este ea.

Eu va cer un sfat din ce am apucat sa zic acuma, ce ma sfatutiti? Eu nu vreau sa ma despart de ea , ea asa este o fire ceva mai dura, dar chiar nu mai pot duce incontinuare acest lucru. Sunt foarte multe de povestit dar nu pot sa le spun pe toate din respect pentru prietena mea. Ce as putea sa fac? Eu de cand mam dat cu religia am devenit asa de moale, ajutator cu toata lumea , cu rabdare.
Poate ma ajuta cineva cu un sfat mic.
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.06.2011, 08:41:43
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Judecand strict prin prisma celor expuse de tine,atata vreme cat nu ii dai motive reale prietenei tale sa se indoiasca de tine,este clar ca aceasta este o problema care se leaga de nesiguranta ei de sine si nu are o legatura cu tine.
Faptul ca reprimi atat de mult nemultumirea pe care o ai si ai ajuns sa devii "moale" cum insuti spui nu iti este de nici un folos in aceasta situatie,pentru ca nu faci altceva decat sa acumulezi frustrari din cauza constrangerilor la care esti supus si intr-o zi o sa ajungi sa explodezi intr-o maniera care cu siguranta nu iti va place si nu va aduce vreun beneficiu relatiei voastre.
Exista o cale de mijloc intre a fi moale si a fi dur,agresiv si anume: fermitatea.Este necesar si foarte important ca in relatiile interumane sa stim sa ne exprimam nevoile si sa impunem limite atunci cand este necesar si este exact ceea ce ar fi bine sa aplici si tu in relatia cu aceasta fata pe langa comunicare,asta daca nu cumva ti-ai propus sa traiesti intr-o colivie de sticla cu ea si sa nu mai ai relatii interumane asa cum ar fi firesc si sanatos pentru fiecare dintre noi.
Si mai exista o lege nescrisa: cu cat vom incerca sa ingradim mai tare pe cineva din pricina nesigurantei noastre,cu atat respectiva persoana va simti nevoia sa evadeze de langa noi si cu cat vom acorda libertate,care este o expresie a iubirii si a respectului visavi de celalalt (in caz contrar,in lipsa acestei libertati putem vorbi despre posesie,atasament,dependenta),cu atat acela va simti sa ne caute,sa se apropie de noi mai mult.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.06.2011, 08:47:29
Liviu33
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In primul rand aveti o incompatibilitate de studii, tu liceu, ea profesionala. Tu vrei sa iti continui studiile (facultate) la ea e mai complicat. Dupa ce vei intra la facultate si vei vedea si cunoaste diverse lucruri si persoane crezi ca vei mai putea continua o relatie cu ea? Tu crezi ca nu constientizeaza chestiile acestea? Deja ai facut un sacrificiu pentru ea, fara sens crezi ca-si mai au rostul si altele? Faza cu certurile mi se pare dubioasa, raspusul ei. Pai inca nu sunteti casatoriti si inca nu ati dat de greu si voi va certati? Dupa casatorie ce faceti? Cursa inarmarilor? Povestea imi e cunoscuta si ea sesizeaza ca e o chestiune de timp pana se produce ruptura. Cat despre bautura, nu-ti cunosti limitele incat sa o faci fara riscuri. Am un bun prieten care azi la o petrecere, maine cu prietenii a devenit alcoolic in toata regula ne chinuim cu el cu dezalcolizari si sanatorii. Si crede-ma ca nu bea mai mult ca altii!
Ce am scris e doar o parere bazata doar pe ce ai scris, mai da detalii ca sa aprofundam problema!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.06.2011, 11:19:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
A Totul a inceput de duminica cand ma luase ametelile de la bautura.

Prietena imi zice mereu ca la facultate cand o sa plec ( eu la liceu termin in a 12 ea la profesionala termina in a 13 si suntem amandoi clasa a 11 acum) o sa plec cu baieti si tot asa o sa fac ma imbat si ma duc pe la fete.

Faza este ca eu nu vreau sa fac asa ceva, eu am renuntat pana si la jandarmerie
E chiar asa greu sa-ti dai seama la ce anume ar trebui sa renunti in primul rand?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.06.2011, 12:27:31
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iarta-ma !!

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
Am o mica problema cu prietena mea. Ea este genul de om care nu lasa pentru nimeni si pentru nimic. Eu in schimb las pentru oricine, sa nu fie suparari ca eu sunt satul de suparari. Totul a inceput de duminica cand ma luase ametelile de la bautura, eu sincer recunosc si regret ceea ce am facut , dar din aceasta vorba am ajuns la altele. Prietena imi zice mereu ca la facultate cand o sa plec ( eu la liceu termin in a 12 ea la profesionala termina in a 13 si suntem amandoi clasa a 11 acum) o sa plec cu baieti si tot asa o sa fac ma imbat si ma duc pe la fete. Faza este ca eu nu vreau sa fac asa ceva, eu am renuntat pana si la jandarmerie sa fiu aici langa ea sa fac o facultate sa nu fiu departe, dar degeaba ea nu are incredere in mine cu nimic. Eu mereu incerc sa merg pe latura asta ca decat sa ma enervez, sau sa ma supar, ci sa fiu bun si sa vorbesc cu oricine imi cere ajutorul, dar ea imi interzice inlegatura cu fetele. Adica daca imi cere sa le dau un pix ceva , ea imi zice de ce iam dat si etc. Imi zice mereu ca daca se intampla ceva de genu asta mai rau ramane cu ea si nu cu mine. In ultima perioada eu mereu am avut rabdare cu ea la certuri in schimb ea a vorbit asa ceva mai rau si daca ii ziceam sa nu mai vorbeasca rau cu mine ea imi zicea ca asa este ea.

Eu va cer un sfat din ce am apucat sa zic acuma, ce ma sfatutiti? Eu nu vreau sa ma despart de ea , ea asa este o fire ceva mai dura, dar chiar nu mai pot duce incontinuare acest lucru. Sunt foarte multe de povestit dar nu pot sa le spun pe toate din respect pentru prietena mea. Ce as putea sa fac? Eu de cand mam dat cu religia am devenit asa de moale, ajutator cu toata lumea , cu rabdare.
Poate ma ajuta cineva cu un sfat mic.
Cred ca esti demoralizat de ceea ce ti se intampla, explica-i prietenei tale pe un ton frumos ce fel de om esti tu, care sunt asteptarile tale de la ea si lasa-te de bautura, esti prea tanar sa-ti distrugi viata cu viciul asta. Sunt tare curios ce te-au sfatuit parintii in legatura cu prietena ta, stai de vorba cu ei si asculta-le sfatul, ei sunt cel mai aproape de tine si ei vad lucrurile mai bine. Nu esti singurul care a trecut prin asta. Daca vorbeste acum asa urat cu tine si nu esti casatorit cu ea, cum o sa vorbeasca dupa ? Dar vorbeste fara sfiala cu parinti tai despre problema si asculta de sfatul lor. Roaga-te ca Domnul sa-ti ajute sa gasesti drumul pe care sa mergi in continuare. Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.06.2011, 12:44:17
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Hristos a înviat!
Vă sfătuiesc să lăsați băutura cu totul! La 17 - 18 amețelile de la băutură nu ar avea ce să caute în viața dumneavoastră! Bunul Dumnezeu să vă ajute!
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.06.2011, 13:10:21
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Clasa a XI-a si o rupi pe bautura. O sa ai mare succes in viata.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.06.2011, 15:16:50
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
Am o mica problema cu prietena mea. Ea este genul de om care nu lasa pentru nimeni si pentru nimic. Eu in schimb las pentru oricine, sa nu fie suparari ca eu sunt satul de suparari. Totul a inceput de duminica cand ma luase ametelile de la bautura, eu sincer recunosc si regret ceea ce am facut , dar din aceasta vorba am ajuns la altele. Prietena imi zice mereu ca la facultate cand o sa plec ( eu la liceu termin in a 12 ea la profesionala termina in a 13 si suntem amandoi clasa a 11 acum) o sa plec cu baieti si tot asa o sa fac ma imbat si ma duc pe la fete. Faza este ca eu nu vreau sa fac asa ceva, eu am renuntat pana si la jandarmerie sa fiu aici langa ea sa fac o facultate sa nu fiu departe, dar degeaba ea nu are incredere in mine cu nimic. Eu mereu incerc sa merg pe latura asta ca decat sa ma enervez, sau sa ma supar, ci sa fiu bun si sa vorbesc cu oricine imi cere ajutorul, dar ea imi interzice inlegatura cu fetele. Adica daca imi cere sa le dau un pix ceva , ea imi zice de ce iam dat si etc. Imi zice mereu ca daca se intampla ceva de genu asta mai rau ramane cu ea si nu cu mine. In ultima perioada eu mereu am avut rabdare cu ea la certuri in schimb ea a vorbit asa ceva mai rau si daca ii ziceam sa nu mai vorbeasca rau cu mine ea imi zicea ca asa este ea.

Eu va cer un sfat din ce am apucat sa zic acuma, ce ma sfatutiti? Eu nu vreau sa ma despart de ea , ea asa este o fire ceva mai dura, dar chiar nu mai pot duce incontinuare acest lucru. Sunt foarte multe de povestit dar nu pot sa le spun pe toate din respect pentru prietena mea. Ce as putea sa fac? Eu de cand mam dat cu religia am devenit asa de moale, ajutator cu toata lumea , cu rabdare.
Poate ma ajuta cineva cu un sfat mic.
Sfatul meu este simplu : NU MAI BEA! Daca in clasa a XI-a ai luat-o cu betiile, curand te vei identifica cu alcoolul. Renunta la "sportul" asta pana o mai poti face usor.In primul rand pentru tine si in al doilea rand pentru cei din jurul tau.
Nimeni nu isi doreste un barbat alcoolic alaturi.Degeaba vrei tu sa ramai cu prietena ta, ca s-ar putea sa nu te mai doreasca ea.

Deci primul pas pe care te sfatuiesc sa-l faci este sa renunti la alcool definitiv.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.06.2011, 15:53:40
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
Am o mica problema cu prietena mea. Ea este genul de om care nu lasa pentru nimeni si pentru nimic. Eu in schimb las pentru oricine, sa nu fie suparari ca eu sunt satul de suparari. Totul a inceput de duminica cand ma luase ametelile de la bautura, eu sincer recunosc si regret ceea ce am facut , dar din aceasta vorba am ajuns la altele. Prietena imi zice mereu ca la facultate cand o sa plec ( eu la liceu termin in a 12 ea la profesionala termina in a 13 si suntem amandoi clasa a 11 acum) o sa plec cu baieti si tot asa o sa fac ma imbat si ma duc pe la fete. Faza este ca eu nu vreau sa fac asa ceva, eu am renuntat pana si la jandarmerie sa fiu aici langa ea sa fac o facultate sa nu fiu departe, dar degeaba ea nu are incredere in mine cu nimic. Eu mereu incerc sa merg pe latura asta ca decat sa ma enervez, sau sa ma supar, ci sa fiu bun si sa vorbesc cu oricine imi cere ajutorul, dar ea imi interzice inlegatura cu fetele. Adica daca imi cere sa le dau un pix ceva , ea imi zice de ce iam dat si etc. Imi zice mereu ca daca se intampla ceva de genu asta mai rau ramane cu ea si nu cu mine. In ultima perioada eu mereu am avut rabdare cu ea la certuri in schimb ea a vorbit asa ceva mai rau si daca ii ziceam sa nu mai vorbeasca rau cu mine ea imi zicea ca asa este ea.

Eu va cer un sfat din ce am apucat sa zic acuma, ce ma sfatutiti? Eu nu vreau sa ma despart de ea , ea asa este o fire ceva mai dura, dar chiar nu mai pot duce incontinuare acest lucru. Sunt foarte multe de povestit dar nu pot sa le spun pe toate din respect pentru prietena mea. Ce as putea sa fac? Eu de cand mam dat cu religia am devenit asa de moale, ajutator cu toata lumea , cu rabdare.
Poate ma ajuta cineva cu un sfat mic.

In primul rand, te sfatuiesc, asa cum au facut'o si altii inaintea mea, sa te lasi de bautura. Stiu ca atunci cand iesi "cu baietii" la o terasa, vara, merge o bere rece. Dar "ametelile" si betiile sunt ceva mai mult si esti prea tanar ca sa incepi sa iti distrugi ficatul.


In legatura cu prietena ta... nu vreau sa ma avant dincolo de oala mea, dar eu zic sa iei in calcul si posibilitatea ca ea te insala. Stiu multe astfel de cazuri, de fete/femei care nu sunt fidele si sunt cu ochii pe barbatii lor, ca niste vulturi, tocmai din teama de a nu li se intoarce roata. Se gandesc "uite, eu il insel cu unu, cu altu si nici nu'si da seama. poate asa face si el, fara ca eu, la randul meu, sa'mi dau seama". Daca elimini aceasta varianta, iti ramane sa discuti cu ea, pe un ton calm, cu multa sinceritate, sa ii explici ca ingradirea asta nu te va face sa ramai langa ea, ci dimpotriva, te va indeparta.
Mai trebuie sa ai in vedere si faptul ca atunci cand tu vei pleca la facultate, relatia voastra va avea de dat testul distantei. Iar daca lucrurile continua asa, imi pare rau sa'ti spun ca sunt slabe sanse sa il treceti cu bine. E cazul sa aveti o discutie in legatura cu viitorul vostru, sa stiti foarte bine ce vreti, atat de la voi cat si de la relatia voastra. Daca planurile sau gandurile de viitor nu coincid, nu merita sa va zbateti pentru o relatie condamnata oricum la moarte.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.06.2011, 20:22:10
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit

Nu mati inteles cu bautura. Eu bausem doar 2 beri atata tot pe stomacul gol. Eu deobicei nu mai beau, rareori beau cand mai fac treaba cu tata imi mai da un pahar de bere atata tot. Iar acuma bausem mai mult dar nu stiu exact ce ma apucat. Deobicei stau linistit, imi vad de viata mea.
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca ma puteti ajuta! Flory86. Umanitare 22 17.05.2013 15:38:10
Daca puteti sa ma ajutati! rusumadena Umanitare 2 06.11.2012 02:06:15
va rog sa ma lamuriti daca puteti... mary_boo Stiri, actualitati, anunturi 0 27.05.2011 01:56:18
Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat biancaalexa Impartasania (Taina Euharistiei) 3 16.03.2011 15:43:54