Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.08.2012, 13:11:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marinela Vezi mesajul
Eu traiesc in Italia de mult timp, sunt ortodoxa si intru in biserica catolica, ascult slujbele si ma rog la Dumnezeu, la Maica Domnului si la Iisus Hristos. Da, pentru Ei sunt si in biserica catolica. Pe Iisus cel rastignit il gasesti si la catolici. Am ales sa merg la biserica catolica, sa aprind o lumanare si sa ma rog la Dumnezeu pentru cei dragi de acasa, decat sa stau cu anii si sa nu intru intr-o biserica. Din cate stiu biserica ortodoxa propaga ecumenismul. Dumnezeu este peste tot. Si catolicii cred in Sf Treime ca noi, deci nu te simti vinovata si mergi sa te rogi lui Hristos, la catolici, daca biserici ortodoxe nu sunt. Doamne ajuta!
Din pacate de asta este ortodoxia romaneasca cum este, pentru ca pentru multi se rezuma la forma si nu mai reusesc sa ajunga la esenta.

Sa nu fie oare nicaieri prin apropiere o biserica ortodoxa la care sa ajungi poate cu nitela osteneaela in plus?

P.S.: Nu "propaga" nici un ecumenism, cu atat mai putin ala care il practici tu.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.08.2012, 13:12:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izmenuzza Vezi mesajul
Deci in definitiv domnilor pot intra in biserica catolica sa ma asez in genunchi sa plang si sa ma rog lui Dumnezeu pentru ca-mi este greu departe de casa si sa-L rog sa-mi dea putere si sa fie alaturi de mine?Nu am cerut special sa particip la slujbe sa iau sfanta impartasanie, vroiam simplu sa-l caut pe Dumnezeu sa simt sfintenia si linistea care o gasesc cand intru in biserica ortodoxa....Stiam ca biserica e casa domnului.Deci e pacat sau nu a intra si a ma ruga intr-o biserica catolica sau e mai bine daca stau in camera mea sa ma rog.
Si ei ii spun biserica, si protestantii (mai nou) au inceput sa-si zica "biserica" in loc de "casa de adunare" sperand ca vor mai pacali niste ortodocsi..

Vezi ce a spus si Mihai, care e catolic - daca iubesti ortodoxia, mai bine ramai acasa si te rogi acolo.

Nu ai cautat sa vezi daca nu este o comunitate ortodoxa undeva in apropiere, cu preot, care tine slujbe pe undeva?

Last edited by AlinB; 31.08.2012 at 13:18:53.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.08.2012, 13:17:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Dacă sunteți ortodoxă și doriți să rămâneți ortodoxă, atunci ar fi de preferat să vă rugați Domnului "în cămăruța dumneavoastră", pentru că El ne aude rugăciunile oriunde am fi.
Apreciem onestitatea :)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.09.2012, 01:32:33
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izmenuzza Vezi mesajul
Buna seara tuturor.Lucrez in Italia de un pic de timp si ca orice crestin am nevoie de dumnezeu. As vrea sa stiu daca gresesc intrand in biserica catolica si i-mi fac rugaciunile ,daca pot asculta slujbele lor fara sa ma simt vinovata ca tradez biserica ortodoxa,daca pot avea incredere in sfintenia statuilor din biserica lor sau trebuie sa le vad doar ca simple sclupturi,daca as putea sa visez ca pot pot vizita Lurdes din Franta si sa ma emotionez ca si ei de minunile Maicii Domnului.Nu stiu cum sa fac sa traiesc si sa simt emotiile alaturi de ei in ceea ce priveste biserica sau tot ce vad trebuie sa ignor si sa o privesc ca si cum ar fi muzeu...cand intru in biserica ortodoxa mi se ridica parul pe maini de emotie cand ascult slujba i-mi vine sa plang dar aici in Italia tot ce am vizitat mi-am reprimat impulsul de frica sa nu tradez religia.Cum sa fac?Am vizitat biserica Sf.Petru din Vatican si l-am privit ca un muzeu nu cu piosenie ma simt vinovata pentru asta....A nevoie de DUMNEZEU unde sa-l caut fara sa ma simt vinovata ca tradez biserica ortodoxa...
Eu cred ca atata vreme cat mergeti acolo din nevoie (si nu aveti alternative) e mai degraba valabil ce a scris Demetrius in postarea 3.
Cat despre riscul de a va lua valul si a deveni un critic al Ortodoxiei, va lansez spre comparatie pe insisi acei preoti ortodocsi care s-au abatut de mult de la Ortodoxie prin modul de vietuire si prin abuzurile de putere si prin multe alte samavolnicii... As adauga si pe episcopii spagari, pe monahii filmati in toiul orgiilor s.a.m.d. Ei nu doar critica Ortodoxia, ci o batjocoresc pe fata, inaintea oamenilor si a lui Dumnezeu.

Tineti-va la curatie inaintea lui Hristos si aratati-va dragostea de Ortodoxie prin modul de a fi. Candva, la ceas stiut doar de El, Dumnezeu va va rasplati pentru dragostea si rabdarea pe care ati aratat-o asteptind o slujba intr-o biserica ortodoxa, fie si rugindu-va lui Dumnezeu impreuna cu crestinii de alta confesiune. Nu lasati diferentele, oricare ar fi, sa stearga puterea dragostei de Dumnezeu. Nu fiti mai ortodoxa decat e Papa crestin!...

Asa cred eu, imi cer iertare celor care cred altfel.

P.S. Reprimarea impulsului de a va bucura de-o rugaciune (in definitiv a dumneavoastra, in propriul suflet, asa cum hotariti s-o faceti, ca un crestin ortodox) eu cred ca duce sigur la imbolnavire psihica. Sunt gata sa ma bat cu oricine pentru aceasta ipoteza. Intrucat sunt convins ca suferim de mari neintelegeri si ca toata boala e la cap, din pricina impietririi inimii. Ortodoxismul e mai rau decat oricare dintre adversarii nostri inchipuiti pe care ii numim in fel si chip... Pentru ca ortodoxismul e o maladie clara a fricii, a necredintei in puterea si Pronia Domnului, precum si a mandriei ascunse ca sunt ortodox (de parca am inventat eu asta, buricul pamantului). E multa paranoia si multa rautate si multa viclenie in ortodoxism. In definitiv, intuneric gros. Vreun strop de smerenie? N-as zice. Doar Bunul Dumnezeu mai stie!...

Last edited by ioan cezar; 03.09.2012 at 01:41:38.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.09.2012, 03:19:27
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izmenuzza Vezi mesajul
Buna seara tuturor.Lucrez in Italia de un pic de timp si ca orice crestin am nevoie de dumnezeu. As vrea sa stiu daca gresesc intrand in biserica catolica si i-mi fac rugaciunile ,daca pot asculta slujbele lor fara sa ma simt vinovata ca tradez biserica ortodoxa,daca pot avea incredere in sfintenia statuilor din biserica lor sau trebuie sa le vad doar ca simple sclupturi,daca as putea sa visez ca pot pot vizita Lurdes din Franta si sa ma emotionez ca si ei de minunile Maicii Domnului.Nu stiu cum sa fac sa traiesc si sa simt emotiile alaturi de ei in ceea ce priveste biserica sau tot ce vad trebuie sa ignor si sa o privesc ca si cum ar fi muzeu...cand intru in biserica ortodoxa mi se ridica parul pe maini de emotie cand ascult slujba i-mi vine sa plang dar aici in Italia tot ce am vizitat mi-am reprimat impulsul de frica sa nu tradez religia.Cum sa fac?Am vizitat biserica Sf.Petru din Vatican si l-am privit ca un muzeu nu cu piosenie ma simt vinovata pentru asta....A nevoie de DUMNEZEU unde sa-l caut fara sa ma simt vinovata ca tradez biserica ortodoxa...
Te-as intreba stie preotul catolic ca tu esti ortodoxa? caci sigur ti-ar spune dute la ortodocsii tai cam asa au patit unii romani pe aici.Daca dau timpul inapoi sa-mi amintesc cind umblam si eu sa gasesc o biserica ortodoxa cam asa imi puneam si eu intrebari ce ar fi sa intru in biserica de peste drum de casa in care locuiam? am intrat si cum habar nu aveam cum arata intr-o biserica catolica dar intrand acolo mi-am dat seama ca ceva nu e in regula.Mi-am pus patofi comozi si am inceput a cauta pe mai multe strazi pina am gasit una greceaca ortodoxa si Doamne cit m-am bucurat.
Te sfatuiesc sa mai cauti.Catolicii nu intra la noi asa ca stai pe pozitie.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.09.2012, 15:07:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Eu cred ca atata vreme cat mergeti acolo din nevoie (si nu aveti alternative) e mai degraba valabil ce a scris Demetrius in postarea 3.
Cat despre riscul de a va lua valul si a deveni un critic al Ortodoxiei, va lansez spre comparatie pe insisi acei preoti ortodocsi care s-au abatut de mult de la Ortodoxie prin modul de vietuire si prin abuzurile de putere si prin multe alte samavolnicii... As adauga si pe episcopii spagari, pe monahii filmati in toiul orgiilor s.a.m.d. Ei nu doar critica Ortodoxia, ci o batjocoresc pe fata, inaintea oamenilor si a lui Dumnezeu.
Bun, am inteles care e parerea ta, insa "argumentele" sunt jalnice.
Trist, f. trista perspectiva asupra ortodoxiei.

Citat:
Tineti-va la curatie inaintea lui Hristos si aratati-va dragostea de Ortodoxie prin modul de a fi. Candva, la ceas stiut doar de El, Dumnezeu va va rasplati pentru dragostea si rabdarea pe care ati aratat-o asteptind o slujba intr-o biserica ortodoxa, fie si rugindu-va lui Dumnezeu impreuna cu crestinii de alta confesiune.
Nu exista "crestini de alta confesiune" deca daca apelam la o extinsa si desacralizata definitie a crestinismului.
Inca o data, trista lipsa de discernamant.

Citat:
Nu lasati diferentele, oricare ar fi, sa stearga puterea dragostei de Dumnezeu. Nu fiti mai ortodoxa decat e Papa crestin!...
Papa e romano-catolic, crestin..discutabil.
Cineva care se pune in locul lui Hristos ca si cand El ar fi absent aici si acum...poate fi crestin?

Citat:
Asa cred eu, imi cer iertare celor care cred altfel.
Cere iertare lui Dumnezeu si celor care ii smintesti cu astfel de sfaturi si mai ales "argumente".

Citat:
P.S. Reprimarea impulsului de a va bucura de-o rugaciune (in definitiv a dumneavoastra, in propriul suflet, asa cum hotariti s-o faceti, ca un crestin ortodox) eu cred ca duce sigur la imbolnavire psihica. Sunt gata sa ma bat cu oricine pentru aceasta ipoteza. Intrucat sunt convins ca suferim de mari neintelegeri si ca toata boala e la cap, din pricina impietririi inimii.
Trebuie sa te bati cu propria persoana in cauza asta, ca ipoteza iti apartine in exclusivitate.

Nu e vorba de a reprima o rugaciune - se poate face f. bine si acasa ci a evita o inselare, ca intr-o biserica apartinand unei confesiuni care a deviat substantial de la credinta, gasesti acelasi har ca intr-o biserica ortodoxa.

Citat:
Ortodoxismul e mai rau decat oricare dintre adversarii nostri inchipuiti pe care ii numim in fel si chip... Pentru ca ortodoxismul e o maladie clara a fricii, a necredintei in puterea si Pronia Domnului, precum si a mandriei ascunse ca sunt ortodox (de parca am inventat eu asta, buricul pamantului). E multa paranoia si multa rautate si multa viclenie in ortodoxism. In definitiv, intuneric gros. Vreun strop de smerenie? N-as zice. Doar Bunul Dumnezeu mai stie!...
A face diferenta intre un original si imatiatie nu e o fitza - e o chestiune de supravietuire, o data pierdut acest exercitiu in numele unei teologii imaginare sau a ignorantei, a trai tu insuti fals e un pas foarte mic.

Exista categoric si "ortodoxism" in sensul unei manipulari spre extremism a valorilor ortodoxe dar nu cred ca a face o diferenta sobra intre o biserica catolica si una ortodoxa se incadreaza aici.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.09.2012, 01:31:54
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alin, cred ca te-ai grabit in aprecieri si ai contrat cam prea dur. Probabil spiritul tau analitic, riguros si meticulos, centrat pe copaci, te face sa pierzi din atentie intregul, padurea. Precum si contextul mesajului pe care il adresez unei anumite persoane, care se afla intr-o anumita situatie (e un topic anume, specific, totusi...). Daca vorbeam cu tine pe aceeasi tema, aveam probabil o alta abordare.

Ma supara totusi ca mi-ai atribuit cateva pozitii pe care nu le am (sau, ma rog, nu mi le recunosc in analiza ta). Nu stiu cum ai receptionat tu mesajul meu, insa e clar ca ai facut-o mult prea critic. Simt ca te-ai departat singur de la mesajul meu din acea postare. Imi pare rau.
Nu am atins nici genunchiul broastei in astfel de ziceri, asa incat presupun ca e foarte probabil ca vorbele mele incropite din cateva resurse insuficiente: pe unii sa ii nemultumeasca, pe altii sa ii bucure iar pe altii sa ii lase nepasatori.
Imi cer iertare ca ti-am adus, se vede, mahnire. Voi fi mai atent la cum scriu (desi nu promit ca voi reusi performanta dorita).

P.S. Cat priveste crestinii de alta confesiune/denominatiune, eu asa am invatat ca se zice la facultatea de Teologie, asa am si studiat in manualul de dogmatica pentru seminarul teologic etc. Probabil ca tu vroiai sa faci diferenta dintre Biserica Ortodoxa si Biserica Catolica precum si alte organizari declarate crestine. Crestin e tot omul care crede in Hristos, chiar daca nu e botezat in BO. In fine, nu cred ca are rost sa deschidem acum o noua polemica... In orice caz, eu n-o vreau.

Last edited by ioan cezar; 05.09.2012 at 01:37:27.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.09.2012, 03:01:53
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izmenuzza Vezi mesajul
Buna seara tuturor.Lucrez in Italia de un pic de timp si ca orice crestin am nevoie de dumnezeu. As vrea sa stiu daca gresesc intrand in biserica catolica si i-mi fac rugaciunile ,daca pot asculta slujbele lor fara sa ma simt vinovata ca tradez biserica ortodoxa,daca pot avea incredere in sfintenia statuilor din biserica lor sau trebuie sa le vad doar ca simple sclupturi,daca as putea sa visez ca pot pot vizita Lurdes din Franta si sa ma emotionez ca si ei de minunile Maicii Domnului.Nu stiu cum sa fac sa traiesc si sa simt emotiile alaturi de ei in ceea ce priveste biserica sau tot ce vad trebuie sa ignor si sa o privesc ca si cum ar fi muzeu...cand intru in biserica ortodoxa mi se ridica parul pe maini de emotie cand ascult slujba i-mi vine sa plang dar aici in Italia tot ce am vizitat mi-am reprimat impulsul de frica sa nu tradez religia.Cum sa fac?Am vizitat biserica Sf.Petru din Vatican si l-am privit ca un muzeu nu cu piosenie ma simt vinovata pentru asta....A nevoie de DUMNEZEU unde sa-l caut fara sa ma simt vinovata ca tradez biserica ortodoxa...
Sfatul meu este sa NU intri in biserica de alta confesiune.
Nu ai gresit ca ai avut retineri. Deloc.

Parerea mea este ca ar trebui sa cumperi icoane (ortodoxe, desigur.. altele sunt picturi religioase, nu icoane) si carti de rugaciuni si fii sigura ca Hristos te aude cand te rogi in camera ta.
Nu cauta "senzatii sublime", mai bine citeste cartile despre inselare, cum ar fi cea scrisa de Sfantul Ignatie Briancianinov. Aceasta ca sa intelegi ca este periculos a cauta "senzatii" sau satisfactie spirituala!
Religia nu este entertainment!

Cat despre "minunile de la Lourdes", ai grija! Citeste despre false minuni!
Informeaza-te!

Chiar daca ajungi doar o data pe luna la o biserica ortodoxa, tot este mult mai bine decat sa mergi la alta confesiune.
Dar informeaza-te bine, ca sa ai argumente solide, sa intelegi de ce faci aceasta.

Cat despre ideea ca crestin este oricine crede in Hristos, sa nu uitam ca si dracii cred si se cutremura. Dar nu se mantuiesc, nu?
Nu este suficient sa stii cine este Hristos. Scopul vietii crestinului este dobandirea Duhului Sfant. Iar biserica ortodoxa ne arata calea, are mijloacele pentru aceasta.
Poate ca atunci cand ai fost in tara nu ai apreciat, nu ai inteles ceea ce ai.
(si eu am patit la fel!)
Acum iti este dor de biserica ortodoxa, ai ceva de invatat din asta.
Nu dispera, eu cred ca daca vei starui, Dumnezeu iti va scoate solutii in cale.
Gandeste-te ca pe Sfanta Maria Egipteanca, care traia in pustiu, nu a lasat-o Dumnezeu si s-a impartasit acolo!
Ai incredere in Dumnezeu ca te va ajuta, dar nu calca in alte biserici si nu te ruga cu alte confesiuni.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.09.2012, 03:45:30
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Sfatul meu este sa NU intri in biserica de alta confesiune.
Nu ai gresit ca ai avut retineri. Deloc.

Parerea mea este ca ar trebui sa cumperi icoane (ortodoxe, desigur.. altele sunt picturi religioase, nu icoane) si carti de rugaciuni si fii sigura ca Hristos te aude cand te rogi in camera ta.
Nu cauta "senzatii sublime", mai bine citeste cartile despre inselare, cum ar fi cea scrisa de Sfantul Ignatie Briancianinov. Aceasta ca sa intelegi ca este periculos a cauta "senzatii" sau satisfactie spirituala!
Religia nu este entertainment!

Cat despre "minunile de la Lourdes", ai grija! Citeste despre false minuni!
Informeaza-te!

Chiar daca ajungi doar o data pe luna la o biserica ortodoxa, tot este mult mai bine decat sa mergi la alta confesiune.
Dar informeaza-te bine, ca sa ai argumente solide, sa intelegi de ce faci aceasta.

Cat despre ideea ca crestin este oricine crede in Hristos, sa nu uitam ca si dracii cred si se cutremura. Dar nu se mantuiesc, nu?
Nu este suficient sa stii cine este Hristos. Scopul vietii crestinului este dobandirea Duhului Sfant. Iar biserica ortodoxa ne arata calea, are mijloacele pentru aceasta.
Poate ca atunci cand ai fost in tara nu ai apreciat, nu ai inteles ceea ce ai.
(si eu am patit la fel!)
Acum iti este dor de biserica ortodoxa, ai ceva de invatat din asta.
Nu dispera, eu cred ca daca vei starui, Dumnezeu iti va scoate solutii in cale.
Gandeste-te ca pe Sfanta Maria Egipteanca, care traia in pustiu, nu a lasat-o Dumnezeu si s-a impartasit acolo!
Ai incredere in Dumnezeu ca te va ajuta, dar nu calca in alte biserici si nu te ruga cu alte confesiuni.
Probabil ca dracii cred si se cutremura, asa am auzit si eu (desi nu am vazut pe niciunul deocamdata, crezind si cutremurindu-se...), intr-adevar.

Numai ca eu vorbeam despre oameni, nu despre draci. Nu ati remarcat?
Despre oamenii care cred in Hristos, mai mult sau mai putin ortodox. Acestia stiu ca se numesc crestini.

Cat despre calcatul in alte biserici, au calcat deja milioane de crestini, unul dintre ei fiind de pilda Parintele Staniloae. Ca doar nu calcau in strachini sau in neant, doamna, ci in salasuri de cult ale unor oameni numiti crestini inclusiv de catre BOR.

Cat despre religie, cred ca e alta discutie in alta parte.
Aici e vorba despre credinta, despre dilema unei femei credincioase, despre credinta unei femei crestine in Dumnezeu Cel Viu.

Cat despre faptul ca a avut retineri, cine spune ca a gresit? Exista vreun stas dupa care un om are sau nu are retineri? Fireste ca a avut, la cata propaganda ortodoxista se face in romanica... Fireste ca a avut si pentru ca e obisnuita cu slujbele ortodoxe. Si eu as avea retineri. Insa una e sa ai retineri, alta e sa duci pana la capat un proces decizional.

Dumnezeu sa o lumineze cu harul Sau pe crestina noastra, pentru o alegere bineplacuta Lui, iar nu noua!

P.S. Oare credinta unui crestin ortodox pica precum mortarul daca e zguduita de o slujba catolica, sa zicem? Pica, desigur, daca era de suprafata, de vopsea... Altminteri nu, nu sufera nici o zgarietura, dimpotriva! Ba mai mult, poate chiar sa largeasca inima, vazind ca si alti oameni, sub alte forme ale practicii de cult, aduc si ei rugaciune lui Dumnezeu.
Dusmanii credintei si mantuirii noastre nu sunt fratii de alte confesiuni, nici macar ateii nu sunt, ci intunericul din noi si otrava rautatii din inima proprie. Fariseul dinlauntrul nostru ne e dusman de moarte, iar nu semenii.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.09.2012, 04:46:32
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Pentru initiatoarea topicului (despre aparitiile marianice popularizate):
http://www.razbointrucuvant.ro/recom...ntena-3-video/


Pentru Ioan Cezar:
Va cunosc deja opiniile new ageiste si patima/exaltarea cu care le traiti. Nu va mai straduiti sa-mi dati replici.

ABC credintei ortodoxe ne invata: nu pleca urechea la invataturi straine. Pana si copilul meu de 8 ani stie sa explice ca nu toti se inchina aceluiasi Dumnezeu (mai mult, chiar crestin sa te crezi, daca nu cunosti ortodoxia risti sa te inchini plasmuirii mintii tale - deci unui idol!).

Biserica ortodoxa opreste explicit rugaciunea comuna cu ereticii sau schizmaticii. Nu exista o "ridicare" a acestor canoane, nu exista exceptii etc... Este foarte clar.
Dupa aproape 1700 ani de la Laodiceea ni se pare ca ne-am desteptat in credinta si putem sa ne rugam cu eretici sau eterodocsi! Ca interdictia a fost data de forile marului (pentru aia "slabi in credinta"!)

Nu stiu cat ii pica credinta ca varul de pe perete (desi comparatia este extraordinara, daca se roage cu altii - asa e credinta, ca varul!)

(Student la teologie? ohoho!)

(PS. Asta-mi aminteste.. cand se organizau grupuri de rugaciune pe net si ceream binecuvantare duhovnicului, imediat devenea alert : "esti sigura ca in grupul tau sunt NUMAI ortodocsi?" Cam asa punea problema)

Last edited by anna21; 05.09.2012 at 04:50:35.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dati-mi un sfat va rog! alinutzica Generalitati 14 06.07.2011 16:25:18
Dati-mi un sfat, va rog Ana_Maria Generalitati 97 23.06.2011 12:32:44
Dati-mi va rog un sfat mariuszamfirescu Nunta 8 09.02.2009 00:00:49
dati-mi un sfat sadiy Umanitare 5 21.07.2008 23:07:31
Dati-mi un sfat Dia Rugaciuni 7 16.12.2006 00:26:26