Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 23.01.2015, 18:44:34
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Intreba mai devreme un coleg de forum, Ioan_Cezar:

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Ca să te poți mântui condiția de bază e sănătatea?? Cum așa?
Nu am cunoștință să fi fost astfel învățați în Biserică! Poți să mă lămurești, te rog?
Lipsa de cunostinta, draga Ioan_Cezar nu este o scuza. Normal, ca pentru a te putea mantui, trebuie evident ca mai intai sa te nasti, mai pe urma sa cresti mare si sa fii sanatos atat la cap cat si la trup. Daca la tine la biserica va invata altfel sau nu va invata .. e treaba voastra. Daca tu consideri altfel ... e problema ta. Desigur, eu vorbesc la modul general si nu sunt reductionist cum in mod gresit ar intrepreta Ioan_Cezar, crezand in sinea lui ca as fi afirmat ca doar cei sanatosi se pot mantui.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ia explică-mi: tu de ce ai nevoie de prezervativ?
Mie mi-e frica sa nu ma imbolnavesc, ca ma gandesc ca Dumnezeu mai are si alte griji mai importante pe lumea asta. Pe de alta parte sunt foarte constient ca nu pot lupta "mental" impotriva bolilor venerice ... dar poate tu reusesti, cine stie, merita sa incerci.

ovidiu.b, daca ai ajuns sa contesti si sfatul medicului referitor la folosirea prezervativelor,... esti infantil rau de tot mai baiatule.

____________

Deoarece am vazut ca sunt mai multi colegi de forum care se opun folosirii prezervativelor, propun sa deschidem un topic nou in care sa votam democratic si sa vedem daca le mai folosim sau nu ...

Ati vazut cum este viata asta de perversa ? Pe un alt topic, Yasmina si altii simpatizanti militau pentru libertatea de expresie a celor de la Charlie Hebdo ... iar acum alti colgi militeaza pentru interzicerea prezervativelor, .... cat de ridicol.

Ipocrizia extreama este principala calitate a unor colegi de pe acest forum crestin-ortodox.

Last edited by AlbertX; 23.01.2015 at 19:36:18.
  #122  
Vechi 23.01.2015, 19:38:45
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Mie mi-e frica sa nu ma imbolnavesc,
Să te îmbolnăvești de la cine, de la soție?

ps:ți-am spus că sunt mai mic și nu pricep.
  #123  
Vechi 23.01.2015, 19:54:31
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Să te îmbolnăvești de la cine, de la soție?
De la boli mai, de la boli ... care nu sunt proprietatea exclusiva a "sotiei" sau a "sotului", dar pot ajunge accidental in "posesia" ei, sau a ta, e reciproca treba. Ca mai merge omul la toaleta, mai doarme pe la un hotel, mai intra omul in piscina, mai merge pe la doctor si face o injectie si nu stie cu ce boala transmisibila se poate alege.

Ia uite ce zice Doctorul:

Nu ne putem baza pe principiul "Mie nu o sa mi se intample asa" cand vine vorba despre bolile cu transmitere sexuala. Chiar si in cazul cuplurilor stabile! Iata 12 boli frecvent despistate de catre medicii ginecologici. Informeaza-te, trateaza-te si mai presus de toate placerile: protejeaza-te.

Chlamydia - Este provocata de catre o bacterie. Daca nu este tratata poate provoca boala pelviana inflamatorie sau sterilitate.

Gonoree - Infectie grava care, netratata, duce la sterilitate, la artrita sau la probleme cardiace. Gonoreea constituie una din cele mai frecvent intalnite boli cu transmitere sexuala.

Infectia tractului urinar - Infectie provocata de bacteriile blocate in uretra.

Hepatita B - Virus transmis prin contact sexual sau prin ace infectate.

HIV/SIDA - Se transmite prin sange infectat, sperma, secretii vaginale, ...

http://www.csid.ro/sex/sexualitate/b...ament-7884514/

ovidiu.b ... cand o sa te faci mare, o sa intelegi mult mai bine cum stau lucrurile legate de bolile transmisibile ...

Prezervativul nu este un moft sau ceva impotriva vointei lui Dumnezeu cum gresit interpreteaza unii colegi de forum mai zelosi, el este un mijloc de protectie in primul rand a sanatatii familiei tale ... au si doctorii cazuistica si dreptatea lor.

Iar referitor la copii, ei se fac cu acordul liber si deodata al barbatului, femeii si lui Dumnezeu, eu asa am invatat. Daca nu vrei sa ai copii, din orice motiv ai avea, e strict optiunea ta, nimeni nu te poate obliga sa faci ceva impotriva vointei tale, ca altfel Dumnezeu nu ne mai dadea aceasta libertate. Mijloacele contraceptive moderne sunt doar instrumente cu ajutorul carora un cuplu de cele mai multe ori isi protejeaza sanatatea si isi exercita dreptul de a hotara singuri cand este momentul potrivit pentru a face un copil caruia sa-i daruiasca nu numai dragostea lor ci si posibilitatea de a avea un viitor in societate. Nu trebuie sa contribuim la cresterea infractionalitatii si sa nastem viitorii cersetori, ca nu ne obliga nimeni sa facem asta.

Last edited by AlbertX; 23.01.2015 at 20:42:51.
  #124  
Vechi 23.01.2015, 20:44:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Ca să te poți mântui condiția de bază e sănătatea?? Cum așa? Nu am cunoștință să fi fost astfel învățați în Biserică! Poți să mă lămurești, te rog?

*
Prezervativul ține de igiena intimă.... A cui? A unei soții care trăiește cu soțul în Taina Cununiei?
Cum așa?
Sunt comentarii de toata jena si nu pricep de ce este lasat in continuare sa spuna slobod tot felul de idiotenii si de prostii care nu isi au originea in invatatura ortodoxa???
Basca,tonul si mistocareala de santier cu care dialogheaza cu oamenii!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #125  
Vechi 23.01.2015, 20:46:16
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Sunt comentarii de toata jena si nu pricep de ce este lasat in continuare sa spuna slobod tot felul de idiotenii si de prostii care nu isi au originea in invatatura ortodoxa???
Basca,tonul si mistocareala de santier cu care dialogheaza cu oamenii!
Idiotenii si prostii spui tu Yasmina, din pacate, doar ca nu-ti dai sema.
Nu erai tu pentru libertatea de exprimare a celor de la Chralie Hebdo ? Probabil ca ai amnezie sau esti doar o ipocrita prefacuta.

Yasmina, asta e un forum fetita, nu e "biserica" si nici "bisericuta", spune fiecare ce-i trece prin cap referitor la un subiect fara sa-i jigneasca personal pe unii sau altii. Nu stiai ? Dute fetita la tine la autobaza ... si lasa indemnurile moralizatoare.
De fiecare data ma uimeste ce tupeu debordant poti avea si cata nesimtire.

Last edited by AlbertX; 23.01.2015 at 20:51:44.
  #126  
Vechi 23.01.2015, 20:50:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Papistașule, iarăși postezi citate pe care nu le pricepi.
Te rog eu frumos sa nu-l mai bagi in seama,nu-l mai face important.
Omul asta ar trebui sa posteze singur prostiile sale pana cand I se face urat Adminului si-l scoate din joc!

Nici un ortodox care se respecta nu ar trebui sa-i mai scrie nimic,isi rade de noi,face gargara ieftina,probabil ca are unele probleme;aici nimeni nu te intreaba cand te inscrii daca ai ceva suferinte psihice...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #127  
Vechi 23.01.2015, 20:53:32
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Te rog eu frumos sa nu-l mai bagi in seama,nu-l mai face important.
Omul asta ar trebui sa posteze singur prostiile sale pana cand I se face urat Adminului si-l scoate din joc!

Nici un ortodox care se respecta nu ar trebui sa-i mai scrie nimic,isi rade de noi,face gargara ieftina,probabil ca are unele probleme;aici nimeni nu te intreaba cand te inscrii daca ai ceva suferinte psihice...
Yasmina, iar bati campii ? Fetita, lasa-te de "meserie" ... ca nu-ti sade bine.

Tu esti un ortodox care se respecta Yasmina ? Tupeu nemarginit, tupeu si ipocrizie infinita.
  #128  
Vechi 23.01.2015, 20:55:04
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Idiotenii si prostii spui tu Yasmina, din pacate, doar ca nu-ti dai sema.
Nu erai tu pentru libertatea de exprimare a celor de la Chralie Hebdo ? Probabil ca ai amnezie ...

Yasmina, asta e un forum fetita, nu e "biserica" si nici "bisericuta", spune fiecare ce-i trece prin cap referitor la un subiect fara sa-i jigneasca personal pe unii sau altii. Nu stiai ? Dute fetita la tine la autobaza ... si lasa indemnurile moralizatoare.
De fiecare data ma uimeste ce tupe debordant poti avea si cata nesimtire.
In legatura cu unele pareri exprimate de dumneavoastra am fost de acord, dar totusi- nu ca as aveea ceva cu dumneavoastra- fata de colega de forum nu cred ca ar fi normal sa o catalogam in felul asta!
Poate si eu pe diverse subiecte nu am fost de acord cu o parere exprimate de colega Yasmina- dar totusi ar trebui un ton un pic mai civilizat!

Iar cu referirea la autobaza nu inteleg ce ati vrut sa spuneti- meseria de sofer este una foarte onorabila!
  #129  
Vechi 23.01.2015, 21:00:03
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Poate si eu pe diverse subiecte nu am fost de acord cu o parere exprimate de colega Yasmina- dar totusi ar trebui un ton un pic mai civilizat ...
Depinde cui te adresezi. Daca vezi ca cineva te jigneste, raspunzi adecvat si civilizat in acelasi timp.
Dar cand vezi ca Yasmina da buzna, habar nu are despre ce este vorba, se grabeste sa puna etichete si sa faca judecati de valoare referitoare nu la o idee ci la persoana cuiva, atunci nu poti sa nu-i scoti in evidenta tupeul, nesimtirea si obraznicia.

Last edited by AlbertX; 23.01.2015 at 21:03:34.
  #130  
Vechi 23.01.2015, 21:02:27
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
In legatura cu unele pareri exprimate de dumneavoastra am fost de acord, dar totusi- nu ca as aveea ceva cu dumneavoastra- fata de colega de forum nu cred ca ar fi normal sa o catalogam in felul asta!
Poate si eu pe diverse subiecte nu am fost de acord cu o parere exprimate de colega Yasmina- dar totusi ar trebui un ton un pic mai civilizat!

Iar cu referirea la autobaza nu inteleg ce ati vrut sa spuneti- meseria de sofer este una foarte onorabila!
Florin,exprimarea colegului de forum lasa enorm de mult de dorit,nu te necaji,oamenii cu diverse probleme intra pe forumuri unde isi pot refula furiile si neimplinirile intr-un perfect anonimat.

Nici eu nu sunt de acord cu unele idei,insa nu stric prieteniile cu oamenii pt niste idei :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare