Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.08.2012, 22:41:09
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Intrebarile copiilor

Dragi mamici, tatici si de ce nu si bunici, cum faceti fata intrebarilor celor mici?

Baiatul meu de 7 ani de cativa ani imi pune fff multe intrebari, de multe ori nu mai stiu ce sa raspund, fetita mea e mai mica si rar ma intreaba ceva, dar baiatul...pffff e fff curios, de ceva timp ma intreaba de Dumnezeu, de ex intr-o zi m-a intrebat cine l-a facut pe Dumnezeu, in alta zi m-a intrebat de Sfanta Treime (si multe alte intrebari) si cum sotul nu are rabdare (nici eu nu am dar trebuie sa raspunda cineva) trebuie sa raspund eu asa cum ma pricep.
Ieri m-a intrebat ceva care m-a cam pus pe ganduri.....

C: Mami.....mireasa este obligata sa poarte cercei?
M: nu....
C: Pai si atunci...tu de ce ai purtat?
M: ..........

Greu de raspuns.....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.08.2012, 23:46:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu e asa greu daca recunosti ceea ce e evident..

E greu daca incepi sa te gandesti cum sa fentezi copilul si sa ramai si cu vanitatea.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.08.2012, 23:50:32
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu e asa greu daca recunosti ceea ce e evident..

E greu daca incepi sa te gandesti cum sa fentezi copilul si sa ramai si cu vanitatea.
Chiar daca suntem adulti trebuie sa ne recunoastem greselile chiar si in fata copiilor. Pana la urma....invatam din greseli.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.08.2012, 23:52:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Draga Simply, eu nu am experienta cu copiii, dar citind acest topic, mi-am adus aminte ce mi-a marturisit o prietena: atunci cand era mica, punea multe intrebari, vorbea foarte mult, s-ar fi dat si cu capul de pereti, numai ca sa i se adreseze si ei cineva. Insa cum nu o baga nimeni in seama, s-a inchis in ea, a inceput sa fie tacuta si sa ii observe bine pe cei din jurul ei. Si a ramas cu sechele si acum.
Ofera-i atentie copilului tau, vorbeste cu el... si spune-i adevarul, nu il minti cand nu stii ce raspunde! Cei sapte ani de acasa sunt extrem de importanti in dezvoltarea ulterioara.


Stiu ca si eu puneam intrebari cand eram mica referitoare la "cicei". Pentru mine, la vreo 4-5 ani, "ciceii" reprezentau un criteriu de a deosebi cele doua sexe. Daca avea "cicei', era fetita, daca nu, era baiat.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.08.2012, 23:57:56
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Draga Simply, eu nu am experienta cu copiii, dar citind acest topic, mi-am adus aminte ce mi-a marturisit o prietena: atunci cand era mica, punea multe intrebari, vorbea foarte mult, s-ar fi dat si cu capul de pereti, numai ca sa i se adreseze si ei cineva. Insa cum nu o baga nimeni in seama, s-a inchis in ea, a inceput sa fie tacuta si sa ii observe bine pe cei din jurul ei. Si a ramas cu sechele si acum.
Ofera-i atentie copilului tau, vorbeste cu el... si spune-i adevarul, nu il minti cand nu stii ce raspunde! Cei sapte ani de acasa sunt extrem de importanti in dezvoltarea ulterioara.


Stiu ca si eu puneam intrebari cand eram mica referitoare la "cicei". Pentru mine, la vreo 4-5 ani, "ciceii" reprezentau un criteriu de a deosebi cele doua sexe. Daca avea "cicei', era fetita, daca nu, era baiat.
Multumesc de mesaj, draga glykys, asa e , este f important sa raspundem la intrebarile copiilor, imi aduc aminte ca am citit undeva (nu mai stiu unde) ca daca parintii nu raspund la intrebari, copii o sa intrebe pe altcineva si s-ar putea sa nu le convina ce raspuns dau altii.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.08.2012, 00:24:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Chiar daca suntem adulti trebuie sa ne recunoastem greselile chiar si in fata copiilor. Pana la urma....invatam din greseli.
Si in felul acesta poate ei nu o sa le repete..
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.08.2012, 01:52:03
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Baiatul meu de 4 ani intreaba cateodata daca 'asta' (diverse lucruri) a facut-o Dumnezeu. Intr-o zi a vazut un autobuz in pana, si a observat foate atent incercarile soferilor de a il repara. La sfarsit m-a intrebat daca Dumnezeu repara autobuzele. Eu i-am spus ca oamenii le fac si tot ei le repara.
Sotul meu a fost poate mai bine inspirat cand baiatul a intrebat daca Dumnezeu a facut strada. A zis ca Dumnezeu a facut pietrele, iar oamenii au lua pietrele si au facut strada.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.08.2012, 01:55:35
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
C: Mami.....mireasa este obligata sa poarte cercei?
M: nu....
C: Pai si atunci...tu de ce ai purtat?
M: ..........

Greu de raspuns.....
Pai, in Biserica nu e ca in comunis, unde tot ce nu e interzis e obligatriu, respectiv, tot ce nu e obligatoriu e interzis, nu? ;-)
Asa ca eu i-as fi raspuns ca sigur ca nu eram obligata, dar i-am purtat pentru bucuria de a fi cat mai frumoasa in acea zi, atat de importanta.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.08.2012, 13:52:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Pai, in Biserica nu e ca in comunis, unde tot ce nu e interzis e obligatriu, respectiv, tot ce nu e obligatoriu e interzis, nu? ;-)
Asa ca eu i-as fi raspuns ca sigur ca nu eram obligata, dar i-am purtat pentru bucuria de a fi cat mai frumoasa in acea zi, atat de importanta.
Si daca te-ar intreba in continuare ce este frumusetea si cum se poate dobandi?
Urmeaza o lectie de cosmetica?

Last edited by AlinB; 20.08.2012 at 13:54:49.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.08.2012, 13:52:28
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit am și eu o rugăminte

Doamne, ajută!

Am intrat pe acest topic, pentru că am văzut că sunt "prezenți" și copii, și asta m-a făcut să sper că poate, poate, găsesc ajutor.
Am o prietenă care lucrează cu o grupă de copii de grădiniță unde jumătate din copii sunt fără părinți (din orfelinat). Ea m-a rugat să-i găsesc ceva poezioare și povești în format audio pentru acești copilași. Am încercat și pe oDC și pe torente, dar nu am reușit.
Poate nu am știu cum să dau căutare (am scris "poezii pentru copii", "audio prescolari", "poezii audio", "Audio copii") dar nu am găsit nimic.
Poate cineva să mă ajute - fie cu fișierele audio, direct, fie cu vreun link, site, ceva unde să găsesc poezioare pentru copii, repet, în format audio?
Mulțumesc.
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Închisoarea copiilor Florin-Ionut Generalitati 6 10.01.2013 13:50:29
Pedepsirea Copiilor OanceaHoratiu Generalitati 15 25.08.2012 02:46:45
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 12.12.2010 00:27:05
Deruta in credinta si intrebarile - care este cauza? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 17 06.01.2010 20:32:40