Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.09.2011, 20:18:08
iRoDiOn's Avatar
iRoDiOn iRoDiOn is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.09.2011
Locație: Romînia
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Exclamation Euharistia - Întîlnirea Cu Hristos

Euharistia - Întîlnirea Cu Hristos


“Luati mâncati, Acesta este Trupul Meu, Care Se frânge pentru voi spre iertarea pãcatelor”
“Beti dintru acesta toți, acesta este Sângele Meu, al legii celei noi, care pentru voi și pentru mulți se varsã spre iertarea pãcatelor”.

În fiecare Duminică și sărbătoare ne întîlnim cu Hristos Cel Adevărat prin Sf Euharistie, cînd îl primim în mod conștient pe Dumnezeu Fiul în noi.
Lucru tainic, adevărat.
Cum putem noi niște făpturi atît de păcătoase să-L primim pe Creatorul?
Păi răspunsul este simplu, din iubire.
Sf Împărtășanie este centru vieții noastre, fără de ea nu ne putem mîntuii. Zadarnice sunt ostenelii noastre dacă nu ne împărtășim.
Însă acesta necesită o pregătire duhovnicească. Pregătirea este următoarea:
1. spovedanie , fără de care nimeni nu se poate împărtăși. Numai copiii pînă la vîrsta de 7 ani sunt scutiți de spovedanie;
2. împăcarea cu toți. Să nu fi certat cu nimeni și să nu ai nimic împotriva cuiva;
3. înfrînarea de la orice poftă trupească cel puțin cu cîteva zile înainte, post și rugăciune;
4. citirea pravilei pentru împărtășire, adică a rugăciunilor pregătitoare pentru împărtășirea cu vrednicie.
Acestă taină este infricoșătoare, de aceea trebuie să-i acordăm atenția cuvenită, ca nu cumva să ne fie împărtășania spre osîndă.
__________________
Eu sunt Calea, Adevărul și Viața
http://www.youtube.com/watch?v=92q1RbdMU8A
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
euharistia si demonizatii symbian01 Exorcismul 12 11.07.2011 16:51:59
Ce este Euharistia? adiandrea6 Biserici Protestante 322 12.10.2010 19:43:34
Jertfa Euharistică sau Euharistia ca Jertfă doctor_faustus Impartasania (Taina Euharistiei) 0 10.10.2010 19:41:27
Euharistia alecsandru Impartasania (Taina Euharistiei) 42 21.05.2009 15:17:52
Intilnirea dintre papa si patriarhul ecumenic mardum Biserica Ortodoxa si Massmedia 5 22.02.2007 11:27:43