Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 21.09.2015, 22:17:48
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Uneori poate ca nu vrea.
Dar alteori, poate ca potentialii salvatori n-au reusit sa ajunga la inima si mintea lui.

Oricum, indiferenta e nasoala, mult mai nasoala decat a incerca sa faci ceva si sa nu reusesti.
Si am ajuns iar la intrebarea initiala. Ce sa faca Alex ca sa ajunga la inima si mintea lui?
Reply With Quote
  #52  
Vechi 21.09.2015, 22:20:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ti-a spus ca nu mai este interesata de discutie.

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
Delia31, e interesanta chestia asta cu "patologia credintei".De gandit.In rest, eu am iesit din discutia asta.Continuati voi, daca vreti.
Iar noi nu cunoastem cazul.

Case closed.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 21.09.2015, 22:45:14
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
Delia31, e interesanta chestia asta cu "patologia credintei".De gandit.In rest, eu am iesit din discutia asta.Continuati voi, daca vreti.
Ma refeream la patologia vointei (nu a credintei ), una din cele 3 puteri sau facultati ale sufletului: mintea, simtirea si vointa.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 21.09.2015, 22:50:06
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
La intrebarea anterioara, cand ziceam de un raspuns concret, ma refeream la ce ai face tu in situatia descrisa de Alex?

Sa intelegem deci ca asta e raspunsul tau? Tu, in postura de salvator. Oricare ar fi situatia, te arunci in valtoare dupa el. Nu? Dar concret, ce anume faci, ce anume ii zici unuia aflat in deznadejde? Ca asta inteleg ca intreba Alex.

Daca zici ca n-ai sta pe ganduri, oricare ar fi situatia, nu se distinge prea bine ce-ai vrut sa spui in ultima parte a frazei cu clocitul nevrozelor pana la adanci batranete. De vreme ce spui ca ai fi in stare de o moarte jertfelnica pentru oricine, oricare ar fi situatia
 Sau te referi, evident la altii care nu-s capabili de asa ceva?
Parțial ți-a răspuns un coleg care a fost atent la discuție:

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
E o situatie generica, doar ea cunoaste toate detaliile.
Răspunsurile la celelalte întrebări presupun un grad sporit de intimitate, inadecvat pentru un forum public și irelevant pentru persoanele implicate în discuție. Nu sunt dispus să acompaniez nimănui deranjamentele la orgoliu de tipul celor care generează expediții interogative stupide și indiscrete în viața privată a altora.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 21.09.2015 at 23:09:12.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 22.09.2015, 05:41:03
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Nu ajuți un om aflat într-o asemenea situație, băgându-i pe gât traforaje retorice din lemnul putred pe care-l folosești ca suport pentru propriul sistem de iluzii. Când cineva e în pericol de înec, fie sari după el să-l aduci la mal, fie îți vezi de drumul tău, mulțumind lui Dumnezeu ca un bun fariseu ce ești, că nu te-au înghițit pe tine apele ca pe nenorocitul acela. A treia variantă e de o cruzime barbară: să-i predici de pe mal vrăjeli răsuflate despre cum să se salveze învățând singur să înoate și despre ce soartă nașpa îl așteaptă când ajunge în empireul lui Platon, imediat după ce se îneacă.
Asta am incercat sa spun de la inceputul topicului, dar nu am reusit asa bine.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 22.09.2015, 06:02:55
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ti-a spus ca nu mai este interesata de discutie.



Iar noi nu cunoastem cazul.

Case closed.
E o situatie ca multe altele.Depresie din adolescenta, poate chiar copilarie.Nu are prea mult sprijin in cei din jur.Nu poate avea un serviciu stabil, tot din cauza depresiei si poate din cauza tratamentului.Se simte foarte singur, isi doreste o familie, insa pe langa fatul ca si-a pierdut increderea in toti apropiatii si mai ales in sine, nici viitorul lumii in care traim nu anunta vremuri mai bune etc.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 22.09.2015, 06:11:40
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Totusi, ce face concret?
Poate se agita, dar nu in directia buna.
Poate sunt o gramada de gauri in barca lor dar in loc sa le astupe, incearca doar sa pompeze apa afara.





Tu ai o abordare emotionala.
Credinta nu e neaparat sau numai emotie.
Un om din asta in primul rand, emotional e distus.
Nu-i poti cere sa simta cine stie ce lucururi.
Dar daca nu si-a pierdut uzul ratiunii si poate recunoaste ca 1+1 fac 2 poate sa aiba o abordare rationala.
Problemae este daca are sau nu credinta.
Daca nu are, e o problema.l.
Nu are, desi vrea, incearca.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 22.09.2015, 16:35:04
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Ma refeream la patologia vointei (nu a credintei ), una din cele 3 puteri sau facultati ale sufletului: mintea, simtirea si vointa.
Asa am scris?Scuze, vroiam sa zic "patologia vointei".O sa corectez.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 23.09.2015, 21:30:30
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit un gând

Din păcate omul trist trebuie ajutat pe termen lung,trebuie să devii prietenul lui, să-l accepti, să vrei să-l ajuti cu simpla ta prezență.Totul depinde de acel prieten dispus să ajute un om trist, om ce se vede pe el însuși inutil.Puțin câte puțin îl poti scoate din starea aceea de melancolie, il poti ajuta să înțeleagă lumea credinței în primul rând, multe lucruri banale pentru alții, petrecându-le împreună cu el au alt efect asupra lui. Timpul petrecut alături de el trebuie să fie constant și întins pe o lungă perioadă de timp ca cel ajutat să conștientizeze într-un final că cel de alături într-adevăr îi vrea binele, îi este prieten....de la inimă la inimă....
Reply With Quote
  #60  
Vechi 26.09.2015, 23:12:00
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Samy02 Vezi mesajul
Totul depinde de acel prieten dispus să ajute un om trist, om ce se vede pe el însuși inutil.Puțin câte puțin îl poti scoate din starea aceea de melancolie, il poti ajuta să înțeleagă lumea credinței în primul rând, multe lucruri banale pentru alții, petrecându-le împreună cu el au alt efect asupra lui. Timpul petrecut alături de el trebuie să fie constant și întins pe o lungă perioadă de timp ca cel ajutat să conștientizeze într-un final că cel de alături într-adevăr îi vrea binele, îi este prieten....de la inimă la inimă....

Oare?De multe ori avem senzatia falsa ca putem schimba pe cineva.Dar de fapt, daca un om se schimba in bine sau in rau, cel mai mult cred ca tine tot de vointa celuilalt.Intr-adevar, prezenta unui prieten, o vorba buna ajuta mult.Dar am totusi indoieli ca totul depinde de el.Oricum, asta nu inseamna ca trebuie sa se resemneze si daca poate ajuta cu ceva, sa o faca.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare