Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 04.04.2017, 20:55:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Adevărul este că nici BO și nici BC nu mai susțin că doar credincioșii lor pot să se mântuiască.

Așa cum Catehismul Bisericii Catolice arată că și cei din alte credințe se pot mântui, și poziția recentă a Bisericii Ortodoxe este că și cei ce nu fac parte din BO se pot mântui, cu toate că, în trecut, ambele biserici și-au arogat monopolul raiului.
Asa este, catolicii si-au schimbat invatatura infailibila la conciliul Vatican II, cand au incercat sa adopte conceptii ecumeniste, provenite din protestantism. Ceea ce e o contradictie clara, invatatura fiind infailibila, nu pate fi schimbata. Patriarhul Athenagoras (asa cum am aflat si eu de curand) a vrut sa faca si el un sinod de acest tip, dar nu l-a prea bagat nimeni in seama. Asa ca dupa Vatican II s-a hotarat sa ridice anatemele (desi nu prea existau nici anatemele), fara sa se mai consulte cu nimeni. La fel, fara sa-l bage cineva in seama (in afara de cei care l-au criticat).
Biserica Ortodoxa nu poate schimba nimic din invatatura, pentru ca e infailibila, niciodata n-a schimbat nimic, de la Iisus incoace. Nici catolicii nu schimbasera nimic, pana la un moment dat.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 04.04.2017, 20:57:06
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
La biserica catolică unde merg eu:

Zilnic, Liturghia dimineață și seara.

Duminica, 3 Liturghii, în limbile germană, maghiară și română.

Plus, adorație euharistică o dată pe săptămână, alte devoțiuni publice (Calea Crucii etc.)

Toți preoții sunt ieromonahi (călugări salvatorieni) ceea ce implică citirea Ceasurilor, sau a Breviarului.

Plus: înmormântări, botezuri, sfințirea caselor, spovadă, etc...

Deci ?
Liturghia cât durează ?
La cât e Liturghia de seară după miezul nopții ?
Este permis să se țină mai multe Liturghii la același altar în aceeași zi ?
Spovedania și celelalte servicii religiose la câte persoane beneficiare ?
Cât e personalul clerical raportat la nr. de enoriași ?


Am uitat să spun că preoții mai au și familii, cât privește programul e bine dacă e așa, la greco-catolici e tot la fel ?
Și-n mânăstirile ortodoxe e program greu care începe de la miezul nopții sau de la ora 3 plus alte ascultări, alea nici nu le-am mai socotit, pentru că puține mânăstiri au statut parohial.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 04.04.2017, 21:04:59
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asa este, catolicii si-au schimbat invatatura infailibila la conciliul Vatican II, cand au incercat sa adopte conceptii ecumeniste, provenite din protestantism. Ceea ce e o contradictie clara, invatatura fiind infailibila, nu pate fi schimbata.
Fals. Nu s-a schimbat nicio învățătură infailibilă.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul


Biserica Ortodoxa nu poate schimba nimic din invatatura, pentru ca e infailibila, niciodata n-a schimbat nimic, de la Iisus incoace. Nici catolicii nu schimbasera nimic, pana la un moment dat.
Fals. Atât catolicii cât și ortodocșii au schimbat, semn că unitatea Bisericii lui Hristos nu se regăsește în mod plenar nici în BC nici în BO. Ea subzistă în BC, după cum a arătat Conciliul Vatican II, dar se regăsește și în biserica soră, BO, după cum în mod fragmentar se regăsește și în alte denominațiuni creștine.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #124  
Vechi 04.04.2017, 21:11:19
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Liturghia cât durează ?
La cât e Liturghia de seară după miezul nopții ?
Este permis să se țină mai multe Liturghii la același altar în aceeași zi ?
Spovedania și celelalte servicii religiose la câte persoane beneficiare ?
Cât e personalul clerical raportat la nr. de enoriași ?


Am uitat să spun că preoții mai au și familii, cât privește programul e bine dacă e așa, la greco-catolici e tot la fel ?
Și-n mânăstirile ortodoxe e program greu care începe de la miezul nopții sau de la ora 3 plus alte ascultări, alea nici nu le-am mai socotit, pentru că puține mânăstiri au statut parohial.
Liturghia durează aproximativ 40 de minute în zilele săptămânii, aproximativ o oră și jumătate duminica, deci 4 ore și jumătate trei liturghii.

Este permis să se slujească (nu "să se țină", că nu e concert) mai multe liturghii la același altar în aceeași zi. Dacă nu mă credeți, verificați Codul Canonic.

Nu știu numărul de enoriași, dar țineți cont că biserica, cel puținla Liturghia diminicală în limba română,e plină. Dacă nu vii din timp, stai în picioare.

V-am spus că preoții sunt ieromonahi, adică călugări. Ce familii ?!!! Ei au de citit breviarul.

P.S. Sfințenia și Adevărul stau în numărul de minute ale Liturghiei sau în numărul de credincioși ?

P.S. 2 La care biserică ortodoxă credinciosul are ocazia de a participa la 10 (ZECE) liturghii, cu Sf. Împărtășanie, într-o săptămână ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #125  
Vechi 04.04.2017, 21:42:34
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Liturghia durează aproximativ 40 de minute în zilele săptămânii, aproximativ o oră și jumătate duminica, deci 4 ore și jumătate trei liturghii.
P.S. 2 La care biserică ortodoxă credinciosul are ocazia de a participa la 10 (ZECE) liturghii, cu Sf. Împărtășanie, într-o săptămână ?
E destul să aibă ocazia să participe la o Liturghie pe zi, la noi nici nu se permit mai multe Liturghii la același altar în aceași zi.
Au șansa să participe la Liturghie zilnică la fiecare Catedrala ortodoxă care are statut de mânăstire și la majoritatea mânăstirilor care au obște.

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
V-am spus că preoții sunt ieromonahi, adică călugări. Ce familii ?!!! Ei au de citit breviarul.
Eu am făcut referire în fraza aia la preoții ortodocși care pe lângă program au și familii.
Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
P.S. Sfințenia și Adevărul stau în numărul de minute ale Liturghiei sau în numărul de credincioși ?
Fondul problemei era timpul liber rămas după ce se îndeplinesc toate serviciile religioase.
Poate dacă ai mai puțin program și mai puțini oameni care-ți solicită serviciile, îți rămâne timp mai mult și pentru făcut tot felul de evenimente, idem dacă ai mai puțini enoriași per cleric.

La catolici precum am zis nu se obișnuiește mersul cu broșurele din casă în casă, dar la neoprotestanți, timpul liber și lipsa de Liturghie le permite tot felul de evenimente pe care unii le iau ca pretext să facă comparații aberante.

Cât privește comparația catehism catolic-ortodox, în România (pentru că aici trăim nu pe alte tărâmuri) Biserica Ortodoxă organizează conferințe prepascale și în postul Crăciunului destul de seriose, la pr Necula se ajunge ușor la peste 1000 de oameni, iar la preoți precum pr Nicolae Tănase și alții interesul e mare, plus că se organizează în toate zonele mari.

Să mi se arate și mie ce conferințe fac anual catolicii în România și cât e interesul pentru ele, că la ortodocși se vede tată cum stă treabă, încă după felul întrebărilor din sală de multe ori ai impresia că sunt puse de catolici și neoprotestanți care de ocupată ce au agenda, vin la conferințe ortodoxe.

Mi se pare ușor să se treacă cu vederea tot ce face B.O.R și după să se arate cu degetul că vai! B.O.R. nici nu-și mai catehizează enoriașii, aici nu mă refer la Gmihai ci la doamna care ne informa că trece la catolici.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 04.04.2017, 21:48:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Convertiri forțate, precum a slavilor ?
Nu ai citit cum s-au convertit rusii? Tarul a trimis mai multe solii, la Roma, musulmani, evrei, Constantinopol. Si cei de la Constantinopol s-au intors extaziati dupa slujba. Iar Bulgarii stim cum, tot prin delegatii.
Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Spre deosebire de ortodoxie catolicismul a luat în serios porunca Domnului și a încercat să facă misiune pe tot pâmântul.
Interesant e ca pana la Schisma au facut exact aceeasi misiune ca rasaritenii. Pana atunci nu au facut misiune, doar dupa Schisma au gasit adevarul? Iar imediat dupa Schisma au inceput misiunea, prin casapirea musulmanilor pagani. Si Imperiul Roman de Rasarit a purtat razboaie cu musulmanii, dar nu a pretins ca face cateheza cu ei. Era o ironie.
Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Pe de altă parte, ai dreptate când spui că ortodoxia nu e persuasivă. Poate că nu știi ce înseamnă a fi persuasiv (adică a avea putere de convingere), dar asta e altă discuție....
Da, stiu ce inseamna persuasiv, adica "Care urmărește să convingă, convingător, insistent, stăruitor.". Tocmai, Apostolii nu au cautat sa convinga, ei expuneau invatatura, dar nu stateau pe capul cuiva sa-l convinga. Pentru ca nu poti convinge pe nimeni, poti sta sa-i explici unui ateu sau unui adventist ani de zile, ca ei tot ce vor o sa creada. Dar daca el deja cauta adevarul atunci da, va fi receptiv de la inceput. In schimb poti converti pe cineva daca il ameninti, ii oferi ceva bunuri sau avantaje, il convingi prin alte cai.
Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Poate că ai puțină ținere de minte, pentru că ți-am mai spus cu ani în urmă că am știut mai multe despre catolicism și ortodoxie decât știu marea majoritate a credincioșilor ortodocși și catolici....
Si eu credeam ca stiu multe, stiam cate ceva din scrieri new-age, adica aproape nimic.
Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Dar, după logica ta, tu, devenind ortodox după ce ai fost practicant de paranormal, știi mult mai puțin despre catolicism decât știam eu despre ortodoxie.
Important e sa inveti pe parcurs, sa nu ramai asa, crezand ca stii tot. Eu dupa ce am devenit credincios, citind Biblia, un timp am crezut ca toate cultele sunt la fel. Deci eram ecumenist. Ma uitam la emisiuni protestante si ascultam radio protestant. Apoi am inceput sa citesc mai multe si mi-am dat seama ca protestantii nu prea sunt in regula, am ramas la ortodocsi si catolici. Am dat pomelnice chiar si la catolici, am fost in biserica catolica si m-am rugat. Dupa aceea am studiat mai multe si am inceput sa ma indoiesc de catolicism. M-am si rugat sa aflu adevarul despre catolicism. Si asa am aflat adevarul, nu am luat deloc decizii la intamplare si nu spun niciodata nimic din ce nu am studiat deja.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 04.04.2017, 21:54:41
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
E destul să aibă ocazia să participe la o Liturghie pe zi, la noi nici nu se permit mai multe Liturghii la același altar în aceași zi.
Și în câte biserici parohiale se slujește o liturghie pe zi ?

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Au șansa să participe la Liturghie zilnică la fiecare Catedrala ortodoxă care are statut de mânăstire și la majoritatea mânăstirilor care au obște.
Și dacă nu au o catedrală sau mânâstire pe aproape ?!



Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

Cât privește comparația catehism catolic-ortodox, în România (pentru că aici trăim nu pe alte tărâmuri) Biserica Ortodoxă organizează conferințe prepascale și în postul Crăciunului destul de seriose, la pr Necula se ajunge ușor la peste 1000 de oameni, iar la preoți precum pr Nicolae Tănase și alții interesul e mare, plus că se organizează în toate zonele mari.

Să mi se arate și mie ce conferințe fac anual catolicii în România și cât e interesul pentru ele
Raporat la numărul de credincioșil cred că fac destule... Dincolo de Postul Paștelui, preoții din parohia mea fac, de exemplu, întâlniri cu cuplurile care au solicitat să fie cununate în biserică. Vrei să te căsătorim ? Vii în prealabil la cursuri privind Taina Căsătoriei.

Câți preoți ortodocși fac asta ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #128  
Vechi 04.04.2017, 22:01:39
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mi se pare ușor să se treacă cu vederea tot ce face B.O.R și după să se arate cu degetul că vai! B.O.R. nici nu-și mai catehizează enoriașii, aici nu mă refer la Gmihai ci la doamna care ne informa că trece la catolici.
Un preot paroh, de la tara ce face, inafara de faptul ca slujeste liturghia o data pe saptamana?
Reply With Quote
  #129  
Vechi 04.04.2017, 22:05:27
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
P.S. 2 La care biserică ortodoxă credinciosul are ocazia de a participa la 10 (ZECE) liturghii, cu Sf. Împărtășanie, într-o săptămână ?
Nu este drept sa participe credinciosul la mai mult de 1 liturghie pe zi, presupunand ca se si impartaseste fiidca Iisus se jertfeste in fiecare zi pentru oricine, nu de mai multe ori.
Se fac mai multe liturghii in BC fiindca se presupune ca nu pot veni toti credinciosii de la ora 10 si-atunci Biserica se adapteaza la "nevoile" credinciosilor, insa numai daca la liturghia suplimentara vin mai mult de 10 credinciosi se considera justificat sa se mai faca una in ziua in care deja s-a mai facut, luand in considerare zeciuiala pe care fiecare credincios o aduce la liturghie ca dar, din care se aduna un dar care "umple" jertfelnicul.
O liturghie pe zi preotul este obligat s-o faca si daca nu vine nimeni, a doua, numai daca se aduna alti 10, nu aceiasi.

La o adica, oricine poate participa la cate liturghii vrea, insa preotul nu-i va da mai mult decat o impartasanie pe zi.
Jertfa lui Iisus este maximum oferit zilnic pentru oricine. Nu se poate mai mult.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 05.04.2017 at 01:18:55.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 04.04.2017, 22:08:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Ia zi, Cătăline, câți misionari ortodocși au fostla oamenii ăștia: https://en.wikipedia.org/wiki/Uncontacted_peoples ?!
Cam cati au fost si la amerindieni, pana la Columb. Si atunci de ce folosesti argumentul cu misionariatul catolic, din moment ce tu crezi ca nu are vreo importanta daca ii convertea cineva sau nu? Doar ca sa fie un argument?
Asta am explicat si in mesajul precedent si in alte mesaje, e o intelegere diferita de persuasivitatea protestanta si catolica. Un om trebuie sa doreasca sa vina in Biserica lui Hristos, nu sa-l ademeneasca cineva, atunci cand se face misiune. Iar unele popoare au fost mai putin deschise la crestinism. Desi Sfantul Apostol Toma a ajuns pana in India nu prea s-au convertit prea multi, iar chinezi nici atat. La ce le-a folosit ca Apostolii au fost la ei, tot asa au ramas. Daca o sa citesti din viata Apostolilor, o sa vezi ca primeau revelati ca in unele orase sau locuri sa nu mearga. De ce? Pentru ca aia nu aveau nicio treaba cu ce o sa propovaduiasca Apostolii, puteau doar sa ii omoare. Bunul Dumnezeu stie ce e in inimile oamenilor si chiar ce se va intampla in viitor.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare