Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.05.2011, 17:22:35
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Moduri de a ne impartasi de Hristos

Știm cu toții despre faptul că Hristos ne dăruiește Trupul și Sângele Său în Taina Sfintei Euharistii. Neavând suficiente cunoștințe de teologie, lansez următoarea întrebare: Este acesta singurul mod în care Hristos ni Se împărtășește? Am înțeles de la teologi ca Părintele Stăniloae că ne împărtășim de El și în celelalte momente ale Sfintei Liturghii, cum ar fi citirea din Sfânta Evanghelie, dar și prin citirile particulare și prin rugăciunile de acasă.
Aș dori să înțeleg mai bine acest aspect. Mă preocupă mai ales dacă de Hristos se pot împărtăși, în felurite moduri, și cei care au părăsit Biserica sau cei care nu au făcut niciodată parte din ea.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.05.2011, 17:55:43
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit

Cumva se împărtășesc și păgânii de Hristos, căci au și ei virtuți morale în firea lor și capacitatea de a fi fericiți, iar omul fără Dumnezeu nu poate fi fericit. Dacă le este de ajuns pentru a se mântui, nu mă bag să interpretez.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.05.2011, 20:31:23
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Cele cinci feluri de impartasiri, dupa par. Cleopa:
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...iri-81189.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.05.2011, 21:25:36
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Cele cinci feluri de impartasiri, dupa par. Cleopa:
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...iri-81189.html
Mulțumesc. Într-adevăr, un răspuns foarte clar. Din care eu înțeleg că există speranță de mântuire și pentru ne-ortodocși. E adevărat, Părintele Cleopa spune categoric nu. Însă părerile diferă și la nivelul marilor teologi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.05.2011, 21:58:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Nu cred că este bine să relativizăm Împărtășirea. Desigur, din punct de vedere spiritual, Cristos este prezent în multe feluri. În Evanghelie. În preotul celebrant. Cristos este și în aproapele, în cel umil, în sărac, în călător, în bolnav și în ocnaș, după cum ne învață El.

Dar, din punct de vedere substanțial, numai Pâinea și Vinul, după ce au fost valid consacrate, sunt Cristos. Numai împărtășindu-ne cu El în acest mod, supranatural, câștigă Grația Sfințitoare din noi, fără de care mântuirea nu este cu putință. Altfel, ascultând ori citind Evanghelia, stând de vorbă cu preotul oricât de mult, cărând hectolitri de apă călătorilor și cercetându-i pe toți ocnașii și bolnavii, vom avea fix tot atâta Grație Sfințitoare câtă aveam și înainte.

De aceea, îi rog pe iubiții mei preoți, de am să fiu căzut pe vreun pat de spital, să nu se ostenească să îmi aducă portocale, și nici chiar Evanghelia sau Psaltirea. Pentru toate acestea mă bazez pe prietenii mei și pe mine însumi. Să îmi aducă Pâinea Cerească de care am nevoie și Apa cea vie după care sufletul meu însetează, fiindcă medicamente mai de preț decât acestea nu mi-a dat Domnul meu și Dumnezeul meu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.05.2011, 22:05:04
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Știm cu toții despre faptul că Hristos ne dăruiește Trupul și Sângele Său în Taina Sfintei Euharistii. Neavând suficiente cunoștințe de teologie, lansez următoarea întrebare: Este acesta singurul mod în care Hristos ni Se împărtășește? Am înțeles de la teologi ca Părintele Stăniloae că ne împărtășim de El și în celelalte momente ale Sfintei Liturghii, cum ar fi citirea din Sfânta Evanghelie, dar și prin citirile particulare și prin rugăciunile de acasă.
Aș dori să înțeleg mai bine acest aspect. Mă preocupă mai ales dacă de Hristos se pot împărtăși, în felurite moduri, și cei care au părăsit Biserica sau cei care nu au făcut niciodată parte din ea.
Mantuitorul nostru sta la usa fiecarei inimi si bate sfios. Daca i se deschide cu caldura si sinceritate, El intra. Nu stiu cum e in inimile unde bate vantul rece. Posibil sa intre si acolo. Dar in cele nesincere sau pline de ele ma indoiesc.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.05.2011, 22:20:55
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu cred că este bine să relativizăm Împărtășirea. Desigur, din punct de vedere spiritual, Cristos este prezent în multe feluri. În Evanghelie. În preotul celebrant. Cristos este și în aproapele, în cel umil, în sărac, în călător, în bolnav și în ocnaș, după cum ne învață El.
Cu adevărat, și eu cred că în nimic nu este atât de prezent Hristos ca în Sfânta Euharistie. Nu vreau să o relativizez. Am vrut, însă, să înțeleg dacă și cei care nu fac parte din Biserică și care, prin urmare, nu se împărtășesc cu Trupul și Sângele Domnului, se împărtășesc, totuși, într-o măsură mai mică, de harul Său. Și cred că da, în modurile arătate în link-ul dat de glyks
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.08.2012, 09:26:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Moduri de a ne impartasi de Hristos
Împărtășind copiii mici, se întîmplă deseori din nefericire ca Sîngele Lui Hristos să ajungă pe haine sau pe mîna noastră. Știm că la contactul cu pielea orice substanță, la nivel microscopic, intră în piele în cantități foarte mici. Putem deci considera acesta un mod involuntar de împărtășanie?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.09.2012, 10:00:12
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Am văzut odată cum preotul i-a dat unei mămici acasă o bucată de pîine înmuiată în Sfîntul Sînge, deoarece copilul ei refuzase Împărtășania. Preotul i-a spus de mai multe ori să nu cumva să mănînce și ea din acea bucată de pîine.

Menționez că acea tanti era îmbrăcată nepotrivit pentru prezența în Biserică și pe stradă la urma urmei. Eu unul nu i-aș fi dat acasă Sfîntul Sînge...

Voi ați mai întîlnit așa ceva?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.09.2012, 12:46:16
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Baietelului mei i.a curs putin pe bluzita - o mica picatura. Parintele mi.a spus sa spal urgent bluzita cu apa curata de mai multe ori si da pun apa intr.un ghiveci cu flori sau la radacina unui copac. Nu am auzit de asa ceva....sa dea acasa copilului Sfanta Impartasanie si mai ales prin altcineva... Stiu ca daca se intampla sa curga pe jos vre.o picatura din Sfanta Impartasanie, preotul poate fi oprit sa mai slujeasca in biserica.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Moduri evreiești de a pune problema Mihnea Dragomir Din Vechiul Testament 8 20.06.2012 00:38:39
Doua moduri de adresare costel Generalitati 0 27.04.2012 12:08:55
Tu eu si Hristos dumitrucelmare2000 Nunta 6 21.01.2012 20:57:29
Cinci moduri de a ne impartasi costel Impartasania (Taina Euharistiei) 14 05.09.2010 21:58:54
Despre iubirea pentru Hristos-D, in si cu Hristos! alecsandru Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 05.11.2009 02:45:24