Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.04.2010, 18:34:15
gata cu joaca gata cu joaca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2010
Mesaje: 18
Implicit Propuneti scoaterea filoZofiei

dupa 11 ani de scoala in care elevul invata de Dumnezeu si felul in care trebuie sa gandeasca... hop, in ultimul an, respectiv in clasa a XII-a, este lovit puternic de filozzofia pagana.
nu mai spun ca nu-i face bine sufletului ce doreste sa fie mantuit.... dar, chiar ateu de-ar fi, nu-i face bine psihicului! fiindca, oricat de atei s-ar da ateii, intr-o masura mai mica sau mai mare, se lasa modelati dupa societatea in care traiesc [cu atat mai mult cu cat e vorba de perioada de formare]. Si atunci, saracii, ajung sa fie debusolati total.
vine nebuna aia sa-i spuna ca omul a fost creat [ma iertati, dar din toti profesorii de religie pe care i-am avut, putini au fost cu adevarat profesori. tot respectul pt aceia], dupa care vine alta nebuna [mie-mi place filosofia, dar filosofii din ziua de azi parca au luat-o razna!] si ii spune ca de fapt omul a evoluat......... PUTINA ORDINE, VA ROG!

mi se pare mie sau toate argumentele folosite impotriva religiei pot fi folosite si impotriva filozzofiei? ii indoctrineaza pe elevi cu religia?! eeee, pe bune?! dar cu filozzofia?! nu... acolo treaba e de tot plansul: pt orice conceptie a unui filozzof, se geseste o alta conceptie, a altui filozzof, care este in totala contradictie cu prima.... [cica in Biserica e dezbinare.. hehe, stai sa vezi aici!]..... pe motiv caaaa, vezi Doamne, il invata pe elev sa gandeasca.... MDA! eee, uite, pana n-am auzit de Platon sau de Nietzsche, nici nu stiam sa gandesc!

mentionez ca am accentuat expre litera 'z' din cuvantul filozofie. multi dintre filozofi nu suporta sa vada scris 'filozofie', in loc de 'filosofie'
'filosofie' inseamna iubirea intelepciunii, iar
'filozofie', opusul, iubirea intunecimii...
dar, fara suparare, ei fac orice, numai FILOSOFIE nu!

P.S. PT ADMIN: ai facut o treaba mare! ai bagat, in sfarsit, butonul "edit", dar ai scos si putinele functii pe care le mai aveam: bold, italic, underline.... uof!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.04.2010, 18:40:14
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Nu consider ca eliminarea filozofiei reprezinta o solutie. Parintii Bisericii au avut un interes fata de filozifie- fara a cadea intr-un sistem filozofic se foloseau de termenii filozofiei si cautau sa raspunda filozofiei.
De aceea pe peretii Bisericii lor din Moldova ii avem reprezentati si pe anumiti filozofi care au avut o contributie la pregatirea omenirii pentru venirea lui Hristos.
Sfantul Vasile cel Mare in Scrisoarea sa catre tineri le recomanda ca fata de scrierile filozofice trebuie sa fie asemenea albinelor- care culeg nectarul.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.04.2010, 18:46:05
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gata cu joaca Vezi mesajul
dupa 11 ani de scoala in care elevul invata de Dumnezeu si felul in care trebuie sa gandeasca... !

http://en.wikipedia.org/wiki/Theory_...ve_development

Gresit, felul in care te dezvolti, gindesti si te manifesti a fost studiata de zeci de ani de filozofi "pagini" :)))( vezi PIAJET) si implementata in scoli incepind cu CRESA si Gradinita! deci pina in clasa a XII esti deja un produs al filozofiei cognitive a omului


Uite si citiva termeni "pagini" cu care a fost intesata educatia ta infantila!

Pre- and perinatal Biological Prenatal development

Psychological Pre- and perinatal psychology


Infancy Biological Infant

Psychological Infant and child psychology


Childhood Biological Child development · Child development stages · Toddler

Psychological Infant and child psychology · Preadolescence


Adolescence Biological Puberty

Psychological Youth development · Adolescent psychology


Young adulthood Psychological Young adult (psychology)


Middle adulthood Biological Middle age


Maturity Biological Ageing · Senescence

Psychological Old age


Legal and general definitions Minor (law) · Infancy · Child · Childhood · Adolescence · Age of majority · Adult

Theorists-theories John Bowlby-attachment · Urie Bronfenbrenner-ecological systems · Erik Erikson-psychosocial · Sigmund Freud-psychosexual · Lawrence Kohlberg-moral · Jean Piaget-cognitive · Lev Vygotsky-cultural-historical
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.04.2010, 20:46:43
gata cu joaca gata cu joaca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2010
Mesaje: 18
Implicit

aaaa, ma iertati, nu am exprimat corect ceea ce am vrut sa spun!

dupa cum am mai spus, inclusiv mie imi place filosofia. INSA ar fi un dezastru prea mare [si asa este!] in lipsa religiei... de fapt, mesajul meu, era un fel de raspuns pt cei care vor sa scoata religia din scoli. "sa scoatem religia? sa scoatem si filosofia!" ... nu le-ar conveni, evident.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.04.2010, 21:00:28
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gata cu joaca Vezi mesajul
dupa 11 ani de scoala in care elevul invata de Dumnezeu si felul in care trebuie sa gandeasca... hop, in ultimul an, respectiv in clasa a XII-a, este lovit puternic de filozzofia pagana.
nu mai spun ca nu-i face bine sufletului ce doreste sa fie mantuit.... dar, chiar ateu de-ar fi, nu-i face bine psihicului! fiindca, oricat de atei s-ar da ateii, intr-o masura mai mica sau mai mare, se lasa modelati dupa societatea in care traiesc [cu atat mai mult cu cat e vorba de perioada de formare]. Si atunci, saracii, ajung sa fie debusolati total.
vine nebuna aia sa-i spuna ca omul a fost creat [ma iertati, dar din toti profesorii de religie pe care i-am avut, putini au fost cu adevarat profesori. tot respectul pt aceia], dupa care vine alta nebuna [mie-mi place filosofia, dar filosofii din ziua de azi parca au luat-o razna!] si ii spune ca de fapt omul a evoluat......... PUTINA ORDINE, VA ROG!

mi se pare mie sau toate argumentele folosite impotriva religiei pot fi folosite si impotriva filozzofiei? ii indoctrineaza pe elevi cu religia?! eeee, pe bune?! dar cu filozzofia?! nu... acolo treaba e de tot plansul: pt orice conceptie a unui filozzof, se geseste o alta conceptie, a altui filozzof, care este in totala contradictie cu prima.... [cica in Biserica e dezbinare.. hehe, stai sa vezi aici!]..... pe motiv caaaa, vezi Doamne, il invata pe elev sa gandeasca.... MDA! eee, uite, pana n-am auzit de Platon sau de Nietzsche, nici nu stiam sa gandesc!

mentionez ca am accentuat expre litera 'z' din cuvantul filozofie. multi dintre filozofi nu suporta sa vada scris 'filozofie', in loc de 'filosofie'
'filosofie' inseamna iubirea intelepciunii, iar
'filozofie', opusul, iubirea intunecimii...
dar, fara suparare, ei fac orice, numai FILOSOFIE nu!

P.S. PT ADMIN: ai facut o treaba mare! ai bagat, in sfarsit, butonul "edit", dar ai scos si putinele functii pe care le mai aveam: bold, italic, underline.... uof!
Nu cred ca ai draptate, te contrazic total ! Filosofia,din pacate e marginalizata din alta cauza, cea politica, dar asta e alta problema !
Ar trebui de fapt extinsa pe toti anii de liceu,pentru ca in clasa a 12-a,e foarte putin !
Ea e necesara pentru a induce un moment de indoiala, unul de criza, pentru ca omul adevarat sa isi gaseasca singur si prin el insusi apoi temeiurile cele mai solide ale credintei !
Filosofia e singura care ai da o judecata dreapta si nepartinitoare,prin care invata sa examineze critic, ...chiar si teoriile sau filosofiile ateise(asa cum le denumesti !).
Numai prin filosofie ,un tanar poate ajunge la un fundament solid al credintei !
Traim in sec 21,totusi,e alt tip de societate !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.04.2010, 22:07:05
gata cu joaca gata cu joaca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2010
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
Ea e necesara pentru a induce un moment de indoiala, unul de criza, pentru ca omul adevarat sa isi gaseasca singur si prin el insusi apoi temeiurile cele mai solide ale credintei !
o da... ca pana intr-a 12-a n-are nimeni momente de indoiala :| sau de criza.

oricum, n-ai inteles ce-am vrut sa spun.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.04.2010, 22:10:34
gata cu joaca gata cu joaca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2010
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
Traim in sec 21,totusi,e alt tip de societate !
ca tot vorbi cineva mai sus de Sf Vasile cel Mare. iti recomand sa citesti cartea despre viata sa sau a Sfantului Grigorie... ai zice ca traiesc in aceeasi perioada cu noi :|
eu am incetat sa mai afirm ca traim vremuri prea diferite :|
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.04.2010, 22:31:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu nu văd nici cea mai mică adversitate între filozofie și religie. Religia începe acolo unde se termină filozofia.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.04.2010, 08:14:03
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

"gata cu joaca", exista teologi filosofi care fac filosofia religiei si care sunt toba de carte fara sa-si fi pierdut credinta. Cu ei ce faci?
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.09.2010, 12:11:52
Belphegor's Avatar
Belphegor Belphegor is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Locație: wish you were here
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 76
Implicit

Stim bine ca fara filozofie nu putem fi capabili de a avea o viata nici cel putin suportabila si apoi nu este de ajuns ca elevul nu invata originea speciilor?mai avem putin si ajungem ce am fost poate(subliniez ,,poate'') inainte de a ne da jos din copaci!unde este liberul arbitru in toata situatia asta?iar daca spuneti ca elevul este invatat in credinta pana in a 12-a atunci teoretic avanseaza in intelepciune si devine in stare sa deosebeasca binele de rau,sa fie constient si sa se foloseasca cu cap de faptul ca este liber arbitru caci filozofia asta aduce omul intr-o cursa spre a fi mai bun .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea religiei din scoli bogdani Sectiune dedicata profesorilor de religie 1172 16.09.2011 16:35:30
Scoaterea omului inaintea animalului Man Teo Generalitati 12 25.07.2011 14:53:39
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 12:50:25