Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.12.2006, 11:08:37
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Ce nu inteleg eu este ce inseamna New Age. Poate ai timp sa-mi explici.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.12.2006, 11:09:30
Maricica Maricica is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.01.2006
Mesaje: 35
Implicit

Sunt de acord cu CM. La cat este de mica planeta Pamant exista miliarde de specii pe ea. Ar fi oare cu putinta sa se creeze un Univers atat de mare doar pentru o planeta? Mie nu imi vine sa cred asta. E absurd, cand natura e atat de economa cu spatiul sau.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.12.2006, 11:35:49
SCORPIUS SCORPIUS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2006
Mesaje: 20
Implicit

New Age....Pai e ceva nu prea bine definit nici in prezent.
E mai degraba un curent filosofic in care se recunoaste
prezenta unui Creator si a unei Creatii.Dar spre deosebire
de alte curente filosofice atasate unor religi acest Creator
este vazut de adeptii new age ca unul care nu doreste nimic
de la noi, nu pedepseste si nu rasplateste, toate lucrurile
bune sau rele care ni se intampla fiind datorate alegerii
noastre.Deasemenea pot spune ca este cel mai tolerant curent
filosofic incercand sa extraga ce e pozitiv din orice religie.
Deci New Age nu este o religie in sine ci mai degraba un mod
de a privi existenta.New Age accepta ideea reincarnarii si
cea a altor dimensiuni, de aceea probabil este criticat de
ortodocsi.In traducere directa inseamna Noua Era, un fel de
Paradis pe Pamant datorat iubirii neconditionate dintre oameni.
Si cam asta e...in rest poti sa te documentezi de pe net, atunci
o sa iti dai seama de ce nu e prea bine definit coneptul New Age.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.12.2006, 12:37:34
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Inteleg ca New Age nu are legatura cu tot ce s-a contruit in jurul lui Tobias. Ma refer la Crimson Circle. Si ei tot despre o noua era, energie, vorbesc. Pana la urma si in Biblie se spune acelasi lucru.
De ce oare, pentru acelasi lucru, a fost nevoie sa apara atatea opinii, care pana la urma au aceeasi finalitate. Este o nedumerire a mea personala. Si poate ca singura-mi explic: oamenii nu doresc sub nici o forma sa se inteleaga, toti se doresc a fii lideri, fie de opinie, fie ai unei organizatii. Chestia asta chiar am experimentat-o odata, urmand niste repere gasite in "Viziunile de la Celestine" carte criticata de unii pe alte forumuri.
Am exersat intuitia in trei. Adica trei persoane. Am plecat pe munte. Un barbat si doua femei. Eu cu sotul si o prietena.
Nici unul nu am simtit nevoia sa fie liderul expeditiei. Nu era in firea noastra as zice. Experimentul a fost deosebit de interesant prin ceea ce am simtit precum si prin rezultat.
Totul a decurs perfect, de la inceput pana la sfarsit. Am ajuns unde ne-am propus, la momentul potrivit, pe vremea potrivita.
Daca as reusi asa si in viata ar fi nemaipomenit.
Revenind la idee. Intuitia. Deci conectarea directa la divinitate si receptarea instatanee a tuturor informatiilor fara distorsiuni sau interpretari.
Dar, importanti sunt receptorii, adica creierasul nostru precum si problemele de personalitate. Nedorind sa ne manifestam ca lideri, fiecare si-a exprimat parerea, simtita si nu gandita, iar ceilalti fara comentarii sau a pune la indoiala, au urmat indemnul. Toti am avut idei, pe rand, in functie de situatia ivita. Niciodata nu ne-am indoit ca celalalt nu ar avea o parere corecta. Si ceva foarte important, lipsa fricii. Frica naste indoiala si inlatura increderea in sine.
Fac o paranteza aici, as zice ca si religia este bazata pe aceleasi principii: inocularea ideii de frica in scopul de a manipula masele de oameni, de a-i culpabiliza permanent astfel incat sa le anihileze orice manifestare a sinelui independenta de vointa liderului de opinie. Scopul, mentinerea masei de manevra sub control.

Si tot despre intuitie. Eu cred ca este daruita si nu gandita. O decizie luata prin intuitie ne ajuta intotdeauna, una gandita ne poate lovi direct in cap.




Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.12.2006, 13:11:06
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vai ce frumos suna! Aproape ca uit ca e in totala contradictie cu religia crestin-ortodoxa. Un Dumnezeu ( sau zeu?) care atarna undeva in spatiu, te ajuta, dar nu-ti cere nimic inapoi, nu te pedepseste pentru toate prostiile pe care le faci sau spui.
Trai, neneaca!
Poate imi spuneti si mie de ce sodomia, ca mijloc de inversare a energiilor, este acceptata de New Age, in vreme ce religia crestina o interzice? Si, daca Domnul Iisus Hristos este Domnul crestinilor, atunci cine va e domn voua, celor din New Age?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.12.2006, 13:28:58
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

La intrebarea de ce sodomia este interzisa de religie iti pot da un raspuns. Din ratiuni de politica de stat. La nivel politic oamenii emit norme de convietuire sociala, de generala aplicatie. Cei care incalca regulile sunt sanctionati. In vremurile trecute, cand Biserica era putere in stat, era foarte firesc sa fie interzisa sodomia pentru ca s-ar fi denaturat firescul lucrurilor, adica nasterea pruncilor.
In prezent, confruntandu-ne cu o crestere a populatiei in ritm ametitor la nivel global, si cu o reducere a resurselor naturale, politica in acest sens nu mai este atat de stricta, pentru ca nu mai reprezinta o necesitate.
Biserica va interzice in continuare dar, normele sociale nu vor mai sanctiona acest aspect al vietii denaturat de la firesc.
Acesta poate fi un tip de raspuns.

Cat despre trai neneaca, pot spune ca indiferent ce spunem noi, fenomenul exista si va exista. Cu toate regulile stricte ale religiilor, fenomenul a luat amploare in timp si nu invers. Pentru ca omul a invatat acest trai neneaca. A vazut ca nu-l pedepseste nimeni. Marea majoritate nu dau doi bani pe viata de apoi, si nici nu cred in ea.
Traiesc prezentul asa cum inteleg si atat.
Evident ca vor exista intotdeauna semeni care se uita mai mult in gradina celuilalt decat in propria gradina.
Dar, nimeni nu-i baga in seama cu toata dorinta lor de a fi bagati in seama.


Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.12.2006, 14:07:32
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc de raspuns. De ce nu se accepta sodomia de catre religia crestina stiu.
Eu intrebam cum de o foloseste New Age si ce efecte are. Stiu doar de inversarea energiilor. Si mai stiu ca cei din New Age ajung sa se creada niste zei, caci prin metoda sodomiei ajung la atotcunoastere, comunicare prin ganduri, levitatie, etc dar si mandrie excesiva, toate daruri primite de la diavol, dar pierd totodata credinta, mila, smerenie,constiinta etc deci cele venite de la Dumnezeu.
Stiu ca nu va pasa. Totusi va pasa, atunci cand intalniti crestini, care nu vor sa "adere" si sa depuna juramant in fata satanei. Se apeleaza la orice, chiar la amenintarea cu moartea.
Pot sa-ti spun un singur lucru: o mie de "scamatorii"( si cand zic scamatorii, presupun ca stii la ce ma refer) din partea membrilor New Age nu ajuta, ca sa-i atraga pe ortodocsi, caci ei Il au pe Iisus Hristos ca aparator.
In ceea ce ma priveste: daca stiu ca din aceasta lupta Iisus Hristos iese invingator, nu stiu de ce ne-am multumi cu mai putin.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.12.2006, 14:33:22
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Chestia cu inversarea energiilor nu o cunosc si nici nu o inteleg. Chiar tind sa cred ca este o prostie spusa de cineva care nu prea cunoaste fenomenele energetice.
Ce se obtine prin sodomie, in primul rand orgasm. Daca vrei detalii despre anatomia omului, intreaba orice medic. Atat femeile cat si barbatii pot avea orgasm, la nivel fizic.
Ce are comunicarea prin ganduri cu dosul omului, cred ca nici o legatura. Asa ca sa nu amestecam lucrurile.
Cei care practica asa ceva, in primul rand sunt doritori de placere si diversificarea ei. Bineinteles ca au si mai multe pasarele decat altii (zic eu).
Energetic, nu vad nici o inversare, mai degraba sexul oral este inversare.
Cat despre lupte, eu sunt total pacifista.
Nu-mi doresc razboiul sub nici o forma si nici nu incerc sa-l intretin.
Fiecare este liber sa creada ce doreste. Si fiecare isi asuma aceasta responsabilitate.
Si nici nu cred ca Iisus are nevoie sa iasa invingator. Din ce? Ca si cum exista posibilitatea unei infrangeri.
Eu privesc altfel lucrurile. Luptele se dau intre noi, oamenii. La nivelul la care este Iisus, ierarhia este stabilita, lucrurile sunt clare si simple. Noi complicam totul si ne place sa ne divizam in curente filosofice, religioase, de opinie. Pacat.

Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.12.2006, 14:39:08
SCORPIUS SCORPIUS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2006
Mesaje: 20
Implicit

Hai ma ancah, ca nu e chiar asa grav.Eu spre exemplu nu ma duc la
nici o intrunire a unei organizatii din astea.Doar am spus ca
New Age este un curent de gandire, nimic mai mult.Noi nu simtim
nevoia de lideri sau de cine stie ce asocieri mistice.
Cat despre sodomie nu stiu ce sa zic , tu te referi la homosexualitate
sau la o viata "desfranata"(cum ziceti voi crestini fundamentalisti)
in general?Daca e vorba despre homosexualitate sa stii ca nu am nimic
in comun cu orientarea gay si nici nu doresc sa vad manifestari ale lor
in public, in schimb acasa pot sa faca ce vor,ca doar nu-i vad
ca sa-mi faca greata, parerea mea :cool:.Cat despre sexualitatea
normala , adica un barbat si o femeie indiferent daca esti casatorit
sau nu sunt de acord.Personal consider ca aceea casatorie din biserica
este mai mult o chestiune de traditie si formalitate, nimic mai mult.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.12.2006, 15:43:13
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CM
Chestia cu inversarea energiilor nu o cunosc si nici nu o inteleg. Chiar tind sa cred ca este o prostie spusa de cineva care nu prea cunoaste fenomenele energetice.
Ce se obtine prin sodomie, in primul rand orgasm. Daca vrei detalii despre anatomia omului, intreaba orice medic. Atat femeile cat si barbatii pot avea orgasm, la nivel fizic.
Ce are comunicarea prin ganduri cu dosul omului, cred ca nici o legatura. Asa ca sa nu amestecam lucrurile.
Cei care practica asa ceva, in primul rand sunt doritori de placere si diversificarea ei. Bineinteles ca au si mai multe pasarele decat altii (zic eu).
Energetic, nu vad nici o inversare, mai degraba sexul oral este inversare.
Cat despre lupte, eu sunt total pacifista.
Nu-mi doresc razboiul sub nici o forma si nici nu incerc sa-l intretin.
Fiecare este liber sa creada ce doreste. Si fiecare isi asuma aceasta responsabilitate.
Si nici nu cred ca Iisus are nevoie sa iasa invingator. Din ce? Ca si cum exista posibilitatea unei infrangeri.
Eu privesc altfel lucrurile. Luptele se dau intre noi, oamenii. La nivelul la care este Iisus, ierarhia este stabilita, lucrurile sunt clare si simple. Noi complicam totul si ne place sa ne divizam in curente filosofice, religioase, de opinie. Pacat.
Da, oamenii fac, dar nu stiu ce fac. Amanuntele pe care mi le dai, le cunosc. Poate ceva mai mult decat imi scrii.
Pericolol e sa minimalizam ceea ce este.
In ceea ce-L priveste pe Domnul IIsus Hristos, daca iti imaginezi ca sta intr-un fotoliu, in vreme ce noi crestinii ne luptam cu duhurile rele, te inseli.
Stii icoana Sf Gheorghe pe cal in lupta cu balaurul. Dintre cei tri calul il reprezinta pe om. Lupta din cer e mai puternica decat cea pe care o vedem noi pe pamant.Sa nu ne inselam crezand, ca putem face ce vrem si nu ne face nimeni nimic. Dumnezeu e rabdator pana intr-o zi, care vine chiar prea repede pentru unii dintre noi.
Si sa ne aducem aminte de Sodoma si Gomora. Daca asta a adus libertatea, prefer lipsa libertatii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
exista extraterestri? robertt Teologie si Stiinta 308 18.02.2024 18:55:11
Credeti ca exista extraterestri? amatyyy Generalitati 41 14.12.2012 22:21:40
Extraterestri sau alte forme de viata Templier Knight Generalitati 22 08.12.2010 00:46:30
zeii-extraterestri?:( robertt Teologie si Stiinta 28 16.11.2010 16:02:14
Catolicii au inceput dialogul cu extraterestri Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 18 08.06.2008 23:25:17