Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.06.2011, 16:06:34
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de corinne Vezi mesajul
Kronos, de multe ori oamenii neaga existenta a tot ce nu le convine.
Nu cumva asa fac crestinii cu celelalte religii?

Citat:
În prealabil postat de Alexandru08 Vezi mesajul
Kronos spune clar ca nu mai crede in Biserica,de ce te-ar crede pe tine?
Despre iad si focul cel vesnic a vorbit si Hristos si sfintii apostoli,deci exista.
Felul in care va fi cred ca e potrivit sufletelor de acolo,nu va fi la fel pt. toti;ceva cert e ca va fi "plangerea si scarnsirea dintilor".
Mai intai demonstreaza ca exista/a existat Hristos si ca sfintii apostoli erau sinceri si apoi vedem ce facem si cu iadul ala.
Ex:Mos Craciun a vorbit despre sania sa zburatoare trasa de reni fermecati, deci sania exista.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.06.2011, 16:12:46
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
Mai intai demonstreaza ca exista/a existat Hristos si ca sfintii apostoli erau sinceri si apoi vedem ce facem si cu iadul ala.
Ex:Mos Craciun a vorbit despre sania sa zburatoare trasa de reni fermecati, deci sania exista.
Dovezi despre existența lui Iisus sunt destule, nu numai în istoria biblică, dar și în cea laică.


Ah, și cred că ironiile ieftine (și total neinspirate, că tot veni vorba) nu-și au locul aici.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.06.2011, 16:25:07
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Dovezi despre existența lui Iisus sunt destule, nu numai în istoria biblică, dar și în cea laică.


Ah, și cred că ironiile ieftine (și total neinspirate, că tot veni vorba) nu-și au locul aici.
Dovezile istorice care sa sprijine existenta omului Iisus sunt atat de firave incat lasa loc doar speculatilor. Da-mi te rog tu o referinta extrabiblica in favoarea existentei lui.
De dragul discutiei sa zicem ca a existat omul istoric Iisus dar se poate demonstra ca el este cu adevarat fiul lui Dumnezeu, daca da, sa se demonstreze atunci. Si daca tot suntem aici sa se demonstreze si existenta lui Dumnezeu.
Despre ce ironii ieftine si total neinspirate vorbim aici?
Vrei sa-ti dau eu exemple de ironii si atacuri de tot felul ale userilor crestini de aici de pe forum?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.06.2011, 16:26:58
Prior of ORI's Avatar
Prior of ORI Prior of ORI is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Mesaje: 42
Post

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
Mai intai demonstreaza ca exista/a existat Hristos si ca sfintii apostoli erau sinceri si apoi vedem ce facem si cu iadul ala.
Ex:Mos Craciun a vorbit despre sania sa zburatoare trasa de reni fermecati, deci sania exista.
Dovezi despre existența lui Iisus sunt destule, nu numai în istoria biblică, dar și în cea laică.


Ah, și cred că ironiile ieftine (și total neinspirate, că tot veni vorba) nu-și au locul aici.
Analogia nu era neinspirata, așa se văd afirmatiile credincioșilor cu referire la biblie... ceva în genul dacă este în biblie nu este aberatie sau miniuna, e adevarul absolut .
__________________
HALLOWED ARE THE ORI
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.06.2011, 16:35:23
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
Dovezile istorice care sa sprijine existenta omului Iisus sunt atat de firave incat lasa loc doar speculatilor. Da-mi te rog tu o referinta extrabiblica in favoarea existentei lui.
De dragul discutiei sa zicem ca a existat omul istoric Iisus dar se poate demonstra ca el este cu adevarat fiul lui Dumnezeu, daca da, sa se demonstreze atunci. Si daca tot suntem aici sa se demonstreze si existenta lui Dumnezeu.
Despre ce ironii ieftine si total neinspirate vorbim aici?
Vrei sa-ti dau eu exemple de ironii si atacuri de tot felul ale userilor crestini de aici de pe forum?

speculațiilor*

Referințe extra-biblice care vorbesc despre Iisus ca om istoric găsești la Tacitus, scriitor roman din primul secol. Sau la Flavius Iosefus în "Antichitățile". Există un pasaj controversat în lucrarea sa (18:3), care vorbește despre omul Iisus, "dacă am putea să-l numim om" (citat direct). Plinius cel Tânăr, în Scrisorile 10:96, a surprins practicile de închinare ale primilor creștini, inclusiv faptul că ei se închinau lui Iisus ca Dumnezeu și erau persoane cu o etică înaltă.
Apoi avem toate scrierile gnosticilor (Evanghelia adevărului, Apocrifa lui Ioan, Evanghelia lui Toma, Tratat asupra Învierii etc.), toate acestea avându-L în centrul atenției pe Iisus.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.06.2011, 16:36:36
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Prior of ORI Vezi mesajul
Analogia nu era neinspirata, așa se văd afirmatiile credincioșilor cu referire la biblie... ceva în genul dacă este în biblie nu este aberatie sau miniuna, e adevarul absolut .
Ba da, analogia era total neinspirată și cel puțin stupidă. Nu o spun asta ca persoană credincioasă, ci vorbesc foarte obiectiv.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.06.2011, 16:41:47
Prior of ORI's Avatar
Prior of ORI Prior of ORI is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Mesaje: 42
Post

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Ba da, analogia era total neinspirată și cel puțin stupidă. Nu o spun asta ca persoană credincioasă, ci vorbesc foarte obiectiv.
Părerea me, care o poți infirma dacă dorești, este că te supără la ea este faptul că ai crezut în Moș Crăciun în copilărie și pe urmă ai aflat adevărul și îți este teamă să nu se repete...
__________________
HALLOWED ARE THE ORI
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.06.2011, 16:43:55
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Prior of ORI Vezi mesajul
Părerea me, care o poți infirma dacă dorești, este că te supără la ea este faptul că ai crezut în Moș Crăciun în copilărie și pe urmă ai aflat adevărul și îți este teamă să nu se repete...
Părerea mea (pe care nu-mi pasă dacă o infirmi sau nu) este că ești prost-crescut, agramat și lipsit de orice coerență în exprimarea scrisă. Sau poate voiai să faci pe prostul. Ți-a ieșit de minune.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.06.2011, 16:55:41
Prior of ORI's Avatar
Prior of ORI Prior of ORI is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Mesaje: 42
Post

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Părerea mea (pe care nu-mi pasă dacă o infirmi sau nu) este că ești prost-crescut, agramat și lipsit de orice coerență în exprimarea scrisă. Sau poate voiai să faci pe prostul. Ți-a ieșit de minune.
Așa este când vrei să scrii ceva în grabă de pe mobil și mai trebuie să tot verifici autocorectia si când stergi cât ștergi... oricum nu cred că ști despre ce vb.

EDIT: Părerea mea este că esti supără, pe faptul, că ai crezut în Moș Crăciun în copilărie și pe urmă ai aflat adevărul și îți este teamă să nu se repete...
__________________
HALLOWED ARE THE ORI
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.06.2011, 16:56:30
Karine Karine is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit este

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
ne spunea profesorul de godmatica (IPS Irineu Slatineanul) ca Dumnezeu este prezent chiar si in iad. Daca Dumnezeu ar lipsi dintr-un loc, acel loc ar fi in nefiinta, nu ar exista. Nu poate exista un loc unde Dumnezeu sa nu fie prezent.
foarte frumos.
poti sa imi spui daca are ceva carti publicate?

bucurii,K
__________________
ESTE
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tatal nostru varianta noua AnggeLos STC Muzica Bisericeasca 21 23.01.2015 22:55:55
O alimentatie corecta ovidiu b. Generalitati 469 26.07.2013 19:03:38
Septuaginta este cea corecta Ioana-Andreea Secte si culte 14 18.02.2011 03:45:08
Cu ce criterii se determina care este credinta corecta si ceea falsa? Bast-et Generalitati 14 30.09.2010 16:26:07
Biblia ortodoxa - Varianta de buzunar IT Despre Sfanta Scriptura 10 27.02.2010 00:55:06