Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 30.01.2014, 05:07:18
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pentru ca am vazut de la inceput ca nu stii despre ce vorbesti, cand nu stiai care e definitia Bisericii.
Mi se pare că ți-ai făcut studiile la Universitatea Goagle la seral și vii să dai lecții de ortodoxie pe aici.
Dar ce ai cu sfantul Calinic, ți-e ciudă că nu era ecumenist „bun”, ca tine?
Reply With Quote
  #82  
Vechi 30.01.2014, 11:54:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Mi se pare că ți-ai făcut studiile la Universitatea Goagle la seral și vii să dai lecții de ortodoxie pe aici.
Dar ce ai cu sfantul Calinic, ți-e ciudă că nu era ecumenist „bun”, ca tine?
Am ceva cu sfantul Calinic, adica il cinstesc ca si sfant. Dar stilistii, rupandu-se de Biserica, nu mai au nimic nici cu sfintii. Sper macar ca ti-a palcut deductia cu Cernica si stilismul. Stilistii au ajuns in extrema cealalta, luptand impotriva ecumensimului au ajuns ei insisi sa fie in afara Bisericii si sa piarda harul, la fel ca eterodocsii. Parintele Paisie Aghioratul spunea ca stilismul si ecumensimul sunt doua fete ale aceleiasi monede.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 30.01.2014, 22:53:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Desi ai mai afirmat astfel de minciuni, te-am lasat in pace. Pentru ca am vazut de la inceput ca nu stii despre ce vorbesti, cand nu stiai care e definitia Bisericii. Dovedeste ca am scris eu ceva gresit sau daca nu termina cu neadevarurile. Exista si posibilitatea sa fii stilistul cu care am avut divergente in trecut. De exemplu nu ai trecut ortodox, ci Cernica. Stilistii au argumentul cu Cernica, spun ca sfantul Calinic de la Cernica nu a fost de acord cu indreptarea calendarului, deci ei au dreptate.
Deci asa se explica ca e asa ciudatzel Dalinul nostru :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 30.01.2014, 23:56:44
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Exista si posibilitatea sa fii stilistul cu care am avut divergente in trecut. De exemplu nu ai trecut ortodox, ci Cernica.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sper macar ca ti-a palcut deductia cu Cernica si stilismul. Stilistii au ajuns in extrema cealalta, luptand impotriva ecumensimului au ajuns ei insisi sa fie in afara Bisericii si sa piarda harul, la fel ca eterodocsii.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci asa se explica ca e asa ciudatzel Dalinul nostru :)
Mah băieți, veniți-vă în fire!
Nu că acum ați fi în Duhul dar vă țineți de tot felul de ghicitorii și explicații dezlânate și fără de folos.
Nu sunt stilist. Așa cum nici voi nu sunteți ortodocși ci ecumeniști în blană de oaie.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 31.01.2014, 00:03:40
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Bre, dar Staniloaie parca era ecumenist pe alt topic.
eh, detalii.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 31.01.2014, 00:08:41
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Stilistii au ajuns in extrema cealalta, luptand impotriva ecumensimului au ajuns ei insisi sa fie in afara Bisericii si sa piarda harul, la fel ca eterodocsii.
Ce sunt aia eterortodocsi, domne?
Eretici, lupi in blana de oaie, demoni cu chip uman, sau ce formulari ni se par mai dure deprinse din proslavnicie..
Ecumenist pe fata ati ajuns, domn Catalin.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 31.01.2014, 15:53:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

O avut soarta lui Robespierre, saracu'.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 31.01.2014, 17:07:37
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
O vor lălăi de azi și până-n veci amin.
Ei înșiși sunt niște ecumeniști cu mască. Își exprimă părerile lor personale și fac apologia "ecumenismului bun" ca să inducă în eroare pe cei slabi.

Când Domnul trimite corbii Lui să nimicească porumbeii papistași, ei cred că e o întâmplare și fac haz. Parcă ar fi niște atei ecumeniști.
Aoleu, cred ca voi sucomba de ris. Un puritan, adve sau quaker ar fi zis exact o timpenie de genul asta. Sincer, e mai bine sa fii ateu decit sa crezi misticisme infantile de genul "corbii lui Dumnezeu" (care e clar o aluzie in spiritul VT-latru al Reformei la corbii care, conform legendei, il hraneau pe Ilie). Porumbeii aia, cica papistasi (alta aberatie misticard-mobilizatoare de potentiali fanatici orto si/sau protestanti) sunt cumva manipulati genetic? Ca de cioara (corb?) ca nu e limpede, caci nu am citit lincul) si pescarus, e clar, sunt ai lui Dumnezeu, deci, sunt perfectiunea pasaresc-mistica intruchipata.

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 31.01.2014 at 17:13:04.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 31.01.2014, 17:10:38
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Ce sunt aia eterortodocsi, domne?
Eretici, lupi in blana de oaie, demoni cu chip uman, sau ce formulari ni se par mai dure deprinse din proslavnicie..
Ecumenist pe fata ati ajuns, domn Catalin.
Da, asa e. Sau, o fi fost inlocuit de un Dansator-Fata.
Invazie Tleilaxu pe forum!!! Stufe drei!!!
Reply With Quote
  #90  
Vechi 31.01.2014, 20:32:28
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Mah băieți, veniți-vă în fire!
Nu că acum ați fi în Duhul dar vă țineți de tot felul de ghicitorii și explicații dezlânate și fără de folos.
Nu sunt stilist. Așa cum nici voi nu sunteți ortodocși ci ecumeniști în blană de oaie.
Dar te cam manifesti ca ei. Si cei ce au conceptii ecumeniste sunt in Biserica, nu sunt separati.
Reply With Quote
Răspunde