Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.10.2006, 15:30:11
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Ati accepta un transfer de organe sau transfuzii prelungite in cazuri extreme , sau ati zice ,atit a dat Dumnezeu atit este ?
Cum vedeti transplantul de inima (locasul lui Dumnezeu ),daca nu se stie cine-i donatorul ?
Ati intrerupe legatura la aparate a unei persoane apropiate daca doctorul va zice nu mai sint sanse , hotariti dumneavoastra ?
Ati discutat cu cei apropiati daca vreti sa fiti donator in cazuri de moarte pe neasteptate ?
Ce este pacat ,ce nu trebuie facut in nici un caz ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.10.2006, 15:41:10
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Daca am raspunde la aceste intrebari din punct de vedere strict religios, cam totul ar fi pacat. Sunt destui aici, pe forum, care acusi vor veni cu argumente care mai de care mai ciudate ca sa convinga ce si de ce este pacat. Nu ma bag...
Nu stiu daca as avea puterea sa intrerup aparatele care mentin in viata o persoana draga mie. Nu pentru ca mi-ar fi frica de Dumnezeu, din contra, daca persoana aceea mai respira, eu as mai vedea o sansa de viata. Nu stiu, nu cred ca medicii pot, intotdeauna, aprecia durata vietii unui om. Cred ca m-as ruga lui Dumnezeu sa-i mai dea zile.
Chiar ca e foarte greu de raspuns. Nu, nu stiu e si mai greu sa vezi persoana draga suferind. Nu, eu n-as putea!...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.10.2006, 16:44:16
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Dar cum e cu acel calugar sau sfint , care a spus unui lepros "daca sai putea ti-as da corpul meu ?"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.10.2006, 23:08:47
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Transferul de organe nu este pacat,doar este intr-un scop nobil,de a salva o viata.Bineinteles ca aici nu intra traficul de organe,care este pacat.Cat despre cei suferinzi ce nu mai au sanse, nu trebuie deconectati de la aparate,chiar daca ei o cer.Asta este crima.Daca va fi sa traiasca sau sa moara,asta va decide numai Dumnezeu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.11.2006, 00:38:37
volga
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Ati accepta un transfer de organe sau transfuzii prelungite in cazuri extreme , sau ati zice ,atit a dat Dumnezeu atit este ?
Cum vedeti transplantul de inima (locasul lui Dumnezeu ),daca nu se stie cine-i donatorul ?
Ati intrerupe legatura la aparate a unei persoane apropiate daca doctorul va zice nu mai sint sanse , hotariti dumneavoastra ?
Ati discutat cu cei apropiati daca vreti sa fiti donator in cazuri de moarte pe neasteptate ?
Ce este pacat ,ce nu trebuie facut in nici un caz ?
Eu nu cred ca e bine, dar teoretic e usor sa ai pareri. Sa ma ajute Dumnezeu sa nu fiu intr-o situatie limita( cu cei pe care -i iubesc) si sa fiu nevoita sa hotarasc. In privinta mea eu n-as fi de acord sa-mi prelungesc viata cu un transplant. Mi se pare incorecta chiar ideea listei de asteptare... adica ce astept? Sa moara un om ca sa-i iau locul. Cred ca e pacat desi BOR e toleranta cu transplantul de organe. In privinta mea mi-e usor sa hotarasc dar pentru cei pe care-i iubesc, sigur as gandi altfel. Si nici nu am dreptul sa hotarasc pentru altii. Daca un om isi doreste sa mai traiasca cu ajutorul unui transplant nu e corect sa am pareri.
Nu cred ca as putea sa intrerup legatura la aparate unei persoane apropiate mie chiar daca doctorul mi-ar spune ca nu mai sunt sanse. Dar stiu cu siguranta ca m-as ruga fara incetare sa stiu ce am de facut. Si sunt sigura ca Dumnezeu mi-ar arata.
Dar rele intrebari ne-ai pus...
Sanatate si Dumnezeu sa fie cu noi cu toti. Amin
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.11.2006, 08:17:50
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Am vazut nu de mult o stire despre un tanar( din SUA) care a suferit un accident de motocicleta si a stat 8 sau 9 ani in moarte clinica, conectat la aparate, dupa care si-a revenit.Deci oricand se poate intampla o minune. Nu stiu sigur dar parca organele pt. transplanturi se "recolteaza"(brrr)cand esti in moarte clinica, nu dupa ce ai murit. Drept urmare(daca este asa) nu cred ca pot accepta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.11.2006, 17:15:50
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Draga volga ,
"rele intrebari ne-ai pus " -stii ca unii trebuie sa traiasca cu aceste rele intrebari chiar foarte tineri ,la 20-30 de ani . Sint si eu intrebata , si citeodata nu mai stiu ca sa raspund , m-am gindit ca mai gasesc inspiratie in alta parte .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.12.2006, 00:29:10
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In Statele Unite, o femeie a primit inima unei persoane, care a murit in accident rutir. Dupa operatie a simtit ca s-a produs o schimbare esentiala cu ea: a imprumutat caracterul, inclinatiile celui de la care a primit inima. Intrigata a cautat familia persoanei decedate si constatat, ca trasaturile de caracter apartineau chiar celui decedat.
Acest lucru s-a mediatizat si apoi s-a ecranizat.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.12.2006, 10:55:26
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Din ceea ce spuneti voi aici ar rezulta ca sufletul nu exista. Locul lui este luat de inima ca organ pur si simplu. Adica daca s-ar putea transplanta o inima de porc am lua caracterul porcului nu?

Chestia cu transplantul de organe am vazut-o in niste carti foarte frumos colorate impartite de sectanti (nu stiu care, ii incurc oricum).
Sectantii sunt impotriva transplantului precum si impotriva transfuziilor de singe.

Sa va vad intai in situatia ipotetic prezentata si apoi sa vorbiti.
Este foarte usor sa dai cu presupusul dar mai greu sa stii ca multi si-au revenit din coma dupa ce au fost tinuti in viata de aparate dar erau.... decerebrati, adica, le ramasese doar instinctul primar.
Asta ni s-a predat la cursul de criminalistica si medicina legala, asa ca nu sunt povesti nemuritoare sau alte asemenea.

Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.12.2006, 11:46:00
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ce tampenie!..."odata cu transplantul de inima a unei femei,aceasta a preluat caracterul donatorului..." Ce aberatie!,acestea sunt povesti regizate care sa sune interesant si sa dea la public.Inima este un organ,material,ca toate celelalte organe ale unei fiinte,ea isi are rolul ei,de-a pompa si de-a transporta sangele in organism,nu are nici o legatura cu caracterul,doar cu senzatiile si reactiile excitante din organism,care si-acestea sunt comandata de creier.Deci la nivelul creierului sta totul,iar caracterul se formeaza in timp datorita factorilor externi,in functie de educatia primita,de evenimentele la care persoana in cauza este supusa,dar si din anumiti factori genetici.Deci,nu poate fi vorba de caracter la nivelul unui organ care nu face decat sa i-a in primire aceste trairi si sa le transforme in durere sau bucurie...omeneacsa.
Cat despre intrebarile lui maria55,nu stiu ce sa zic,fiind in afara situatiei ne-ar fi mai usor sa ne expunem punctul de vedere,dar traind....Cred ca mi-as dona organele daca acestea pot salva o viata,si cred ca m-as bucura la randul meu,sa-mi fie donate,pentru ca asa a inceput sa mearga sistemul medical in secolul 21,si este unul mai benefic decat clonarea,sau cum se spune,recoltarea de celule stem pentru clonarea de organe.Aceste metode,aparent benefice,ar putea sa o i-a razna si sa devina un adevarat haos lumea in care traim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crucea vietii georgeval Generalitati 20 16.12.2012 13:22:43
Sensul vietii andreicozia Generalitati 7 10.02.2011 16:06:23
Indrumarea vietii NECTARIE Generalitati 0 06.01.2011 13:52:20
Secretul vietii ladyanda Generalitati 10 19.12.2010 20:17:52