Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.09.2009, 12:27:51
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Hahahaha! Poate chiar eu sunt colega Carolinei! :D .... Nu, nu sunt. Avand experienta muncii in afara Romaniei, si nu, nu pe campuri de capsuni, ma tot mira cum angajatii romani in Romania nu numai ca nu isi dau seama cand sunt abuzati, dar de multe ori sunt chiar de acord cu abuzul...Pai hai sa fim seriosi, daca in cazul Carolinei, ea arunca toata vina pe colega cea lenesa, si nu vede ca toata situatia neplacuta, si sunt de acord ca e foarte neplacuta si deranjanta, si cred ca am trecut toti prin situatii din astea, s-ar putea rezolva foarte usor de sef care nu neaparat trebuie sa o dea afara, ca probabil are niste calitati de vreme ce a fost angajata, ci doar sa vorbeasca cu ea si sa ii explice ce se asteapta de la ea si ca daca continua asa isi va pierde locul de munca (ceva gen "shape up or ship out"). Tipa probabil ca profita de timiditatea si lipsa de curaj a colegilor de serviciu, si de nepasarea sefului, si va continua asa pana ce isi va vedea scaunul amenintat. Cat despre seful "prost de bun" este posibil ca el sa nu stie nimic, ceea ce nu e de laudat, dat fiind ca un sef trebuie sa stie tot timpul ce se intampla cu angajatii, fie stie foarte bine ce se intampla, dar nu ii pasa destul de mult ca sa se implice, fiindca deh, treaba cum necum se face si pe el asta il intereseaza si de ce s-ar pune el in situatii din astea mai neplacute daca nu trebuie.

Ca sa inchei: angajatii romani sunt foarte usor de fraierit. Atata timp cat le dai un loc de munca si un salariu cu care sa fie cat de cat multumiti, poti sa ii tii 14 ore la serviciu fara sa se planga si fara sa ceara mai mult, poti sa le dai o cantitate enorma de munca fara sa se planga, poti sa nu le dai nici un confort la locul de munca...etc, si ei nici macar sa nu isi dea seama ca sunt abuzati si fraieriti. Si asta fiindca ii faci sa creada ca sunt un fel de familie...oameni buni, nu sunteti familie cu firma. Profitul cel mare nu este in salariile voastre, ci in buzunarul sefului, care va plateste pe cat de putin poate ca sa va tina cat de cat multumiti, nu mai mult. In mod normal si angajatii ar trebui sa munceasca pe cat de putin trebuie ca sa isi pastreze slujba si pe cat sunt platiti. Esti platit pentru 8 ore pe zi de munca, atunci in minutul in care s-au terminat cele 8 ore inchizi calculatorul, de ridici si pleci acasa la familie. Stiu ca in Romania asa ceva nu e posibil, dar credeti-ma, asa este in alte tari si oamenii sunt mai fericiti, mai ales ca nu isi neglijeaza complet familia si viata personala de dragul patronului. Sau cel putin primesc bani pentru munca peste program (in US legea spune ca pentru munca peste cele 40 de ore saptamanale se plateste inca jumatate pe ora, deci daca in mod normal esti platit cu 20 de dolari pe ora, ce este peste 40 de ore se plateste cu 30/ ora.)

Last edited by Noesisaa; 18.09.2009 at 12:35:15.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.09.2009, 12:49:21
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Cristina, "Coralina" (din cate stiu din dialogurile de pe forum) lucreaza in Olanda, acolo unde te afli si tu acum...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.09.2009, 13:16:41
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Cristina, "Coralina" (din cate stiu din dialogurile de pe forum) lucreaza in Olanda, acolo unde te afli si tu acum...
Ah. Nu stiam. Atunci situatia e si mai enervanta. :D
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.09.2009, 14:21:08
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Coralina...intrebare de baraj:cu ea personal ai vorbit sa ii spui ce nu iti convine?
Poate tocmai pentru faptul ca taci si inghiti te trateaza ca pe o fraiera (ma scuzi) si isi vede relaxata de ale ei.
Deci,spun ca inainte de a apela la sef,incearca cu ea sa ai un dialog si doar daca asta nu merge,apeleaza la boss,pentru ca nu este normal sa incurajezi tacit un astfel de comportament si sa te simti incomfortabil la locul de munca.
Iubirea crestina nu inseamna sa ne facem pres de sters pe jos in fata oamenilor.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.09.2009, 14:31:56
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Nu pot sa spun decat: nu mai accepta sa ii faci munca acelei colege.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.09.2009, 14:49:09
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cred ca si patronul o iubeste de aceea este asa relaxata si nu-i pasa. Cum arata tipa?
Mintea mea stricata se intreaba daca nu cumva tipa aia "munceste" in afara programului la seful tau si de aia e asa relaxata! Mai mult ca sigur are vre-un motiv sa se simta sigura pe situatie, daca nu cumva o fi proasta de bubuie! Sa ma ierte Dumnezeu pentru parerile mele tampite pe acest subiect...

PS In alta ordine de idei cand iti pune treaba ei la tine pe birou de ce nu i-i pui asa linistit inapoi la ea pe birou sarcinile??
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.09.2009, 17:11:54
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Asa este, lucrez in Olanda, nu in Romania.
Nu, colega respectiva nu are o relatie cu seful nostru, de asta sunt foarte sigura.
Cu ea nu am discutat inca pentru ca mi-e rusine de rusinea ei, cum se spune la noi. Ar putea sa-mi spuna direct ca nu ii sunt sefa, asa ca nu-i pot cere socoteala; caz in care eu ar trebui fie sa-mi var coada intre picioare si sa ma resemnez, fie s-o amenint ca ii spun sefului despre comportamentul ei, ceea ce iarasi nu-mi pica bine.

Update: astazi s-a pus pe treaba cat de cat, ceea ce ma bucura nespus!! :) A stat si pe internet, nu-i vorba, insa numai 30% din timpul de lucru, ceea ce e un mare progres, sper sa o tina, sa dea Domnul!!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.09.2009, 17:36:25
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

daca poti sa induri, indura. pana la urma se va sparge buboiul si o va pati fara sa misti tu un deget.

dar, daca tot o sa te manance limba si o sa vrei sa-i spui, incearca sa fii isteata. spune-i ca ai auzit o vorba printre colegi cum ca ea ar sta toata ziua pe net si ca trage matza de coada... cumva ca si cum ai vrea s-o protejezi fata de ce i s-ar intampla daca seful ar afla. spune-i sa se straduiasca mai mult ca nu cumva sa fie urmarita si sa aiba de suferit...
si uite-asa impaci si capra si varza... nu spun care e capra si care e varza... :))

bre, tre sa incerci sa nu-i dai cu parul in cap. unii sunt atat de mandri incat nu suporta nici macar sa-i atingi cu o floare. asa ca mai bine sa para ca ii faci un serviciu. poate-ti face si cinste pe chestia asta... si tu, ca o fata buna, o redirectionezi catre mine... :))

Doamne ajuta!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.09.2009, 17:48:06
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
daca poti sa induri, indura. pana la urma se va sparge buboiul si o va pati fara sa misti tu un deget.

dar, daca tot o sa te manance limba si o sa vrei sa-i spui, incearca sa fii isteata. spune-i ca ai auzit o vorba printre colegi cum ca ea ar sta toata ziua pe net si ca trage matza de coada... cumva ca si cum ai vrea s-o protejezi fata de ce i s-ar intampla daca seful ar afla. spune-i sa se straduiasca mai mult ca nu cumva sa fie urmarita si sa aiba de suferit...
si uite-asa impaci si capra si varza... nu spun care e capra si care e varza... :))

bre, tre sa incerci sa nu-i dai cu parul in cap. unii sunt atat de mandri incat nu suporta nici macar sa-i atingi cu o floare. asa ca mai bine sa para ca ii faci un serviciu. poate-ti face si cinste pe chestia asta... si tu, ca o fata buna, o redirectionezi catre mine... :))

Doamne ajuta!
Hahaha frate Axios!!
Sa stii ca pe asta mizez si eu, daca e sa nu se tina de treaba in continuare, sa fie "depistata" si eventual parata de altii. Pentru ca nu sunt singura care vede monitorul ei. Insa cred ca si la ceilalti colegi e vorba de jena sau de o atitudine de "neamestec" in treburile altora.
Insa imi pun mari sperante in indreptarea ei "de la sine", azi chiar nu mi-a venit sa cred ca muncea!!

Cat despre deghizarea motivului in facere de bine... greu de spus... ea e un om cu toane. Nu suntem prietene, am avut o tentativa, insa cu un om atat de schimbator e greu sa legi o prietenie. Insa un oarecare spirit de colegialitate exista intre noi.

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.09.2009, 18:11:12
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

oricum, astept berea...
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va cer un sfat Dreamm Generalitati 20 12.07.2011 09:46:19
Un sfat? silent assasin Generalitati 24 30.03.2011 22:24:41
un sfat va rog monacu Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.03.2011 15:01:31
Un sfat va rog potoceanc Generalitati 33 07.09.2010 00:44:39
un sfat de la voi pacifistul Generalitati 19 14.10.2008 19:30:25