Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #391  
Vechi 25.03.2010, 18:50:41
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iarta-ma ca-ti spun, dar ma surprinzi iar si iar cu jumatatile de masura.
Reply With Quote
  #392  
Vechi 25.03.2010, 19:15:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eugenia petre Vezi mesajul
Sunt de acord, gandirea excesiva nu aduce decat rele. Urmezi firul logicii si ajungi direct la cel cu coarne.
Exact asa cum spunea Albert Smith ( si mie imi plac mormonii, mai ales baietii aia frumosi care iti bat la usa), e foarte clar de ce femeia trebuie sa se plece in fata barbatului. Am fost creati acum cateva mii de ani intr-o anumita ordine, iar ordinea pe lumea asta determina totul.
Imi cer scuze ca citez o replica dintr-un film american: *If you ain't first, you're last*. Suna aberant, dar daca ne gandim, cred ca replica asta se aplica la multe situatii din viata noastra, inclusiv la conditia noastra de femei.
Asta este, ce sa facem, trebuie sa tacem si sa inghitim, de asta ne-am nascut femei, ca sa facem copii, sa aducem liniste si usurare barbatului. Eu gandesc in termeni mai simplisti, sper sa aveti iertare.
Daca este o afirmatie rostita din toata inima si fara frustrari este cat se poate de adevarata in adancul ei desi rational vorbind nu este..

De ce? Pentru ca lucrurile nu sunt asa simple iar femeia nu este atat de "second place" cum s-ar deduce la prima vedere din afirmatia ta.

Si barbatul si femeia au fost creati spre slava lui Dumnezeu, dar desavarsirea femeii este spre o slava diferita de cea a barbatului, una ascunsa, care nu izbeste ochiul si tocmai de asta multi nu o vad, pe langa faptul ca multe femei nu o inteleg si nici nu o cauta.

Aceasta slava se lucreaza si se desavarseste doar in smerenie ( ca exemplu Maica Domnului) si smerenia se vede in adancul afirmatiei tale.
Reply With Quote
  #393  
Vechi 25.03.2010, 21:14:12
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Iarta-ma ca-ti spun, dar ma surprinzi iar si iar cu jumatatile de masura.
Chiar nu inteleg unde vezi tu aici jumatati de masura.
Ca nu ma pun la acelasi nivel cu sinoadele, nu pretind ca am dreptate si ca le stiu si le inteleg pe toate? Asta numesti jumatate de masura??
Tu de exemplu crezi ca tot ce ai scris pe forum trebuie luat ca litera de evanghelie?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #394  
Vechi 25.03.2010, 21:47:17
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca este o afirmatie rostita din toata inima si fara frustrari este cat se poate de adevarata in adancul ei desi rational vorbind nu este..

De ce? Pentru ca lucrurile nu sunt asa simple iar femeia nu este atat de "second place" cum s-ar deduce la prima vedere din afirmatia ta.

Si barbatul si femeia au fost creati spre slava lui Dumnezeu, dar desavarsirea femeii este spre o slava diferita de cea a barbatului, una ascunsa, care nu izbeste ochiul si tocmai de asta multi nu o vad, pe langa faptul ca multe femei nu o inteleg si nici nu o cauta.

Aceasta slava se lucreaza si se desavarseste doar in smerenie ( ca exemplu Maica Domnului) si smerenia se vede in adancul afirmatiei tale.
Poti sa explici putin, te rog? Cele doua tipuri de slava? Ce slava are femeia?
As vrea s-o inteleg si s-o caut.

Of Doamne, ce greu este sa exprimam niste lucruri. Multi dinte noi nu vrem decat sa fim respectati, iubiti si sa putem fi de folos chiar si in biserica (din anumite motive).
Este asta oare lipsa de smerenie?
De zeci de pagini nu reusim sa lamurim asa un aspect mic-micut si simplu.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #395  
Vechi 26.03.2010, 04:26:36
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Chiar nu inteleg unde vezi tu aici jumatati de masura.
Ca nu ma pun la acelasi nivel cu sinoadele, nu pretind ca am dreptate si ca le stiu si le inteleg pe toate? Asta numesti jumatate de masura??
Tu de exemplu crezi ca tot ce ai scris pe forum trebuie luat ca litera de evanghelie?
Ma gandeam, ca nu e doar o vorba, ca vom da socoteala pentru fiecare cuvant. O parere nu poate fi universal valabila.
Reply With Quote
  #396  
Vechi 26.03.2010, 10:20:01
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Dumneata ai o problema serioasa in ceea ce priveste interminabila ; " veti da socoteala pentru orice cuvant ..."
Crezi ca ai certitudinea veridicitatii si adevarului oricarui cuvant pe care il citesti si ti-l insusesti ca si invatatura , dupa care-l afisezi si celorlalti ?
Chiar ai aceasta certitudine ? !
Uneori mi se pare ca te hazardezi mult prea mult in teorii relative sau, interpretate de-a lungul timpului de terte persoane....sau, doar teorii care, uneori creeaza mai multa confuzie decat siguranta.
Tocmai de aceia, omul prin natura lui, uneori alege involuntar sa le ignore, tocmai fiindca nu are cum altfel.
Devine imposibil sa citim intr-un fel, sa vorbim intr-un fel, sa traim in alt fel si sa ne imaginam cu totul si cu totul alte lucruri despre maria sa desavarsire care nu se intrupeaza niciodata. Aproape niciodata.
Si-atunci, daca despre calitatea cuvintelor este atat de grav cand nu sunt respectate atat de vehement, cum ramane cu cea a duhului care, pare ca nu este atat de grav sa nu o intelegem, sa nu o exprimam ca atare sa nu-l simtim cu adevarat ?
Suntem oameni, avem o natura bine definita si, uneori, mi se pare ca aceasta biblioteca religioasa nu face decat sa ne dezbine de la adevaratele valori capabile sa vina din noi insine...cu eforturi sustinute de noi insine in virtutea constiintei .
Este greu, oricum, iar vorbele raman doar vorbe......le poti asezona cum vrei, dar niciodata nu vor reusi sa exprime adevaratul duh al lucrurilor.
O lacrima incremenita de durere, o teama muta si apasatoare fata de ura pe care am indraznit sa o simtim pentru aproapele, un regret de sine sincer si impovarat de neliniste poate sa faca mai mult decat o carte intreaga de rugaciuni si invataturi.
Credinta, religia omului este ca o iubire....tine de spiritul tau, de profunzimea fiintei tale, sa ti-o insusesti doar din manuale, este ca si cum te-ar invata cineva cum sa iubesti, dincolo de simtirea care te stapaneste si care, de la sine, te coordoneaza spre faptele incununate de iubire.
Nu ai cum sa iubesti documentandu-te doar din carti....dar poti invata cate putin din acestea, esenta ramane insa la latitudinea fiintei tale asuprita de sentimente si simtiri , dar si de rationament, dobandite in mod misterios din vasta definitie umana lasata de Dumnezeu.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 26.03.2010 at 11:19:09.
Reply With Quote
  #397  
Vechi 26.03.2010, 12:05:20
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

'Nu vedem padurea din pricina copacilor"!
Vorbim despre asa zisa "discriminare" a femeii in Biserica si nu amintim ca tocmai am sarbatorit "Inceputul mantuirii noastre" prin uluitoarea misiune pe care Dumnezeu a dat-o doar femeii, de a fi "Nascatoare de Dumenzeu" .Oare nu ari fi avut o alta posibilitate de intrupare Creatorul cerului? Cu siguranta ca da! Oare nu este atat de minunat apreciata femeia in Biserica? Oare nu ati descoperit cinstea deosebita data sfintelor femei evlavioase prin scrierea si citirea imnurilor acatist inchinate vietii si virtutilor lor? Oare nu v-a impresionat pana la lacrimi viata sf. Maria Egipteanca si cinstirea si respectul Sf. Zosima pentru ea?Oare nu simtiti respectul si consideratia care se dau sfintelor femei inca in viata fiind?
Pentru toate doamnele si domnisoarele care au rani ascunse, sangerande si frustrari si dureri nemarturisite apelati cu toata increderea la Maica Siluana Vlad pe situl www.sfintiiarhangheli.ro .Faceti seminarul "vindecare prin iertare" si vi se vor deschide inimile si sufletele ca sa vedeti si sa simtiti marea oportunitate, marea cinste si demnitate de a fi femeie in Biserica Ortodoxa.
Reply With Quote
  #398  
Vechi 26.03.2010, 12:52:40
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
.......
Sophia,
Tu crezi ca femeile ar trebui sa aiba acces in Sfantul Munte Atos?
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #399  
Vechi 26.03.2010, 15:41:35
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Sergiu - ciudata intrebare, dar iti raspund.

Daca Sf. Maria a lasat-o intr-adevar numai barbatilor, atunci sa ramana asa.
E bine ca putem vedea alte lucruri mai importante si mai frumoase.

Sigur ca in discutiile noastre era/este vorba numai de a fi deschisa vizitarii pentru cine doreste, deci si pentru femei.
Dar daca nu este posibil...
Am mai spus, femeile/maicile nu au asa un loc, ele primesc barbatii peste tot.

Este si asta un fel de discriminare, dar daca sunt atatia care sustin ca femeia are in biserica aceleasi drepturi ca ale barbatilor...

@Grabriella - iar si iar discutam de sfinte si femei din scripturi. Noi vorbeam aici de femeile obisnuite din ziua de azi.
Esti barbat?

As dori tare mult sa puneti totusi un raspuns concret: ce anume nu vedem noi si ce drepturi avem in biserica si nu stim.
Nu vorbim nici de Maica Domnului, nici de alte sfinte, nici de hirotonie.
Dar veniti cu ceva concret.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #400  
Vechi 26.03.2010, 15:54:15
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Totusi, sophia, in biserica nu este borba de drepturi. Este vorba, atat pentru barbat cat si pentru femeie, de slujire.
Se mai spune si ca cel ce vrea sa fie primul sa se puna pe ultimul loc.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intinaciune, moliftelnic, nastere, pacat



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
Discriminarea și prigonirea Ortodoxiei și a ortodocșilor de către catolicism Decebal Biserica Romano-Catolica 37 25.08.2013 15:06:04
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 12:47:06
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46