Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 26.03.2010, 16:52:28
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

As mai adauga ca vis-a-vis de Dumnezeu nu exista democratie. La fel si in cele ale lui Dumnezeu, adica in biserica. Ati vazut ca atunci cand se doreste mantuire la manastire se face ascultare. Practic nici acolo nu exista democratie. Ce ti se zice aia faci. Inseamna ca si calugarul ar trebui sa se rascoale si sa-si ceara drepturi?
Ma gandesc sa nu fie aceste ganduri cu drepturile femeii venite de la vrajmas, ca ispita. Pt ca daca vrei sa te mantuiesti, biserica iti ofera toate mijloacele posibile indiferent ca esti barbat sau femeie. Practic cand te gandesti la aceste probleme iti pierzi timpul si efortul. Asa a vrut Dumnezeu! Lasa sa ramana cum a fost spus, nu mai carti.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #402  
Vechi 26.03.2010, 17:09:14
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Grabriella - iar si iar discutam de sfinte si femei din scripturi. Noi vorbeam aici de femeile obisnuite din ziua de azi.
Esti barbat?

As dori tare mult sa puneti totusi un raspuns concret: ce anume nu vedem noi si ce drepturi avem in biserica si nu stim.
Nu vorbim nici de Maica Domnului, nici de alte sfinte, nici de hirotonie.
Dar veniti cu ceva concret.
Sora draga, ce drepturi?
A cerut Maica Domnului "drepturi"?
A zis "Iata roaba Domnului, fie mie dupa cuvantul tau"
Cine poate spune astazi asa ceva? Toti ne bucuram de "libertatea" noastra, nimeni nu vrea sa o jertfeasca lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #403  
Vechi 26.03.2010, 17:41:13
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Totusi, sophia, in biserica nu este borba de drepturi. Este vorba, atat pentru barbat cat si pentru femeie, de slujire.
Se mai spune si ca cel ce vrea sa fie primul sa se puna pe ultimul loc.
M-am exprimat gresit. E mai corect poate: "aceeasi pozitie".
Ma gandeam la posibilitati: cum sa fie, ce are voie sa faca, unde are voie sa stea, sa intre etc.
Si ma refer si la menirea femeii in biserica.
Nimeni nu stie sa spuna concret care este (in afara de a face copii, daca poate), dar multi sunt convinsi si spun aici exista.
Ca toate sunt ale barbatului totusi.
Eu asta vreau sa aflu. Asta este tema discutiei.
Dac sunteti convinsi si stiti, spuneti-ne si noua.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 26.03.2010 at 17:44:55.
Reply With Quote
  #404  
Vechi 26.03.2010, 18:29:38
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
M-am exprimat gresit. E mai corect poate: "aceeasi pozitie".
Ma gandeam la posibilitati: cum sa fie, ce are voie sa faca, unde are voie sa stea, sa intre etc.
Si ma refer si la menirea femeii in biserica.
Nimeni nu stie sa spuna concret care este (in afara de a face copii, daca poate), dar multi sunt convinsi si spun aici exista.
Ca toate sunt ale barbatului totusi.
Eu asta vreau sa aflu. Asta este tema discutiei.
Dac sunteti convinsi si stiti, spuneti-ne si noua.
Pai si pentru barbati este prescris sa stea pe partea dreapta, nu au voie sa stea pe stanga. Sa ne rasculam si noi si sa cerem sa stam si pe stanga?
Am vazut femei care nu respecta pravilele si se baga repede inainte sa fie miruite primele. Parintele le vede ca nu au minte si le miruieste primele, ce sa faca si el? Eu sincer as fi inteles daca se miruiau primele femeile si nu as fi spus nimic. Nu cred ca ma voi mantui mai repede pt ca m-am miruit primul! Toata discutia asta nu-si are rostul daca e sa privim prin prisma mantuirii!
Menirea femeii in biserica este de a produce membri bisericii, adica oameni credinciosi care sa se roage la Dumnezeu si sa-L laude si pe El si Creatia! Femeile au rostul de a educa copii mai umani, mai evlaviosi. Dar sa te pazeasca Dumnezeu de cate o femeie rea si cartitoare ca asta o da cu siguranta si pe curvarie, vrajitorie si altele. Ca aia nu doar ca nu-si va educa ca lumea copiii ci chiar mult mai rau decat barbatul betiv!
Nu inteleg indarjirea ta, du-te si te spovedeste, sa nu fie ala rau de-ti trage sforile!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #405  
Vechi 26.03.2010, 18:41:39
marius_x
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sophia, vorba multa saracia omului, mai ales cand Domnul a lasat niste randuieli in Biserica impoitriva carora tu tii cu tot dinadinsul sa te razvratesti; ia-le asa cum le-ai primit - si GATA, AJUNGE, NU MAI CARTI - cartesti impotriva randuielii lasate de DUMNEZEU in SFANTA BISERICA. Lasi impresia despre tine ca vrei sa ti se spuna ca ai numai putina minte.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #406  
Vechi 26.03.2010, 19:53:56
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
M-am exprimat gresit. E mai corect poate: "aceeasi pozitie".
Ma gandeam la posibilitati: cum sa fie, ce are voie sa faca, unde are voie sa stea, sa intre etc.
Si ma refer si la menirea femeii in biserica.
Nimeni nu stie sa spuna concret care este (in afara de a face copii, daca poate), dar multi sunt convinsi si spun aici exista.
Ca toate sunt ale barbatului totusi.
Eu asta vreau sa aflu. Asta este tema discutiei.
Dac sunteti convinsi si stiti, spuneti-ne si noua.
Raspunsul cred ca nu se poate da in doua fraze, de aceea nu il primesti aici. Este misterios - ca si rolul barbatului de altfel.
Incearca sa citesti cartea lui Evdokimov 'Femeia si mantuirea lumii', te va ajuta.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #407  
Vechi 26.03.2010, 19:58:46
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Menirea femeii in biserica este de a produce membri bisericii, adica oameni credinciosi care sa se roage la Dumnezeu si sa-L laude si pe El si Creatia!
Ce exprimare, totusi... Noi suntem producatoare de copii, adica.
daca nu cumva am inteles gresit, parca si barbatul are un rol in chestia asta numita conceptie.

Si ce faci cu calugaritele, si cu cele care nu pot avea copii? Ele ce rol au?

Eu zic ca au un rol, ca si barbatii, dar lucrurile astea sunt tainice, nu se pot pune pe o lista.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #408  
Vechi 26.03.2010, 20:44:59
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Pai si pentru barbati este prescris sa stea pe partea dreapta, nu au voie sa stea pe stanga. Sa ne rasculam si noi si sa cerem sa stam si pe stanga?
Am vazut femei care nu respecta pravilele si se baga repede inainte sa fie miruite primele. Parintele le vede ca nu au minte si le miruieste primele, ce sa faca si el? Eu sincer as fi inteles daca se miruiau primele femeile si nu as fi spus nimic. Nu cred ca ma voi mantui mai repede pt ca m-am miruit primul! Toata discutia asta nu-si are rostul daca e sa privim prin prisma mantuirii!
Menirea femeii in biserica este de a produce membri bisericii, adica oameni credinciosi care sa se roage la Dumnezeu si sa-L laude si pe El si Creatia! Femeile au rostul de a educa copii mai umani, mai evlaviosi. Dar sa te pazeasca Dumnezeu de cate o femeie rea si cartitoare ca asta o da cu siguranta si pe curvarie, vrajitorie si altele. Ca aia nu doar ca nu-si va educa ca lumea copiii ci chiar mult mai rau decat barbatul betiv!
Nu inteleg indarjirea ta, du-te si te spovedeste, sa nu fie ala rau de-ti trage sforile!
Cum le stii tu pe toate, Sergiu, ca un om mare! Ma intreb cati ani ai si cata exprienta de viata ca sa poti "prezice" cu atata acuratete ca femeile "cartitoare" sunt si curve si vrajtoare!!?
Cireasa de pe tort este desigur:
"Menirea femeii in biserica este de a produce membri bisericii, adica oameni credinciosi care sa se roage la Dumnezeu si sa-L laude si pe El si Creatia!"

Cat de trist am ajuns!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #409  
Vechi 26.03.2010, 21:07:03
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Cum le stii tu pe toate, Sergiu, ca un om mare! Ma intreb cati ani ai si cata exprienta de viata ca sa poti "prezice" cu atata acuratete ca femeile "cartitoare" sunt si curve si vrajtoare!!?
Cireasa de pe tort este desigur:
"Menirea femeii in biserica este de a produce membri bisericii, adica oameni credinciosi care sa se roage la Dumnezeu si sa-L laude si pe El si Creatia!"

Cat de trist am ajuns!
Foarte frumos și adevărat citatul pe care l-ai dat.M-a făcut să mă gândesc la propria mamă care ne-a născut ,ne-a crescut și educat și s-a rugat și a postit toată viața ca să ne nască și duhovnicește.
Reply With Quote
  #410  
Vechi 28.03.2010, 17:36:59
looney looney is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2010
Mesaje: 1
Question lauzia

buna.eu am nunta pe 23 octombrie.am arvunit tot ce era de arvunitde anul trecut si in ianuarie am aflat ca sunt insarcinata.am incercat sa aman nunta dar nu s-a putut.si acum nu stiu ce sa fac pentru ca mi sa spus ca nu am voie in biserica din cauza ca sunt lauza.chiar nu este nimic de facut in afara de a anula nunta...pls chiar am nevoie de un raspuns
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intinaciune, moliftelnic, nastere, pacat



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
Discriminarea și prigonirea Ortodoxiei și a ortodocșilor de către catolicism Decebal Biserica Romano-Catolica 37 25.08.2013 15:06:04
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 12:47:06
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46