Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 10.05.2010, 20:55:47
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

As fi pus si eu tratatul in format pdf in limba romana, dar se pare ca depaseste volumul maxim permis. Cu toate acestea, nu cred ca este foarte relevant. Tratatul are foarte multe amendamente ale unor acte anterioare, deci e nevoie de o cunoastere in prealabil a celorlalte directive, tratate, proiectul de constitutie.
__________________
"În inima ce și a pierdut vechile certitudini, cântarea lumii pătrunde mai ușor."
Reply With Quote
  #142  
Vechi 10.05.2010, 22:08:38
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs up Corect

Citat:
În prealabil postat de eclat_de_lune Vezi mesajul
As fi pus si eu tratatul in format pdf in limba romana, dar se pare ca depaseste volumul maxim permis. Cu toate acestea, nu cred ca este foarte relevant. Tratatul are foarte multe amendamente ale unor acte anterioare, deci e nevoie de o cunoastere in prealabil a celorlalte directive, tratate, proiectul de constitutie.
Dar asta trebuia facut din timp.Am cam lipsit(noi romanii) in ultimul timp de la lectia de ,,pragmatism national" si ne cam revoltam la ,,spartul targului".Les jeux sont faits, rien ne va plus.Asa se spune la cazino dar si in UE,PE(Parlamentul European>acest frumos dar inutil club de discutii).Sunt curios daca Romania a avut vreun amendament la Tratat...ne convine in totalitate?Am avut si noi ceva de spus?Nimic?Atunci sanatate si virtute pt ca ne meritam soarta.Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga in traista...
Reply With Quote
  #143  
Vechi 11.05.2010, 00:43:30
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Nu stiu daca vor sa ajungem la nivelul lor..dar este clar ca un pic de ordine exista si asta-i din cauza integrarii.Pentru ceea suntem vina este in proportie de 80% a noastra, nu putem invinui nici macar interesele straine de colapsul economiei.Pentru cei care s-au plimbat prin vest cred ca ati observat ca si daca ne-ar trage in sus cu clestele..U.E. tot nu avem cum sa ajungem ca ei..trebuie sa mai oara cateva generatii pentru asta..iar cei mic isa fie educati in alta parte..Ma refer in special la Germania cand spun ca nu-i vom ajunge nici in 200 de ani .Cel putin asta am vazut si simtit eu..
Reply With Quote
  #144  
Vechi 12.05.2010, 12:45:58
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
6% din geniile lumii sunt romani.
p.s. la o populatie de ~20 milioane raportat la ~5.5 miliarde, deci ce ar fi daca ne-am pune pe noi insine, cel putin daca o comitem, noi am facut-o noi o tragem...A ? E imposibil ?
Nu stiam ca atat de multe genii s-au nascut in Romania,pacat ca au plecat si au ramas marea majoritate a celor ce muncesc...cu Cosma,luceafarul.Am o rugaminte,prezinta un plan de salvare economica a tarii,fara Europa si America,fara bani de la ei.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 12.05.2010, 13:02:56
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciprian22 Vezi mesajul
Nu stiu daca vor sa ajungem la nivelul lor..dar este clar ca un pic de ordine exista si asta-i din cauza integrarii.Pentru ceea suntem vina este in proportie de 80% a noastra, nu putem invinui nici macar interesele straine de colapsul economiei.Pentru cei care s-au plimbat prin vest cred ca ati observat ca si daca ne-ar trage in sus cu clestele..U.E. tot nu avem cum sa ajungem ca ei..trebuie sa mai oara cateva generatii pentru asta..iar cei mic isa fie educati in alta parte..Ma refer in special la Germania cand spun ca nu-i vom ajunge nici in 200 de ani .Cel putin asta am vazut si simtit eu..
Vina este totala a noastra Ciprian,nimeni nu ne obliga sa fim cum suntem.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 12.05.2010, 16:32:21
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Nu stiam ca atat de multe genii s-au nascut in Romania,pacat ca au plecat si au ramas marea majoritate a celor ce muncesc...cu Cosma,luceafarul.Am o rugaminte,prezinta un plan de salvare economica a tarii,fara Europa si America,fara bani de la ei.
As putea prezenta unul, dar nu pd-l-ului, si in nici un caz, gratuit.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #147  
Vechi 12.05.2010, 16:39:43
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Sunt curios daca Romania a avut vreun amendament la Tratat...ne convine in totalitate?Am avut si noi ceva de spus?Nimic?Atunci sanatate si virtute pt ca ne meritam soarta.Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga in traista...
Esti plecat demult si te-ai molopsit de spirit rebel de la englezii tai. Noi suntem blajini, nu punem la indoiala nimic din ce vine de la orice fel de autoritate fie lumeasca sau bisericeasca

Doar stii vorba aceea spasita si smerita din batrini:

"Bucurosi le-om duce toate de e pace de-i razboi"
Reply With Quote
  #148  
Vechi 12.05.2010, 16:48:45
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Esti plecat demult si te-ai molopsit de spirit rebel de la englezii tai. Noi suntem blajini, nu punem la indoiala nimic din ce vine de la orice fel de autoritate fie lumeasca sau bisericeasca

Doar stii vorba aceea spasita si smerita din batrini:

"Bucurosi le-om duce toate de e pace de-i razboi"

Nu e spirit rebel, ci un drept onest. Dar pana se va dezbara natia de mentalitatea mostenita din comunism, nu se va putea schimba nimic in bine.

Repet, schimbarea se poate face doar sa mergem multi in acelasi sens:

1. NU mai acceptati sa fiti mituiti!
2. Nu mai mituiti pe nimeni, pentru nimic!
3. Cititi legile ca sa stiti ce drepturi aveti si cum sa vi le cereti. Nu stati cu degetul in gura si plangeti ca nu face nimeni nimic. Nu altii, ci noi, fiecare dintre noi, trebuie sa faca ceva!
4. Fiti seriosi si cinstiti in tot ce faceti!

"Bucurosi le-om duce" e rupt dintr-un context care nu se potriveste aici, in aceasta discutie.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 12.05.2010, 17:05:25
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forfota Vezi mesajul

Repet, schimbarea se poate face doar sa mergem multi in acelasi sens:

1. NU mai acceptati sa fiti mituiti!
2. Nu mai mituiti pe nimeni, pentru nimic!
3. Cititi legile ca sa stiti ce drepturi aveti si cum sa vi le cereti. Nu stati cu degetul in gura si plangeti ca nu face nimeni nimic. Nu altii, ci noi, fiecare dintre noi, trebuie sa faca ceva!
4. Fiti seriosi si cinstiti in tot ce faceti!
.
Pai si cum sa scapam de tentatia mitei daca vrem si noi sa avem ce are vecinul, nu este normal? daca-i salariul mic iar preturile de doua ori mai mari ca in vest, ca la voi in Scotland
In plus noi nu stim cum sa ne revoltam. Toata experienta noastra de revolta se reduce la a reactiona in mod salbatic sub influienta manipularilor, din batjocoriri a smecherilor din umbra care trag sforile.

Oranjiioccidentali stiu de neputinta asta a esticilor si au un sediu special pe la Paris parca care trimite pachete revolutionare in "delegatii" prin Europa de est si Asia insa acum nu mai este cazul deoarece gasca care-i la putere acum este instalata de ei.

Last edited by andreicozia; 12.05.2010 at 17:28:04.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 13.05.2010, 09:48:56
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forfota Vezi mesajul
Nu e spirit rebel, ci un drept onest. Dar pana se va dezbara natia de mentalitatea mostenita din comunism, nu se va putea schimba nimic in bine.

Repet, schimbarea se poate face doar sa mergem multi in acelasi sens:

1. NU mai acceptati sa fiti mituiti!
2. Nu mai mituiti pe nimeni, pentru nimic!
3. Cititi legile ca sa stiti ce drepturi aveti si cum sa vi le cereti. Nu stati cu degetul in gura si plangeti ca nu face nimeni nimic. Nu altii, ci noi, fiecare dintre noi, trebuie sa faca ceva!
4. Fiti seriosi si cinstiti in tot ce faceti!

"Bucurosi le-om duce" e rupt dintr-un context care nu se potriveste aici, in aceasta discutie.
Foarte corecta reteta de comportament, dar oare cati romani o aplica ??? Romanul,nu are rezistenta si incapatinarea si ambitia altor popoare...el are numai un soi de toleranta la minoritati (tigani,unguri...etc) care isi pot face de cap linistite !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
2083 Declaratia Europeana de Independenta Andrei B. Generalitati 0 26.07.2011 14:47:02
Petitie europeana pentru crestinism Iosifg Stiri, actualitati, anunturi 9 30.01.2011 14:05:53
Prima Civilizatie Europeana C.tin Teologie si Stiinta 17 15.10.2008 14:12:57
Integrarea Europeana angelica_74 Homosexualitatea 6 24.09.2008 04:50:01
Integrarea Europeana angelica_74 Homosexualitatea 0 23.08.2008 18:30:52