Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 10.05.2010, 18:16:00
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Io zic asa: sa scada lefurile si pensiile la aia de's cu base, ca asa-i cinstit si lautareste, adicatelea democratic si corect...ca votantu' la nevoie sa cunoaste...ca de, daca-i base'n corzi si pdl ii si el, c'or saracit, ca de, bujetu-i gol, golut, tre' sa-i ajute, sa-i inteleaga..si, sa nu-i sifonezi haina lu basa, da mare lider patriot si harnic, tiitor di romanie...presidinti a romanilor niciuruiti...
fac pariu ca esti din sudul tari,sau din moldova...voi ati votat in masa mereu cu comunistii,daca era dupa voi, nu se mai facea nici o revolutie in 89. Nu-i asa ?!
Cum de noi, din Transilvania, suntem asa de prosti ,mereu sa-l votam pe Basescu ? Ma mir si eu sincer !
Reply With Quote
  #122  
Vechi 10.05.2010, 18:33:22
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
fac pariu ca esti din sudul tari,sau din moldova...voi ati votat in masa mereu cu comunistii,daca era dupa voi, nu se mai facea nici o revolutie in 89. Nu-i asa ?!
Cum de noi, din Transilvania, suntem asa de prosti ,mereu sa-l votam pe Basescu ? Ma mir si eu sincer !
Nu tre' sa faci pariu uai, chiar asa uai, sant din Galati uai, scrii s'n dreapta uai...Sh ti'ntreb uai transilvaneni, cari revolutie uai ? Ca io n-am auzat di una uai...poati puciu' din '89 uai, poati puciu'...Sh'acum sa'ti spui civa : Sh io ma'ntreb la fel uai, cum di baieti' astia din transilvanica', sant uai, asa inceti la minti uai ? No, stai o tara...sh ti gandesti sh tu, daca prisidintili ista n'a facut uai, mari branza in prima lejiuri, cum o putea sa faca in shea da'a doua uai ? Io venit mintili'n capu' care trebe' uai ? Oari ? Or' nu poati sa faca din prichina mogulilor, uai ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #123  
Vechi 10.05.2010, 21:06:01
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Uite ca eu sunt moldoveanca si nu am votat cu psd-ul.
Nu mai faceti categorisiri din astea rigide. si cunosc oameni cu stare, pe alti cu vederi liberale, ne-moldoveni care au votat cu psd.
__________________
"În inima ce și a pierdut vechile certitudini, cântarea lumii pătrunde mai ușor."
Reply With Quote
  #124  
Vechi 10.05.2010, 21:33:48
Ostasul's Avatar
Ostasul Ostasul is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.05.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit O gluma

Fereste/ne Doamne, de apa, de foc, de potop si de Boc!!!
Reply With Quote
  #125  
Vechi 10.05.2010, 21:36:35
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ostasul Vezi mesajul
Fereste/ne Doamne, de apa, de foc, de potop si de Boc!!!
Asta-i tare, domle', ii tare...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #126  
Vechi 10.05.2010, 21:38:28
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclat_de_lune Vezi mesajul
Uite ca eu sunt moldoveanca si nu am votat cu psd-ul.
Nu mai faceti categorisiri din astea rigide. si cunosc oameni cu stare, pe alti cu vederi liberale, ne-moldoveni care au votat cu psd.
Sa nu mai spui la nimini...ai auzat ? Cari nu cumva sa zici pi strada ca...nu sa stie..,io iti zac...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #127  
Vechi 10.05.2010, 23:04:20
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Sa nu mai spui la nimini...ai auzat ? Cari nu cumva sa zici pi strada ca...nu sa stie..,io iti zac...
Liber la tras concluzii! ca daca nu e alba e neagra, nu? ca daca nu e rosu, e portocaliu, nu?
__________________
"În inima ce și a pierdut vechile certitudini, cântarea lumii pătrunde mai ușor."
Reply With Quote
  #128  
Vechi 11.05.2010, 00:00:41
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclat_de_lune Vezi mesajul
Liber la tras concluzii! ca daca nu e alba e neagra, nu? ca daca nu e rosu, e portocaliu, nu?
ca daca nu's nici de una nici de alta, sunt ca mine...ai nimanui, si totusi ai tuturor.
Sa traiti cum...ati votat !
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #129  
Vechi 11.05.2010, 23:52:46
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Eu gasesc inexplicabila atitudinea bugetarilor care au impresia ca locul de munca la stat le e destinat, garantat in vreun fel, ca statul e dator cumva sa le tina salariile la un anume nivel sau ca e obligat sa angajeze un numar anume de bugetari.

Haideti sa va spun o treaba: nu va place cat va plateste un angajator, fie el si statul? Plecati la un angajator privat. Plecati in alta tara. Deschideti-va o afacere. Reprofilati-va. ADAPTATI-VA, asa cum au facut-o angajatii din mediul privat. Eu am trecut printr-un somaj la sfarsitul anului trecut (dupa disponibilizare cu trei salarii compensatorii) si acum muncesc pe un salariu mai mic decat munceam inainte. A fost greu? A fost si este al dracului de greu. Dar nu ma plang, trag tare cu speranta ca intr-o zi lucrurile or sa fie mai bine. Mananc mai prost, cheltuiesc mai putin si ma bucur ca un copil cand imi cumpar chestii care inainte imi erau mult mai accesibile. E si o parte buna in asta, pentru ca apreciez si ma bucur de oamenii si lucrurile din jurul meu mai mult.

Contrastati va rog cu bugetarul ceferist, de exemplu, care de 40 de ani munceste in acelasi loc de munca. In acesti 40 de ani nu a vrut sub nici o forma sa se adapteze la realitatile pietei muncii. Nu s-a perfectionat, nu a evoluat, nu a fost promovat pe criterii de competenta. Pur si simplu a incremenit intr-un post timp de 40 de ani si acum racneste ca din gura de sarpe "unde ma duc daca ma dau astia afara?". Pai unde sa te duci, prietene? Daca tie nu ti-a pasat timp de 40 de ani si visai sa iesi la pensie sugand de la tata statului pana la batranete, de ce sa-mi pese mie acum de tine? Am ramas cu gura cascata cand am vazut ce pretentii aveau disponibilizatii de la stat: 20-40 de salarii compensatorii. Adica doi ani de munca platiti pe degeaba. E ceva fantastic.

La ce patron ati avea tupeul ca bugetari sa va duceti sa cereti asa ceva? Cine din mediul privat v-ar aproba asemenea ineptii? De ce statul trebuie sa fie el mereu angajatorul ala special, pe care-l sa-l puteti fraieri asa cum vreti voi?

Si cand statul se gandeste intr-un final sa faca reforma, pentru ca are cutitul FMI la os si nu se mai poate altfel, va treziti sa faceti greve. Faceti, insa am impresia ca nu intelegeti situatia in care va aflati, sau nu vreti s-o intelegeti. Sau va incredeti in ce va indruga liderii de sindicat care vor sa ramana populari printre voi.

Insa de data asta nu mai merge. Gata. A-ntarcat balaia. Statul e fortat, e obligat sa faca reforma si o va face pentru ca nu are de ales.

Pensiile au fost oricum marite in 2008 la niste niveluri nesustenabile, din cauza presiunilor electorale. Acum a venit nota de plata. Ce nu inteleg pensionarii e ca vrem sa trecem de la sistemul comunist unde plateai ca salariat pensia pensionarilor, la un sistem in care fiecare va cotiza intr-un cont personal din care-si va primi la batranete banii, atatia cati vor fi ei in momentul pensionarii. Nu se mai poate in continuare pe vechiul sistem, pentru ca sunt mai putini salariati decat pensionari. Intr-un sistem in care cotizezi exact la propria pensie nu mai pot exista discutii, fiecare primeste inapoi ce-a bagat.

O sa fie trecerea asta dureroasa pentru cei care sunt acum pensionari? Da. O sa fie dureroasa trecerea asta pentru cei ca mine, pentru ca in loc sa primeasca la pensionare exact banii cotizati, o sa fiu obligat sa primesc cam jumatate de la stat, atat cat o sa decida el ca merit. Si jumatatea asta de pensie o sa fie tot la mana statului, asa cum e azi, cand statul o poate reduce dupa bunul plac. Bine or sa o duca cei de dupa mine, care vor primi intreaga pensie de la fondul privat de pensii. Asa ca acum e rau pentru toata lumea, nu va mai plangeti.

Sunt astea masuri care trebuiau luate? Da. Era bine daca se luau din timp? Categoric. Intentia e buna? Da. Ce ne ramane de facut? Sa implementam corect aceste reduceri. Guvernul trebuie sa managerieze acum intr-un mod profesionist aceste taieri de costuri, pentru ca altminteri degeaba vom fi taiat conducta cu bani. Apoi, daca reducerea cheltuielilor va fi facuta haotic si disproportionat, putem sa-l injuram cat vrem. Dar nici nu incape discutie ca masurile anuntate ieri trebuie implementate.
Am auzit de mai multe ori pareri de genul: bugetarii nu produc nimic( ca cei de la privat) si drept urmare nu merita salarii decente ( daca s-ar putea mai deloc, o suma simbolica). Sanatatea, educatia, ordinea publica( si altele)nu sunt bunuri palpabile, e adevarat, nu le poti masura in kg, metri sau litri, dar sunt valori fara de care nu poate exista o societate civilizata. Daca nimeni nu da doi bani pe sanatate si educatie, eu zic sa le desfiintam cu totul. Sa chemam un buldozer sa darame spitalele ca si asa mai au putin si cad, femeile sa nasca cu moasa acasa, daca te doare ceva, iei si tu un algocalmin si-ti trece...Iar in locul tentativelor de spitale , hai sa construim ceva care produce si din care ies bani , un supermarket ( chiar ducem lipsa!)
Educatie? Sa stie copilul sa numere banii , sa stie si el sa intre pe net( sa caute pe google), si sa citeasca intrebarile de la testul pt permisul auto. Asta-i esentialul! In rest,la munca! Sa se desfiinteze si facultatile astea, ca n-avem nevoie nici de medici, nici de ingineri, nici de economisti, nici de ofiteri, nici de profesori, nici de arhitecti...astia freaca menta in timp ce altii se spetesc muncind....altii care nu s-au straduit sa invete 3-4-5-6 ani( si nu numai , pt ca si dupa terminarea facultatii trebuie sa participi mereu la cursuri), care nu au dat o gramada de bani pe carti in anii astia, care nu au suportat stresul atator examene, care nu au dat un concurs pt acel post ( astea nu se pun, nu?!)
Munca este numai cea care se face cu bratele? Aia intelectuala nu se pune?
Sunt o gramada de incapabili care nu muncesc din greu ( munca fizica) si ,,freaca mentaŽŽ prin televiziune ( nici macar nu isi fac bine treaba acolo la locul de munca, fac gafe peste gafe, cad in penibil), in publicitate, in presa deochiata( ziare de barfe si vulgaritati) si primesc o gramada de bani. Aia ce produc? Ceva palpabil? Valori?
Concluzia: propun sa ne facem toti: vanzatori, soferi, agricultori, menajere, zidari, brutari, cofetari, ambalatori, si alte meserii cinstite si sa desfiintam Sistemul sanitar public( cine are bani, sa se trateze la particular, cine nu , sa crape! ar scadea densitatea pe metru patrat si am duce-o mai bine), Invatamantul public( cine are bani, sa invete la particular), Politia( oricum e haos, dar sa fie mai de efect). Si inca ceva f important: cine n-are batrani , nici sa nu-si doreasca pt. ca trebuie sa ii tina si pe ei in spate, ca de, ce le mai trebuie pensie daca oricum trebuie sa moara....Consuma banii de la buget. Ce economie s-ar face daca s-ar mai ,,curataŽŽ cativa dintre ei...
Si cate as mai avea de spus...
Reply With Quote
  #130  
Vechi 11.05.2010, 23:58:22
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Mentalitate

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Munca este numai cea care se face cu bratele? Aia intelectuala nu se pune?
In '90 cand au venit minerii in Bucuresti, au sintetizat in cateva cuvinte decenii intregi de comunism si umilinta: "Noi muncim, nu gandim!" (le strigau plini de ei studentilor si intelectualilor adunati in Piata Universitatii)

Mentalitatea este, din pacate, aceeasi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea pentru celalalt sardamira Pocainta 4 01.10.2012 01:03:49
O rugaminte pentru cei din Bucuresti Florin-Ionut Pictura si Sculptura Bisericeasca 1 01.05.2011 10:37:22
Avionul presedintelui Poloniei s-a prabusit Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 43 30.04.2010 11:33:10
ANTI-CIP: Scrieti PRESEDINTELUI! marturisitor Generalitati 20 02.04.2010 15:33:40