Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.08.2015, 23:51:25
stiucarul stiucarul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2015
Mesaje: 8
Implicit Nebunie

Imi cer scuze, sunt nou printre voi
am un prieten care a cam luat-o prin aratura si nu stiu cum sa il ajut
va ror sa imi recomandati un preot bun in judetul constanta
va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.08.2015, 23:52:35
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stiucarul Vezi mesajul
Imi cer scuze, sunt nou printre voi
am un prieten care a cam luat-o prin aratura si nu stiu cum sa il ajut
va ror sa imi recomandati un preot bun in judetul constanta
va multumesc!
Mai exact ce a facut ?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.08.2015, 09:34:41
stiucarul stiucarul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2015
Mesaje: 8
Implicit

Este depresiv... grav, deja cred ca e cronic
Nu stie ce e cu el, ne intreaba pe toti ce sa faca el cu viata lui.... si alte intrebari tampite. orice raspunsuri ii dam, el repeta in continuare aceleasi intrebari.
Avea pana de curand o viata normala: loc de munca stabil, sotie, prieteni.... se pare ca o sa le piarda in curand pe toate.... i-a innebunit de cap inclusiv pe parintii lui.
A avut si o tentativa de sinucidere, a fost si internat, a urmat un tratament specific si parea ca incepe sa isi revina. A renuntat insa din proprie initiativa la tratament si a luat-o iar pe campii. Dupa multa munca de lamurire, a reluat de curand tratamentu, dar pare ca nici ala nu isi mai face efectul... sau poate dureaza mai mult...
Oricum, pastilele nu ar fi decat o solutie temporara. Ma gandesc ca poate o discutie cu un preot cu har ar putea sa il readuca pe drumul normal. Daca cunoasteti vreunul....
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.08.2015, 10:10:42
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stiucarul Vezi mesajul
Este depresiv... grav, deja cred ca e cronic
Nu stie ce e cu el, ne intreaba pe toti ce sa faca el cu viata lui.... si alte intrebari tampite. orice raspunsuri ii dam, el repeta in continuare aceleasi intrebari.
Avea pana de curand o viata normala: loc de munca stabil, sotie, prieteni.... se pare ca o sa le piarda in curand pe toate.... i-a innebunit de cap inclusiv pe parintii lui.
A avut si o tentativa de sinucidere, a fost si internat, a urmat un tratament specific si parea ca incepe sa isi revina. A renuntat insa din proprie initiativa la tratament si a luat-o iar pe campii. Dupa multa munca de lamurire, a reluat de curand tratamentu, dar pare ca nici ala nu isi mai face efectul... sau poate dureaza mai mult...
Oricum, pastilele nu ar fi decat o solutie temporara. Ma gandesc ca poate o discutie cu un preot cu har ar putea sa il readuca pe drumul normal. Daca cunoasteti vreunul....
Orice preot are har.Sa se duca la spovedanie la cea mai apropiata bisierica de locuinta sa, sa se spovedeasca si
toate astea vor inceta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.08.2015, 10:40:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Harul preotesc nu tine, in contextul asta, de lecuirea imediata si definitiva a nebuniei patologice.

Iar daca e o alta cauza (de ordin pshologic, duhovnicesc) si aia din jur nu reusesc sa priceapa (asa cum pare)...e de compatimit, desi nimic nou si iarasi, in cazuri de genul asta preotii in general nu pot face prea multe, ei lucreaza in general cu oameni care ajung acolo pe picioarele lor (nu impinsi de altii) si au cat de cat o intelegere a problemelor/vinei care o poarta.

Sigur, asta nu inseamna ca nu trebuie incercat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 17.08.2015 at 10:45:50.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.08.2015, 12:20:31
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stiucarul Vezi mesajul
Este depresiv... grav, deja cred ca e cronic
Nu stie ce e cu el, ne intreaba pe toti ce sa faca el cu viata lui.... si alte intrebari tampite. orice raspunsuri ii dam, el repeta in continuare aceleasi intrebari.
Avea pana de curand o viata normala: loc de munca stabil, sotie, prieteni.... se pare ca o sa le piarda in curand pe toate.... i-a innebunit de cap inclusiv pe parintii lui.
A avut si o tentativa de sinucidere, a fost si internat, a urmat un tratament specific si parea ca incepe sa isi revina. A renuntat insa din proprie initiativa la tratament si a luat-o iar pe campii. Dupa multa munca de lamurire, a reluat de curand tratamentu, dar pare ca nici ala nu isi mai face efectul... sau poate dureaza mai mult...
Oricum, pastilele nu ar fi decat o solutie temporara. Ma gandesc ca poate o discutie cu un preot cu har ar putea sa il readuca pe drumul normal. Daca cunoasteti vreunul....
A luat tratament medicamentos, dar psihoterapie a facut? Doar medicamentele nu ajuta prea mult, se merge in paralel.
Deasemenea, suportul prietenilor si al familiei este foarte important.Un duhovnic bun poate ajuta si el.
Sportul este deasemenea indicat + o alimentatie sanatoasa.
Este important ca omul sa fie abordat in procesul de vindecare ca un intreg: trup - minte - spirit.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 17.08.2015 at 12:22:43.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.08.2015, 12:32:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Omul care a prezentat situatia nici nu i s-a parut important sa spuna de la ce i se trage problema deci ce sperante ai la o abordare corecta?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.08.2015, 08:11:12
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stiucarul Vezi mesajul
Avea pana de curand o viata normala: loc de munca stabil, sotie, prieteni.... se pare ca o sa le piarda in curand pe toate.... i-a innebunit de cap inclusiv pe parintii lui.
Necunoscînd suficiente detalii despre acest om și neavînd vreo responsabilitate terapeutică în privința lui îmi îngădui să îmi imaginez următoarele:
1) Avea o viață normală? Bine că a terminat cu ea! În lumea noastră tot ce e normal e suspect. Ce e bun într-o viață normală, azi, în lume, în România?
2) Loc de muncă stabil - poate că stabilitatea nu e deloc cel mai folositor lucru, mai ales când te afli în locul nepotrivit pentru tine. Poate că acest om nu mai e dispus să facă un idol din locul de muncă și din stabilitatea lui. Poate a întrezărit ceva nou și mult mai folositor pentru el dar nu reușește încă să conștientizeze suficient, să formuleze, să planifice, să elaboreze...
3) Soție? De obicei căsătoriile sunt întemeiate pe curvie mascată și pe interese meschine. Valabil pentru ambele sexe. Abia acum se poate testa dacă are o soție adevărată sau dacă nu cumva intrase mai demult într-o încurcătură cu o doamnă, ca să spun așa....
4) Prieteni? Vorbe mari. Iată, e timpul să se afle cam câte parale face prietenia lor.
5) Părinții .... Cu siguranță oameni bine-intenționați și iubitori. Cine nu-și iubește copilul? Dar poate că ei sunt primii care au pus, cândva, bazele nenorocirii acestui om - dacă o trăi vreo nenorocire cu adevărat...

E posibil ca nebunia unui om să fie modul în care acela caută, pe o cale percepută ca nebunească, să își mențină ultima fărâmă de sănătate și de sens al vieții personale. Dar presiunea conformistă, uniformizatoare a grupului strivește orice șansă de a fi și a deveni și omul poate, da, să înnebunească cu adevărat de atâta grijă și iubire din partea semenilor, a unor sclavi submediocri bine antrenați și împăcați în dezastrul lor subiectiv cu condiția sclaviei fără speranță.

E posibil ca acest om să vrea o viață nouă, adevărată, nu o minciună ca până acum. E posibil, însă, orice altceva. Cine poate spune?
Deocamdată pare victima unei lumi și a unei condiții în care a jucat rolul țapului ispășitor. Doar cei buni, cei cărora le pasă cu adevărat, pot ajunge la un pas de nebunie sau chiar înnebunesc. Ceilalți sunt prea împietriți să își facă vreo grijă substanțială, sunt deja resemnați cu condiția lor comodă de muribunzi cronici care își întrețin reciproc cavourile. Salutîndu-se zilnic, cu deplină încredere reciprocă, pentru aceasta, în colonia/penitenciarul ce poartă numele pompos de Societate.

Last edited by Ioan_Cezar; 20.08.2015 at 08:19:08.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.08.2015, 09:05:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Deci: sunt singurul care simt un damf de trocareala stiucareasca aici ? Pe vremuri, le detectai mai bine, AlinB. Iar pe tine, frate Ioan, scoala vietii cu suturile ei in spate, plus studii formale de psihologie, tot nu te ajuta sa cunosti oamenii ?

Oameni buni: trebuie sa acceptam ideea ca exista unii care, din plictis, din lipsa de literatura sau incapacitatea folosirii ei intru propasirea glagoriei, se desfata inventand situatii si vazand cum oameni seriosi le iau in serios. Asta le da o mare reconfortare. Cum zic englejii: le face ziua.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.08.2015, 11:52:08
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Deci: sunt singurul care simt un damf de trocareala stiucareasca aici ? Pe vremuri, le detectai mai bine, AlinB. Iar pe tine, frate Ioan, scoala vietii cu suturile ei in spate, plus studii formale de psihologie, tot nu te ajuta sa cunosti oamenii ?

Oameni buni: trebuie sa acceptam ideea ca exista unii care, din plictis, din lipsa de literatura sau incapacitatea folosirii ei intru propasirea glagoriei, se desfata inventand situatii si vazand cum oameni seriosi le iau in serios. Asta le da o mare reconfortare. Cum zic englejii: le face ziua.
....:) Dragă Mihnea, că o fi sau nu trocăreală ștucărească, nu prea știu. Dar să ratez eu așa ocazie ca să filosofez încă din zorii zilei, să nu îmi exprim eu protestul în gâlceava nesfârșită cu lumea, să nu înjur eu oleacă pe bagabonții care tâlhăresc sufletu omului, libertatea, dragostea, dorul... - asta nu prea se poate. În ciuda șuturilor și a studiilor formale de psihologie.
Apropos: de ce zici că formale?... Așa cum înțeleg eu termenul "formal" (exceptînd desigur accepțiunea întâlnită în expresia "logica formală" și chiar "inteligența formală" la care face referire școala piagetiană), ei bine nu mi se pare deloc că studiile mele de psihologie au fost și sunt formale. Decât pentru cei care nu vor și nu pot să le ia în seamă...:))
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare