Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.07.2016, 16:48:48
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dacă telul tău este mântuirea, atunci cauta un preot bun la care sa te spovedești. Acum exista o mulțime de secte și fiecare cauta sa atragă noi adepți. Informeaza-te, pentru a ști de ce ești ortodox și de ce merita sa ramai așa. Este un mare dar sa te botezi ortodox. De ce sa renunți la acest botez? Unele secte promit și chiar ofera mai întâi avantaje materiale. Nu primi nimic. Sufletul tău nu are preț. Citeste Catehismul ortodox, citește despre tainele ortodoxiei. Cauta sa fii puternic în fata acestor ispite. Nu te angaja în discuții teologice cu sectarii înainte de a cunoaște bine Ortodoxia. Exista riscul sa primești informații false și sa nu-ti dai seama.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.07.2016, 18:14:44
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Acum exista o mulțime de secte și fiecare cauta sa atragă noi adepți. Informeaza-te
Exact. Informeaza-te si vei vedea ca unele dintre aceste secte se atointituleaza ortodoxe, dar in fapt sustin tot felul de aberatii care n-au nici in clin nici in maneca cu Hristos, cum ar fi, de pilda, lupta impotriva cipurilor RFID, ura impotriva altor denominatii crestine, paranoia la adresa propriilor ierarhi si asa mai departe.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.07.2016, 13:38:02
Tobias Tobias is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2016
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit Multumesc pentru ajutor

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri , totusi nu am putut niciodata sa inteleg de ce religia sa impartit in mai multe

Am inteles ca nu e nevoie sa imi schimb religia ca sa pot sa ma pocaiesc
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.07.2016, 22:09:41
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Exact. Informeaza-te si vei vedea ca unele dintre aceste secte se atointituleaza ortodoxe, dar in fapt sustin tot felul de aberatii care n-au nici in clin nici in maneca cu Hristos, cum ar fi, de pilda, lupta impotriva cipurilor RFID, ura impotriva altor denominatii crestine, paranoia la adresa propriilor ierarhi si asa mai departe.
Tot pronunțând cuvântul paranoia, verifica dacă nu cumva te-ai ajutat Dumnezeu sa vezi ce înseamnă. Mai exact, sa vadă alții, căci tu ești în lumea ta infailibil. Te apuci sa intervii si sa dai cu nuca in perete fara rost. Deocamdata, sincere compasiuni pentru afirmațiile de mai sus.

Opinia despre cipuri mi-am exprimat-o pe topicele respective și mi-o asum, chiar dacă ție nu-ti place. Nu îmi impui tu sa iubesc toate sectele și toate cultele și religiile. Hristos nu îmi cere așa ceva. Doar new-age. Păcatul trebuie urat, indiferent cine l-a face. Păcătosul trebuie iubit.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.07.2016, 20:01:44
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tobias Vezi mesajul
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri , totusi nu am putut niciodata sa inteleg de ce religia sa impartit in mai multe

Am inteles ca nu e nevoie sa imi schimb religia ca sa pot sa ma pocaiesc
Pentru ca de regula asta e tendinta oamenilor, trebuie mereu sa fie un gigel care sa zica ca el are mai multa dreptate decat altul, ca la el este adevarul absolut si nu la celalalt.

Eu sunt de parere ca in viata ajungi sa simti singur unde este adevar si bine si unde nu e. Situatia dubioasa iti amusina, nu trebuie sa iti confirme neaparat cineva. Creatorul ne-a inzestrat cu un skill in inima ca un senzor care te ghideaza: constiinta.
Daca tu te simti bine undeva sau cu ceva si nu te mustra, procedeaza si aplica. In rest, toate parerile noastre care le exprimam intre noi sunt cumva doar pur informative, intr-un mod subiectiv.

Uite, eu iti confirm din punctul meu de vedere: consider ca Ortodoxia este crezul cel mai autentic de acum.
Iti dau si un motiv: pentru ca este parca mai greu ca in alte culte. Aici e cu post, cu stat in picioare la slujba, cu rabdare, cu spovedanie, fara exagerari emotionale, etc.
Dar totusi, ce mi se pare cel mai greu e sa lasi de la tine. Dar pentru ca ce tine de crez este luptat de rational/logic + uneori prezenta orgoliului, acest efort devine dificil si uneori aproape imposibil de realizat.

LE: Apropo, in ultimul timp ma uit la animeuri japoneze. Intr-unul din titluri, am ramas impresionat sa vad ca si in cultura Budista exista o intimplare asemanatoare cu una prezentata in Patericul Egiptean.

So, common facts detected between religions!

Last edited by veilur; 31.07.2016 at 21:16:52.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.08.2016, 14:31:25
Tobias Tobias is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2016
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit raman orodox

sunt ortodox si raman ortodox , am pus aceasta intrebare pentru ca sunt curios care religie e mai aproape de Dumnezeu , dar am inteles asta acuma si e ok
Reply With Quote
Răspunde