Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.09.2007, 11:33:00
c-antonia c-antonia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2007
Mesaje: 2
Implicit

nu stiu daca este cel mai potrivit topic, dar sper sa ma puteti ajuta...

stiu f bine ca sunt si altii care se confrunta sau s-au confruntat cu problemamea: cum sa-ti cinstesti parintii dar sa-i faci sa inteleaga ca tu vrei sa mergi pe alt drum? cum sa-i faci sa nu se teama ca exagerezi, ca vei cadea in fanatism? cum sa raspunzi la intrebarea de ce vrei sa faci tu asta, ce pacate poti sa ai tu, sunt altii care nu fac asa, vrei sa spui ca toti ceilalti sunt pacatosi?

aveam o viata normala as putea spune, urmam cursul acestei lumi, dar... s-a facut milostivire cu mine, am cunoscut un duhovnic bun care mi-a deschis ochiii... doar ca ai mei nu au inteles si n-au stiut ca s-a schimbat ceva; am reusit in cele din urma sa ma lase sa merg la biserica in fiecare duminica, sa ma lase sa tin post miercurea si vinerea... acum de exemplu am primit un inel de ziua mea dar nu vreau sa-l port, ma doare ca mama mea sufera pentru mine, nu stiu cum sa-i explic, mi-e frica sa creada ca sunt habotnica sau ca cineva ma influenteaza negativ...

voi cum ati reusit sa va rupeti de viata veche? ce as putea sa-i spun ca sa ma inteleaga si sa nu se mai teama pentru mine?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.09.2007, 14:10:16
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

greu de spus antonia ce vrei tu sa afli si eu am trecut prin asa ceva ,si dupa cativa ani buni parinti s-au mai conformat dar nu in totalitate numai ca situatia s-a schimbat si nu mai depind de ei si pot face ce vreau.dar cred ca singura solutie este sa te rogi pt ei ,ai sa ai ispite pt ca dracul profita de cei de care depinzi ca sa nu ajungi la biserica uneori ,sau in faptul de a face ceva duhovnicesc ,important este sa nu renunti la idealul tau,sa te zbati pt o viata la biserica ,si ca sa urmezi urcusul duhovnicesc.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.09.2007, 00:38:39
GEORGIANA22 GEORGIANA22 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.08.2007
Mesaje: 95
Implicit

TREBUIE MULTA RUGACIUNE PT. ASTA SI EU AM ACEEASI PROBLEMA CU PARINTII MEI DAR CU TIMPUL S-AU MAI SCHIMBAT, ACUM TIN POST DAR NU VOR SA SE SPOVEDEASCA, SPER CA CU AJUTORUL LUI DUMNEZEU IN POSTUL CRACIUNULUI SA II CONVING, LA INCEPUT CE ISPITE AVEAM CU EI PT. CA IMI SPUNEAU SA-MI PUN CERCEII INAPOI CA SUNT URATA FARA EI SI MULTE ALTELE, STIU DE LA UN PARINTE CA CEI CARE NU AU O LEGATURA CU DUMNEZEU SA FIE POMENITI LA PSALTIRE LA O MANASTIRE CA SA-I INTOARCA DUMNEZEU, SAU IN PARTICULAR DACA AI BINECUVANTARE DE LA DUHOVNIC.
BUCURIE MULTA!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.09.2007, 16:36:22
c-antonia c-antonia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2007
Mesaje: 2
Implicit

wow...multumesc pentru mesaje, ma bucur ca v-am gasit:).

da Georgiana voi incerca sa ma rog pentru ei, mi-e frica ca ar refuza insa daca i-as indemna sa posteasca si sa se spovedeasca, poate in timp ma voi mai intari si eu un pic... continua sa incerci sa-i intorci, nu te descuraja, sper sa reusesti...

Iuda nici eu nu mai depind asa mult de ei, dar e deajuns sa-i vad de cateva ori... etrist oarecum ca sunt atatea persoane care trec sau au trecut printr-o situatie ca a mea, dar ma bucura gandul ca daca vom reusi vom primi plata...

Doamne ajuta!

P.S. cumva au fost sterse unele mesaje? stiu ca verificasemmai demult cine mi-a raspuns si mai imi raspunsese cineva...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.09.2007, 17:12:45
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Draga Antonia,

Cu siguranta, multi s-au confruntat si se confrunta cu astfel de situatii. Cel mai important lucru este ca anumite lucruri sa-ti ramana tainice, sa nu le spui chiar tot ce crezi si tot ce simti pentru nu te vor intelege, cel putin nu acum, mai ales daca aceasta schimbare este una intamplata de curand.

Tu esti un caz fericit, poti merge la biserica, poti tine post si lucrul acesta este mare, asta arata ca parintii tai nu sunt chiar atat de reticenti la credinta cum ar reiesi din mesajul tau. E un motiv real sa te bucuri, da! Ei fac pentru tine mai mult decat reusesc alti parinti.

Teama lor vine din necunoastere, din neintelegere, nu neaparat dintr-o totala lipsa de credinta.

Ai si tu rabdare si nu ii forta sa te inteleaga, precum nici nu trebuie sa le alimentezi temerile.

Parerea mea sincera este faptul ca trebuie sa porti acel inel primit in dar! Sunt convins ca prin purtarea acelui inel vei aduce bucurie si vei inlatura temeri ascunse in sufletul parintilor tai. Prin aceasta vei mentine si un echilibru important.

Iar daca spui ca de curand ai intrat pe acest drum, eu iti doresc din inima un drum binecuvantat, cu multe implinir, cu multa putere de lupta, pentru ca ai intrat acum in oastea luptatoare a lui Hristos. E un drum lung, anevoios, cere multa credinta, rugaciune, intelepciune, iubire, rabdare, nadejde....sunt multe lucruri! Pe unele le vei dobandi pe acest drum!

Antonia, parintii nostri vor putea fi apropiati de Dumnezeu daca noi vom da un exemplu pe masura. Refuzul de a purta un inel nu este tocmai un mod de a prezenta ceea ce insemana cu adevarat Ortodoxia. Nu in asta sta Ortodoxia! Ortodoxia este libertatea adevarata!

Iti doresc inca o data multa bucurie!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.09.2007, 04:47:51
MadalinS MadalinS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.09.2007
Mesaje: 18
Implicit

Daca iti alegi un drum mai presus decat stiinta lor precum e calugaria nu trebuie sa le dai ascultare in schimb in alte cazuri e bine sa-ti asculti parintii altii n-au avut parte.
Doamne miluieste!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.03.2008, 17:49:26
emy2001 emy2001 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2008
Mesaje: 1
Implicit

NU ESTE ADEVARAT MAMAMEA MA BLESTEAMA MEREU MA DA CELUI RAU SI NUMAI LUCRURI RELE IMIDORESTE.VREA SA PIERD CE AM AMIDRAG PE ACEST PAMAINT ASTA INSEMNAND FIUL MEU SI MAI ZICE CA SE DUCE LA BISERICA SI FACE POMENI VREA SA PIERD SI CASA si tot dar DOMNUL ESTE DEASUPRA
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.03.2008, 19:44:32
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emy2001
NU ESTE ADEVARAT MAMAMEA MA BLESTEAMA MEREU MA DA CELUI RAU SI NUMAI LUCRURI RELE IMIDORESTE.VREA SA PIERD CE AM AMIDRAG PE ACEST PAMAINT ASTA INSEMNAND FIUL MEU SI MAI ZICE CA SE DUCE LA BISERICA SI FACE POMENI VREA SA PIERD SI CASA si tot dar DOMNUL ESTE DEASUPRA
apoi sa incerce sa mearga in maini pana la biserica:D
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.03.2008, 21:08:29
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ce minunat ar fi ca acesta sa fie singurul mod prin care noi ne aratam neascultatori si producem intristare. Mergi la Biserica. Niciodata nu poti pasi pe cai contrare lui Dumnezeu daca te hranesti cu viata Lui.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.03.2008, 17:17:11
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emy2001
NU ESTE ADEVARAT MAMA MEA MA BLESTEAMA MEREU MA DA CELUI RAU SI NUMAI LUCRURI RELE IMI DORESTE.VREA SA PIERD CE AM MAI DRAG PE ACEST PAMAINT ASTA INSEMNAND FIUL MEU SI MAI ZICE CA SE DUCE LA BISERICA SI FACE POMENI VREA SA PIERD SI CASA si tot dar DOMNUL ESTE DEASUPRA
Rabdare, si rugaciune! Nu stiu sa fi induplecat pe cineva vreodata urandu-l, certandu-ne, blestemand, raspunzand la ura cu ura. Insa aratand iubire si iertare, urmand calea aratata de Domnul nostru Iisus Hristos, se pot schimba sufletele. Singura sansa sa se schimbe mi se pare ca e sa-i dai timp, sa ai rabdare, sa o ierti, sa nu-i raspunzi cu aceeasi "moneda".
Ai grija sa nu raspunzi tot cu rau! Am auzit un sfat bun odata:tu sa-ti faci partea ta: sa-ti ceri iertare daca e nevoie, sa te rogi si pentru dusmani,iar restul e problema lor (sa te ierte, sa te accepte).
Referitor la topic: parintilor mei le-au trebuit cativa ani de lamuriri,discutii,ca sa ma lase sa postesc. Si,intr-o zi, m-am pomenit ca m-a chemat mama, imi facuse mancare de post, ca stie ea ca asta vreau! Pana atunci, mancam pe ascuns, uneori, sau o rugam sa-mi faca vreun fel de mancare fara carne, fara sa-i spun ca postesc. Nu m-au oprit vreodata sa merg la biserica. Insa se ingrijorau ca nu cumva sa ajung la manastire.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Binele cel facut in ascuns alex989 Intrebari utilizatori 1 31.07.2011 22:18:01
Cand binele nu mai e bine si raul nu mai e rau dobrin7m Generalitati 19 29.11.2010 12:16:22
Parintii eduardd Pocainta 15 13.11.2008 23:05:05
ANI MULTI SI SANATOSI SPRE BINELE TUTUROR,PARINTE aez Generalitati 4 08.08.2008 05:55:06