Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.03.2008, 18:16:56
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Mai bine ne-am descoperi pacatele si ne-am pocai ca sa ne salvam si noi dar si locul pe care stam.


...in continuare textul....
Un preot si profesor de matematica polonez a castigat Premiul Templeton, cea mai mare distinctie academica din lume, pentru lucrarea prin care demonstreaza cum poate fi dovedita existenta lui Dumnezeu cu ajutorul matematicii, informeaza Times. Teoria polonezului nu ofera atat dovezi ale existentei lui Dumnezeu cat introduce indoieli asupra existentei materiale a lumii. Din juriul de anul acesta a facut parte pentru prima data si o personalitate din Romania, patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane, PF Daniel. Juriul nu tine cont de apartenenta religioasa a candidatilor, de rasa sau de sex.

Prieten cu fostul papa Ioan Paul al II-lea, Michael Heller este profesor de filosofie la Academia Pontificala de teologie din Cracovia. Polonezul s-a specializat in formule complexe care fac posibila explicarea oricarei notiuni prin intermediul calculelor matematice.

Pentru performantele sale stiintifice, Heller a fost desemnat castigatorul Premiului Templeton, care este mai consistent decat premiile Nobel. Cercetatorul va primi din partea fundatiei care acorda anual aceste distinctii peste 1,6 milioane de dolari. In varsta de 72 de ani, profesorul Michael Heller este cel de-al 38-lea castigator al premiului. Distinctia ii va fi inmanata de catre ducele de Edinburg, la 7 mai, in cadrul unei ceremonii ce se va desfasura la Buckingham Palace.

Fundatia Templeton a fost fondata de americanul de origine britanica Sir John Templeton, numit cavaler de regina Elisabeta a II-a pentru activitatile sale filantropice. Fondatorul a fixat valoarea premiului astfel incat s-o depaseasca pe cea a Nobelului, deoarece considera descoperirile spirituale superioare celor "provenite din ambitii omenesti".
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.03.2008, 23:31:27
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Extraordinar! Pana si matematica demonstreaza existenta Dumnezeului nostru! Orice stiinta demonstreaza existenta Lui, pentru ca stiinta a venit din resursele Pamantului prelucrata cu ratiunea, Pamant creat de insusi Dumnezeu, adica toate de la El vin.
Imi place o argumentare data de un sfant parinte -(nu mai tin minte care)-precum ca: "Dumnezeu este in toate si toate sunt in Dumnezeu, dar firea lui Dumnezeu neamestecata fiind in toate, precum nici firea pamanteasca nu este amestecata in El."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.03.2008, 22:22:22
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Minnunat, insa sunt in continuare oameni de stiinta care infirma existenta lui Dumnezeu. Asa se intampla acolo unde ratiunea umana refuza lumina Ratiunii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.05.2008, 20:28:18
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

oamenii de stiinta nu refuza existenta lui Dumnezeu( pana si ei au ajuns la un consens, acela ca exista un Creator, cineva care a creat aceasta lume) insa ei nu-L vad pe Dumnezeu asa cum il vedem noi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.07.2008, 14:54:20
claudiu_samy claudiu_samy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2008
Mesaje: 1
Implicit

Cum se demonstreaza matematic existenta lui Dumnezeu? Tot ce am gasit pana acum este faptul ca probabilitatea ca viata sa fi aparut la intamplare (dupa teoria evolutionista) este infima (cam 10 la puterea -20), in timp ce posibilitatea ca viata sa fi fost proiectata de cineva este mult mai mare.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.07.2008, 15:40:04
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Cu aceasta s-a demonstrat un pic mai mult decat existentza lui Dumnezeu.
S-a demonstrat existentza unui Dumnezeu personal inzestrat cu Ratiune.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.09.2008, 21:40:03
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe mine ma framinta o intrebare dar nu am vrut sa deschid un topic doar pentru aceasta.
Asadar o voi pune aici avind speranta ca voi primi citeva raspunsuri.
UUNDE ESTE DUMNEZEU?
In cartile citite(multe la numar)am gasit scris ca Dumnezeu este infinit in timpa si spatiu ca este pretutindeni.
Atunci de ce in majoritatea rugaciunilor se spune ca Dumnezeu este in cer???.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.09.2008, 10:48:21
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiu_samy
Cum se demonstreaza matematic existenta lui Dumnezeu? Tot ce am gasit pana acum este faptul ca probabilitatea ca viata sa fi aparut la intamplare (dupa teoria evolutionista) este infima (cam 10 la puterea -20), in timp ce posibilitatea ca viata sa fi fost proiectata de cineva este mult mai mare.
Probabilitatea ca cineva sa fi creat viata s-ar putea sa fie mai mare decit probabilitatea ca ea sa fi aparut spontan, la intimplare.
Dar care e probabilitatea sa existe cineva mai inteligent, care sa poata crea acea viata?
Ginditi, oameni buni!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.09.2008, 10:49:51
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14
Pe mine ma framinta o intrebare dar nu am vrut sa deschid un topic doar pentru aceasta.
Asadar o voi pune aici avind speranta ca voi primi citeva raspunsuri.
UUNDE ESTE DUMNEZEU?
In cartile citite(multe la numar)am gasit scris ca Dumnezeu este infinit in timpa si spatiu ca este pretutindeni.
Atunci de ce in majoritatea rugaciunilor se spune ca Dumnezeu este in cer???.
Daca ai inceput sa ai astfel de framintari inseamna ca esti deja in stadiul in care poti sa iti dai singur raspunsul
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.09.2008, 11:30:15
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat
Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14
Pe mine ma framinta o intrebare dar nu am vrut sa deschid un topic doar pentru aceasta.
Asadar o voi pune aici avind speranta ca voi primi citeva raspunsuri.
UUNDE ESTE DUMNEZEU?
In cartile citite(multe la numar)am gasit scris ca Dumnezeu este infinit in timpa si spatiu ca este pretutindeni.
Atunci de ce in majoritatea rugaciunilor se spune ca Dumnezeu este in cer???.
Daca ai inceput sa ai astfel de framintari inseamna ca esti deja in stadiul in care poti sa iti dai singur raspunsul
In invataturile Sfintilor Parinti spune"cine vrea sa se mintuiasca cu intrebarea sa calatoreasca" si nu "crede si nu cerceta" asa cum unii in mod eronat afirma,asadar nu vad unde am gresit daca mi-am pus aceasta intrebare.Daca aveam raspunsul mu o mai lansam.Daca am gresit sa-mi fie cu iertare!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dovezi stiintifice , logice si matematice care arata existenta lui Dumnezeu razaudi Generalitati 6 27.11.2011 02:05:23
Puterea vindecatoare a rugaciunii, demonstrata stiintific cherub Rugaciuni 21 23.06.2010 09:50:29
Cum explica Sfinta Scriptura sau Sfinta Traditie existenta oamenilor in div. locuri.. Narcis31 Generalitati 6 22.12.2009 01:09:32
Cum pot demonstra altora existenta lui Dumnezeu ? question Generalitati 27 09.08.2008 18:24:43
Biserica catolica nu neaga existenta extraterestr- alexandra28again Biserica Romano-Catolica 38 26.07.2008 09:23:01