Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.06.2009, 02:09:51
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Uniunea Europeana - cel mai mare rau!

Ce parere aveti despre aceasta organizatie satanica numita "Uniunea Europeana"? Oare de ce tara noastra a acceptat (ba chiar a insistat) sa fie membra a acestei comunitati necrestine si care are ca lideri pe inainte mergatorii antihristului? Sunteti deacord cu tot ceea ce ne ofera? Ideea e ca ei vor sa ne extermine,sa ne distruga valorile,traditiile,credinta! Iata cateva exemple:

ADHD si contraceptive gratuite:
http://www.youtube.com/watch?v=oBwMwsJX6n0

Contraceptive toxice ucigase:
http://www.youtube.com/watch?v=4HMsnwq3Ffc

Analize gratis evaluare genocid:
http://www.youtube.com/watch?v=brPM_yvP628


Pentru moment ma opresc aici,insa voi mai posta materiale. Astept insa comentariile voastre legat de ceea ce am prezentat mai sus.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.06.2009, 08:09:45
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Nu stiu daca e cel mai mare rau dar in orice caz e lucratura unor nebuni.


Catolicismul si protestantismul au compromis crestinismul si au imbolnavit mintile si sufletele oamenilor. Fiind minciuni scornite de mintea omeneasca, ele au efectul de a cobori credinta la un nivel intelectual, care e neatragator si asfixiant pentru sufletul omenesc. De aici lepadarea de credinta, ateismul, cultul libertatii.


Daca UE ar fi avut o baza crestina, ar fi fost bine, dar asa e un organism sinucigas care duce la repaganizarea Europei prin libertinaj si influx de imigranti necrestini.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.06.2009, 10:28:24
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Unei Americi unite, care isi ia libertatea de a ataca alte state pe motivul fals de "terorism", nu i se poate opune decat o Europa unita.Libertinajul religios este o consecinta inevitabila, pentru ca in absenta lui s-ar fi discriminat intre diversele culte, si tinand cont ca sunt atatia oameni neortodocsi...ce alta varianta ar fi fosT?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.06.2009, 10:53:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Parintele Galeriu ne spune ca imperiile sunt de la diavolul (vezi ispitirea din pustia Carantaniei), pe cand tarile/natiunile sunt voia Lui Dumnezeu. Interesant ca multi au incercat sa contruiasca si sa cucereasca imperii si nimeni nu a reusit decat temporar.

Globalizarea, UE deja exista. Unirea propusa a SUA cu Canada, a statelor africane intre ele, a statelor asiatice intre ele, disparitia granitelor pretutindeni, guvernul mondial... Eu cred ca avem sansa sa prindem acele vremuri [din urma] nu peste mult timp.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.06.2009, 11:09:34
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Dintr'o neputinta personala simt multa antipatie fata de ce inseamna stilul american, tot ce tine de America, cat si "modernitatea apuseana" a Europei.

Aceasta nu cred ca as simti'o asa tare sau nici nu stiu daca m'ar afecta in asa masura daca nu ar fi imbratisata cu atata inconstienta si prostie de "romanii" care uita tot ceea ce au mostenit de la inaintasii lor, de la cei ce au murit pentru a pastra acel lucru care acum se arunca fara nici cea mai mica mustrare de constiinta, si anume duhul romanesc unic.

Cu toate acestea, recent am citit ceva de genul: "Intrarea in Uniunea Europeana permite Ortodoxiei romanesti sa arate si o alta fata a lumii, o alta fata a crestinismului, iar Romaniei sa arata Europei un duh de mult pierdut in alte parti ale ei."

Ar fi minunat daca s'ar reusi aceasta marturie, insa teama de a nu ne pierde identitatea si duhul autentic romanesc si crestinesc este mai mare.

Toate se intampla din randuiala lui Dumnezeu, asa ca... sa lucram fiecare in coltul lui. Iar colt langa colt formeaza deja o zona, iar o zona este un lucru mare, este o marturie concentrata.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.06.2009, 16:09:34
alexandras alexandras is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2009
Locație: focsani
Mesaje: 10
Implicit UE si ,,civilizatia apuseana..''

Fratilor,

parerea mea e ca UE ,si occidentul in genere, se comporta de asemenea maniera cu romanii -calificandu-i cum zicea cineva mai sus drept ,,tigani...''etc.- mai ales datorita unor slabiciuni ale noastre si anume ,in primul rand ,slugarnicia de care da dovada romanul in relatie cu Occidentul.Si ma refere de la guvernanti pana la ultimul roman,au mentalitate de slugi,de ,,ma frate cu dracu' pana trec puntea..''.
Lipsa noastra de demnitate,incepand cu guvarnantii nostri si pana la ultimul roman care lucreaza in strainatate, ne creeaza aceasta imagine in fata occidentalilor,iar cei din urma,neavand nici urma de viata crestina in ei,se ingramadesc sa ne foloseasca precum ,,carnea de tun''.

Spun acestea din experienta,din ce vad cum se comporta romanii in strainatate si cum sunt tratati.
Daca noi nu vom sti sa spunem:
-stop ,eu sunt roman si sunt mandru ca sunt crestin ortodox ,pentru valorile astea si astea;
-stop,eu nu sunt criminal pentru ca nu fac parte din Camorra italiana sau altele asemenea;
-stop,eu sunt om cu demnitate.....si respect...
daca nu vom sti sa ne luptam pt. imaginea si dreturile noastre in UE, ne vor folosi drept carne de tun pana la capat.Pe astia nu-i doare nimic.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.06.2009, 16:27:28
Iulia11's Avatar
Iulia11 Iulia11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Locație: Strasbourg
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Eu nu cred ca UE e un mare rau. Marele rau al nostru al romanilor e tot din interiorul tarii.
Sunt destule avantaje de cand am intrat in UE....ganditi-va ca macar nu trebuie sa mai stam la cozi interminabile la vize....
Franta spre exemplu ar fi fost plina de imigranti necrestini si fara sa faca parte din UE....iar afacerile multor necrestini pe teritoriul Romanicii au inceput iarasi.....cu mult inainte ca noi sa stim ce e aia UE.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.06.2009, 17:06:30
alexandras alexandras is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2009
Locație: focsani
Mesaje: 10
Smile ue

UE este o simpla organizatie care nu-si propune idealuri crestinesti,ci economice.
Si in consecinta ,scapa cine poate.
Problema este la guvernanti care nu stiu sa relationeze cu UE in demnitate.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.06.2009, 17:38:19
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulia11 Vezi mesajul
Eu nu cred ca UE e un mare rau.
Sunt destule avantaje de cand am intrat in UE....
Fara suparare,dar ai urmarit macar de curiozitate materialele puse de mine? Alea sunt avantaje?? Si daca tot nu v-ati convins,mai poftiti:

LOCUINTE SCUMPE SI AVORT
http://www.youtube.com/watch?v=OfSrK6oXSRI

Exodul creerelor
http://www.youtube.com/watch?v=x2YaAmRonro

Ce parere aveti??
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.06.2009, 18:03:07
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
Fara suparare,dar ai urmarit macar de curiozitate materialele puse de mine? Alea sunt avantaje?? Si daca tot nu v-ati convins,mai poftiti:

LOCUINTE SCUMPE SI AVORT
http://www.youtube.com/watch?v=OfSrK6oXSRI

Exodul creerelor
http://www.youtube.com/watch?v=x2YaAmRonro

Ce parere aveti??
Reportajul despre locuinte nu mai e de actualitate.
Cel despre tineri nu spune neaparat ca tinerii ne pleaca, doar prezinta o echipa de elevi care a castigat un concurs organizat de NASA.
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
2083 Declaratia Europeana de Independenta Andrei B. Generalitati 0 26.07.2011 14:47:02
Petitie europeana pentru crestinism Iosifg Stiri, actualitati, anunturi 9 30.01.2011 14:05:53
Prima Civilizatie Europeana C.tin Teologie si Stiinta 17 15.10.2008 14:12:57
Integrarea Europeana angelica_74 Homosexualitatea 6 24.09.2008 04:50:01
Integrarea Europeana angelica_74 Homosexualitatea 0 23.08.2008 18:30:52