Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 14.11.2017, 00:14:44
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

...........................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 20:07:14.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 14.11.2017, 00:23:20
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Da de parcă lumea nu te-ar cunoaște.
Te cunoaste si pe tine, nu-ti fa griji de altul.
Si lumea.
Si Dumnezeu, pe care L-ai invocat.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Doamne ajută! dar nu la rău.
Pocainta pe care i-ai urat-o lui Cornelus e un lucru rau?
Reply With Quote
  #153  
Vechi 14.11.2017, 17:50:46
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu ti-am raspuns, punctual, la ceea ce ai afirmat tu, inclusiv cea cu blasfemia si celibatul. Am aratat ca era gresit ceea ce ai spus.
ma asteptam sa eviti raspunsul, deh... asa esti tu. dar ma acuzi pe mine de brownisme, de mandrie si alte cele...

1.felul in care a evoluat functia de episcop este definitoriu pentru istoria crestinismului. a existat un episcop, ambrozie, care venit cu soldatii intr-o intrunire crestina si-a pus oamenii sa strige ambrozie episcop!, gloata a preluat strigatura si iata cum ajunge asta, un aristrocrat roman, militar de cariera! (nb), ditamai episcopul. si asta-i va marca viata cui crezi? taman lui augustin!
aceasta transformare incepe odata cu impartirea lui diocletian, episcopii devin un fel de regi, preiau mitrele bizantine, etc.
2.da, e blasfemie sa spui, atat de vehement cum o faceti voi, ca Dumnezeu prefera celibatarii, e o mizerie preluata aiurea de la pavel si de la augustin, dar cei doi nu au spus niciodata asa ceva. primul s-a adresat clerului si a scris ca el crede ca e mai bine ca el, al doilea, dupa ce si-a parasit femeile si copilul, a inceput sa urasca omul si umanitatea si a ajuns sa scrie ce a scris.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 14.11.2017, 18:22:52
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

eu cand citesc ceva despre copii abuzati innebunesc, asa ca am cautat stirea;

-Ministrul francez al Justiției a declarat luni că vârsta de 13 ani „ar putea fi stabilită” ca vârstă minimă pentru consimțământul sexual.

Un tribunal penal din departamentul francez Seine-et-Marne a achitat marțea trecută un bărbat acuzat că a violat o fetiță de 11 ani, apreciind că nu a existat „constrângere”. Decizia a stârnit un scandal uriaș în Franța.

Astfel, a fost relansată dezbaterea privind necesitatea de a stabili prin lege o vârstă a consimțământului la un act sexual.-

daca l-au acuzat de viol si nu de pedofilie se poate accepta o asemenea sentinta, nu stim amanunte. varsta de 13 ani este pedofilica, din cate stiu la noi este acum de 15, dar si asta e prea mica, in special in cazul baietilor. as zice ca 16 ani ar fi acceptabila.

_________________________________

in legatura cu episcopul, fostul, de la husi si cu interventia mea, incetati cu tampeniile, ion a zis ca jigodia aia a gasit drumul drept.

edit.vad ca am scris aristrocrat mai sus! mea culpa

Last edited by Ali Baba; 14.11.2017 at 18:25:00.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 14.11.2017, 18:56:37
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Decat cu sotia sa.

1 Timotei 3:2
Episcopul să fie bărbat al unei singure femei
Traducerea corectă este: să fie bărbat al primei femei.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 14.11.2017, 19:00:23
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul

Asa se vede din fotoliul meu.
Poate, stramb.
În mod sigur, strâmb. La Tanacu nu a fost preot ci călugăr.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 14.11.2017, 19:13:41
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Traducerea corectă este: să fie bărbat al primei femei.
E cat se poate de viabila precizarea ta, insa o singura femeie e logic ca nu poate fi a doua.

Totusi, de unde(din care Scriptura) ai luat "corectarea" pe care o precizezi, daca nu din comparatia cu practica larg raspandita (adica din parerea proprie)?

Edit:Recitind ce am postat, ma gandesc ca, oarecum, dai de inteles(reiese mai clar) ca "prima" ar fi "corect" sa fie chemata la cununie, in dauna celor care "au pierdut startul", desi au "concurat".
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 14.11.2017 at 20:22:56.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 14.11.2017, 19:21:06
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Știu ce vrei să zici că era tot el episcop și când s-au luat acele măsuri, și-a primit deja sancțiunea, episcop nu mai poate reveni niciodată, e o sancțiune mare să cazi de sus și să stai în umbră.

Mai departe și justiția are un cuvânt de spus în privința lui, Dumnezeu să-i dea pocăință, nu e o bucurie pentru nimeni că un ierarh ajunge rău.
Nu știu cine era episcop atunci, eram prea mică, mă refer la amplitudinea evenimentului. Și nu e deloc o chestiune minoră să moară un om. La naiba, fata era schizofrenică!

Dar nu vreau să redeschid subiectul, îmi lasă un gust amar. Voisem doar să-i dau o replică lui PT, a propos de scandaluri în BOR.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #159  
Vechi 14.11.2017, 20:08:03
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Nu știu cine era episcop atunci, eram prea mică, mă refer la amplitudinea evenimentului. Și nu e deloc o chestiune minoră să moară un om. La naiba, fata era schizofrenică!

Dar nu vreau să redeschid subiectul, îmi lasă un gust amar. Voisem doar să-i dau o replică lui PT, a propos de scandaluri în BOR.
nu conteaza episcopul. nu stiu cum e prin cluj, dar sa vii pe la noi, prin bucale, vreo doua luni si sa faci turul in zi de maslu, te lasi de credinta si te faci balerina, draga mea... scuza-mi libertatea ce mi-o permit, dai de posedati, de demonizati, cu totii luati in serios si masluiti (sic!) de preotime si de calugari "sfinti". si asta este cu adevarat parte din istoria si traditia bisericii noastre stramosesti. in urma cu vreo 10 ani am avut ocazia, in urma unui eveniment nefericit, sa discut cu un preot profesor, un tip senzational, mi-a impus ca persoana, ca preot, ca orice, si n-am putut sa ingaim decat cateva cuvintele din ce as fi putut spune sau din ce scriu pe aici , ei bine, mi-a zis ca in 99% dintre cazuri bor dezavueaza ce se intampla in zilele de maslu prin bisericile si manastirile noastre, dar ca traditia este mai puternica. insa nu asta e interesant ci faptul ca mi-a/ne-a zis ca intotdeauna conducerea bisericii a avut parerea asta, chiar si acum 200 de ani, si ca intotdeauna traditia a contat mai mult. ei? ce ne mai facem acum... foarte interesant.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 14.11.2017, 20:24:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
ma asteptam sa eviti raspunsul, deh... asa esti tu. dar ma acuzi pe mine de brownisme, de mandrie si alte cele...
Tu ai evitat raspusurile, deviind subiectul. Ai pus o multime intrebari, dupa ce ti-am raspuns la toate si ai vazut ca nu e adevarat ce spui ai deviat catre o noua intrebare/discutie.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
1.felul in care a evoluat functia de episcop este definitoriu pentru istoria crestinismului. a existat un episcop, ambrozie, care venit cu soldatii intr-o intrunire crestina si-a pus oamenii sa strige ambrozie episcop!, gloata a preluat strigatura si iata cum ajunge asta, un aristrocrat roman, militar de cariera! (nb), ditamai episcopul. si asta-i va marca viata cui crezi? taman lui augustin!
Ti-am spus ca tu iti iei infomratiile numai din carti de doi bani, unde ai putut citi asemenea aberatii? Chiar si pe site-urile laice scrie ca Sfantul Ambrozie nu a vrut sa fie episcop, chiar s-a impotrivit.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
2.da, e blasfemie sa spui, atat de vehement cum o faceti voi, ca Dumnezeu prefera celibatarii, e o mizerie preluata aiurea de la pavel si de la augustin, dar cei doi nu au spus niciodata asa ceva. primul s-a adresat clerului si a scris ca el crede ca e mai bine ca el, al doilea, dupa ce si-a parasit femeile si copilul, a inceput sa urasca omul si umanitatea si a ajuns sa scrie ce a scris.
Sfantul Pavel spune de toti oamenii, nu de clerici. In plus ti s-au mai dat niste citate, dar preferi sa crezi doar ce vrei tu. Eu nu ii inteleg pe cei ce nu stiu despre ce vorbesc si cred ca ei stiu cel mai bine. Tu esti genul de persoana care se duce la intrunirea chirurgilor si, desi nu stie aproape nimic despre chirurgie, se cearta cu aia ca el stie mai bine si toti sunt prosti. Nu e mandrie asta?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt conditiile pt a te calugari? Ioanna Generalitati 135 23.10.2017 22:35:07
imbracamintea la calugari gheorghie Generalitati 12 09.09.2010 14:30:20
Falsii calugari puciosi, andreicozia Calugarul 0 20.04.2010 01:32:12
Marii calugari/duhovnici - de unde stiu sa sfatuiasca asupra problemelor laice? sophia Calugarul 322 26.06.2009 14:51:55