Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.02.2015, 13:52:53
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Cred ca deocamdata si in viitorul apropiat, Romania nu are vreun motiv sa se teama de o agresiune externa.
Interesele Rusiei se limiteaza la partea de est a Ucrainei si eventual la partea de est a Bielorusiei.

Problema care ar trebui sa ne intereseze- vizavii de conflictul din Ucraina- daca si in ce masura ar fi o ocazie favorabila pentru ca Romania sa recupereze stravechile teritorii romanesti aflate astazi sub ocupatie ucraineana- sudul Basarabiei, nordul Bucovinei, tinutul Herta si insula Serpilor.
In acest sens ar trebui vazut si ce atitudine are Polonia in aceasta privinta, deoarece si Polonia are stravechi teritorii poloneze aflate astazi sub ocupatie ucraineana, si stabilita o mai buna colaborare externa romano-poloneza, inclusiv pe pe plan militar si a serviciilor de informatii, asa cum de altfel a existat in perioada interbelica.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.02.2015, 21:34:34
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Propun sa o numim pe Antonia Matriarha Romanistanului.
Ai un cip implantat. Clar.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.02.2015, 12:33:34
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Facem ce au facut si inaintasii.
Orice tara are dreptul si obligatia sa se apere cand este atacata.
*
Am sa iti povestesc o intamplare recenta din Bucuresti, poate asa intelegi mai bine la ce ma refer.

Un Parinte statea pe o banca, in curtea Bisericii; dupa slujba. Pe poarta intra o fata pe care o cunostea, dar care mergea la alta Biserica mai protocolara.
-Parinte, pot sa vorbesc putin cu dvs? Am o problema de lamurit.
-Da, sigur. Spune.
- M-am certat ieri cu iubitul meu si imi tot da mesaje, sa il iert, sa ne impacam, insa eu nu stiu ce sa fac. Sa ma impac cu el sau ba?
- E serioasa relatia?
- Da, noi vroiam sa ne casatorim.
- Ce s-a intamplat?
Reproduc: Fata a fost cu iubitul ei la Biserica, seara. Dupa slujba, au mers in parcul tineretului, sa se mai plimbe si sa mai discute. La un moment dat, ies trei tipi dintr-un boschet si incep sa spune:'ai terminat, ma, sa o ... pe aia? sa o luam si noi la rand'. Socata, fata se uita in dreapta, la prietenul ei, insa nu mai era nimeni. Se uita in spate si il vede pe prietenul ei fugind. Aia trei eu inceput sa rada si sa o traga dupa ei, in boscheti. Fata a inceput sa tipe, sa spuna 'nu lasati-ma'. Incepuse sa fie destul de panicata, abia mai respira. In acelasi timp, trec doi tineri pe alee, venind de la antrenamentele de karate. Si vazand-o pe fata toata plansa si pe aia tragand-o, intreaba:'ce se intampla acolo?'. Unul dintre boschetari scoate un cutit, la care cei doi tineri ii bat pe cei trei si ii lasa lati. O ridica pe fata, care cazu-se in fund, ii cumpara o apa de la un chiosc, apoi o conduc pana la statia de metrou.

Prietenul fetei, ii da mesaj: 'Imi pare rau ca am fugit, insa eu sunt crestin, nu pot sa iau parte la violenta.'

Preotul ii spune cam asa: 'Cum poti sa stai si sa te casatoresti cu un astfel de barbat? Daca o sa ai copii, fetite, si se intampla ceva asemanator pe strada, el ce o sa faca? O sa stea cu mainile in san, uitandu-se, caci el e crestin?'
***
Nu e vorba ca te aperi pe tine, ci iti aperi familia, prietenii, comunitatea. Nu toti o sa fie capabili sa lupte, sa se apere.

(nu am mentionat aceasta intamplare ptr. a discuta despre arte martiale, sper ca se intelege.)
Interesanta intamplare. Dar daca prietenul ei (ala) scotea pistolul si impusca
mortal pe ceilalti ?
Si-a aparat femeia ? Da, dar le-a luat dreptul la mantuire celorlalti.
Cum o sa poata acel tanar, sa se mantuiasca din moment ce va trebui
sa dea socoteala in fata lui Dumnezeu, atat pentru pacatele sale cat si
pentru pacatele celor pe care i-a omorat ?
Si aici ajungem la pilda cu "graul si neghina".De ce Dumnezeu, asteapta
ca sa creasca neghina in mijlocul graului, si nu reteaza de la inceput
neghina. De ce face Dumnezeu asta ? Ia spune-mi tu, ei ? De ce ?

De ce pun in aceasta "ecuatie" a ta, omorul ? Simplu: la razboi nu te duci
sa dai palme si picioare, la razboi te duci sa ucizi.Ca asta inseamna razboiul
pana la urma: crima cu justificare.

Ma rog, de fapt razboiul inseamna masacrul celor care nu se cunosc in
numele celor care se cunosc dar care nu se vor masacra niciodata.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.02.2015, 12:46:30
vladalexandruuhisem's Avatar
vladalexandruuhisem vladalexandruuhisem is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2015
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

Ma gandesc : Sf. Daniil Sihastrul a primit instiintare de la Dumnezeu ca Stefan cel Mare o sa-i biruiasca pe turci. Hai sa zicem , turcii erau mahomedani, si puteau islamiza Moldova , dar oare nu le lua Stefan dreptul la mantuire soldatilor turci?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.02.2015, 12:50:15
vladalexandruuhisem's Avatar
vladalexandruuhisem vladalexandruuhisem is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2015
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

Si pe de-o alta parte , profesorul meu de istorie zicea: " Da bată-să Merkel cu Putin , ca eu nu ma duc sa omor pe nimeni ! Razboiul este o prostie facuta din orgoliul conducatorilor. Ei se certau si ii trimiteau pe prosti sa se lupte pentru ei! "
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.02.2015, 12:59:32
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladalexandruuhisem Vezi mesajul
Ma gandesc : Sf. Daniil Sihastrul a primit instiintare de la Dumnezeu ca Stefan cel Mare o sa-i biruiasca pe turci. Hai sa zicem , turcii erau mahomedani, si puteau islamiza Moldova , dar oare nu le lua Stefan dreptul la mantuire soldatilor turci?
Dar in ziua de azi nu ai razboi pentru apararea credintei, aici ai razboi
pentru interesele financiare ale marilor bancheri.In ziua de azi ai razboi
pentru resurse naturale(carbune, petrol, gaze).Resurse care sunt exploatate
de marii bancheri ca sa-si ingrase conturile.
Insusi razboiul in sine, in ziua de azi este o afacere.Ca virgula cartelul militar
sa obtina profituri, acesta trebuie sa-si vanda stocul actual de arme.
Ca sa vanda arme, cineva trebuie sa le cumpere.Ca cineva sa le cumpere,
acel cineva trebuie sa aiba nevoie de ele.Ca sa aiba nevoie de ele, acel cineva trebuie sa intre in conflict cu alt cineva, sau sa fie atras intr-un conflict cu altcineva.


Pai si daca nimeni nu intra in conflict cu nimeni, atunci cum o sa-si vanda
cartelul militar armele ? Simplu: creaza el(cartelul) un conflict, intre doua
parti, dupa care le vinde amandurora armele necesare de distrugere reciproca, contra unor profituri uriase scoase din armament.
Dupa care, dupa ce se macelaresc aia reciproc , tot acelasi cartel militar
vine sub pretextul instaurarii ordinii, pacii si reconstructii si reconstruieste
contra altor sume de bani fabuloase, ceea ce armele au distrus.Adica exact
acelasi arme pe care cartelul militar le-a vandut acelor parti.

Dpdv al cartelului militar cu cat macelul este mai mare cu atat profiturile sunt
mai mari.Asta inseamna ca este in interesul cartelului militar sa atraga in
conflict si tarile vecine sau cat mai multe tari posibile, astfel incat sa scoata
profituri cat mai mari.

Pe acest principiu s-a desfasurat orice razboi, incepand de la primul razboi
mondial.

Citat:
Si pe de-o alta parte , profesorul meu de istorie zicea: " Da bată-să Merkel cu Putin , ca eu nu ma duc sa omor pe nimeni ! Razboiul este o prostie facuta din orgoliul conducatorilor. Ei se certau si ii trimiteau pe prosti sa se lupte pentru ei!
Proful tau de istorie, este un om destept.

Last edited by oaie_cugetatoare; 14.02.2015 at 13:04:06.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.02.2015, 14:50:01
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"justificarea" aluia din povestea relatata de Parascheva e de tot justificacatul. Asa se "justifica" si iehovistii, menonistii, si alti ciudati/eretici, care Il fac pe Mantuitorul un soi de semizeu masochist, care vrea ca si credincsiosii sa fie niste iubitori de autodistrugere.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.02.2015, 16:35:56
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alin, cred/simt si eu ca persoana aceea care a postat pe saitul ala unde ai postat si tu. Anume ca dupa Minsk doi, deja o luna e mult.

Last edited by Barsaumas; 14.02.2015 at 17:24:37.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.02.2015, 18:10:49
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iata scrisoarea lui Lucian Mandruta adresata tinerilor:
,,Draga tinere intre 20 si 35 de ani

Am auzit ca nu vrei la oaste. Ca n-ai chef sa-ti aperi tara. Ca e scarbos sa pui mana pe pusca, ca nu e eco. Ca e imoral sa mergi la razboi pentru astia care ne conduc. Nu mai zic pentru America si multinationalele care ne baga hamburgerul pe gat si vaccinul pe vena. Yuck, am inteles ca e si noroi!
Exact. E si noroi. De asemenea, in anumite zone nu ai coverage 4G. S-ar putea ca facebook-ul sa mearga prost. Mai ales daca trece un glonte prin smartphone, in drum spre inima ta. Mai ales.
Mai bine sa nu ne bagam, nu? Ce ne trebuie noua razboiul asta? Oricum e al altora, nu? Ceva cu capitalistii care vor sa vanda arme. Sfere de influenta. Baloane de sapun. Mai bine stam acasa, ne ascundem, fugim din tara, nu?
Da, mah, hai sa fugim. Da’ nu mult, ca e obositor. Hai sa nu ne bagam in nimic, ca nu e treaba noastra. Nu e treaba noastra sa putem spune ce ne trece prin cap. Nu e cool sa fim liberi sa-l punem pe unul Iohannis, cand mult mai bine-ar fi sa-l cheme Ivan Ivanovici si sa nu-l aleaga nimeni. Nu e treaba noastra sa aparam Vestul, ce dreacu’, om fi prosti ca Stefan Cel Mare? Nu e treaba noastra sa ne tinem tara intreaga, cand de fapt, merge si pe bucati. Merge si asa. Cu rusii, cu gagauzii, cu kazacii si azerii.
Care e problema? N-o sa mai fie bere? Se inchid cluburile? Ii opreste cineva pe lași sa se distreze? E vreo pedeapsa legala pentru oamenii fara coaie? Nu, nici vorba. Ai dreptul sa fii leguma. Poti sa te tarasti pe asfalt si pupi cati bocanci vrei. Atata vreme cat ii dezinfectezi inainte, ca au batut drum lung, chiar nu e nici un risc.
Si, in fond, ce naiba are Romania asa de special? De ce s-o aperi? E condusa de dobitoci, probabil ca Putin va gasi niste oameni competenti in locul lor, cum a facut peste tot in Rusia, de-a ajuns tara cea mai mare producatoare de jeleu in creier din Europa (iarta-ma ca sunt vulgar). Ne gaseste el ceva de facut. Da-le dracu de multinationale. O sa facem, stii, colea, o bi-nationala. Noi si cu ei. Ca la combinatul ala de otel de l-au cumparat si l-au falimentat. Mai stii cum il chema? Nici eu. E de bine, totul se uita.
In fond, nici in anii ’50 nu i-au luat pe toti la puscarie. Doar pe aia care nu erau de acord. Ori tu, stai linistit, esti bine. Tu n-ai pareri sa le creeze probleme.
Tu nu vrei decat ca rahatii care ne conduc sa nu mai fie aparati de nimeni, ca averile astea ale baronilor si mogulilor sa fie confiscate de stat si in general sa fie pace vesnica si nimeni sa nu puna mana pe arma.
Acum, la final, as vrea doar sa-ti spun ca exact ideile astea ale tale, pe care le poti exprima liber in Romania, te-ar duce fara indoiala la bulau in Rusia. Pentru ca acolo n-ai voie sa spui ca un rahat e la putere, esti pedepsit daca nu vrei sa lupti pentru el, iar mogulii nu doar ca n-au probleme cu DNA-ul, dar mananca in fiecare seara cu Sefu’ al mare.
Deci, ce ziceai? Ca nu merita sa aperi Romania? Tot ce se poate.
Dar te previn ca nu despre Romania e vorba in acest conflict dintre doua feluri de a vedea lumea, intre Orient si Occident.
E vorba de tine, desteptule! Pe tine trebuie sa te aperi, si dupa aia pe noi!

P.S. Late edit, pentru cei care ma intreaba daca eu m-as duce la razboi la nevoie.
Normal! Credeati ca ma bazez pe voi? Am doi copii, cum sa-i las pe altii sa-i apere?"
Sursa:
http://lucianmindruta.com/2015/02/12...-si-35-de-ani/
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.02.2015, 18:17:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iata si un raspuns adresat lui Lucian Mandruta:

Dragă Lucian Mîndruță,

Sunt unul din tinerii între 20 și 35 de ani cărora te-ai adresat prin intermediul scrisorii postate pe blogul tău.
Ești supărat pentru că ți se pare că nu am vrea să ne apărăm țara. E dreptul tău să crezi asta. Dar e și dreptul nostru să-ți spunem că greșești. Cred cu tărie că majoritatea tinerilor români vrea să-și apere țara, dacă ar fi atacată. Și subliniez dacă ar fi atacată. Cred că ei își iubesc părinții, bunicii, soțiile și copiii și nu ar fugi. Nu am fost niciodată un popor laș.
Dar suntem un popor inteligent, în ciuda spălării intensive de creiere pe care tu și postul tău de televiziune ați practicat-o atâta amar de vreme. Vedem că nu suntem chemați să ne apărăm țara, ci să mergem să ținem partea unui imperiu într-un război economic cu alt imperiu.
Poate că scrisoarea ta ar fi credibilă, dacă nu ar abunda în manipulări ieftine și minciuni obscene. Și mai ales dacă nu ar fi scrisă de tine.
Tu te-ai găsit să vorbești de teroarea anilor ’50 și de ruși? Tu, care l-ai promovat pe Silviu Brucan, criminalul care cerea în Scânteia pedeapsa cu moartea pentru Iuliu Maniu și Ion Antonescu?

Continuarea:
http://activenews.ro/draga-lucian-mindruta_1885482.html
Reply With Quote
Răspunde