Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.07.2009, 07:48:18
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Minunile false si adevaratele minuni

Cum putem deosebi o adevarata minune de o asa zisa minune-falsa? stiut fiind faptul ca si demonii savarsesc minuni.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.07.2009, 08:44:08
8NihilSineDeo9 8NihilSineDeo9 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit Doamne ajuta!

" Omul cade in inselare fie din lipsa de experienta, fie din mandrie. Daca e din lipsa de experienta, Domnul ne va tamadui degraba; dar daca e din mandrie, atunci sufletul va suferi multa vreme pana cand se va fi invatat smerenia, si abia atunci il va tamadui Domnul " - cuviosul Siluan Athonitul - "intre iadul deznadejdii si iadul smereniei"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.07.2009, 11:51:18
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

George, din cauza petrecerii noastre in pacat, am ajuns sa nu mai facem o distinctie intre ceea ce este firesc si ceea ce este nefiresc. Iar tu ne ceri sa vorbim despre cele suprafiresti. Minuni sunt la tot pasul. Nu avem ochi pentru ele. Cred ca e mai bine sa alergam dupa implinirea voii lui Dumnezeu. Si cu noi se pot face minuni - firea noastra poate deveni nestricacioasa. Aceasta trebuie sa fie preocuparea noastra. Spre aceasta minune sa alergam. Cum putem face distinctie intre minunea adevarata si cea falsa? Cu ajutorul duhovnicului. El iti poate spune daca inoti sau daca te afunzi. Multi cred ca daca sunt in apa - inoata, desi, in cateva clipe raman fara suflare.

Last edited by costel; 27.07.2009 at 11:56:18.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.07.2009, 12:28:59
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Cel mai bine este sa fugim de lucruri minunate, sa nu dorim niciodata a vedea minuni. Aceasta din pricina nepriceperii noastre duhovnicesti, care nu ar putea discerne cele bune de cele rele, faptele minunate fiind toate maxim de socante.

Imi vine in minte cuvantul unui parinte, din Pateric, daca nu ma insel. Parintele, avand multa rugaciune, ajunge, la un moment dat, sa-L vada pe Hristos in fata sa. In acel moment, parintele inchide ochii, se intoarce cu spatele si zice:
"Hristoase, eu vreau sa Te vad in viata cealalta, iar nu in aceasta."
Acestea le'a rostit din teama de a nu fi inselat de diavol si din smerenia cum ca "cine sunt eu, ca sa mi se arate Domnul".
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.07.2009, 12:37:24
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Cel mai bine este sa fugim de lucruri minunate, sa nu dorim niciodata a vedea minuni. Aceasta din pricina nepriceperii noastre duhovnicesti, care nu ar putea discerne cele bune de cele rele, faptele minunate fiind toate maxim de socante.

Imi vine in minte cuvantul unui parinte, din Pateric, daca nu ma insel. Parintele, avand multa rugaciune, ajunge, la un moment dat, sa-L vada pe Hristos in fata sa. In acel moment, parintele inchide ochii, se intoarce cu spatele si zice:
"Hristoase, eu vreau sa Te vad in viata cealalta, iar nu in aceasta."
Acestea le'a rostit din teama de a nu fi inselat de diavol si din smerenia cum ca "cine sunt eu, ca sa mi se arate Domnul".
Da, frumos!
Mai bine sa cerem minuni duhovnicesti adica: Doamne ajuta-ma sa imi iubesc aproapele, sau Doamne fa-ma sa fac numai Voia Ta. Astea sunt minunile pe care ar trebui sa le cerem si nu sa vedem nu stiu ce minunatii.

Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.07.2009, 13:30:58
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Mai bine sa cerem minuni duhovnicesti adica: Doamne ajuta-ma sa imi iubesc aproapele, sau Doamne fa-ma sa fac numai Voia Ta.
Frumos spus. Aceste "minuni duhovnicesti" sunt cu adevarat minuni, chiar din ce in ce mai mult.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.07.2009, 18:22:48
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

'Viata poate fi traita in 2 moduri: fie nu crezi ca exista minuni, fie crezi ca totul este o minune.' Einstein
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.07.2009, 10:46:59
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Cum putem deosebi o adevarata minune de o asa zisa minune-falsa? stiut fiind faptul ca si demonii savarsesc minuni.
Nu putem. Si din motivul ca nu putem, nu ni se arata minuni. Si de fapt, de ce nu ni se arata? Pentru masura necredintei noastre, pentru ca inca mai avem dubii. De asta nu suntem martorii minunilor oricum ar fi ele, false sau adevarate.

Era o istorioara, ca la Sfantul Munte, mai demult, calugarii il vedeau aievea pe demon, care ii vizita uneori in chip aratat, stricandu-le rasadurile de legume... Pai asta e credinta cea adevarata, cand esti ferm convins de realitatea care ne transcende si nu mai ai nici o urma de indoiala... Pustnicii de exemplu nu au voie sa ne povesteasca felul ispitelor pe care le au dupa 10-20 de ani de pustie, nu ne imaginam noi prin ce trec ei acolo. Dar putem sa ne imaginam masura duhovniceasca la care au ajuns ei, care nu se compara cu a noastra!

Deci noi nu putem sa deosebim duhurile, deci nu avem asa ispite la nivelul nostru de credinta.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.07.2009, 15:11:38
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Adevaratele minuni se afla intr-o stransa legatura cu sfintenia si credinta. Dumnezeu savarseste, de regula, minuni prin cei cu viata sfanta si credinta nestramutata. De aceea minunile au menirea de a ne cheama pe toti ceilalti la o credinta mai puternica si la sfintirea vietii. Acestea sunt adevaratele foloase care ne vin prin minuni: schimbarea mintii (metanoia) si a vietii, dupa voia Celui ce ne face partasi lucrurilor mai presus de fire (minunilor), doar pentru ca noi sa ne venim in fire.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.07.2009, 16:12:45
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cand ma gandesc ca de multe ori am fost cuprins de manie, dar nu am fost lipsit de puterea de a iubi, ca nu am raspuns la milostenii, dar ca s-au facut cu mine multe fapte minunate, ca nu le-am grait multora, dar nu am ramas mut, ... sunt minuni, nu lucruri intamplatoare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 05:26:54
Minuni adevarate si minuni false-pericolul superstitiilor Lucian008 Spiritualitatea ortodoxa 29 08.06.2014 01:40:20
Servicii religioase false oferite pe internet cristiboss56 Despre Biserica Ortodoxa in general 0 01.08.2012 19:45:24