Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 17.01.2007, 15:55:01
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Salut, sunt interesat de cateva subiecte:
- de ce anume este nevoie pentru infiintarea unei patriarhii si daca este permisa aceasta infiintare atata timp cat vreuna din bisericile cu care coliturghisesti nu este de acord?
- a fost infiintarea patriarhiei bisericii ortodoxe romane la acea vreme un act cu justificare administrativa sau mai mult o impunere politica legata de schimbarea calendarului?
- cum a fost vazuta schimbarea calendarului din biserica ortodoxa romana de catre Sf Munte Athos la acea vreme si cum s-a ajuns ca in timp, pana azi, numai foarte putine manastiri din Sf Munte Athos sa mai primeasca calugari de la manastirile de stil vechi din tarile care au schimbat calendarul?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
  #112  
Vechi 17.01.2007, 23:10:02
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Nu am nimic de adaugat la cele spuse de ory. Ii multumesc pe aceasta cale pt interventiile bune pe care le-a avut (pana in acest moment) pe acest topic.


Citand dmb:

"Eu nu ma leg de ei pina in momentul in care mi se spune ca a fii ortodox este o gresala. Atunci nu mai pot si nu am dreptul sa tac."


Asa cum tu nu mai poti sa vezi si sa asculti afirmatii cu privire la actuala tendinta a BOR si nu mai poti sa taci, la fel simt si eu cand cineva spune ca noi suntem o Biserica schizmatica, eretica si ca nu suntem ortodocsi:hmmm:. Eu nu am afirmat si nu voi afirma niciodata ca a fi ortodox e o greseala, numai ca trebuie sa cercetezi, sa vezi si sa alegi ce fel de ortodox vrei sa fii: cel care pastreaza adevaratele randuieli ale Sf. Parinti sau cel care accepta noi tendinte in ortodoxie venite din partea celor care sunt considerati eretici inca din 1054.

Din surse sigure am aflat ca numerosi mireni, dar si clerici, stiu adevarul cu privire la Biserica Ortodoxa pastratoare a randuielilor SF Parinti si a calendarului iulian, dar si cu privire la tendintele actuale ale BOR. "Dar, nu am ce face... daca asa merge lumea..." afirma majoritatea. S-a ajuns ca omul sa se ghideze dupa lume si nu dupa cel mai important scop al unui crestin, mantuirea sufletului.
  #113  
Vechi 18.01.2007, 00:02:17
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Intrebare : Are BOR comuniune cu restul bisericilor/patriarhiilor ortodoxe din lume?
Inca una : voi aveti?
Ca daca BOR este eretica...atunci sint si cea greaca si cea Rusa si cea Sirba si cea a Constantinopolui si a Ierusalimului.....deci toti. Si daca-i eretica cine a facut episcopii vostrii?
Luly diferenta dintre noi este ca eu nu vin pe Forumul vostru stilist sa te conving de nimic, in timp ce tu vii pe al nostru "ereticilor" ca sa o faci!
Ma intrebi ce fel de ortodox vreau sa fiu. Am citeva modele si nu erau stilisti.Sa ma ajute Dumnezeu sa ajung macar la jumatate unde au ajuns ei.
Pr.Staniloaie, Boca, Noica, Paraian, Cleopa, Papacioc samd....sint sau au fost toti inselati? Ca sa dau doar citeva nume.....
Pe mine nu ma deranjaza ca tineti calendarul vechi. Imi este egal desi am probleme cu neunitatea ortodoxa. CE ma deranjaza este schisma (recunosc ca-s cuvinte citate nu ale mele ...dar puteau fii de la mine dca aveam inaltarea duhovniceasca necesara) Athosul traieste dupa calendarul vechi si nici noi pe ei nici ei pe noi nu ne consideram schismatici. Acum astept reactia ta (pardon voastra) ca si atonitii sint eretici!
Si astept sa-mi spuneti unde s-a mutat "capitala vie" a ortodoxiei de pe Athos.....
  #114  
Vechi 18.01.2007, 00:55:12
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)De ce marii duhovnici ai BOR au primit calendarul indreptat?din ignoranta?Ma indoiesc.De ce la voi nu sunt mari duhovnici?Din prea multa intelepciune?Nu.Din mandrie,din neascultare.Doamne ajuta!
  #115  
Vechi 18.01.2007, 04:56:51
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Negroponte, am discutat chestiunea marilor duhovnici cu Traditie in prima pagina.Cine are ochi de vazut, sa vada.
Doamne ajuta!
  #116  
Vechi 18.01.2007, 05:56:31
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Pt dmb:

I intrebare: Da, aveti comuniune cu alte biserici.
a II-a intrebare: Da, suntem in comuniune cu Biserica Ortodoxa de Stil Vechi din Grecia, Biserica Ortodoxa de Stil Vechi din Bulgaria, Biserica Ortodoxa de Stil Vechi din Australia,Biserica Ortodoxa de Stil Vechi din America.


Eu nu am spus ca BOR este eretica! De ce BOR a fost singura Biserica Ortodoxa care a serbat Pastele in 1926 si 1929 inaintea evreilor? De ce a fost nevoie de o telegrama din partea celorlalte Biserici Ortodoxe pentru BOR avertizand-o de greseala pe care a facut-o?


Mie nu imi place sa repet, dar am sa fac o exceptie. NU vreau sa conving pe nimeni, ci doar sa raspund la intrebarile care mi se adreseaza si sa contracarez informatiile gresite(intentionate sau nu) pe care unii le spun doar pt a defaima BOSV.


Pt tine un singur model este preot... Pr Staniloaie...Restul sunt numai niste nume: Cleopa, Boca samd. Ar trebui sa respecti haina calugariei ce au purtat-o acestia (calugaria , sa stii ca nu e un lucru usor)...


Chesiunea schismei am discutat-o foarte bine la inceput, iar ory ti-a amintit-o foarte clar si la obiect.

Sa stii ca noi nu am venit pe site-ul acesta doar ca sa ne aflam in treaba si sa vorbim aiurea, ci ca sa raspundem oamenilor la intrebari prin raspunsuri si trimiteri clare la bibliografii care sa intareasca veridicitatea celor spuse de noi.

Eu nu am venit pe acest site ca sa ma cert si sa fortez nota bunului simt. Am venit pt ca voiam sa am o discutie civilizata, calma si relevanta cu cei care sunt interesati de acest subiect.

:)

Doamne ajuta!
  #117  
Vechi 18.01.2007, 07:57:01
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Luly


+++Sa stii ca noi nu am venit pe site-ul acesta doar ca sa ne aflam in treaba si sa vorbim aiurea, ci ca sa raspundem oamenilor la intrebari prin raspunsuri si trimiteri clare la bibliografii care sa intareasca veridicitatea celor spuse de noi.

Eu nu am venit pe acest site ca sa ma cert si sa fortez nota bunului simt. Am venit pt ca voiam sa am o discutie civilizata, calma si relevanta cu cei care sunt interesati de acest subiect.

:)

Doamne ajuta!
Ca atare dupa raspunsurile tale noi sintem in comuniune cu ereticii (considerati de voi) voi la fel in comuniune cu ereticii (considerati de noi). Pentru ca fiind in comuniune cu stilistii greci de exemplu (considerati eretici de biserica ortodoxa greaca) nu poti fii decit eretic la rindul tau (si invers din pct. vostru de vedere desigur). Ca atare nu-i nevoie sa spui deslusit BOR e eretica, ajunge sa spui ca cei cu care este BOR in comuniune sint eretici (si invers desigur)
Nu stiu de ce BOR a sarbatorit Pastele in 26 cind l-a sarbatorit dar daca este adevarat ca celalalte biserici au luat atitudine inseamna ca nu a fost corect. Dar tot pe acelasi principiu daca cele care au luat atitudine impotriva au ramas in impartasire cu BOR inseamna ca ea nu este eretica. Greseli vor fii facute intodeauna.
* Asta ar venii ca si cum biroul de informatii cauta pasagerii sa le spuna cind pleaca trenul:) Nu crezi ca-i mai corect sa caute pe forumul vostru raspunsuri cel intersat? Nu de alta dar pentru cei neinteresati sau convinsi ca-s pe drumul bun raspunsurile voastre sint provocari.
++ Cum trebuie sa inteleg asta ? (Iarta-ma dar nu-s asa inteligent cum ai presupus tu ca asi fii)Oricum niciunul dintre ei nu-s modelele mele ci oameni pe care-i cunosc personal fara o faima cunoscuta de toata lumea.
+++ mie mi se pare f. multa mindrie in afirmatiile tale. "va demonstrez eu voua" (chiar daca folosesti "noi")Pai daca de atitia amar de ani nu a reusit nimeni lucrul asta...chiar crezi ca tu (pardon voi)o sa reusesti? Nu stiu cum sint altii dar eu cred ca-i mai important sa fii smerit decit sa te dai de ceasul mortii cine si cind sarbatoreste ceva.
Si pentru ca aveti radacini ortodoxe poate va aduceti aminte ca daca te sfintesti tu insuti si ceilalti din jurul tau se vor indrepta. O cale simpla. Teoretic.
Sau si asta a fost spusa dupa schisma de un eretic?:)
Ca rezumat eu ramin la convingerea ca voi gresiti. Sper ca Dumnezeu sa va mintuiasca si pe voi ca pe toata lumea si ca atare sa va ierte si greselile pe linia credintei. Nu prea vad in lipsa faptelor, a sfintilor cum ati putea convinge. Fiecare dintre noi a stat in apropierea unui sfint (sper si daca nu a facut-o sa-l caute si sa o faca!) si atingerea de el este o realitate de necontestat. Iar daca atingerea asta te face mai bun mai credincios mai iubitor de Dumnezeu, te intareste in credinta....nu poate fii de la cel rau. Eu nu stiu multa teologie dar las inima sa fie teologul meu....poate n-ar fii rau sa nu va mai bazati atit pe minte si sa faceti la fel.
Dumnezeu sa va lumineze.
  #118  
Vechi 18.01.2007, 08:00:20
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Luly


+ Mie nu imi place sa repet, dar am sa fac o exceptie. NU vreau sa conving pe nimeni, ci doar sa raspund la intrebarile care mi se adreseaza si sa contracarez informatiile gresite(intentionate sau nu) pe care unii le spun doar pt a defaima BOSV.


++ Pt tine un singur model este preot... Pr Staniloaie...Restul sunt numai niste nume: Cleopa, Boca samd. Ar trebui sa respecti haina calugariei ce au purtat-o acestia (calugaria , sa stii ca nu e un lucru usor)...


lipseau de sus
  #119  
Vechi 19.01.2007, 17:29:02
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Sa stiti ca astept in continuare raspunsuri la intrebarile pe care le-am pus acum doua zile. Sunt foarte interesat de raspunsuri documentate, in special de la Luly.
Multumesc si astept.
  #120  
Vechi 29.01.2007, 00:18:56
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

De fiecare data cand trece Craciunul lumea uita de credinta adevarata, stramoseasca. Craciunul e singura mare sarbatoare care aminteste de directia pe care a plecat BOR.
Am o intrebare. Care e pozitia BOSV din Romania despre fenomenele care se intampla la Sf Manastire Esphigmenou din Sf Munte Athos?
http://www.esphigmenou.com/

Doamne ajuta!
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 15:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 15:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 11:37:07