Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #711  
Vechi 17.05.2008, 23:15:12
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

parca ziceai ca nu mai vorbesti cu mine.
prefer sa nu-ti mai dau apa la moara
  #712  
Vechi 17.05.2008, 23:17:32
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si apoi, am precizat: din alte postari ale altor useri sunt informatiile mele, nu le-am inventat eu.
Se poate sa fi barfit BOSVR, habar n-am daca e barfa sau pur adevar ce-am zis, fiindca am zis de la altii. La vara sa pot studia toate canoanele si invataturile date prin cele 7 Sfinte Sinoade Ecumenice.
Apoi, ti-as multumi foarte, sora Ispita_ta daca mi-ai da o sursa de pe net pentru gasirea canoanelor si invataturilor de credinta asa cum ele au fost lasate de Sfintii Parinti ai Bisericii Primare a lui Hristos. Adica: da-mi hrana spirituala, ca sa nu mai am a barfi. Promit, ca daca am de unde stusia cele amintite mai sus, nu voi mai reveni aici pe subforumul BOSVR, decat dupa ce am studiat cu de-amanuntul canoanele si invataturile dogmatice.
Esti de acord, sora, cu acest, sa-l numesc "targ", desi denumirea de "targ" nu face casa buna cu BOR?
  #713  
Vechi 17.05.2008, 23:18:56
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PadreCory
BOSV este recunoscuta doar ca Asociatie religioasa in Romania?
Da. Care ar fi conditiile pentru a fi recunoscuta ca Biserica?
  #714  
Vechi 17.05.2008, 23:25:10
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

As vrea sa ingropam definitiv sabia razboiului, sora. Pana la urma fiecare se cunoaste dupa faptele sale. Daca dupa ce imi pui la dispozitie resursele despre Cele 7 Sfinte Sinoade Ecumenice mai intervin pe acest subforum, barfind BOSVR, atunci se va cunoaste din faptele mele ca voi fi un fatarnic. Iti cer iertare.
Dar, daca asa cum ziceti tu si emanuel, BOSVR e adevarata Biserica Ortodoxa, fie-va mila atunci de Biserica Ortodoxa Romana autocefala, care cum vedeti si voi, aluneca incet si sigur pe panta ecumenismului (ar fi bine, cred, ca aceasta panta sa duca numai pana la catolici, dar daca merge mai departe, spre protestanti si non-crestini, atunci e vai de mama noastra, a crestinilor din BOR).
Sora, inca o data, iarta-ma, caci cu mult si cu multe ti-am gresit.
  #715  
Vechi 17.05.2008, 23:33:07
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

D-le emanuel 2007 este exact cum m spus.Bosv nu vrea sa tina seama de o hotarare a unui sinod ecumenic.E treab ei pt ca nu are treba cu ortodoxia,(asta dovedeste clar metadoxia BOSV)numai ca Dumnezeu aduce soarele la ischimerie cum au hotarat sf parinti la Niceea char si acum pe stil nou si nu prea tine cont de cand va voi muschiul BOsv de avea 21 martie la ischimerie. Pt ca dumnezeu nu este prea impresionat de muschiul bosv.Iar pe de alta parte nici un canon nu spune ca nu putem avea Pastele mai inainte de iudei. Aceasta afirmatie apare intr-un ceaslov tiparit de stilisti in care se falsifica cu nerusinare un canon din Pidalion.Am un exemplar din acel ceaslov dar am si un exemplar din Pidalioanele tiparite la Neamt.in acel ceaslov se citeaza canonul 7 apostolic cu mentiunea ca se afla la fila8 in Pidalion.Iata ce scrie in Pialion
,, Daca vre un episcop,ori preot,ori diacon,sfant zi a Pastilor mai inainte de primavereaca ischimerie,cu iudeii o va savarsi, sa se cateriseasca.'.
pai daca nu Bosv nu stie Chirilica sa invete dar sa nu adauge fals la un canon apostolic. cei ce au tiparit acest ceaslov adauga aici cu nerusinare :,,deasemenea si inainte de iudei' aceste cuvinte nu exista in Pidalon si nici in sintagma ateniana.Acest ceaslov impreuna cu un ANTIMIS provin de la Glicherie si se afla in posesia mea si sunt o dovada ca BOSV a ridicat minciuna la rang de dogma.decat sa vorbesti fara acoperire canonica,mai bine arata canoanele care iti dau dreptul sa falsifici un canon apostolic!
  #716  
Vechi 17.05.2008, 23:43:57
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Lista cultelor recunoscute in Romania
1.) BISERICA ORTODOXĂ ROMÂNĂ
2.) EPISCOPIA ORTODOXĂ SÂRBĂ DE TIMIȘOARA
3.) BISERICA ROMANO- CATOLICĂ
4.) BISERICA ROMÂNÂ UNITĂ CU ROMA, GRECO-CATOLICĂ
5.) ARHIEPISCOPIA BISERICII ARMENE
6.) BISERICA CREȘTINĂ RUSĂ DE RIT VECHI DIN ROMÂNIA
7.) BISERICA REFORMATĂ DIN ROMÂNIA
8.) BISERICA EVANGHELICĂ C.A. DIN ROMÂNIA
9.) BISERICA EVANGHELICĂ LUTHERANĂ DIN ROMÂNIA
10.) BISERICA UNITARIANĂ DIN TRANSILVANIA
11.) UNIUNEA BISERICILOR CREȘTINE BAPTISTE DIN ROMÂNIA
12.) BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE DIN ROMÂNIA- UNIUNEA 13.) BISERICILOR CREȘTINE DUPĂ EVANGHELIE DIN ROMÂNIA
14.) BISERICA EVANGHELICĂ ROMÂNĂ
15.) UNIUNEA PENTICOSTALĂ - BISERICA LUI DUMNEZEU APOSTOLICĂ DIN ROMÂNIA
16.) BISERICA CREȘTINĂ ADVENTISTĂ DE ZIUA A ȘAPTEA DIN ROMÂNIA
17.) FEDERAȚIA COMUNITĂȚILOR EVREIEȘTI DIN ROMÂNIA
CULTUL MUSULMAN
18.) ORGANIZAȚIA RELIGIOASĂ MARTORII LUI IEHOVA
  #717  
Vechi 17.05.2008, 23:53:42
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

PT razvan,daca vrei sa ai un Pidalion incearca aici costa 46Ron!

http://www.depozituldecarti.ro/carti/49395/Pidalion-Carma-Bisericii-Ortodoxe-editie-2007-Neofit
  #718  
Vechi 18.05.2008, 00:03:54
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

Pe langa cultele recunoscute exista si Asociatiile religioase.
  #719  
Vechi 18.05.2008, 00:24:33
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor
D-le emanuel 2007 este exact cum m spus.Bosv nu vrea sa tina seama de o hotarare a unui sinod ecumenic.E treab ei pt ca nu are treba cu ortodoxia,(asta dovedeste clar metadoxia BOSV)numai ca Dumnezeu aduce soarele la ischimerie cum au hotarat sf parinti la Niceea char si acum pe stil nou si nu prea tine cont de cand va voi muschiul BOsv de avea 21 martie la ischimerie. Pt ca dumnezeu nu este prea impresionat de muschiul bosv.Iar pe de alta parte nici un canon nu spune ca nu putem avea Pastele mai inainte de iudei. Aceasta afirmatie apare intr-un ceaslov tiparit de stilisti in care se falsifica cu nerusinare un canon din Pidalion.Am un exemplar din acel ceaslov dar am si un exemplar din Pidalioanele tiparite la Neamt.in acel ceaslov se citeaza canonul 7 apostolic cu mentiunea ca se afla la fila8 in Pidalion.Iata ce scrie in Pialion
,, Daca vre un episcop,ori preot,ori diacon,sfant zi a Pastilor mai inainte de primavereaca ischimerie,cu iudeii o va savarsi, sa se cateriseasca.'.
pai daca nu Bosv nu stie Chirilica sa invete dar sa nu adauge fals la un canon apostolic. cei ce au tiparit acest ceaslov adauga aici cu nerusinare :,,deasemenea si inainte de iudei' aceste cuvinte nu exista in Pidalon si nici in sintagma ateniana.Acest ceaslov impreuna cu un ANTIMIS provin de la Glicherie si se afla in posesia mea si sunt o dovada ca BOSV a ridicat minciuna la rang de dogma.decat sa vorbesti fara acoperire canonica,mai bine arata canoanele care iti dau dreptul sa falsifici un canon apostolic!
puteti descarca pidalionul de aici [link=http://www.sfantuldaniilsihastrul.ro/pidalion.html].
O sa vezi Dorstor ca exista cuvintele "si mai inainte de iudei" si ca nu sunt adaugate de "stilisti". Ar trebui sa-ti fie rusine de cele ce graiesti. Am sa incep si eu sa studiez canoanele ca sa nu mai aplec urechea la tot felul de acuzatii nefondate.
  #720  
Vechi 18.05.2008, 00:34:07
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Puteti descarca Canoanele: Sfintilor Apostoli. Celor 7 Sinoade Ecumenice, Sinoadelor locale, Sfintilor Parinti, de la adresa:
www.canoaneortodoxe.net/can_sf_parinti.html
[/link], in format pdf.
Le-am "descoperit" pe net asta seara.

Am gasit, de asemenea si Pidalionul Sfantului Nicodim Aghioritul pe net la adresa:

www.sfantuldaniilsihastrul.ro/pidalion.html
, in format pdf.

De-acum, pana ce voi termina de studiat Canoanele si Pidalionul nu voi mai posta nici pro-, nici contra- BOSVR.
Asa sa-mi ajute Dumnezeu!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07