Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.05.2011, 19:20:51
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit Sugestii cadouri de 1 Iunie

Am primit si dau mai departe.

" Bună ziua.

Vă trimit această scrisoare pentru a vă prezenta o carte de povești specială, Palatul poveștilor pentru copiii mari și mici.

Îmi dau seama că în această perioadă sunteți bombardați cu o grămadă de e-mail-uri în care diferite produse sunt promovate în fel și chip, uneori chiar agresiv, și poate nu aveți stare să citiți prezentarea unei cărți. Și totuși, vă rog să o faceți.

Primul text este adaptarea unei povești pe care fiul meu a scris-o când avea opt ani – Când poveștile dispar. Am adaptat povestea lui, pentru a fi mai ușor de receptat de o categorie cât mai largă de cititori. Și asta pentru că,
într-adevăr, poveștile din această carte se adresează copiilor mici, de vârsta grădiniței, dar și celor mari, care au devenit părinți sau chiar bunici.

Poveștile gravitează în jurul ideii de iubire – iubire de părinți, de frați, de prieteni, de aproapele, de Dumnezeu. O parte din ele au fost deja tipărite ca o anexă a volumului meu Taina iubirii, și ecourile primite de la educatoare, învățătoare, profesori și preoți au fost extrem de încurajatoare.

De altfel, am postat pe www.palatulpovestilor.blogspot.com întreaga carte, cu toate ilustrațiile. Vă rog să vă faceți timp să citiți poveștile. Sunt, din câte știu, primele povești apărute în limba română care au ca tematică dependența de calculator sau de televizor. Și asta nu într-un limbaj moralist, care să fie greu de digerat de către copii, ci în imagini de impact...

Am scris aceste povești încercând să ofer copiilor mei o alternativă față de poveștile care fură copilăria. Dacă am reușit sau nu, veți constata singuri. Poate că nu aveți copii cărora să o dăruiți. Puteți achiziționa câteva exemplare pe care să le dăruiți copiilor de la o școală, în apropierea locuinței dvs., sau la o biserică.

Și, dacă totuși poveștile vă plac, dar nu vă puteți permite să cumpărați mai multe cărți, măcar puteți retransmite acest mesaj cât mai multor persoane din lista dvs. Mai ales prietenilor dvs. care au copii. Dar și învățătorilor, educatorilor, profesorilor (de religie sau de alte materii) sau preoților pe care îi cunoașteți."

Danion Vasile

Se poate cumpăra la prețul de 15 lei (cu reducere de 33%), de aici: http://www.librarie.net/carti/163920...-Danion-Vasile . Pentru comenzi mai mari de 100 de lei, transportul este gratuit prin Poșta Română, iar pentru comenzi mai mari de 250 de lei este livrat gratuit la destinație prin Fan Courier.

Cu mai puțin de 450 de lei puteți cumpăra cărți pentru toată clasa în care învață copilul dvs – eventual mai găsiți unul doi părinți și împreună cumpărați cărți pentru toți copiii.

Vizitează AREOPAG - un spațiu al mărturisirii la : http://nucatuselorelectronice.ning.c...sg_mes_network
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.05.2011, 19:24:40
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Am primit si dau mai departe.

Rugaminte
Un mesaj în atenția tuturor membrilor AREOPAG - un spațiu al mărturisirii

Se apropie 1 iunie. Mulți părinți și bunici se gândesc ce cadouri să cumpere copiilor. Eu vă rog să vă faceți puțin timp, pentru a citi


10 motive pentru a citi „Palatul poveștilor pentru copiii mari și mici”

Majoritatea părinților se gândesc ce cadouri să cumpere pentru copiii lor. Îmi permit să vă fac o sugestie – este vorba de Palatul poveștilor pentru copiii mari și mici, apărută la Editura Areopag. Iată zece motive pentru a le face copiilor un astfel de cadou:

1. în primul rând – poveștile propriu-zise. Poveștile au teme diferite, în care sunt puse în valoare virtuțile – cum ar fi iubirea și ajutorarea aproapelui – sau sunt ironizate patimile (lăcomia sau egoismul).

2. povestea principală („Palatul poveștilor frumoase”) e scrisă de un fiul meu, Codrin, când avea opt ani, și avea ca titlu: „Când poveștile dispar”. Eu am adaptat povestea, astfel încât să se lege de celelalte nouă povești pe care le-am scris. Oricum, cred că cel mai bine ajung la sufletele copiilor ori poveștile unor autori foarte talentați, ori poveștile unor copii care au de spus ceva deosebit celor din jurul lor.

3. deși majoritatea poveștilor au fost scrise cu câțiva ani în urmă – și tipărite ca anexă a volumului Taina iubirii în anul 2007, le-am îmbunătățit de multe ori, ținând seama de sugestiile cititorilor – copii, educatoare sau profesori. Aceștia au reușit să mă ajute să adaptez textele astfel încât impactul mesajului să fie maxim. Abia după ce am considerat că textele sunt definitive m-am decis să tipăresc poveștile separat (un alt motiv pentru care am întârziat tipărirea cărții de față a fost că am așteptat multă vreme pe cineva care să facă ilustrații care să fie pe măsura poveștilor).

4. oricât de frumoase ar fi fost textele, dacă ilustrațiile nu ar fi fost pe măsură mesajul ar fi ajuns mai greu la inimile copiilor. E destul cred să vedeți coperta ca să vă dați seama că aveți de-a face cu ilustrații de excepție.

5. este o carte tipărită în condiții de calitate: copertă hard-cover, celofanată mat, hârtie 130 g/m2, cusută și broșată

6. în ziua de azi, prețul contează pentru marea majoritate a cumpărătorilor. Cartea are 80 de pagini color, format aproape A4. În librării se poate achiziționa la 22.5 lei, iar pe internet la prețuri mai mici, în funcție de site, prețul scăzând până la 15 lei – cu reducere de 33%. Puține cărți se găsesc în România la un preț și la o calitate similară.

7. dacă de multe ori părinții sau bunicii citesc seara povești celor mici așteptând să se termine mai repede povestea, textele din Palatul poveștilor sunt gândite astfel încât să ajungă și la sufletele celor mari ca vârstă, dar tineri la suflet.

8. poveștile sunt educative, dar nu moraliste. Ceea ce e foarte important pentru ca mesajul să fie receptat cum trebuie... Fără a fi o carte explicit religioasă, deși elementul religios apare în câteva povești (cum este „Doctorul doctorilor”), cartea poate fi folosită de către profesorii de religie la orele lor. Oricum, îmbinarea dintre tradițional și modern face să fie citită cu plăcere chiar și de elevii din clase mai mari.

9. majoritatea părinților se plâng de faptul că televizorul și calculatorul răpesc prea mult din timpul copiilor lor. Există în această carte o poveste împotriva dependenței de televizor („Hoțul de vieți”), și alta împotriva jocurilor pe calculator care fură pur și simplu timpul copiilor („Ultimul nivel”)

10. uneori, părinții cumpără pentru copiii lor cărți la repezeală, fără să fie atenți la conținut. Pe www.palatulpovestilor.ro puteți citi cartea în întregime, puteți să vedeți toate ilustrațiile, și vă puteți decide dacă această „reclamă” este justificată sau nu...

Dacă ați intrat pe site-ul cărții, și dacă vi se pare că nu e o carte de calitate, vă rog să mă iertați pentru timpul răpit.

Rugăminte

Dacă volumul vă place, mă bucur mult. Ca autor, îmi doresc foarte mult ca poveștile mele să ajungă la un număr cât mai mare de oameni.
Mi-aș fi dorit să o lansez în cât mai multe orașe până începe vacanța, dar am piciorul în ghips și nu voi reuși să merg decât la lansarea din București, de pe 1 iunie (cu tot cu ghips...)

Oricum, vă rog să anunțați un număr cât mai mare de părinți despre această carte. Dacă puteți, vorbiți despre ea cu profesorii sau educatoarele copiilor dvs.
Trimiteți e-mail-uri sau mass-uri celor care ar putea fi interesați de carte sau, dacă aveți bloguri, vă rog postați cartea sau măcar câteva povești din ea. De ce vă rog asta? Știți bine că în ziua de azi asistăm la o campanie de promovare a produselor subculturale – și lucrul acesta se vede foarte ușor la TV sau în ziare și reviste. O carte ca „Palatul poveștilor” are mici șanse să aibă o promovare masivă, cum au cărțile cu monștri sau vrăjitoare. De aceea vă rog, încă o dată, să mă ajutați.

Și, acestea fiind spuse, vă doresc toate cele bune.

Danion Vasile

21 Mai 2011

Vizitează AREOPAG - un spațiu al mărturisirii la : http://nucatuselorelectronice.ning.c...sg_mes_network
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.05.2011, 10:13:33
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

In legatura cu lansarea cartii Palatul povestilor scrisa de Danion Vasile, la Libraria Sophia in 1 iuniehttp://palatulpovestilor.blogspot.co...estilor-1.html, m-a intrebat cineva in mesaj privat cu ce mijloc de transport poate ajunge la Libraria Sofia (Str. Bibescu Voda nr. 19) din zona Drumul Taberei Ghencea?

Necunoscand bine Bucurestiul, pun intrebarea ei aici, daca vreti careva sa ii raspundeti.
multumesc

Last edited by delia31; 23.05.2011 at 10:18:43.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.05.2011, 10:32:14
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
In legatura cu lansarea cartii Palatul povestilor scrisa de Danion Vasile, la Libraria Sophia in 1 iunie http://palatulpovestilor.blogspot.com/2011/05/lansarea-cartii-palatul-povestilor-1.html, m-a intrebat cineva in mesaj privat cu ce mijloc de transport poate ajunge la Libraria Sofia (Str. Bibescu Voda nr. 19) din zona Drumul Taberei Ghencea?

Necunoscand bine Bucurestiul, pun intrebarea ei aici, daca vreti careva sa ii raspundeti. multumesc
Cu autobuzul 385 din Ghencea(Valea Oltului) pana la Piata Unirii, Bulevardul Corneliu Coposu(statia cu fast food KFC).De acolo pe jos, sa ia ca punct de reper drumul ce urca spre Patriarhie.Ajunge in max 5-6 min.Libraria este in spate la ,,Irish Pub", pe o straduta.Cum sta in intersectia cu drumul spre Patriarhie sa se uite in stanga si va vedea straduta.Merge pe ea cam 2 minute max.Este pe partea stanga a strazii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.05.2011, 11:00:45
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Cu autobuzul 385 din Ghencea(Valea Oltului) pana la Piata Unirii, Bulevardul Corneliu Coposu(statia cu fast food KFC).De acolo pe jos, sa ia ca punct de reper drumul ce urca spre Patriarhie.Ajunge in max 5-6 min.Libraria este in spate la ,,Irish Pub", pe o straduta.Cum sta in intersectia cu drumul spre Patriarhie sa se uite in stanga si va vedea straduta.Merge pe ea cam 2 minute max.Este pe partea stanga a strazii.

Roxy, ti-a dat Scotianul raspunsul. Mersi Scot
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.05.2011, 11:17:15
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Roxy, ti-a dat Scotianul raspunsul. Mersi Scot
Cu placere,merg des acolo.Hint&tips:daca doreste o carte anume si nu o gaseste>exista o camera in partea din spate a librariei(cum intri in fata).Acolo va gasi o doamna extrem de amabila,o enciclopedie vie,care ii va cauta cartea dorita in baza de date si daca nu exista in librarie, la vanzare, ii va inregistra comanda pe loc,ca sa-i vina intr-un timp cat mai scurt.Multa bafta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.05.2011, 11:47:10
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Cu placere,merg des acolo.Hint&tips:daca doreste o carte anume si nu o gaseste>exista o camera in partea din spate a librariei(cum intri in fata).Acolo va gasi o doamna extrem de amabila,o enciclopedie vie,care ii va cauta cartea dorita in baza de date si daca nu exista in librarie, la vanzare, ii va inregistra comanda pe loc,ca sa-i vina intr-un timp cat mai scurt.Multa bafta.


La Sophia e o oferta asa mare de carti bune ca gasesti mai mult decat ti-ai fi dorit.
Nu stiu sigur, banuiesc ca vrea sa mearga la lansarea cartii lui Danion si cu ocazia asta ar putea face si schimb de autografe: Danion pe noua lui carte, Palatul povestilor iar fanii la randul lor cate un autograf pe piciorul in ghips (e la moda intre copii).
Pe afis scrie ca pe langa autor, vor fi prezenti si Ciprian Voicila si Stelian Gombos ( ale carui editoriale apar frecvent pe site).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
1 iunie LapetiteMoc Generalitati 21 25.06.2011 11:59:42
Ce cadouri cu folos duhovnicesc ati facut? cred_cu_adevarat Generalitati 8 08.05.2011 21:04:37
Pareri si sugestii elenavioletacocos Generalitati 8 22.12.2009 14:55:04