Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.03.2015, 11:00:33
Catalin15 Catalin15 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit Apel umanitar

Imi cer iertare daca postez unde nu trebuie dar neavand alte canale pe care pot raspandi acest mesaj m-am gandit ca aici este cel mai bine. Am gasit postat pe site-ul Consiliului Superior al Magistraturii un apel facut de catre magistratii din judetul Mehedinti pentru o colega procuror de a domniilor lor care sufera de o boala cumplita la plamani. Am sa atasez linkul catre mesajul lor in care se gasesc toate informatiile pentru o mai buna intelegere. Va multumesc si inca o data iertare daca am suparat cu ceva.

Domnul Iisus Hristos sa fie cu noi cu toti.

http://www.csm1909.ro/csm/linkuri/19...__72942_ro.PDF
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.03.2015, 19:06:34
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Pt bolile fără tratament se poate încerca metoda postului cu apă, doar dacă boala nu e mult prea avansată.

Costă muuuuuuult mai puțin de 120.000E la o clinică de specialitate unde bolnavul e monitorizat de profesioniști.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.03.2015, 19:42:54
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Pt bolile fără tratament se poate încerca metoda postului cu apă, doar dacă boala nu e mult prea avansată.

Costă muuuuuuult mai puțin de 120.000E la o clinică de specialitate unde bolnavul e monitorizat de profesioniști.
Si este muuuuuuult mai putin eficient, spre deloc, pentru a ameliora simptomele limfangioleiomiomatozei decat tratamentele acelor profesionisti. Ba chiar ar slabi organismul femeii si mai mult, si ar putea duce la complicatii urate.


On-topic: Ar fi dragut sa o preia site-ul crestinortodox, si sa faca o campanie de strangere de fonduri pentru aceasta femeie. Ar fi un gest nobil, si ar fi si benefic pentru imaginea site-ului.

Last edited by abaaaabbbb63; 24.03.2015 at 19:45:46.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.03.2015, 20:44:32
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Si este muuuuuuult mai putin eficient, spre deloc, pentru a ameliora simptomele limfangioleiomiomatozei decat tratamentele acelor profesionisti. Ba chiar ar slabi organismul femeii si mai mult, si ar putea duce la complicatii urate.
În mod paradoxal, organismul celui care postește devine mai puternic în post și asta s-a dovedit atît experimental cît și științific. Cine nu vrea să știe nu se interesează.

Atunci cînd un om nu mai are de ales, adică nu-și permite să adune 120000E pentru o intervenție care probabil îl va salva, în mod obișnuit recurge la metode alternative care-i dau măcar o speranță. Între a muri sigur peste scurt timp și a avea cîteva șanse de supraviețuire, dă-i voie să aleagă.

De aceea îl sfătuiesc pe Cătălin să-și facă un cont pe http://www.fastingconnection.com/forum/index unde doctorul moderator (Dr. André Kruger AKA The Fast Doctor) îl poate sfătui dacă pentru boala asta se poate face ceva. Acel medic are o experiență de vreo 30 de ani în domeniul postului profesionist și poate că s-a întîlnit sau a auzit măcar de astfel de cazuri. Merită încercat.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.03.2015, 21:10:53
Catalin15 Catalin15 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

N-am vrut decat sa aduc la cunostiinta si a altui public decat cel strict juridic a respectivului caz. Va multumesc pentru mesaje. Sa dea Bunul Dumnezeu sa se gaseasca si pentru acesta roaba a Sa mila si pace multa in suflet.

Domnul Iisus Hristos sa fie cu noi cu toti.
Amin.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.03.2015, 21:28:10
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
domeniul postului profesionist

asa suna de parca ar fi sport de performanta :)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.03.2015, 23:29:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pain cam e.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.03.2015, 01:30:14
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Catalin15 Vezi mesajul
N-am vrut decat sa aduc la cunostiinta si a altui public decat cel strict juridic a respectivului caz. Va multumesc pentru mesaje. Sa dea Bunul Dumnezeu sa se gaseasca si pentru acesta roaba a Sa mila si pace multa in suflet.

Domnul Iisus Hristos sa fie cu noi cu toti.
Amin.
Cătălin,

Aruncă o privire aici: http://www.clinicalconnection.com/ex...&slID=15026018 . Niște cercetători vor să afle dacă postul ajută femeile bolnave de Lymphangioleiomyomatosis căutînd subiecți pentru studiul lor. Interesantă este de fapt presupunerea lor, cum că

”Our hypothesis is that the ingestion of food increases chyle formation and lymphatic flow, which in turn increases the size of the lymphangioleiomyomas.”

Avem de-a face cu o tumoare (LAM results from proliferation of an abnormal cell), ceea ce mă trimite cu gîndul la faptul că:

1. Tumorile se hrănesc cu zahăr, ca orice celule, doar că ele sînt ahtiate după zahăr. O dată ce le tai sursa de combustibil au doar varianta să dea înapoi, să se micșoreze.
2. Orice tumoare crește din cauza hormonului de creștere IGF-1 pentru care fiecare celulă anormală dezvoltă foarte mulți receptori comparativ cu celulele normale. Dacă pacientul postește nemîncînd, acest IGF-1 scade (la mai puțin de 50% din valoarea inițială) și din nou celulele tumorii au de suferit.
3. Din momentul începerii sesiunii de post, după ce organismul consumă și ultima rezervă de glicogen din ficat, intră în stare de alertă și-și schimbă metabolismul. De aici încolo combustibilul folosit pentru supraviețuire este grăsimea proprie plus elementele care nu sînt necesare corpului pentru a funcționa. Așa că țesuturile moarte, tumorile și alte chestii inutile sînt atacate pentru a fi transformate în energie pe cît posibil. Dacă nu se pot folosi, sînt eliminate.

Sper că ți-am captat atenția, poți să transmiți mai departe informația femeii. Să știi că foarte multe tipuri de cancer plus boli din cele mai ciudate, fără leac, s-au tratat definitiv cu metoda postului negru. Cu sau fără apă. Internetul e al tău.

Pentru încurajare, îți mărturisesc că avînd 186 cm / 63 kg am postit doar cu apă 26 de zile și 7 ore, timp în care am mers la lucru fără concediu, am renovat o cameră, am remobilat-o, am montat 3 corpuri suspendate, am construit un pat de 180 x 200 din elemente foarte grele, am cărat apă și cumpărături, am lucrat nopți, pe scurt nu mi-am cruțat energia deloc. Și nu mi-a revenit foamea nici atunci. Deci un om de grutate normală care stă la pat poate în condiții obișnuite să postească minim o lună, suficient ca să treacă de la moartea iminentă la posibilitatea ridicată de a trăi, chiar dacă tumoarea nu i se repară din prima sesiune.

Dacă ești curios, mai vorbim.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.03.2015, 07:22:58
Catalin15 Catalin15 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cătălin,

Aruncă o privire aici: http://www.clinicalconnection.com/ex...&slID=15026018 . Niște cercetători vor să afle dacă postul ajută femeile bolnave de Lymphangioleiomyomatosis căutînd subiecți pentru studiul lor. Interesantă este de fapt presupunerea lor, cum că

”Our hypothesis is that the ingestion of food increases chyle formation and lymphatic flow, which in turn increases the size of the lymphangioleiomyomas.”

Avem de-a face cu o tumoare (LAM results from proliferation of an abnormal cell), ceea ce mă trimite cu gîndul la faptul că:

1. Tumorile se hrănesc cu zahăr, ca orice celule, doar că ele sînt ahtiate după zahăr. O dată ce le tai sursa de combustibil au doar varianta să dea înapoi, să se micșoreze.
2. Orice tumoare crește din cauza hormonului de creștere IGF-1 pentru care fiecare celulă anormală dezvoltă foarte mulți receptori comparativ cu celulele normale. Dacă pacientul postește nemîncînd, acest IGF-1 scade (la mai puțin de 50% din valoarea inițială) și din nou celulele tumorii au de suferit.
3. Din momentul începerii sesiunii de post, după ce organismul consumă și ultima rezervă de glicogen din ficat, intră în stare de alertă și-și schimbă metabolismul. De aici încolo combustibilul folosit pentru supraviețuire este grăsimea proprie plus elementele care nu sînt necesare corpului pentru a funcționa. Așa că țesuturile moarte, tumorile și alte chestii inutile sînt atacate pentru a fi transformate în energie pe cît posibil. Dacă nu se pot folosi, sînt eliminate.

Sper că ți-am captat atenția, poți să transmiți mai departe informația femeii. Să știi că foarte multe tipuri de cancer plus boli din cele mai ciudate, fără leac, s-au tratat definitiv cu metoda postului negru. Cu sau fără apă. Internetul e al tău.

Pentru încurajare, îți mărturisesc că avînd 186 cm / 63 kg am postit doar cu apă 26 de zile și 7 ore, timp în care am mers la lucru fără concediu, am renovat o cameră, am remobilat-o, am montat 3 corpuri suspendate, am construit un pat de 180 x 200 din elemente foarte grele, am cărat apă și cumpărături, am lucrat nopți, pe scurt nu mi-am cruțat energia deloc. Și nu mi-a revenit foamea nici atunci. Deci un om de grutate normală care stă la pat poate în condiții obișnuite să postească minim o lună, suficient ca să treacă de la moartea iminentă la posibilitatea ridicată de a trăi, chiar dacă tumoarea nu i se repară din prima sesiune.

Dacă ești curios, mai vorbim.
Îți mulțumesc din suflet pentru tot ce ai scris aici. Problema este că eu nu o cunosc pe respectiva domnișoară. Nici nu aș ști cum să iau legătură cu domnia sa sau cu alți colegi ai domniei sale. Doar am vrut să aduc mesajul și pe alte căi de comunicare, eu neavând nici facebook nici alte conturi pe alte rețele de socializare. Mulțumesc încă o dată pentru promptitudinea dvs.

Domnul Iisus Hristos să fie cu noi cu toți.
Amin.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare