Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.01.2010, 20:32:56
pacatosul's Avatar
pacatosul pacatosul is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.02.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit Hirotonia si parohia pe bani?

Au aparut mai multe articole in ziarul adevarul despre mecanismul pe pile si relatii pentru a primi o parohie la oras al BOR...http://www.adevarul.ro/locale/craiov...194980585.html
http://www.adevarul.ro/locale/craiov...193780762.html
http://www.adevarul.ro/locale/craiov...193181073.html

Eu sunt sceptic cu marturiile acestor asa numiti teologi anonimi...vreau sa stiu parerea celor care studiaza la teologie sau care au studiat si vreau sa stiu ce se afla acolo...daca au dreptate sau nu?...ca poate,poate ma duc si eu acolo,insa eu nu am relatii si altele si mai bine ma las pagubas...inca mai cred ca Biserica e Sfanta si Dumnezeu va fi cu ea pana la sfarsitul veacului....!!!
__________________
"Extra ecclesia nulla salus."
http://intorsdindrum.blogspot.com/

Last edited by pacatosul; 23.01.2010 at 20:37:15.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.01.2010, 20:40:18
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Dragule, daca vrei cu adevarat sa devii preot are grija Dumnezeu de parohia ta! Cand intri in sistem sigur ca ai sa intalnesti si lucruri care te smintesc dar trebuie sa iti atingi tinta, orice padure are si uscaturi! Nu toti privesc preotia ca pe o misiune si cand o vezi afacere ... afacere devine dar fara Dumnezeu!
E frumoasa Teologia!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.01.2010, 20:57:38
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Hmm, da, se pare ca o parohie este intre 10 si 15 mii de euro.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.01.2010, 22:03:30
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Hmm, da, se pare ca o parohie este intre 10 si 15 mii de euro.
cunosti pe cineva care a dat aceasta suma sau te lansezi in afirmatii ieftine si neverificate? din cate stiu eu, parohiile nu sunt listate la bursa si dupa cum zicea gabriela are Dumnezeu grija de parohia fiecaruia care-si doreste asa ceva
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.01.2010, 22:08:18
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
cunosti pe cineva care a dat aceasta suma sau te lansezi in afirmatii ieftine si neverificate? din cate stiu eu, parohiile nu sunt listate la bursa si dupa cum zicea gabriela are Dumnezeu grija de parohia fiecaruia care-si doreste asa ceva
Nu, nu lansez afirmatii ieftine. Stiu bine (de la oameni interesati in lucrul asta) ca o parohie nu se ia pe degeaba, cel putin nu in anumite arhiepiscopii. Dar deja cred ca ma bag unde nu imi fierbe oala. Nu sunt listate la bursa, dar ca si in invatamant, ca si in administratie, fara cadourile si ploconurile de rigoare, care costa o anumita suma de bani... cu greu te mentii, mai ales la inceput, si daca nu vrei sa fii unde se agata harta in cui. Si sigur, poate nu e o regula, dar asa se plang unii candidati...ca te costa.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.01.2010, 22:17:27
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatosul Vezi mesajul
insa eu nu am relatii si altele si mai bine ma las pagubas...inca mai cred ca Biserica e Sfanta si Dumnezeu va fi cu ea pana la sfarsitul veacului....!!!
Dar oare de ce vrei sa te lasi PAGUBAS doar pentru ca din lipsa relatiilor nu mai ajungi la oras, mai ales cind CREZI ca Biserica e Sfinta!...oare nu mai este sfinta si acolo unde se agata harta in cui adica la Noesisa pe la Suceava :)

De ce tii mortis sa ajungi la oras? uite la tara ti se ofera fara jde-mii de euro! gratis, da, intradevar se moare de foame dar se creste in SUFLET! ! !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.01.2010, 22:31:44
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Eu locuiesc la tara...andrei, nu se moare de foame :D Avem legume vara, carne iarna...in post exista magazine cu legume si fructe...nu-i asa rau precum zic orasenii :D. E frumos la tara. Mai ales vara, la padure...stau la 30 de minute de padure...:X pe camp, privit la nori :X
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.01.2010, 23:11:19
bodyandsoul's Avatar
bodyandsoul bodyandsoul is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Nu, nu lansez afirmatii ieftine. Stiu bine (de la oameni interesati in lucrul asta) ca o parohie nu se ia pe degeaba, cel putin nu in anumite arhiepiscopii. Dar deja cred ca ma bag unde nu imi fierbe oala. Nu sunt listate la bursa, dar ca si in invatamant, ca si in administratie, fara cadourile si ploconurile de rigoare, care costa o anumita suma de bani... cu greu te mentii, mai ales la inceput, si daca nu vrei sa fii unde se agata harta in cui. Si sigur, poate nu e o regula, dar asa se plang unii candidati...ca te costa.
Nu ma indoiesc de faptul ca sunt si parohii/posturi obtinute cu plocoane (nu neaparat mii de euro), insa nu pot sa nu aduc marturie pentru cei care le-au obtinut cinstit. Cunosc atat preoti, cat si profesori care, desi sunt tineri, slujesc in orase fara sa se fi ploconit in fatza cuiva.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.01.2010, 23:15:29
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
Eu locuiesc la tara...andrei, nu se moare de foame :D Avem legume vara, carne iarna...in post exista magazine cu legume si fructe...nu-i asa rau precum zic orasenii :D. E frumos la tara. Mai ales vara, la padure...stau la 30 de minute de padure...:X pe camp, privit la nori :X
Da, stiu de UNELE locuri. Cind vorbim de tara trebuie sa precizam UNDE la tara?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.01.2010, 23:17:34
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bodyandsoul Vezi mesajul
nu pot sa nu aduc marturie pentru cei care le-au obtinut cinstit. Cunosc atat preoti, cat si profesori care, desi sunt tineri, slujesc in orase fara sa se fi ploconit in fatza cuiva.
Oare poti marturisi pina in punctul de a da date precise?..nume de orase, de preoti tineri, adrese?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
hirotonia intru diacon ioanhodean Preotia (Hirotonia) 29 25.02.2017 22:10:09
Hirotonia femeii patinina34 Preotul 155 31.05.2013 22:11:23
Parohia Pojejena nedu21 Intrebari utilizatori 0 07.02.2010 00:52:04
hirotonia nicolaee Preotia (Hirotonia) 15 15.01.2009 17:52:17
Hirotonia alecsandru Preotia (Hirotonia) 14 17.05.2008 10:50:25