Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.01.2010, 23:48:37
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Da, stiu de UNELE locuri. Cind vorbim de tara trebuie sa precizam UNDE la tara?
Iarta-ma de te-am suparat! In Ilfov locuiesc...da, sunt unele locuri mai saracacioase dar, acolo sunt oameni simpli, acolo poti trai simplu, sa te nevoiesti un pic...si asta e un lucru bun dupa parerea mea...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.01.2010, 00:06:14
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bine fratilor. Iaca va spun eu! Se dau bani. Da!

Acum ca stiti! La ce va foloseste?
Va ajuta sa va mantuiti? Puteti schimba ceva ? va ajuta sa va rugati cu mai multa zdrobire de inima cand va ganditi la cel cazut in acest pacat?

Ati fost vreunul dintre voi in aceasta situatie (concret nu asa la modul ca am auzit...)? Daca exista atunci sa vorbeasca, daca nu, mai bine inchidem acest subiect.

Altfel dragilor...nu facem decat ceea ce spunea Zaharia pe undeva...dam ocazia vrasmasului sa lesine de ras..din pricina noastra.

Sa nu raman offtopic si sa-mi spun parerea legata de acest gen de subiecte...daca nu e ceva concret NU merita discutat. Nu facem decat sa "analizam presupuneri"...uitand ca fara "cadavru" nu exista crima.

Nu acoperim vinovatul ci folosim timpul pentru lucruri mai folositoare...pana la descoperirea cadavrului.

Ps- "pacatosule" daca te vezi cu adevarat pacatos..va ingadui Stapana asa ajungi preot. Daca vrei ( din adancul inimii si pentru inima) sa urmezi teologia, niciodata nu-ti va sta in cale vreun articol sau vreun mesaj scris de unul ca mine pe un forum..
decizia este in mainile tale!

Last edited by eduardd; 24.01.2010 at 00:11:49.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.01.2010, 00:12:41
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Oricum cei cu notele cele mai mari la examenul de capacitate preoteasca primesc si parohiile pe care le vizeaza..., in rest ....
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.01.2010, 00:13:19
16111967 16111967 is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.12.2009
Mesaje: 33
Implicit nu stiu daca se da bani

Daca este vrednica acea persoana Bunul Dumnezeu stie unde e locul la fiecare preot .Sa nu uitam ca toate vin de la Dumnezeu.Eu pot sa va spun despre un parinte foarte drag mie,care acum este cel mai tanar Episcop Din Diaspora.Liceul teologic l-a facut la Suceava pt ca nu a obtinut punctaju necesar la Cluj nu se stie din ce motive si eu nu vreau sa comentez,dar daca a ajuns acuma Episcop este pt ca iubeste cu adevarat pe Dumnezeu.De multe ori o parohie la tara e mai buna decat una de la oras.In mare masura depinde de preot cum stie sa-si pastoreasca turma .Poate sa fie turma mare fara bun pastor sau invers .Si eu sunt de parerea ca Dumnezeu stie mai bine unde e locu la fiecare preot ,nu suntem noi in masura sa judecam pe nimeni,daca se da spaga sau nu .fiecare o sa raspunda de ceea ce face.Ziaristii trebuie sa faca ceva ca sa-si castige painea si multi o fac pt a denigra preoii si ortodoxia in general.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.01.2010, 01:05:51
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
Iarta-ma de te-am suparat! In Ilfov locuiesc...da, sunt unele locuri mai saracacioase dar, acolo sunt oameni simpli, acolo poti trai simplu, sa te nevoiesti un pic...si asta e un lucru bun dupa parerea mea...
:)hmmm, in Ilfov stim cu totii ca locuiesc edilii si restul de barosani ai Bucurestiului care fac "naveta" zilnica de la casuta lor. Aia da tara:)), ..oameni simplii, nevoire?...hmmm, ma cam indoiesc si ma faci sa zinbesc, spun pentru ca stiu, am si eu rude sus puse care si-au trintit de-a dreptul un palat in "Jud Ilfov"
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.01.2010, 01:09:30
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Bine fratilor. Iaca va spun eu! Se dau bani. Da!

Acum ca stiti! La ce va foloseste?
Va ajuta sa va mantuiti? !
Iarta-ne jeni ca te-am suparat, insa priveam un pic lucrurile din perspectiva faptului ca Preotii sunt totusi MODELE VII de viata si comportament pentru noi cei care stam PRIN EI cu mina intinsa catre Hristos si catre Stapina

Orice aspect placut sau neplacut al preotului in care vrem din toata inima sa avem incredere ne intareste sau ne slabeste, ce sa facem, Jeni draga, astia suntem!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.01.2010, 01:24:58
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Talking

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
:)hmmm, in Ilfov stim cu totii ca locuiesc edilii si restul de barosani ai Bucurestiului care fac "naveta" zilnica de la casuta lor. Aia da tara:)), ..oameni simplii, nevoire?...hmmm, ma cam indoiesc si ma faci sa zinbesc, spun pentru ca stiu, am si eu rude sus puse care si-au trintit de-a dreptul un palat in "Jud Ilfov"
Eu in Ilfov am o casa cu 2 dormitoare, un hol si o buctarie. Cu toatela in fundu' curtii :D Depinde in ce zona din Ilfov...Eu locuiesc in Moara Vlasiei...aici m-am nascut...de aici imi mananc mancarea vara, rosi din curte, ceapa, patrunjel, castraveti....Aici in MV este o zona cu case...garla si padurea sunt aparoape de mine...daca unu' are vila, un inseamna ca au toti. Eu una aici m-am nascut, aici traiesc. Dar, asta e alt subiect de discutie. Vorbim pe privat, frate! Te imbratisez! >:D<

Last edited by Simona-Marilena; 24.01.2010 at 01:28:28.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.01.2010, 09:52:45
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Niciodata nu m-ai suparat Andrei! Poate doar m-am mahnit uneori. Dar asta din pricina firii mele nu din cauza ta.

Ai dreptate, preotul ar trebui sa fie modelul VIU al Lui Hristos pe pamant. Dar din pacate nu prea e.. Domnul sa ne ierte si pe ei si pe noi cei care ii judecam.

Motivul pentru care am scris mesajul anterior nu este supararea (cum probabil ai interpretat tu ) ci dorinta de a evita ca, cei slabi ca mine sa slabeasca mai tare.
Exista o vorba din popor; "cauta sa stii doar ce-ti foloseste. Restul arunca-l tu ca de nu il va folosi vrasmasul impotriva ta"

Problema Andrei, bucuria mea, e ca am trait experiente neplacute in viata mea pe care lupt si astazi sa le scot din inima.

Nu era mai simplu sa nu fi fost? Energia pierduta ptr a scoate "rezidurile acestea" as fi folosit-o in alt scop.
Traind langa o Episcopie atatia ani este inevitabil sa nu vezi unele neajunsuri. ca si in orice casa/familie sunt si acolo firi mai "rebele".
Stii ce greu este sa vezi acestea si sa lupti cu tine insuti sa nu judeci sau sa nu-ti pierzi credinta?? Crede-ma e foarte greu!

De aceea fratilor, eu imi permit sa dau din nou acest sfat. desi nimeni nu mi l-a cerut.
Cautati sa inmagazinati in minte si inima doar ceea ce va foloseste. Restul aruncati-l din prima la cos. Daca nu o veti face voi o va folosi vrasmasul impotriva voastra.

Maicuta Domnului sa va fereasca pe toti de lupta gandurilor nefolositoare.
Iarta-ma tu Andrei, eu nu am ce ierta.

Last edited by eduardd; 24.01.2010 at 09:55:00.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.01.2010, 11:13:11
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
Eu locuiesc la tara...andrei, nu se moare de foame :D Avem legume vara, carne iarna...in post exista magazine cu legume si fructe...nu-i asa rau precum zic orasenii :D. E frumos la tara. Mai ales vara, la padure...stau la 30 de minute de padure...:X pe camp, privit la nori :X
Uite ca mi-au dat lacrimile...mi-e asa de dor de sat...De mai bine de 30 de ani "bat" strazile oraselor,dar ca la sat nu-i nicaieri.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.01.2010, 12:43:17
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit Tu ai fost de fata cand se dadeau banii, nu-i asa?

Tu ai fost de fata cand se dadeau banii, nu-i asa?
Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Hmm, da, se pare ca o parohie este intre 10 si 15 mii de euro.
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
hirotonia intru diacon ioanhodean Preotia (Hirotonia) 29 25.02.2017 22:10:09
Hirotonia femeii patinina34 Preotul 155 31.05.2013 22:11:23
Parohia Pojejena nedu21 Intrebari utilizatori 0 07.02.2010 00:52:04
hirotonia nicolaee Preotia (Hirotonia) 15 15.01.2009 17:52:17
Hirotonia alecsandru Preotia (Hirotonia) 14 17.05.2008 10:50:25