Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 30.09.2010, 19:08:37
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Nu cred ca obsesia pisicii negre pentru a avea dreptate si logoreea ei l-au "gonit" pe parinte din forum; pierderea e, oricum, a noastra. E trist cand mai apare cate un indicativ "guest"- pentru ca asta inseamna parasire , nu retragere (ar fi fost suficient sa nu mai foloseasca contul). oricare ar fi fost motivele, sa il rugam sa se roage pentru noi sa ne lumineze Dumnezeu mintile!
  #142  
Vechi 30.09.2010, 22:07:28
filaret19's Avatar
filaret19 filaret19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit imi place tonusul si blandetea ei

despre Hardfort stie cineva ceva?scriu rar,dar sunt aproape zilnic cu voi.pe forumul acesta ma regasesc cu ce am eu mai bun in mine
__________________
user vechi.Valentina,seara_de_vara
  #143  
Vechi 30.09.2010, 23:07:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de filaret19 Vezi mesajul
despre Hardfort stie cineva ceva?scriu rar,dar sunt aproape zilnic cu voi.pe forumul acesta ma regasesc cu ce am eu mai bun in mine
Vasilica este bine ! A postat și ieri și alaltăieri . Poți intra în pagina ei și intri la statistici și poți citi ultimile ei postări ! Doamne ajută !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #144  
Vechi 01.10.2010, 08:31:07
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit nu-i de mirare

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Eu ma intreb daca noi, cei ramasi pe forum, constientizam gravitatea acestui fapt. Ca practic am alungat un preot dintre noi! Un preot, adica un om care a fost investit cu Harul Lui Dumnezeu. Intr-un fel, e ca si cand din mila Lui Dumnezeu, ne bate la usa Hristos, dar noi (nici nu conteaza cine, ce si cum a gresit), Il alungam dintre noi (care ne autonumim crestini), in loc sa ascultam de ce spune. Iar de plecarea pr. Gheorghe, parerea mea e ca sintem cu toti responsabili macar numai prin tacere si neimplicare.

Eu il rog pe Pr Gheorghe sa se intoarca.
Ce crestini suntem noi,daca atunci cand nu ne convine opinia unui frate ,,il facem cu ou si cu otet''?Nici nu ma mai mir de retragerea unor useri adevarati.Nu vad de ce sa-i spui unui frate de-al tau ca spune prostii,asta Dzeu judeca,nu noi .Intotdeauna trebuie sa ne gandim ce parere are Dzeu despre noi ci nu lumea,iar daca noi asteptam binele de la oameni(care iata trag in tine ca ai o opinie,sau ai expus opinia cuiva)atunci de la Dzeu ce mai asteptam?Daca vrem sa vedem Raiul trebuieste sa-l lasam pe fratele nostru sa-l vada.Am fost umilit pe forum pt. ca am prezentat parerea unor oameni de stiinta visavis de un caz(am fost intrebat cate carti crestine am citit?),dar consider acest lucru ca a fost spre inaltarea mea,pt. ca un om e mai inalt in genunchi decat in picioare.Recunosc acum umil ca si eu am cazut in greseala de a-mi acuza fratele pt. pareri contrarii,dar ma caiesc si-mi dau seama ca toata aceasta ,,scrijelire'' la care suntem supusi e spre binele nostru,pt. ca asa cum spunea parintele Arsenie Boca,cea mai periculoasa temnita e cea in care te simti bine,asadar va rugam dragi frati ai nostri sa reveniti pe forum.
  #145  
Vechi 01.10.2010, 09:15:48
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Este o MARE pierdere pentru forum faptul ca ati reusit sa indepartati un preot. Un utilizator cu autoritate, care ar fi fost (si a fost) foarte util site-ului.
Dar asa am observat ca actionam noi, romanii. Nu stim (si nu vrem) sa respectam ceeace avem si ne calcam in picioare adevaratele valori.

Cel mai mult ii ipsesc acestui forum (in materie de utilizatori) preotii. Utilizatori care sa reprezinte, prin functia lor, garantul corectitudinii practicilor crestine.

Cei care va faceti raspunzatori pentru aceasta situatie, ar trebui sa va faceti niste MUSTRARI DE CONSTIINTA !!!

Deja imi pare rau ca am scos ultima mea semnatura: Avem tara pe care o meritam !!!
  #146  
Vechi 01.10.2010, 15:08:31
Pentecost1 Pentecost1 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.09.2010
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Este o MARE pierdere pentru forum faptul ca ati reusit sa indepartati un preot. Un utilizator cu autoritate, care ar fi fost (si a fost) foarte util site-ului.

Cel mai mult ii ipsesc acestui forum (in materie de utilizatori) preotii. Utilizatori care sa reprezinte, prin functia lor, garantul corectitudinii practicilor crestine.
Pe forum sunt inregistrati mai mult de 30 de preoti care au in id o formula gen „pr.” sau „preot”.
Marea majoritate a lor nu au nici un comentariu. Probabil sunt mai multe cauze.
Eu as vrea sa subliniez doar una din ele: preotii pot fi jigniti de fitecine.

Si impotriva celor care au o asemenea atitudine nedemna nu se ia nici o masura.
Dupa cateva incercari de a exprima un punct de vedere competent si autorizat, lovindu-se de mojicia unora, omul se retrage.

De ce se ajunge aici?
Raspunsul este simplu: pentru ca nu exista o echipa de moderatori.

Cred ca este necesara o echipa de 12 oameni care sa aiba autoritatea de a:
- avertiza utilizatorii care jignesc
- modera sau sterge postarile insultatoare
- suspenda pentru trei zile un user care a incalcat regulamentul
Stergerea contului sau banarea definitiva fiind un atribut exclusiv al adminului.

Eu cred ca daca s-ar proceda asa, ar fi mai multi preoti si alti oameni de valoare care ar posta aici. Dar pentru ca cei care jignesc nu sunt pedepsiti, sunt oameni sensibili care nu posteaza ci prefera sa citeasca doar.

O abordare corecta si o judecata dreapta a celor care incalca regulamentul nu poate fi realizata de un singur om. Cat ar fi de onest si de competent.
Este nevoie de o echipa de moderatori.
La fel cum in vremea lui Moise a fost necesar ca si altii sa fie implicati in slujire. Ieșirea 18: 13-24.

Este trist ca nu se realizeaza asta pentru ca ar fi foarte usor.
Eu sunt convins ca exita utilizatori care ar fi gata sa faca cu drag, in mod voluntar, aceasta slujba.
De exemplu, daca ar fi sa nominalizez cativa useri...... Dar mai bine sa nu dau nume.
Insa as putea spune imediat, fara sa caut, cinci oameni care pot sluji intr-o echipa de moderatori.

Eu nu cunosc motivele exacte pentru care Preotul Gheorghe a parasit forumul.
Dar stiu ca mi-a scris intr-o postare ca inca nu se gandeste sa se retraga de pe forum.

Si mie imi pare rau ca s-a retras. Eu cunosc nu doar ceea ce el spune aici ci, mai ales, ce face dumnealui in viata de zi cu zi. Si sunt impresionat de lucrarile pe care Dumnezeu le face prin el.

Last edited by Pentecost1; 01.10.2010 at 15:52:58.
  #147  
Vechi 08.10.2010, 18:57:37
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit cu profund respect pentru toți

Sunt un membru relativ nou al forumului. Deși mi-am creat cont de ceva timp, am avut destule dificultăți cu logarea. Ca să fiu sincer, îmi pare rău de cei care au ales să plece. Cel mai rău îmi pare de părintele Gheorghe. Am citit postările dumnealui și am găsit destule învățături bune. Îmi pare rău și de penticostalulmantuibil. Sincer, n-am observat la el ceva negativ (adevărul este că n-am citit toate postările sale), încât a fost bannat. Dacă el, în timp ce posta, încerca să uzeze de ascunzișuri, Dumnezeu să-l înțelepțească.

Însă, plecarea părintelui Gheorghe reprezintă o pierdere mare pentru forum. Dumnezeu să vă ajute, părinte bun! Dacă puteți, rugațivă bunului Dumnezeu și pentru noi, păcătoșii, dintre care cel dintâi sunt eu!
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!
  #148  
Vechi 09.10.2010, 14:24:11
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Stie cineva care este starea sanatatii lui Alin(Tigeravalo9)???.. In ultima lui postare din 19 septembrie, spunea ca se pregateste sa mearga la Bucuresti, la spital... sper din tot sufletul ca starea lui de sanatate sa se fi imbunatatit... Maicuta Domnului sa te aibe sub Sfantul Ei Acoperamant, draga Alin... ne gandim cu drag la tine...
  #149  
Vechi 09.10.2010, 15:04:31
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pentecost1 Vezi mesajul
Pe forum sunt inregistrati mai mult de 30 de preoti care au in id o formula gen „pr.” sau „preot”.
Marea majoritate a lor nu au nici un comentariu. Probabil sunt mai multe cauze.
Eu as vrea sa subliniez doar una din ele: preotii pot fi jigniti de fitecine.

Si impotriva celor care au o asemenea atitudine nedemna nu se ia nici o masura.
Dupa cateva incercari de a exprima un punct de vedere competent si autorizat, lovindu-se de mojicia unora, omul se retrage.

De ce se ajunge aici?
Raspunsul este simplu: pentru ca nu exista o echipa de moderatori.

Cred ca este necesara o echipa de 12 oameni care sa aiba autoritatea de a:
- avertiza utilizatorii care jignesc
- modera sau sterge postarile insultatoare
- suspenda pentru trei zile un user care a incalcat regulamentul
Stergerea contului sau banarea definitiva fiind un atribut exclusiv al adminului.

Eu cred ca daca s-ar proceda asa, ar fi mai multi preoti si alti oameni de valoare care ar posta aici. Dar pentru ca cei care jignesc nu sunt pedepsiti, sunt oameni sensibili care nu posteaza ci prefera sa citeasca doar.

O abordare corecta si o judecata dreapta a celor care incalca regulamentul nu poate fi realizata de un singur om. Cat ar fi de onest si de competent.
Este nevoie de o echipa de moderatori.
La fel cum in vremea lui Moise a fost necesar ca si altii sa fie implicati in slujire. Ieșirea 18: 13-24.

Este trist ca nu se realizeaza asta pentru ca ar fi foarte usor.
Eu sunt convins ca exita utilizatori care ar fi gata sa faca cu drag, in mod voluntar, aceasta slujba.
De exemplu, daca ar fi sa nominalizez cativa useri...... Dar mai bine sa nu dau nume.
Insa as putea spune imediat, fara sa caut, cinci oameni care pot sluji intr-o echipa de moderatori.

Eu nu cunosc motivele exacte pentru care Preotul Gheorghe a parasit forumul.
Dar stiu ca mi-a scris intr-o postare ca inca nu se gandeste sa se retraga de pe forum.

Si mie imi pare rau ca s-a retras. Eu cunosc nu doar ceea ce el spune aici ci, mai ales, ce face dumnealui in viata de zi cu zi. Si sunt impresionat de lucrarile pe care Dumnezeu le face prin el.
Nea pocăite, dacă vrei să îți faci regulile matale, du-te pe un forum cultist/sectar și fă-ți regulile matale personale acolo, sau pune mâna și înființează-ți propriul forum. Nu mai ne da matale lecții ce să facem noi prin ograda noastră, abține-te. Acest forum este bun tocmai pentru că nu stau jde de moderatori să cenzureze mesajele, să trebuiască să tot așteptăm până când ne sunt mesajele aprobate "de sus" spre a fi publice, etc. Dacă ești îndrăgostit de cenzură, mergi nene la secta/cultul matale și fă ce vrei acolo. Bineânțeles că nu sunt de acord cu mesajele jignitoare, insultătoare, care nu sunt la subiect etc, însă nici nu sunt de acord cu o echipă de "mai-mari-știutori-decât-mine" de a căror aprobare trebuie să depind permanent; birocrația ca și libertinajul sunt falimentare. Pe de altă parte există metode suficiente de comunicare cu administratorul forumului pentru a raporta problemele apărute, iar problemele au fost în general rezolvate corespunzător chiar dacă administratorul a mai și călcat prin străchini din dorința prea mare de a pune lucrurile în ordine.

Last edited by doctor_faustus; 09.10.2010 at 15:06:37.
  #150  
Vechi 09.10.2010, 15:42:30
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Nea pocăite, dacă vrei să îți faci regulile matale, du-te pe un forum cultist/sectar și fă-ți regulile matale personale acolo, sau pune mâna și înființează-ți propriul forum. Nu mai ne da matale lecții ce să facem noi prin ograda noastră, abține-te. Acest forum este bun tocmai pentru că nu stau jde de moderatori să cenzureze mesajele, să trebuiască să tot așteptăm până când ne sunt mesajele aprobate "de sus" spre a fi publice, etc. Dacă ești îndrăgostit de cenzură, mergi nene la secta/cultul matale și fă ce vrei acolo. Bineânțeles că nu sunt de acord cu mesajele jignitoare, insultătoare, care nu sunt la subiect etc, însă nici nu sunt de acord cu o echipă de "mai-mari-știutori-decât-mine" de a căror aprobare trebuie să depind permanent; birocrația ca și libertinajul sunt falimentare. Pe de altă parte există metode suficiente de comunicare cu administratorul forumului pentru a raporta problemele apărute, iar problemele au fost în general rezolvate corespunzător chiar dacă administratorul a mai și călcat prin străchini din dorința prea mare de a pune lucrurile în ordine.
Iertare,dar spui ca nu esti de acord cu jignirile,insa, totusi, chiar si tu ataci o persoana,care dealtfel si-a expus cat se poate de pertinent punctul de vedere,bun sau mai putin bun cum ar fi el, facand referire la optiunea sa religioasa,in loc sa te legi,eventual,doar de esenta mesajului si sa combati ideea si nu omul.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog, uitati-va si spune-ti ce parere aveti. Laura19 Generalitati 1 10.01.2012 18:43:21
Membrii plecati , membrii disparuti si membrii "renascuti" , ai forumului nostru ! cristiboss56 Generalitati 331 23.09.2011 08:08:13
Ia uitati ce prostii spune un actor care se crede mare in Romania, Mihai Bendeac Delirul Generalitati 9 11.05.2010 02:26:32
Biserica Ortodoxa in relatia cu proprii membrii Julius Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 2 09.08.2009 05:51:36