Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.07.2010, 01:08:05
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit Cum puteti sa va autodefiniti POCAITI?

Unde va este smerenia? Unde va este constientizarea pacatului si a invartosarii inimii? A fi POCAIT este un lucru mare.... Cred ca in zilele noastre pentru a fi pocait, ar trebui sa te retragi in munti, in pustietate si sa nu mai ai contact cu lumea asta si lucrurile ei...

Pocainta vine din inima, din fapte, din smerenie....

A te considera "pocait" creeza mandrie, iar mandria este un pacat greu...

Nu va e frica de Dumnezeu?

PS Iertati-ma, dar tocmai mi s-a spus ca un ortodox nu poate fi considerat "pocait", ceea ce m-a facut sa realizez si mai tare ratacirea si pacatele lor fara de scapare
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.07.2010, 12:58:00
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Unde va este smerenia? Unde va este constientizarea pacatului si a invartosarii inimii? A fi POCAIT este un lucru mare.... Cred ca in zilele noastre pentru a fi pocait, ar trebui sa te retragi in munti, in pustietate si sa nu mai ai contact cu lumea asta si lucrurile ei...

Pocainta vine din inima, din fapte, din smerenie....

A te considera "pocait" creeza mandrie, iar mandria este un pacat greu...

Nu va e frica de Dumnezeu?

PS Iertati-ma, dar tocmai mi s-a spus ca un ortodox nu poate fi considerat "pocait", ceea ce m-a facut sa realizez si mai tare ratacirea si pacatele lor fara de scapare
Pocainta reprezinta fie o stare permanenta a sufletului nostru care presupune o schibare a mintii- o metanoia, fie chiar o Taina a Bisericii - POCAINTA - Spovedania. Forma peiorativa, prin care se adreseaza multi ortodocsi la adresa celor de alta confesiune are la baza si starea de sfintenie in care se considera ca deja au ajuns acesti protestanti sau neoprotestanti.
Sfintenia presupune un dinamism intre "deja" si "nu inca". Acest dinamism a fost prezent pana in ultima clipa in cazul sfintilor.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.07.2010, 13:46:47
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Cel care este intr-adevar pocait, nu se considera pocait si nicidecum nu afirma in gura mare pocainta lui ci in adancul sufletului se vede murdar, cel mai murdar de pe pamant!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.07.2010, 15:10:57
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu n-am inteles la cine face referire mesajul initail: la ortodoxi (ei se autoconsidera pocaiti?), sau la acea confesiune numita "pocaiti"?

Iar notiunea de pocaire/pocainta - se refera la a-ti recunoaste pacatele si a ti le plati/ispasi.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.07.2010, 16:31:50
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu n-am inteles la cine face referire mesajul initail: la ortodoxi (ei se autoconsidera pocaiti?), sau la acea confesiune numita "pocaiti"?
Nu la ortodocsi se face referire ci la anumite culte neoprotestante...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.07.2010, 22:43:08
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Cel care este intr-adevar pocait, nu se considera pocait si nicidecum nu afirma in gura mare pocainta lui ci in adancul sufletului se vede murdar, cel mai murdar de pe pamant!
Asta e si parerea mea. Un om pocait nu se autodefineste niciodata "pocait"...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.07.2010, 11:35:50
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Iei patericul si te duci la capitolul pocainta..Ei au definit-o cel mai bine, au trait-o si s-au mantuit.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.07.2010, 11:42:57
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

In invatatura protestanta natura umana a fost distrusa de pacat, ea nu mai cunoaste transfigurarea, de aceea nici nu vorbesc de sfintenie, caci asta ar insemna sa accepte si icoana. Pentru ei este de ajuns doar sa crezi pentru a te mantui. Si daca ei cred, se numesc in voie "pocaiti".
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.07.2010, 20:07:02
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Cred ca in zilele noastre pentru a fi pocait, ar trebui sa te retragi in munti, in pustietate si sa nu mai ai contact cu lumea asta si lucrurile ei...
Adevarul e ca iti vine sa te retragi cand vezi atatea probleme, dar nu e o solutie. Asa zice si Cristos, ca trebuie sa ramanem in aceasta lume asa cum e, altfel nu mai ramane nimic, cum iti mai manifesti dragostea de crestin daca te izolezi?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.07.2010, 23:42:40
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pandion Vezi mesajul
Adevarul e ca iti vine sa te retragi cand vezi atatea probleme, dar nu e o solutie. Asa zice si Cristos, ca trebuie sa ramanem in aceasta lume asa cum e, altfel nu mai ramane nimic, cum iti mai manifesti dragostea de crestin daca te izolezi?


Spunea un frate pe care l-am indragit mult, dar care a disparut de pe forum (cristianvisan), ca pentru a putea simti si a cunoaste intr-adevar smerenia trebuia sa te adancesti in lumea asta si in pacat pana la capatul iadului; sa te daca ii poti rezista sansa ta e mare, daca nu....

"Lasa-te doborata desfiintata mai loveste-ti si tu pe deasupra inima cu adanca intristare pentru departarea de Dumnezeu si de biserica pune mainile tale tu singura sub cuie si va iesi intunericul din el.. (si era la ora a sasea si s-a facut intuneric peste tot pamantul).. Anglia .. acolo e mult intuneric.. dar tu fugi in egipt.. osandeste-te adica singura la iad..." (cristianvisan)

La vremea respectiva nu intelegeam prea bine si ma contraziceam cu el, spunand ca, daca nu te simti in stare sa te lupti cu pacatul, mai bine stai departe de el. Insa acum ii dau dreptate...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ma puteti ajuta? mirela1990 Generalitati 10 12.09.2010 23:40:20
Ce puteti spune? Darkanian Generalitati 19 04.07.2010 23:14:35
Ma puteti ajuta? truthtostone Generalitati 1 26.10.2009 07:39:34
Ma puteti ajuta ioanhodean Preotia (Hirotonia) 3 27.03.2008 00:14:44