Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.07.2010, 08:55:57
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
hai sa calificam oamenii,is de acord ! insa...numai dupa faptele lor,adica...ce face nene, fapta concreta a omului, aia il califica intr-un fel sau altul !

restul sunt vorbe in vant !
insusi aderenta la cultul penticostal spurca.. oricine e aderent si convertit penticostal e spurcat..
Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.07.2010, 14:53:21
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Am cunoscut si eu niste "pocaiti", care ii urau de moarte pe ortodocsi... Ce pocainta este aceea?!?
Sunt „uscaturi” in orice confesiune, e binecunoscut.
Si eu cunosc un ortodocs care ii uraste de moarte pe penticostali. Ce ortodoxie este aceasta?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.07.2010, 16:06:33
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
eu am fost si la penticostali,asa de curiozitate, sa vad cum se desfasoara cultul lor,si m-i placut foarte mult muzica lor, care o cnata acolo, bazata pe instrumente moderne, si pe un sound modern placut !
De ce bisericile traditionale,nu renunta la muzica anacronica si depasita,incat te plicitisesit de moarte cand asculti doua ore vaietele bizantine vechi de nu stiu cand !

societatea a progresat ,la nivelul culturii laice,si e o ruptura stilisticai ntre omul modern si biserica rigidizata in vechi !

Au acolo si muzica de fanfara, care intoneaza imnuri de lauda la adresa lui Dumnezeu !
Sunt imbracati foarte cuviincios, si femeile la ei merg imbracate in fusta si au batic pe cap, nu ca la noi, in pantaloni, sau inbracate sexy, neglijent, ca pe strada, in unele cazuri am vazut asa, eu personal !

Totusi, dincolo,de stilul ritualic modern, in care se poate exprima foarte bine, trairea crestina ( pocaitii tigani canta si pe manele,versuri crestine foarte frumoase !),totusi ,nu au solemnul si grandiosul ritualului clasic al bisericilor traditionale !

Nimeni nu e perfect,mi degraba o formula de compromis,care sa atraga si omul modern, si mai ales tinerii la biserica !
In privinta tinutei sunt de acord, in rest nu vreau circ in Biserica Ortodoxa! Muzica bizantina este foarte frumoasa daca reusesti sa iti deschizi gustul pentru ea. In ceea ce priveste tinuta nici in Biserica Ortodoxa nu se permite intrarea necuviincioasa dar omul nu tine cont de acest aspect, nu are bun simt si nu se gandeste ca in biserica se prezinta inaintea lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 31.07.2010, 16:07:44
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Sunt „uscaturi” in orice confesiune, e binecunoscut.
Si eu cunosc un ortodocs care ii uraste de moarte pe penticostali. Ce ortodoxie este aceasta?
Ei da, viceversa?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.08.2010, 00:20:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
eu am fost si la penticostali,asa de curiozitate, sa vad cum se desfasoara cultul lor,si m-i placut foarte mult muzica lor, care o cnata acolo, bazata pe instrumente moderne, si pe un sound modern placut !
De ce bisericile traditionale,nu renunta la muzica anacronica si depasita,incat te plicitisesit de moarte cand asculti doua ore vaietele bizantine vechi de nu stiu cand !

societatea a progresat ,la nivelul culturii laice,si e o ruptura stilisticai ntre omul modern si biserica rigidizata in vechi !

Au acolo si muzica de fanfara, care intoneaza imnuri de lauda la adresa lui Dumnezeu !
Sunt imbracati foarte cuviincios, si femeile la ei merg imbracate in fusta si au batic pe cap, nu ca la noi, in pantaloni, sau inbracate sexy, neglijent, ca pe strada, in unele cazuri am vazut asa, eu personal !

Totusi, dincolo,de stilul ritualic modern, in care se poate exprima foarte bine, trairea crestina ( pocaitii tigani canta si pe manele,versuri crestine foarte frumoase !),totusi ,nu au solemnul si grandiosul ritualului clasic al bisericilor traditionale !

Nimeni nu e perfect,mi degraba o formula de compromis,care sa atraga si omul modern, si mai ales tinerii la biserica !
Ce să înțeleg Radule ? Că-i Ortodoxia prăfuită, învechită, depășită . . . ? Mare atenție la "curiozitate" și la cei curioși ! Nu orice zboară se mănâncă , și apoi cele mai atrăgătoare și viu colorate ciuperci sunt cele otrăvitoare ! Mare atenție Radule ! POST BINECUVÂNTAT ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.08.2010, 00:49:56
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit

Nu stiu in ce biserici penticostale a-ti fost de a-ti vazut ca se imbraca decent si cu baticuri in cap, si nu stiu pe ce vremuri a-ti fost. Ca eu i-am vizitat de cateva ori, invitati de ei, nu din curiozitate, si asta a fost pictura ce am avut-o de fiecare data:
-pastorii lor in general nu au nici un fel de educatie cu privire la teologie ( foarte rar sant care au teologia), si se cert mereu pe locul de pastor al bisericii penticostale ( in 20 de ani de cand cunosc biserica penticostala romana din brisbane s-au impartit in 3 biserici pe motivul asta, sau oamenii pur si simplu au decis sa plece la biserici penticostale de alta natie)
-femeile mai invarsta se poarta decenta cu fuste si baticuri, pe cand cele de la 40 de ani in jos de multe ori nu am stiut daca s-au pregatit sa mearga la nightclub dupa biserica sau la o casa de prostitutie
-barfa, barfa, barfa, este tot ce auzi din momentul cand intrii in biserica , inclunzind lectiile si pildele pe care le da pastorii in biserica, tot au bazat pe exemple de ce a facut x si y si ce lectii bune le-au dat ei si ce buni au iesit fata de altii
-si mereu canta muzica de a lor, care nu m-au uns la inima de nici un fel, ascultam de parca eram la teatru nu la biserica.
Pe de alta parte, de cate ori am intrat in biserica ortodoxa, de cum am simtit mirosul de tamaie, locul unde ard lumanarile, icoanele sfinte si picturile care imi aduc aminte mereu de invataturile scripturii si de jertfa lui Iisus, ma copleseste sentimentul ca sant asa de pacatoasa si ca am venit in casa Tatalui sa cer iertare. Apoi liturghia cu tot ceremonialul, ma duce inauntru sufletului meu, unde caut si doresc sa fiu o persoana mai buna cu fiecare rugaciune facuta. MUZICA bizantina este ingereasca, asa placere sa o asculti, mai ales cand cauti liniste sa te rogi, sa te apropii de Dumnezeu.
Posibil ca sant unii imbracati cum nu trebuie, posibil ca nu, faptul ca in biserica ortodoxa ma simt mai aproape de Dumnezeu, ma face prea ocupata sa vad si sa judec pe altii.Si asa ar trebuii sa fim in orice biserica intram.
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.08.2010, 01:47:56
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de speranta1970 Vezi mesajul
... faptul ca in biserica ortodoxa ma simt mai aproape de Dumnezeu, ma face prea ocupata sa vad si sa judec pe altii.
Postarea dumneavoastra reflecta contrariul.

Dar se pare ca aveti intentii bune.
Asa sa va ajute Dumnezeu!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.08.2010, 02:27:24
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Postarea dumneavoastra reflecta contrariul.

Dar se pare ca aveti intentii bune.
Asa sa va ajute Dumnezeu!
Scuze m-am exprimat gresit, am vrut sa spun ca ma face prea preocupata liturghia si in felul acesta nu pot da atentie la altii , sau sa fiu ispitita sa judec pe altii.
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.08.2010, 14:45:35
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Smile

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Spunea un frate pe care l-am indragit mult, dar care a disparut de pe forum (cristianvisan), ca pentru a putea simti si a cunoaste intr-adevar smerenia trebuia sa te adancesti in lumea asta si in pacat pana la capatul iadului; sa te daca ii poti rezista sansa ta e mare, daca nu....

"Lasa-te doborata desfiintata mai loveste-ti si tu pe deasupra inima cu adanca intristare pentru departarea de Dumnezeu si de biserica pune mainile tale tu singura sub cuie si va iesi intunericul din el.. (si era la ora a sasea si s-a facut intuneric peste tot pamantul).. Anglia .. acolo e mult intuneric.. dar tu fugi in egipt.. osandeste-te adica singura la iad..." (cristianvisan)

La vremea respectiva nu intelegeam prea bine si ma contraziceam cu el, spunand ca, daca nu te simti in stare sa te lupti cu pacatul, mai bine stai departe de el. Insa acum ii dau dreptate...
Nu stii daca a mai aparut cristianvisan pe forum? Poate sub un alt pseudonim?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.08.2010, 20:01:24
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Nu stii daca a mai aparut cristianvisan pe forum? Poate sub un alt pseudonim?


Nu stiu, dar daca a aparut sau nu sub un alt pseudonim, insa mi-ar placea mult sa vorbesc cu el. Deci daca citeste randurile astea, il rog sa ma contacteze pe private
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ma puteti ajuta? mirela1990 Generalitati 10 12.09.2010 23:40:20
Ce puteti spune? Darkanian Generalitati 19 04.07.2010 23:14:35
Ma puteti ajuta? truthtostone Generalitati 1 26.10.2009 07:39:34
Ma puteti ajuta ioanhodean Preotia (Hirotonia) 3 27.03.2008 00:14:44