Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.08.2012, 10:59:13
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

@mirela: Am vrut sa fac un joc de cuvinte prin "credinta olimpienilor", gandindu-ma la zeii olimpieni, caci unii atleti asa si sunt priviti, ca niste zei.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.08.2012, 11:03:03
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Eu as vrea macar sa simt o farama de bunatatea crestina a preapioaselor autodeclarate ale acestui forum.
N-am citit pe nicaieri ca cineva sa se fi declarat preapioasa. Totusi, daca va referiti la bunatate crestina, ati putea sa acceptati ca exista oameni care au alte pareri, in speta considera ca efortul depus pentru participarea la jocurile olimpice este un efort pentru un cistig lumesc. Eu cunosc destul de multi oameni care au aceiasi parere. Iar daca ne uitam la rezultate, vom vedea tari ca Austria, Canada, Finlanda, Suedia... etc, tari dezvoltate,care au baze multe baze sportive, fara rezultate remarcabile la olimpiada. Si asta pentru ca oamenii de acolo considera ca acestea nu sint importante.

Last edited by nutucutu; 12.08.2012 at 11:07:13.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.08.2012, 11:05:17
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Iar daca ne uitam la rezultate, vom vedea tari ca Austria, Canada, Finlanda, Suedia... etc, tari dezvoltate,care au baze multe baze sportive, fara rezultate remarcabile rezultate la olimpiada. Si asta pentru ca oamenii de acolo considera ca acestea nu sint importante.
Tarile enumerate au rezultate foarte bune la Olimpiada de iarna.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.08.2012, 11:06:09
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Mda, intimitatea altora starneste mereu curiozitatea.

Nu sunt curios cu privire la intimitatea nimanui. Insa eu vreau sa constat fapte crestine si ca cel credincios respinge pacatul, asta ne cere Domnul.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.08.2012, 11:08:50
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Tarile enumerate au rezultate foarte bune la Olimpiada de iarna.
Da, dar asta pentru ca ei practica sportul de placere. Daca apare performanta e OK, daca nu, nu.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.08.2012, 11:13:38
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Da, dar asta pentru ca ei practica sportul de placere. Daca apare performanta e OK, daca nu, nu.
Sumele pe care le poate castiga un olimpic sunt foarte mari, mai ales daca domiciliaza intr-o tara bogata (poate aparea in reclame si diverse alte contracte), deci si acest motiv pecuniar exista.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.08.2012, 11:18:38
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
N-am citit pe nicaieri ca cineva sa se fi declarat preapioasa. Totusi, daca va referiti la bunatate crestina, ati putea sa acceptati ca exista oameni care au alte pareri, in speta considera ca efortul depus pentru participarea la jocurile olimpice este un efort pentru un cistig lumesc. Eu cunosc destul de multi oameni care au aceiasi parere. Iar daca ne uitam la rezultate, vom vedea tari ca Austria, Canada, Finlanda, Suedia... etc, tari dezvoltate,care au baze multe baze sportive, fara rezultate remarcabile la olimpiada. Si asta pentru ca oamenii de acolo considera ca acestea nu sint importante.
Eu cred ca doamna a vrut sa scoata in evidenta faptul ca unii sportivi nu se sfiesc sa isi declare credinta. Intr-o lume secularizata acest lucru este important.

Si nu ar trebui vesnic sa vedem doar partea rea din lume, anume barna din ochiul celorlalti, ci sa incercam sa vedem si partea buna din oameni, vedem numai raul cand ne lipseste bunatatea,vedem binele cand suntem sau incercam sa fim buni.

De ce sa ii banuim pe acesti sportivi de ceva rau, daca pana si afisarii unei iconite putem sa ii gasim o intentie ascunsa.....
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.08.2012, 11:20:30
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul

De ce sa ii banuim pe acesti sportivi de ceva rau, daca pana si afisarii unei iconite putem sa ii gasim o intentie ascunsa.....
Eu nu i-am banuit de nimic rau.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.08.2012, 11:29:28
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
@mirela: Am vrut sa fac un joc de cuvinte prin "credinta olimpienilor", gandindu-ma la zeii olimpieni, caci unii atleti asa si sunt priviti, ca niste zei.
Da, dar ai fortat nota cam rau : 'olimpian' este adjectiv, nu substantiv.
(spre deosebire de 'olimpic' care e ambivalent)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.08.2012, 11:35:42
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Eu cred ca doamna a vrut sa scoata in evidenta faptul ca unii sportivi nu se sfiesc sa isi declare credinta. Intr-o lume secularizata acest lucru este important...
Ma bucur ca o persoana a inteles. Gimnasta americana care a castigat la individual compus, Gabby Douglas, rapid a fost taxata de o parte a presei americane pentru ca i-a multumit lui Dumnezeu, dupa ce a castigat titlul olimpic, afirmand: And I give all the glory to God. It's kind of a win-win situation. The glory goes up to Him and the blessings fall down on me”. Orice marturisire a credintei in public naste instant un pamflet usturator in media.

Probabil si sportiva din Etiopia nu va scapa de ironii, insa pe mine m-a impresionat. Am vazut cursa si mi-a atras atentia pentru ca si-a facut semnul crucii inainte de cursa, iar dupa ce a trecut linia de sosire a scos acea icoana, a sarutat-o si a spus o rugaciune de multimire (cel putin asa am dedus).

Citat:
Da, dar ai fortat nota cam rau : 'olimpian' este adjectiv, nu substantiv.
Daca tu spui ...
Olimpian= locuitor al Olympiei, locul de desfasurare a J.O

Last edited by ioanna; 12.08.2012 at 11:49:39.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credinta ioana_ema Generalitati 32 27.06.2013 15:14:27
Credinta Guru inc. Generalitati 32 30.06.2011 01:13:22
credinta daniel7 Resurse ortodoxe on-line 6 26.06.2008 23:52:09
credinta erzbet Generalitati 35 13.03.2007 18:33:23