Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.03.2013, 18:45:04
ellami ellami is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2013
Mesaje: 24
Implicit Dumnezeu este fericit?

Dumnezeu este fericit cand vede atata rautate, nedreptate pe pamant? la antena 3 stiu ca a fost o femeie inchisa nevinovata, oameni care se sinucid ca isi pierd locul de munca etc... nedreptatile comise de cei superiori noua.
Oare puterea raului sa fie mai puternica decat a lui Dumnezeu. Pentru ca uneori avem senzatia ca Dumnezeu sta cu mainile legate, ne avand putere sa faca fata...
Ceea ce se intampla in zilele noastre, daca observam cu obiectivitate sunt numai lucruri urate, rele.
Nu putem pune ca pretext ca este un razboi, sau o calamitate si deci sa scuzam comportamentul oamenilor. Dar parca in timpul razboaielor eram mult mai uniti, mult mai in credinta in Dumnezeu.

Voi ce credeti? Atitudinea noastra il face fericit pe Dumnezeu? Nu ma refer aici la conduita "crestina", caci in fond Dumnezeu nu apartine nici unei religii.. El fiind CREDINTA...

As dori raspunsuri din inima, gandurile voastre nu din carti. Uitati-va in jurul vostru, la tot ce cunoasteti si spuneti-mi daca Dumnezeu este fericit.

Eu afirm cu tarie ca nu este si ca noi il intristam din ce in ce mai mult si ca la un moment dat poate ca regreta ca a creat Omul...

Last edited by ellami; 07.03.2013 at 18:52:01.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.03.2013, 18:59:49
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Avand in vedere ca Hristos este mirele, iar mireasa Lui este Biserica, si ca exista un Adevar Absolut, inseamna ca exista o singura religie care detine Adevarul. Daca este vb. ca Dumnezeu iubeste pe toti oamenii, atunci da. Dumnezeu este iubire.

Dumnezeu nu poate sa faca nimic fara ca noi sa vrem. Nu este un papusar. El mereu isi tine promisiunile, iar una din fagaduitele lui facute omului este: libertatea. Nu poate sa faca pe nimeni sa devina bun si sa faca fapte bune, daca acel om nu doreste, caci altfel ar incalca libertatea omului. Fortele raului nu sunt mai puternice decat Dumnezeu, ci omul este incapatanat si face ce vrea. Sa nu dam vina mereu pe draci, avand in vedere ca nu ne obliga sa facem ceva rau, este algerea noastra. Nu este o competitie intre Dumnezeu si satan, satan nu este un alt Zeu care este in razboi cu Dumnezeu. Dumnezeu daca vrea poate sa distruga toti dracii, dar daca ar face asa nu ar mai fi Dumnezeu. Omul are libertate si datoria sa isi asume consecintele alegerii sale. Ce vezi in lume, nu este inacapacitatea lui Dumnezeu, ci rautatea omului, lipsa lui de credinta, inima lui rece. Sa nu dam vina pe Dumnezeu cand ceva nu merge bine, caci suntem fiinte rationale, cu inteligenta si putem alege ce sa facem.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.03.2013, 19:05:59
ellami ellami is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2013
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Avand in vedere ca Hristos este mirele, iar mireasa Lui este Biserica, si ca exista un Adevar Absolut, inseamna ca exista o singura religie care detine Adevarul. Daca este vb. ca Dumnezeu iubeste pe toti oamenii, atunci da. Dumnezeu este iubire.

Dumnezeu nu poate sa faca nimic fara ca noi sa vrem. Nu este un papusar. El mereu isi tine promisiunile, iar una din fagaduitele lui facute omului este: libertatea. Nu poate sa faca pe nimeni sa devina bun si sa faca fapte bune, daca acel om nu doreste, caci altfel ar incalca libertatea omului. Fortele raului nu sunt mai puternice decat Dumnezeu, ci omul este incapatanat si face ce vrea. Sa nu dam vina mereu pe draci, avand in vedere ca nu ne obliga sa facem ceva rau, este algerea noastra. Nu este o competitie intre Dumnezeu si satan, satan nu este un alt Zeu care este in razboi cu Dumnezeu. Dumnezeu daca vrea poate sa distruga toti dracii, dar daca ar face asa nu ar mai fi Dumnezeu. Omul are libertate si datoria sa isi asume consecintele alegerii sale. Ce vezi in lume, nu este inacapacitatea lui Dumnezeu, ci rautatea omului, lipsa lui de credinta, inima lui rece. Sa nu dam vina pe Dumnezeu cand ceva nu merge bine, caci suntem fiinte rationale, cu inteligenta si putem alege ce sa facem.

cuvantul fericire unde apare? Nu am intrebat daca Dumnezeu ne iubeste ci daca Dumnezeu este fericit.

Sa fac o comparatie. Orice asasin este iubit de mama sa, dar nu inseamna ca mama lui este fericita de fapta fiului sau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.03.2013, 19:28:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Afla pe Dumnezeu si o sa afli si raspunsul la intrebarile astea si altele asemanatoare.
Plus, avantaje mult mai mari decat cele de genul asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.03.2013, 19:41:57
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ellami Vezi mesajul
As dori raspunsuri din inima, gandurile voastre nu din carti. Uitati-va in jurul vostru, la tot ce cunoasteti si spuneti-mi daca Dumnezeu este fericit.
ellami, ca sa vorbeasca cineva despre Dumnezeu, ar trebui sa Il cunoasca, sa vorbesca cu El. Chiar crezi ca L-a vazut cineva de pe forum pe Dumnezeu?

Ca sa intelegi ce se intampla pe pamant intre oameni, ar trebui mai intai sa citesti Biblia, sa te rogi - pentru asta poti lua orice carte de rugaciuni - ca sa te lumineze Dumnezeu si sa intelegi ce citesti. Apoi ia in paralel carti scrise de Sfintii Parinti - enumar aici pe Sf. Ioan Gura de Aur, Sf. Vasile cel Mare, etc. - si alti autori bisericiesti, - enumar pe Sf. Ignatie Briancianinov, Parintele Cleopa, si altii.
Omul nu este de capul lui, ci are de indeplinit niste porunci; iar unirea cu Dumnezeu inseamna tocmai nazuinta de a face in asa fel ca aceste porunci ale lui Hristos sa devina singura si vesnica lege a intregii noastre fiinte. Cand vei reusi acest lucru, vei putea sa vorbesti in cunostinta de cauza despre Dumnezeu. Pana atunci citeste ce au scris cei, care L-au vazut, si anume sfintii ortodocsi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.03.2013, 19:54:56
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ellami Vezi mesajul
Dumnezeu este fericit cand vede atata rautate, nedreptate pe pamant? la antena 3 stiu ca a fost o femeie inchisa nevinovata, oameni care se sinucid ca isi pierd locul de munca etc... nedreptatile comise de cei superiori noua.
Oare puterea raului sa fie mai puternica decat a lui Dumnezeu. Pentru ca uneori avem senzatia ca Dumnezeu sta cu mainile legate, ne avand putere sa faca fata...
Ceea ce se intampla in zilele noastre, daca observam cu obiectivitate sunt numai lucruri urate, rele.
Nu putem pune ca pretext ca este un razboi, sau o calamitate si deci sa scuzam comportamentul oamenilor. Dar parca in timpul razboaielor eram mult mai uniti, mult mai in credinta in Dumnezeu.

Voi ce credeti? Atitudinea noastra il face fericit pe Dumnezeu? Nu ma refer aici la conduita "crestina", caci in fond Dumnezeu nu apartine nici unei religii.. El fiind CREDINTA...

As dori raspunsuri din inima, gandurile voastre nu din carti. Uitati-va in jurul vostru, la tot ce cunoasteti si spuneti-mi daca Dumnezeu este fericit.

Eu afirm cu tarie ca nu este si ca noi il intristam din ce in ce mai mult si ca la un moment dat poate ca regreta ca a creat Omul...
Dumnezeu ne-a lasat posibilitatea de a fi fericiti aici si in vesnicie. Cine doreste doar o fericire lumeasca nu lupta dupa legile divine.

Eu cred ca nu trebuie sa ne uitam mai intai in jur, ci la noi insine. Este Iisus fericit sau trist ca S-a rastignit pentru mine? Cate lacrimi i-am provocat prin pacatele mele? Cate rani si cate lovituri? Cum as putea sa-I cer iertare? Cum as putea sa-L fac fericit? Cum as putea sa aud si eu la trecerea din viata aceasta: ,,Iertate sunt pacatele tale!" ?

,,Că așa și în cer va fi mai multă bucurie pentru un păcătos care se pocăiește, decât pentru nouăzeci și nouă de drepți, care n-au nevoie de pocăință. '' (http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=48&cap=15)

Last edited by antoniap; 07.03.2013 at 20:04:34.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.03.2013, 20:36:20
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ellami Vezi mesajul
cuvantul fericire unde apare? Nu am intrebat daca Dumnezeu ne iubeste ci daca Dumnezeu este fericit.

Sa fac o comparatie. Orice asasin este iubit de mama sa, dar nu inseamna ca mama lui este fericita de fapta fiului sau.
aplicam sentimente umane Divinitatii?

Dumnezeu este bun, nepatimitor si neschimbator. Dar cineva care crede Dumnezeu nu se schimba, se poate totusi mira cum se poate ca Dumnezeu sa se bucure pentru cei buni, sa arate mila celor care-L cinstesc, sa-i paraseasca pe cei rai si sa fie mâniat pe pacatosi. La aceasta trebuie raspuns ca Dumnezeu nici nu se bucura, nici nu se mânie, caci acestea sunt pasiuni omenesti; nici nu se lasa înduplecat de darurile celor care-L cinstesc, caci aceasta ar însemna ca este influentat de placeri. Nu este corect sa spunem ca El simte placere sau neplacere fata de conditia umana. El este bun, binecuvânteaza pe oameni si nu face nici un rau, ramânând acelasi întotdeauna. Pe de alta parte, noi oamenii, ne unim cu El daca ramânem buni, asemanându-ne cu El, dar ne despartim de El daca devenim rai, pierzând asemanarea cu El. În sfintenie ne lipim de El; prin rautate, Îl facem dusmanul nostru. El nu se mânie pe noi într-un mod arbitrar, ci pacatele noastre sunt acelea care împiedica lumina Lui sa straluceasca peste noi si ne expun demonilor care ne chinuiesc. Daca prin rugaciune si acte de mila ne eliberam din pacat, aceasta nu înseamna ca L-am convins pe Dumnezeu si L-am facut sa se schimbe, ci ca prin actele noastre si prin întoarcerea noastra catre Divinitate ne-am vindecat de rautate si ne putem din nou bucura de relatia cu El. A spune deci ca Dumnezeu îi paraseste pe cei rai este ca si cum am spune ca soarele îi paraseste pe cei orbi.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 07.03.2013 at 20:40:32.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.03.2013, 20:41:05
ellami ellami is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2013
Mesaje: 24
Implicit

Am intrebat clar Dumnezeu este fericit?
Nu am intrebat de oameni daca sunt fericiti, nici ce spune biblia.

Este o intrebare clara, la care vad ca se evita raspunsul. Pentru ca nu puteti gasi un raspuns de genul " da, Dumnezeu este fericit ca ne vede asa, pentru ca..."
Nu puteti spune nici unul din voi " Eu il fac fericit pe Dumnezeu". Indiferent ca stati cu orele cu nasul in biblie. Caci la primul stop cand sunteti in masina si va taie unul calea injurati, la prima luna fara salariu va blestemati seful,cand va sculati cu fundul in sus, sau sunteti nemultumiti va atacati verbal partenerul daca nu si fizic... chiar si pe acest forum intre un " Doamne miluieste" se va trezi cineva care sa se uite la meci si sa zica " bagami-as.... nu a bagat gol!" si apoi sa presteze cu citate din biblie parand primul credincios din lume!

Iisus a urmat cuvantul Domnului, prin "faca-se voia Ta". Iisus l-a facut fericit pe Dumnezeu pentru ca acesta nu s-a limitat doar la cuvinte ci si la fapte, conduita.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.03.2013, 20:51:10
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ce intelegi tu prin a fi fericit, Ellami?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.03.2013, 21:17:28
ellami ellami is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2013
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ce intelegi tu prin a fi fericit, Ellami?
Sa fii fericit atunci cand cineva isi recunoaste greseala si isi da silinta sa se indrepte.
Sa fii fericit cand cineva prin gesturi simple iti lumineaza viata
Sa fii fericit cand un simplu cuvant te face sa vibrezi...

Asa si cu Dumnezeu
-Dumnezeu ar fi fericit daca ne-ar vedea ca ne straduim sa ne iubim intre noi.Unii din voi crestini ortodoxi poate nu vorbesc cu un chinez care este budist pentru ca " este pacat"
-Daca tot ce am face am face cu gandul la Dumnezeu
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare