Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.11.2009, 00:28:05
Zburatorul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Doamne ajuta!

Totpeetor:"Dar acest dar nu s-a incheiat odata cu primii crestini,nicaieri nu veti gasi sa se spuna in biblie asa ceva"

.Epistola Intaia catre Corinteni a Sfantului Apostol Pavel
Capitolul 14 - Darul limbilor si darul profetiei. Cum sa fie intrebuintat darul limbilor. Femeia trebuie sa taca in biserica.
6. Iar acum, fratilor, daca as veni la voi, graind in limbi, de ce folos v-as fi, daca nu v-as vorbi - sau in descoperire, sau in cunostinta, sau in proorocie, sau in invatatura?
9. Asa si voi: Daca prin limba nu veti da cuvant lesne de inteles, cum se va cunoaste ce ati grait? Veti fi niste oameni care vorbesc in vant.
11. Deci daca nu voi sti intelesul cuvintelor, voi fi barbar pentru cel care vorbeste, si cel care vorbeste barbar pentru mine.
19. Dar in Biserica vreau sa graiesc cinci cuvinte cu mintea mea, ca sa invat si pe altii, decat zeci de mii de cuvinte intr-o limba straina.
22. Asa ca vorbirea in limbi este semn nu pentru cei credinciosi ci pentru cei necredinciosi; iar proorocia nu pentru cei necredinciosi, ci pentru cei ce cred.
Epistola Intaia catre Corinteni a Sfantului Apostol Pavel
Capitolul 13 - Dragostea si bunurile ei.
1. De as grai in limbile oamenilor si ale ingerilor, iar dragoste nu am, facutu-m-am arama sunatoare si chimval rasunator.

8. Dragostea nu cade niciodata. Cat despre proorocii - se vor desfiinta; darul limbilor va inceta; stiinta se va sfarsi;

Doamne ajuta ca din Adevar sa alegem Adevarul!

Last edited by Zburatorul; 13.11.2009 at 00:59:40.
  #22  
Vechi 13.11.2009, 12:52:07
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
Unde locuiesc eu sunt 48% penticostali si doar 39%ortodosi,deci se poate spune ca cunosc foarte bine comunitatea penticostala,de aceea nu vorbesc in necunostinta de cauza.Ar fi o ipocrizie din partea mea sa afirm despre ei ca sunt in afara bibliei pentru ca eu in fiecare zi le vad felul lor de vietuire.
Acum vad ca aici multi sustin ca acest dar a fost doar pentru apostoli,tot ce este fals,il aveau primii crestini nu neaparat numai apostolii,cum vedem ca ne spune Pavel in 1 Corinteni 14,si acest dar nu a fost dat pentru evanghelizare,adica pentru a le predica celor de alta limba evanghelia,ci spre zidirea sufleteasca a persoanei si a bisericii:
1 Corinteni 14:5 Aș dori ca toți să vorbiți în alte limbi, dar mai ales să prorociți. Cine prorocește, este mai mare decât cine vorbește în alte limbi; afară numai dacă tălmăcește aceste limbi, pentru ca să capete Biserica zidire sufletească.
Dar acest dar nu s-a incheiat odata cu primii crestini,nicaieri nu veti gasi sa se spuna in biblie asa ceva.
Uite ce spune Mantuitorul:
Luca 11:13 Deci, dacă voi, care sunteți răi, știți să dați daruri bune copiilor voștri, cu cât mai mult Tatăl vostru cel din ceruri va da Duhul Sfânt celor ce I-L cer!"
Nicaieri nu veti gasi ca acest dar s-a sfarsit,el va tine atat cat va tine si harul reversat peste neamuri.Unde mai pui ca chiar undeva pe acest forum am citit ca au primit acest dar si persoane de alta religie(anumiti preoti ortodocsi) nu numai penticostala.Acum ma intreb,daca acest dar s-a sfarsit cum de s-a intamplat asa ceva?
Noi cel mai bine este sa vedem,sa analizam felul de vietuire al oamenilor despre care vorbim ca sa tragem apoi concluziile,daca sunt oameni ai lui Dumnezeu sau daca ceea ce fac ei este de la Dumnezeu sau nu.Nu trebuie sa fim partinitori si sa afirmam lucruri pe care nu le stim.Trebuie sa fim corecti.Chiar daca noua nu ne place felul cum intelege o anumita persoana sa il slaveasca pe Dumnezeu asta nu imi da dreptul sa judec,este un singur Judecator care va judeca pe toti dupa faptele pe care le-am facut si acesta este Dumnezeu.
Ce zice apostolul Pavel? Nu fiti copii, adica nu fiti neintelepti.Probabil ca la fel era entuziasmul pentru acest dar si la inceput, de aceia i-a oferit apostulul un capitol intreg.Ce scoate apostulul in evidenta?Ca si acest dar a fost dat cu un rost si cu un scop.Ai spus ca vorbirea in limbi zideste sufletul?Cum poate sa te zideasca ceva ce nu intelegi?Nu vezi ce absurd e?Darul acesta a fost dat cu un scop.Versetul doi nu se refera neaparat, la vorbirea in alta limba, ci la "limba" vorbirii spirituale, adica la cunoasterea tainelor lui Dumnezeu.Caci cel ce vorbeste intr-o limba straina, nu stie ce graieste, iar apostulul spune ca aceste limbi sunt dupa graiurile lumesti.Fara cunoastere aceasta vorbire in limbi nu zideste pe nimeni, nici pe cel ce o graieste daca nu o cunoaste si nici pe cei care il asculta daca nu este dupa graiul lor.Fara talc vorbirea in limbi nu foloseste la nimic si e inutila.
1Corinteni 14
7. Că precum cele neînsuflețite, care dau sunet, fie fluier, fie chitară, de nu vor da sunete deosebite, cum se va cunoaște ce este din fluier, sau ce este din chitară?
8. Și dacă trâmbița va da sunet nelămurit, cine se va pregăti de război?
9. Așa și voi: Dacă prin limbă nu veți da cuvânt lesne de înțeles, cum se va cunoaște ce ați grăit? Veți fi niște oameni care vorbesc în vânt.
10. Sunt așa de multe feluri de limbi în lume, dar nici una din ele nu este fără înțelesul ei.
11. Deci dacă nu voi ști înțelesul cuvintelor, voi fi barbar pentru cel care vorbește, și cel care vorbește barbar pentru mine.

20. Fraților, nu fiți copii la minte. Fiți copii când e vorba de răutate. La minte însă, fiți desăvârșiți.

Asadar apostulul de-a lungul capitolului al 14 lea ne indeamna sa face toate cu trebuinta si folosinta si sa ravnim darurile cu intelepciune.De aia spune nu fiti copii la minte.

Interpretand versetul 22, apostulul ne arata ca darul asta a fost dat si cu scopul de a intari pe cei necredinciosi, dar si cu intrebuintare cu intelepciune spre roada.Adica darul acesta a fost pentru cei mai sceptici, cu credinta mai slaba.Intr-o enumerare a darurilor apostulul spune :

1Corinteni 12

"28. Și pe unii i-a pus Dumnezeu, în Biserică: întâi apostoli, al doilea prooroci, al treilea învățători; apoi pe cei ce au darul de a face minuni; apoi darurile vindecărilor, ajutorările, cârmuirile, felurile limbilor.
29. Oare toți sunt apostoli? Oare toți sunt prooroci? Oare toți învățători? Oare toți au putere să săvârșească minuni?
30. Oare toți au darurile vindecărilor? Oare toți vorbesc în limbi? Oare toți pot să tălmăcească?
31. Râvniți însă la darurile cele mai bune. Și vă arăt încă o cale care le întrece pe toate"

1Corinteni 13
"Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși;
9. Pentru că în parte cunoaștem și în parte proorocim.
10. Dar când va veni ceea ce e desăvârșit, atunci ceea ce este în parte se va desființa.Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului.
12. Căci vedem acum ca prin oglindă, în ghicitură, iar atunci, față către față; acum cunosc în parte, dar atunci voi cunoaște pe deplin, precum am fost cunoscut și eu.

Darul vorbirii in limbi nu mai a fost necesar odata ce stiinta a crescut, si o data ce si cei care nu graiau in limbi duhovnicesti(nu l-au cunoscut pe Dumnezeu) pentru care a fost si dar acest dar au ajuns si ei la cunoasterea lui Dumnezeu nemaifiind voie de interventie directa pentru vestire ci graind fata catre fata direct fiecare in graiul limbii tarii lui.
  #23  
Vechi 13.11.2009, 13:11:16
qlavinia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hi hi, am zis ca nu mai scriu nimic, dar iata-ma aici, scriind f f putin.
Eram curioasa sa vad ce s-a raspuns, si wow ce mult s-a scris. Nu am apucat sa citesc tot.
Pai ce sa zic, imi pare rau ca ovidiu-s a zis ca ceea ce se inampla in cazul nostru este similar cu ceea ce se inampla in cazul demonizatilor.
Nu vreau sa mai aduc nici macar un contra argument, desi pot aduce legat de ceea ce ai scris, dar nu vad rostul. Oricum tu o sa ai in continuare aceeasi parere pe care nu o pot schimba.
Pot sa iti garantez doar un lucru: o sa ai o supriza dupa moarte. O sa vezi ca multi din cei pe care tu ii consideri "sectanti" sau "demonizati" vor fi in rai. Pentru ca nu tu esti cel care stabilieste daca cineva e bine din punct de vedere spiritual, ci unul singur stabileste: Dumnezeu.
Tu probabil gandesti ca doar ortodocsii vor ajunte in rai.
Eu nu cred ca doar penticostalii vor ajunge in rai. Sunt ABSOLUT convinsa de faptul ca Dumnezeu nu va privi la ce religie am avut, ci se va uita la viata noastra.
Eu personal, nu sunt penticostala in primul rand. Eu in primul rand sunt crestina, si in al doilea rand merg la o biserica penticostala, pentru ca sunt de acord cu marturisirea de credinta a bisericii penticostale.
Nu vreau sa imi iubesc religia mai mult decat pe Domnul Iisus. Asa ca, imi pare rau ca ziceti lucruri rele despre noi, as minti sa zic ca nu ma deranjeaza intr-o mica masura. Dar nu ma deranjeaza foarte tare, pentru ca parerea lui Dumnezeu conteaza in primul rand pentru mine. Dar ma doare incomparabil de rau mai mult atunci cand cineva zice ceva rau despre Dumnezeu.
Sper ca ati observat ca nu am adus nici un contra argument legat de nici o postare :D pentru ca nu doresc sa duc eu firul discutiei mai departe.
  #24  
Vechi 13.11.2009, 15:13:11
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glavinia
Nu vreau sa mai aduc nici macar un contra argument, desi pot aduce legat de ceea ce ai scris, dar nu vad rostul. Oricum tu o sa ai in continuare aceeasi parere pe care nu o pot schimba.
Pot sa iti garantez doar un lucru: o sa ai o supriza dupa moarte. O sa vezi ca multi din cei pe care tu ii consideri "sectanti" sau "demonizati" vor fi in rai. Pentru ca nu tu esti cel care stabilieste daca cineva e bine din punct de vedere spiritual, ci unul singur stabileste: Dumnezeu.
Noi nu facem decât ceea ce ne învață Biblia:
1 Ioan 4.1. "Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume."

Imi pare rău, Glavinia dar spui lucruri neconforme cu adevărul bibliei atunci când incerci să acreditezi ideea conform căreia, pot să existe căi diferite, și puncte dogmatice diferite care să ducă la același adevăr: Hristos. Acesta este un lucru total fals.
Există o singură mărturie a credinței:
Iacov 2.10 "Pentru că cine va păzi toată legea, dar va greși într-o singură poruncă, s-a făcut vinovat față de toate poruncile."
Efeseni 4.5 "Este un Domn, o credință, un botez,
Ioan 8.32 "Dacă veți rămâne în cuvântul Meu, sunteți cu adevărat ucenici ai Mei; Și veți cunoaște adevărul, iar adevărul vă va face liberi"

Că pot exista și interpretări deviante ale învățăturilor sfinte, iarăși scriu apostolii:
2 Petru 3.16 " Cum vorbește despre acestea, în toate epistolele sale, în care sunt unele lucruri cu anevoie de înțeles, pe care cei neștiutori și neîntăriți le răstălmăcesc, ca și pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare."

Citat:
În prealabil postat de glavinia
Sper ca ati observat ca nu am adus nici un contra argument legat de nici o postare :D pentru ca nu doresc sa duc eu firul discutiei mai departe.
Nici noi nu vrem. După cum spune și sf. Petru:
Fapte 5. 38 "Și acum zic vouă: Feriți-vă de oamenii aceștia și lăsați-i, căci dacă această hotărâre sau lucrul acesta este de la oameni, se va nimici; 39.Iar dacă este de la Dumnezeu, nu veți putea să-i nimiciți, ca nu cumva să vă aflați și luptători împotriva lui Dumnezeu. "

Iar istoria și-a spus cuvântul in privința penticostalilor. Penticostalismul, la fel ca orice alt cult cu origini demonice este auto-distruciv. In prezent există numai in România zeci de grupări penticostale și harismatice desprinse din biserica-mamă și care nu fac ascultare decât de opiniile pe care le are pastorul local asupra Bibliei.

Isaia 5.21 "21.Vai de cei care sunt înțelepți în ochii lor și pricepuți după gândurile lor!"

Toate cele bune!
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #25  
Vechi 13.11.2009, 15:31:32
qlavinia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu mi-am exprimat bine punctul de vedere, eu cred ca este o singura cale catre cer: Domnul Iisus Hristos.
Si de fapt, ceea ce am vrut sa exprim a fost ca NU printr-o religie ajungi in cer, ci prin credinta in Domnul Iisus Hristos(si bineinteles, daca traiesti conform Scripturii, pentru ca Biblia spune caci credinta trebuie urmata de fapte).
Asta a fost ideea pe care am vrut sa o scot in evidenta: ca nu prin religie suntem mantuiti.
Nu stiu daca gandim diferit aici, sau daca mi-am exprimat eu gresit punctul de vedere.
Pentru ca nici eu NU cred ca se poate ajunge ORICUM in cer: numai prin Domnul Iisus si numai printr-o viata traita conform Scripturii:
"6. Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine. " Ioan 14:6

Inca ceva: Qlavinia, nu Glavinia :d

Last edited by qlavinia; 13.11.2009 at 15:44:25.
  #26  
Vechi 13.11.2009, 18:48:19
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Lacrimi ai spus:"Se bazeaza doar pe cateva versete, pe care de obicei le scot din context."
Da-mi cateva exemple,mie nu imi plac acuzele fara dovezi,indiferent daca sunt eu acuzat sau eu contrazic.Asa e corect.
Acum Danut 7,a venit randul sa ne mai duelam si noi :),oricum cu tine voi avea o discutie mai lejera,pentru ca deja ne cunoastem bine si ne cam stim modul de gandire.
M-ai intrebat:"Cum poate sa te zideasca ceva ce nu intelegi?".In lume sunt multe lucruri pe care nu le intelegem,dar asta nu inseamna ca ele nu exista.Pai multe lucruri pot fi considerate absurde din aceasta pricina(acum nu pretind ca eu le inteleg si tu nu).Ce am afirmat eu o spune si apostolul Pavel,uite:
1 Corinteni 14:3 Cine prorocește, dimpotrivă, vorbește oamenilor, spre zidire, sfătuire și mângâiere.
1 Corinteni 14:4 Cine vorbește în altă limbă, SE ZIDESTE pe sine însuși; dar cine prorocește, zidește sufletește Biserica.
Uite aici vezi clar ca acest dar este dat spre zidirea sufleteasca a celui ce il primeste,in schimb,cel care prooroceste(in propria limba sau in alte limbi,nu are importanta),adica aduce la cunostinta fratilor in Hristos un mesaj divin,zideste sufleteste Biserica.Lucrurile sunt clare deci.Darul vorbirii in limbi nu a fost dat cu scopul evanghelizarii altora,ci a "zidirii"sufletesti a celui ce il primeste,asa spune Scriptura.Acum e greu de inteles cum si in ce mod are aceasta loc,doar cel care l-a primit stie,dar asta nu inseamna ca nu exista.Aceste limbi pot fi atat limbi cunoscute cat si limbi necunoascute,"ingeresti" cum tot Pavel aminteste:
1 Corinteni 13:1 Chiar dacă aș vorbi în limbi omenești și îngerești, și n-aș avea dragoste, sunt o aramă sunătoare sau un chimval zângănitor.
Deci se vorbeste despre limbi omenesti sau ingeresti,nu neaparat cunoscute.
Si stii ce mi se pare curios,este ca se poate ca cineva sa aiba acest dar,insa sa nu cunoasca sensul cuvintelor pe care le rosteste.Uite ce mai spune Pavel:
1 Corinteni 14:13 De aceea, cine vorbește în altă limbă, să se roage să aibă și darul s-o tălmăcească.
Deci se poate ca acea persoana sa nu aiba si darul sa o talmaceasca,talmacirea reprezinta un alt dar.Stiu ca noua ni s-ar parea absurd dar asta e o taina cum este si taina botezului cu apa s.a.,doar cei care au acest dar stiu sau simt ce inseamna aceste lucruri cu adevarat.
Darul vorbirii in limbi nu inseamna ca gata daca l-ai primit poti vorbi in astfel de limbi oricand voiesti si cu cine voiesti,el vine de la Dumnezeu,la fel cum acea persoana nu a invatat nimic pentru a sti acea limba.Este greu de explicat,insa noi nu trebuie sa negam acest dar,doar biblia il mentioneaza.
In acel capitol din 1 Corinteni 14,Pavel vrea sa faca o organizare in biserici,arata ca acest dar nu trebuie folosit oricum:
1 Corinteni 14:6 În adevăr, fraților, de ce folos v-aș fi eu, dacă aș veni la voi vorbind în alte limbi, și dacă cuvântul meu nu v-ar aduce nici descoperire, nici cunoștință, nici prorocie, nici învățătură?
El sfatuieste ca acest dar sa fie folosit in Biserici in asa fel incat sa contribuie si la zidirea Bisericii nu numai a celui ce il are:
1 Corinteni 14:12 Tot așa și voi, fiindcă râvniți după daruri duhovnicești, să căutați să le aveți din belșug, în vederea zidirii sufletești a Bisericii.
1 Corinteni 14:17 Negreșit, tu mulțumești lui Dumnezeu foarte frumos, dar celălalt nu rămâne zidit sufletește.
1 Corinteni 14:27 Dacă sunt unii, care vorbesc în altă limbă, să vorbească numai câte doi sau cel mult trei, fiecare la rând: și unul să tălmăcească.
Si asa mai departe,vedem aici ordini organizatorice,iar darul vorbirii in limbi este un semn pentru cei necredinciosi:
1 Corinteni 14:22 Prin urmare, limbile sunt un semn nu pentru cei credincioși, ci pentru cei necredincioși. Prorocia, dimpotrivă, este un semn nu pentru cei necredincioși, ci pentru cei credincioși.
Dar Pavel nu desfiinteaza acest dar.EL va dura cat va tine harul,pentru ca biblia vorbeste de o perioada de har,dupa acesta va inceta si va ramane doar dragostea .
Tu iar mi-ai mai spus:
"Darul vorbirii in limbi nu mai a fost necesar odata ce stiinta a crescut, si o data ce si cei care nu graiau in limbi duhovnicesti(nu l-au cunoscut pe Dumnezeu) pentru care a fost si dar acest dar au ajuns si ei la cunoasterea lui Dumnezeu nemaifiind voie de interventie directa pentru vestire ci graind fata catre fata direct fiecare in graiul limbii tarii lui."
Mai citeste atent acolo unde se vorbeste despre acest dar si vei intelege cum stau lucrurile.Vei vedea ca primii crestini vorbeau in limbi in Biserici,desi fiecare aveau o limba comuna si se puteau intelege foarte bine.Uite ce spune din nou apostolul Pavel:
1 Corinteni 14:27 Dacă sunt unii, care vorbesc în altă limbă, să vorbească numai câte doi sau cel mult trei, fiecare la rând: și unul să tălmăcească.
1 Corinteni 14:28 Dacă nu este cine să tălmăcească, să tacă în Biserică, și să-și vorbească numai lui însuși și lui Dumnezeu.
Deci vorbirea in limbi are o alta utilitate nu acea de evanghelizare,adica sa primesti acest dar pentru ca sa ii poti vorbi altuia care vorbeste alta limba.Acest dar s-a dat spre zidirea acelei persoane si a bisericii.De aceea nu trebuie sa afirmam despre acest dar ce biblia nu spune,trebuie sa fim atenti cand citim in biblie despre aceste lucruri.De asta nu am vrut sa discut despre acest subiect,dar totusi nu am vrut de asemenea sa las sa se inteleaga lucruri pe care biblia nu le spune.Nici eu nu stiu prea multe despre aceasta tema,doar ce afirma biblia,de aceea nu trebuie sa facem constatari pripite.Nu este corect.
  #27  
Vechi 13.11.2009, 19:07:22
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de qlavinia
Nu mi-am exprimat bine punctul de vedere, eu cred ca este o singura cale catre cer: Domnul Iisus Hristos.
Si de fapt, ceea ce am vrut sa exprim a fost ca NU printr-o religie ajungi in cer, ci prin credinta in Domnul Iisus Hristos(si bineinteles, daca traiesti conform Scripturii, pentru ca Biblia spune caci credinta trebuie urmata de fapte).
Mda, eternul vostru refren: "nu religia te mântuiește, ci relația personală pe care o ai cu Domnul Isus, Mântuitorul tău personal"
De parcă pe ortodocși "religia" i-ar mântui, nu credința.
Firește că numai prin Hristos ne mântuim, doar spune Scriptura asta:

Ioan 14.6 "Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine."
Luca 11.23 "Cel ce nu este cu Mine este împotriva Mea; și cel ce nu adună cu Mine risipește."
1 Timotei 2.5 "unul este și Mijlocitorul între Dumnezeu și oameni: omul Hristos Iisus,"

Dar cum este dogma acestei credințe? Care este mărturisirea de credință? Care este participarea la viața harică a Bisericii, a cărui cap este Hristos? Ajunge doar să crezi despre tine că "te-ai predat Domnului Isus", cum spuneți voi la Adunare?

De ce mai atrăgea atenția sf Iacov?
Iacov 2.10 "Pentru că cine va păzi toată legea, dar va greși într-o singură poruncă, s-a făcut vinovat față de toate poruncile."

Pentru ce le mai atrăgea atenția și sf Pavel tesalonicenilor?
2 Tes.2.15 "Deci, dar, fraților, stați neclintiți și țineți predaniile pe care le-ați învățat, fie prin cuvânt, fie prin epistola noastră. "

De ce s-a mai obosit sfântul Pavel să scrie 14 epistole despre organizarea Bisericii lui Hristos și despre combaterea ereziilor, dacă era de ajuns să urle în adunare că "fiecare trebuie să îl primească pe Domnul Iisus în inima lui ca Mântuitor personal" sau "fiecare trebuie să facă legământul cu Domnul Isus și să se predea Lui" ?
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #28  
Vechi 13.11.2009, 20:47:03
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
Lacrimi ai spus:"Se bazeaza doar pe cateva versete, pe care de obicei le scot din context."
Da-mi cateva exemple,mie nu imi plac acuzele fara dovezi,indiferent daca sunt eu acuzat sau eu contrazic.Asa e corect.
Acum Danut 7,a venit randul sa ne mai duelam si noi :),oricum cu tine voi avea o discutie mai lejera,pentru ca deja ne cunoastem bine si ne cam stim modul de gandire.
M-ai intrebat:"Cum poate sa te zideasca ceva ce nu intelegi?".In lume sunt multe lucruri pe care nu le intelegem,dar asta nu inseamna ca ele nu exista.Pai multe lucruri pot fi considerate absurde din aceasta pricina(acum nu pretind ca eu le inteleg si tu nu).Ce am afirmat eu o spune si apostolul Pavel,uite:
1 Corinteni 14:3 Cine prorocește, dimpotrivă, vorbește oamenilor, spre zidire, sfătuire și mângâiere.
1 Corinteni 14:4 Cine vorbește în altă limbă, SE ZIDESTE pe sine însuși; dar cine prorocește, zidește sufletește Biserica.
Uite aici vezi clar ca acest dar este dat spre zidirea sufleteasca a celui ce il primeste,in schimb,cel care prooroceste(in propria limba sau in alte limbi,nu are importanta),adica aduce la cunostinta fratilor in Hristos un mesaj divin,zideste sufleteste Biserica.Lucrurile sunt clare deci.Darul vorbirii in limbi nu a fost dat cu scopul evanghelizarii altora,ci a "zidirii"sufletesti a celui ce il primeste,asa spune Scriptura.Acum e greu de inteles cum si in ce mod are aceasta loc,doar cel care l-a primit stie,dar asta nu inseamna ca nu exista.Aceste limbi pot fi atat limbi cunoscute cat si limbi necunoascute,"ingeresti" cum tot Pavel aminteste:
1 Corinteni 13:1 Chiar dacă aș vorbi în limbi omenești și îngerești, și n-aș avea dragoste, sunt o aramă sunătoare sau un chimval zângănitor.
Deci se vorbeste despre limbi omenesti sau ingeresti,nu neaparat cunoscute.
Si stii ce mi se pare curios,este ca se poate ca cineva sa aiba acest dar,insa sa nu cunoasca sensul cuvintelor pe care le rosteste.Uite ce mai spune Pavel:
1 Corinteni 14:13 De aceea, cine vorbește în altă limbă, să se roage să aibă și darul s-o tălmăcească.
Deci se poate ca acea persoana sa nu aiba si darul sa o talmaceasca,talmacirea reprezinta un alt dar.Stiu ca noua ni s-ar parea absurd dar asta e o taina cum este si taina botezului cu apa s.a.,doar cei care au acest dar stiu sau simt ce inseamna aceste lucruri cu adevarat.
Darul vorbirii in limbi nu inseamna ca gata daca l-ai primit poti vorbi in astfel de limbi oricand voiesti si cu cine voiesti,el vine de la Dumnezeu,la fel cum acea persoana nu a invatat nimic pentru a sti acea limba.Este greu de explicat,insa noi nu trebuie sa negam acest dar,doar biblia il mentioneaza.
In acel capitol din 1 Corinteni 14,Pavel vrea sa faca o organizare in biserici,arata ca acest dar nu trebuie folosit oricum:
1 Corinteni 14:6 În adevăr, fraților, de ce folos v-aș fi eu, dacă aș veni la voi vorbind în alte limbi, și dacă cuvântul meu nu v-ar aduce nici descoperire, nici cunoștință, nici prorocie, nici învățătură?
El sfatuieste ca acest dar sa fie folosit in Biserici in asa fel incat sa contribuie si la zidirea Bisericii nu numai a celui ce il are:
1 Corinteni 14:12 Tot așa și voi, fiindcă râvniți după daruri duhovnicești, să căutați să le aveți din belșug, în vederea zidirii sufletești a Bisericii.
1 Corinteni 14:17 Negreșit, tu mulțumești lui Dumnezeu foarte frumos, dar celălalt nu rămâne zidit sufletește.
1 Corinteni 14:27 Dacă sunt unii, care vorbesc în altă limbă, să vorbească numai câte doi sau cel mult trei, fiecare la rând: și unul să tălmăcească.
Si asa mai departe,vedem aici ordini organizatorice,iar darul vorbirii in limbi este un semn pentru cei necredinciosi:
1 Corinteni 14:22 Prin urmare, limbile sunt un semn nu pentru cei credincioși, ci pentru cei necredincioși. Prorocia, dimpotrivă, este un semn nu pentru cei necredincioși, ci pentru cei credincioși.
Dar Pavel nu desfiinteaza acest dar.EL va dura cat va tine harul,pentru ca biblia vorbeste de o perioada de har,dupa acesta va inceta si va ramane doar dragostea .
Tu iar mi-ai mai spus:
"Darul vorbirii in limbi nu mai a fost necesar odata ce stiinta a crescut, si o data ce si cei care nu graiau in limbi duhovnicesti(nu l-au cunoscut pe Dumnezeu) pentru care a fost si dar acest dar au ajuns si ei la cunoasterea lui Dumnezeu nemaifiind voie de interventie directa pentru vestire ci graind fata catre fata direct fiecare in graiul limbii tarii lui."
Mai citeste atent acolo unde se vorbeste despre acest dar si vei intelege cum stau lucrurile.Vei vedea ca primii crestini vorbeau in limbi in Biserici,desi fiecare aveau o limba comuna si se puteau intelege foarte bine.Uite ce spune din nou apostolul Pavel:
1 Corinteni 14:27 Dacă sunt unii, care vorbesc în altă limbă, să vorbească numai câte doi sau cel mult trei, fiecare la rând: și unul să tălmăcească.
1 Corinteni 14:28 Dacă nu este cine să tălmăcească, să tacă în Biserică, și să-și vorbească numai lui însuși și lui Dumnezeu.
Deci vorbirea in limbi are o alta utilitate nu acea de evanghelizare,adica sa primesti acest dar pentru ca sa ii poti vorbi altuia care vorbeste alta limba.Acest dar s-a dat spre zidirea acelei persoane si a bisericii.De aceea nu trebuie sa afirmam despre acest dar ce biblia nu spune,trebuie sa fim atenti cand citim in biblie despre aceste lucruri.De asta nu am vrut sa discut despre acest subiect,dar totusi nu am vrut de asemenea sa las sa se inteleaga lucruri pe care biblia nu le spune.Nici eu nu stiu prea multe despre aceasta tema,doar ce afirma biblia,de aceea nu trebuie sa facem constatari pripite.Nu este corect.

In ultima parte a postului meu m-am exprimat complet aiurea , am fost distras si nici nu m-am uitat de doua ori.

Deci, cum interpretezi versetele astea :

1Corinteni 13:1De aș grăi în limbile oamenilor și ale îngerilor, iar dragoste nu am, făcutu-m-am aramă sunătoare și chimval răsunător.

Care sunt limbile ingerilor?

1 Corinteni 14:4 Cine vorbește în altă limbă, SE ZIDESTE pe sine însuși; dar cine prorocește, zidește sufletește Biserica.

Despre darul asta nu ne spune ca va dainui, in schimb ne spune ca acest dar va inceta.
8. Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși;
9. Pentru că în parte cunoaștem și în parte proorocim.
10. Dar când va veni ceea ce e desăvârșit, atunci ceea ce este în parte se va desființa.
11. Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului.
12. Căci vedem acum ca prin oglindă, în ghicitură, iar atunci, față către față; acum cunosc în parte, dar atunci voi cunoaște pe deplin, precum am fost cunoscut și eu.

Celor carora li s-a propovaduit evanghelia , au ajuns si ei la cunoasterea lui Dumnezeu si au ajuns sa vorbeasca si ei "limba lui Dumnezeu" nemaifiind nevoie ca cineva in mod indirect din afara lor sa vina sa ii invete.Asadar acum in mod direct si fata catre fata vorbesc si ei unii catre altii in graiurile lor native, nu printr-un intermediar.Ca fiecare cultura si limba are propria ei identitate si propriile lor intelesuri care nu coincid intotdeauna mot-a-mot cu alta limba.Deci o data ce nu au mai fost copii in cele duhovnicesti , si au crescut din punct de vedere al graiurilor si al tainelor si in credinta nu a mai fost necesar darul acesta.Darul limbilor a venit la inceput si ca o marturie pentru cei mai slabi in credinta, ca sa creada ca intradevar la botez se intampla ceva.Limbile de foc si darul limbilor eu il vad ca un dar pentru inceput, si ca o marturie a lui Dumnezeu.Sa nu uitam ca la Babel s-a coborit Dumnezeu si a despartit limbile, iar de atunci s-au si despartit oamenii pe pamant, si au inceput sa isi faca idoli.Cum la Babel s-au despartit limbile si oamenii nu s-au mai inteles intre ei, la Cincizecime a venit Duhul din nou dandu-le limbi de foc,aducand din nou intelegerea.Pentru ca fiecare auzea si intelegea, desi erau de diferite nationalitati si limbi.Aceasta este marturia dintru inceput ca Dumnezeu a binevoit intru toti oamenii si a hotarat unirea tuturor in Duh si adevar.Cum la Babel au fost uniti si struniti spre un gand rau, la Cincizecime au fost uniti intr-un grai toti in Duhul Sfant, spre viata vesnica.
  #29  
Vechi 13.11.2009, 21:50:14
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
Lacrimi ai spus:"Se bazeaza doar pe cateva versete, pe care de obicei le scot din context."
Da-mi cateva exemple,mie nu imi plac acuzele fara dovezi,indiferent daca sunt eu acuzat sau eu contrazic.Asa e corect.


Daca citesti ce a scris Danut, exact la asta m-am referit si eu.
"Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși;
9. Pentru că în parte cunoaștem și în parte proorocim.
10. Dar când va veni ceea ce e desăvârșit, atunci ceea ce este în parte se va desființa.
11. Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului.
12. Căci vedem acum ca prin oglindă, în ghicitură, iar atunci, față către față; acum cunosc în parte, dar atunci voi cunoaște pe deplin, precum am fost cunoscut și eu."

Doar in doua capitole din Noul Testament se vorbeste de "vorbirea in limbi" ("Faptele Apostolilor" si "Corinteni") si aici doar in cateva versete. In Corinteni de exemplu daca citesti pana la capat Epistola, vezi ca Sfantul Apostol Pavel spune clar (vezi citatul de mai sus) ca "darul limbilor va inceta" dupa ce neamurile se vor intari in invatatura Evangheliilor (si poate dupa ce Biblia va fi publicata si la indemana oricui)
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #30  
Vechi 14.11.2009, 13:31:47
qlavinia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Mda, eternul vostru refren: "nu religia te mântuiește, ci relația personală pe care o ai cu Domnul Isus, Mântuitorul tău personal"
De parcă pe ortodocși "religia" i-ar mântui, nu credința.
Firește că numai prin Hristos ne mântuim, doar spune Scriptura asta:

Ioan 14.6 "Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine."
Luca 11.23 "Cel ce nu este cu Mine este împotriva Mea; și cel ce nu adună cu Mine risipește."
1 Timotei 2.5 "unul este și Mijlocitorul între Dumnezeu și oameni: omul Hristos Iisus,"

Dar cum este dogma acestei credințe? Care este mărturisirea de credință? Care este participarea la viața harică a Bisericii, a cărui cap este Hristos? Ajunge doar să crezi despre tine că "te-ai predat Domnului Isus", cum spuneți voi la Adunare?

De ce mai atrăgea atenția sf Iacov?
Iacov 2.10 "Pentru că cine va păzi toată legea, dar va greși într-o singură poruncă, s-a făcut vinovat față de toate poruncile."

Pentru ce le mai atrăgea atenția și sf Pavel tesalonicenilor?
2 Tes.2.15 "Deci, dar, fraților, stați neclintiți și țineți predaniile pe care le-ați învățat, fie prin cuvânt, fie prin epistola noastră. "

De ce s-a mai obosit sfântul Pavel să scrie 14 epistole despre organizarea Bisericii lui Hristos și despre combaterea ereziilor, dacă era de ajuns să urle în adunare că "fiecare trebuie să îl primească pe Domnul Iisus în inima lui ca Mântuitor personal" sau "fiecare trebuie să facă legământul cu Domnul Isus și să se predea Lui" ?
Daca eu nu as considera biserica importanta atunci nu as mai merge la nici o biserica. Nu imi rastalmaci cuvintele. Eu vorbeam doar de o prioritate corecta!!!
Eu consider biserica foarte importanta, tocmai de aceea merg la o biserica penticostala de 6 ori pe saptamana chiar . Daca nu as consdiera biserica importanta, nu as merge.

In fine, sunt foarte multe de spus, dar prefer sa nu continui :).

Have a nice day.

Last edited by qlavinia; 14.11.2009 at 13:34:01.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10