Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.03.2010, 20:46:07
ofurnica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am si eu o intrebare! Pana la urma, dupa Judecata De Apoi , noi oamenii (unii dintre noi) unde ne vom situa ? Ce este cu acel cer nou si pamant nou, despre care se scrie in Biblie Eu stiu ca dupa moarte exista un Rai provizoriu - precum si imparatia mortior (Iadul pentru unii) iar dupa aceea mai este si Imaparatia Cerurilor (lacasul lui Dumnezeu) ....Pana la urma , cei buni unde-si vor petrece vesnicia...Multumesc...Doamne Ajuta
Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.03.2010, 23:42:34
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Roma nu a fost si nu va fi nici pana la sfarsit centrul crestinatatii (asa cum vor ei sa para) - parere pur personala! Nici in Apocalipsa, daca tot discutam subiectul asta, nu se aminteste de Roma, ci mai degraba de niste biserici marunte, dar care au continuitate apostolica si nu se bazeaza pe minti si puteri omenesti, ci isi duc viata de secole in credinta si jertfa duhovniceasca
In "Revelatia-Apocalisa" Roma este femeia ce sta calare pe balaurul rosu cu sapte capete (7 coline),666 este nume de om "cine are intelepciunea sa-l priceapa",vezi reducerea numerica a numelui papei de la roma. Deasemeni pe "caciula" papei(caciula care are forma unei capatini de reptila cu gura deschisa orientate catre cer) sta scris "Loctiitorul lui dumnezeu pe pamant" traducere aproximativa si implicita.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.03.2010, 23:48:00
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Daca doriti un folos duhovnicesc, consultati, va rog, niste talcuiri ale Sfintilor Parinti, nu va dati cu parerea asupra acestor lucruri atat de delicate!
cercetati miezul lucrurilor ca sa aflati adevarul,aflati adevarul si va veti elibera.

cine inchide usa minciunii lasa afara si adevarul.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 31.03.2010, 23:53:50
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
In "Revelatia-Apocalisa" Roma este femeia ce sta calare pe balaurul rosu cu sapte capete (7 coline),666 este nume de om "cine are intelepciunea sa-l priceapa",vezi reducerea numerica a numelui papei de la roma. Deasemeni pe "caciula" papei(caciula care are forma unei capatini de reptila cu gura deschisa orientate catre cer) sta scris "Loctiitorul lui dumnezeu pe pamant" traducere aproximativa si implicita.
numarul fiarei 666 reprezinta materialul, partea instinctuala la om prin care se realizeaza caderea. Nu este o lupta permanenta intre omul animal si omul imagine a lui Dumnezeu in aceeasi persoana?
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.05.2010, 22:23:35
RobertN RobertN is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2010
Mesaje: 4
Implicit Apocalipsa

Fratilor indiferent cum ar fi apocalipsa trebuie sa fim pregatiti pentru ea...Trebuie sa fim nascuti din nou si cu credinta ca Domnul nu intarzie...Numai Domnul nostru Isus Hristos ne va salva...Exista mai multe teorii...nu se stie care e cea adevarata...Insa ce e cert este ca va veni Rapirea Bisericii si trebuie sa fim rapiti si noi...Suntem in zilele din urma si sper sa nu calcam gresit acum...avem nevoie de cat mai multa pocainta...Domnul fie cu noi si sa ne pazeasca de cele rele!!!Fiti tari in credinta >:D<Amin
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.05.2010, 23:25:24
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RobertN Vezi mesajul
Fratilor indiferent cum ar fi apocalipsa trebuie sa fim pregatiti pentru ea...Trebuie sa fim nascuti din nou si cu credinta ca Domnul nu intarzie...Numai Domnul nostru Isus Hristos ne va salva...Exista mai multe teorii...nu se stie care e cea adevarata...Insa ce e cert este ca va veni Rapirea Bisericii si trebuie sa fim rapiti si noi...Suntem in zilele din urma si sper sa nu calcam gresit acum...avem nevoie de cat mai multa pocainta...Domnul fie cu noi si sa ne pazeasca de cele rele!!!Fiti tari in credinta >:D<Amin
http://www.odaiadesus.ro/rapire.html
http://www.odaiadesus.ro/intalnire.html
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.05.2010, 13:57:17
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit multa scapare si desconsiderare fata de cele sfinte !

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Daca doriti un folos duhovnicesc, consultati, va rog, niste talcuiri ale Sfintilor Parinti, nu va dati cu parerea asupra acestor lucruri atat de delicate!
Ma alatur si eu acestei postari , singura serioasa, si imi spun parerea cum ca pt. a afla si a deprinde adevaraul si trairea reala in duh si adevar este nevoie de mult studiu asiduu la sfintii parinti si de a face multa nevointa la un duhovnic cert f. bun. Cu atit mai mult pt. a afla tilcul si invataturile cuprinse in una din cele mai grele si ermetice epistole din Noul testament . A cere parerea userilor in legatura cu asa ceva sau cu orice interpretare legata de evanghelia lui Hristos este o gluma nepotrivita nici pt. cel care o ,,arunca" altora dar nici eventualilor frati care si-ar ingadui sa se prinda in ea si sa-si dea cu cunostintele stirbite ca si un parelnic nevinovat .
Mai multa maturitate , atentie si consideratie pt. ortodoxie din partea initiatorului topicului ar fi salvatoare deoarece nimeni nu are invatatura lui Hristos la degetul ... aratator (in sensul de a le arata/tilcui si altora). Doar sfintii parinti au fost in putere, de la Duhul Sfint, sa-l tilcuiasca pe Hristos !
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.05.2010, 14:11:53
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Apocalipsa mi se pare unul dintre cele mai delicate si mai interpretabile capitole din Sfanta Scriptura. Nu de putine ori mi-am spus punctul de vedere in legatura cu talcuirea unor versete si poate tot de atatea ori cei din preajma mea aveau alte interpretari, care le contraziceau pe ale mele.
Spre exemplu, in Cap. 21 se vorbeste despre imparatia cerurilor... Penticostalii spun ca acolo totul este din aur si pietre scumpe... Voi ce credeti?
Nu ma pot apuca sa interpretez Sf. Evanghelie caci exista pericolul ratacirii si astfel ma aseman sectantilor care interpreteaza Evanghelia dupa capul lor. Daca am nelamuriri alerg la Sf parinti ca, slava Domnului, exista destule scrieri pe care ma pot baza cind nu inteleg un pasaj. Daca aveti nelamuriri mergeti si la duhovnic si spuneti despre ce este vorba. Rugaciunea duhovnicul pastreaza pe calea cea buna sufletele ucenicilor. Doamne ajuta!
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.05.2010, 00:26:56
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Day of Wrath

,,Și m-am uitat și iată un cal galben-vânăt și numele celui ce ședea pe el era: Moartea; și iadul se ținea după el"(Apocalipsa 6:8)

Tears>este o lupta generala pt sufletul nostru.O inclestare cosmica de proportii epice.Cel de Sus ne vrea sufletul in Rai dar nu poate asta fara sa vrem si noi.Aghiuta ne vrea indiferent de situatie.Oamenii iti vor mereu sufletul.La fel si societatea cand seful urla la tine,,Nu pui suflet si te voi da afara!Poti fi oricand inlocuit".Persoana iubita iti doreste sufletul doar pentru ea.Toata lumea doreste un singur lucru:sufletul.In jurul lui se da o lupta totala.Acu este clar ca mai devreme sau mai tarziu>va exista un moment de rascruce pt umanitate.Apocalipsa,Judecata..spune cum vrei tu.Am sentimentul ca ne indreptam spre punctul terminus dar nu as putea spune cand se va intampla asta.Nici macar nu ma preocupa momentu.Altceva ma preocupa:cat de pregatit voi fi pentru acel moment.Oare am, facut tot ce am putut pentru a fi in slujba Binelui?
Mereu am incercat,fie si cu ajutorul imaginatiei,sa-mi imaginez secventa finala>Mantuitorul contra legiunilor intunericului.Asta ar cutremura universul.Noi nici nu putem realiza dimensiunile unei asemenea inclestari sau natura fortelor participante.Dar...lupta se da in jurul sufletului nostru.Chiar asa...daca maine ar fi ziua aceea si m-as uita in spate..conform faptelor...oare in ce tabara as fi?Asta ma ingrijoreaza.Aspectul uman care depinde de mine.
Restul ma depaseste din orice punct de vedere cu viteza unui TGV.
Am observat multi oameni care spun>,,Sa vina odata ca sa se curete lumea".Dar oare avem certitudinea cum vom fi noi judecati?Sau cat de buni/curati am fost?Nu Apocalipsa ma sperie ci propriile mele actiuni.Daca tot se va da o lupta pt sufletul meu atunci as vrea sa fiu sigur ca va fi in tabara care trebuie.
Acest post este o metafpra(cumva).Tratati-l in acest mod.Intentia a fost de a exprima o idee si nu de a fi riguros dopdv al aspectului teologic.
Bye
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.05.2010, 08:49:34
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Desi m-am distrat teribil, n-am citit decat o parte din apocalipsa. Cel mai bun raspuns la "cum interpretati apocalipsa?" ar fi: incercati sa vedeti apocalipsa ca o poveste spusa de un copil. O sa aiba mult mai mult sens fabulatiile scrise acolo.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nasterea Sfantului Ioan Botezatorul costel Diverse Sarbatori 2 23.06.2017 22:19:24
Mana Sfantului Ioan Botezatorul costel Diverse Sarbatori 3 07.01.2013 16:22:04
Capul Sfantului Ioan Botezatorul Ekaterina Despre Biserica Ortodoxa in general 0 29.08.2012 18:13:08
Din viata Sfantului Ioan Gura de Aur mirelat Intrebari utilizatori 0 27.05.2010 05:05:07