Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.09.2010, 12:42:05
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Copil înviat din morți

În Joia Mare, copilul de 1 an și 8 luni al unei familii care participa la Slujbă la Mânăstirea Bănceni din Ucraina, a fost găsit în apă, într-o fântână arteziană din curtea Mânăstirii, după mai bine de 20 minute de căutări. A fost dus la cel mai apropiat centru medical, unde medicul a constatat decesul copilului.
Dar Părintele Arhimandrit Mihail Jar, duhovnicul Mânăstirii Bănceni, care se afla la Kiev, a transmis prin telefon ca să fie pus copilul sub aparatele de
respirație artificială, căci copilul nu este mort. Însă medicul nu a vrut să facă lucrul acesta, deoarece copilul nu mai avea puls.
La 6 ore de la petrecerea accidentului Părintele a sosit la centrul medical împreună cu o Cruce, în care sunt încorporate părticele din Sfânta Cruce și
moaște. Când a atins pieptul copilului cu acea Cruce, inima copilului a început să bată, dar nu se observa nici o activitate cerebrală.
Copilul a fost dus la spitalul din Cernăuți, unde Părintele Jar a venit cu o părticică din moaștele Maicii Serafima. Când Părintele a atins fruntea
copilului cu acele moaște copilul a strănutat și a deschis ochii.
– “Copilul este conștient și este în stare de convalescență …”, ne spune un frate din Suceava, care a fost recent în Ucraina și a văzut copilul înviat.
Slăvit să fie Domnul!

La Bănceni, în Ucraina, toate bune. Părintele Mihail Jar ne-a întâmpinat cu binecuvântări și cu masa pusă. Prima oară în viață când am văzut o lavră — sau o semi-lavră, căci urmează să fie o lavră — și un loc mănăstiresc așa frumos aranjat. Seara, părinții ne-au chemat la Liturghia din Paraclis, de la miezul nopții. Jumătate în ucrainiană, jumătate în română. Un călugăr a avut o criză de epilepsie, câțiva frați l-au ținut și din criză a intrat într-un somn profund, cu sforăituri; părintele stareț l-a mângâiat pe cap și l-a stropit cu aghiasmă. După liturghie, o maică bătrână ne-a explicat că liturghia în românește se slujea de la ora 4 în biserica românească, singura în care toate slujbele se țin în română. Biserica românească, singura din lemn, era in afara porții. Adică pe pământ românesc, biserica românească e pusă în afara porții mănăstirii. Când eram mai furioasă, mi-am adus aminte că credința și morala nu au nimic a face. Dreptatea, în veșnicie.
Minunile Maicii Serafima
De ani de zile, Mănăstirea Bănceni nu avea apă potabilă. Sute de oameni, aici, la Mănăstire, își ostoiau setea de Cuvânt, de Dumnezeu, însă nu reușeau să găsească și apa cea pentru trup, decât adusă de la depărtări, în cisterne. Părinții de aici au căutat, ani de-a rândul, sursă de apă, pe pământurile înconjurătoare Mănăstirii. Dar în zadar… Maica Serafima însă le-a ieșit în ajutor, așa cum numai ea știa să o facă. „Au săpat ai noștri o fântână, undeva în câmp, de vrem 14 metri, și numai nu dădeau de apă, ne mărturisește Părintele Mihail. Și mi-am zis eu: Nu se poate! Și am mers cu Părintele Lavrentie în câmp și am zis: Doamne, Dumnezeule Ceresc, Tu, Cel Care ții în mâinile Tale toate, dacă Tu vei deschide mâna Ta, toate ni le vei da nouă, păcătoșilor, spre trebuință. Dar dacă vei închide Tu mâna, Doamne, toate se vor pierde. Și noi ne vom pierde singuri… Și am adăugat: Maică Serafima, arată-ne unde găsim apă! Și am văzut-o pe Maică, la circa cinci metri, în aer, însă m-am temut să ridic ochii. Și ea tot se muta, din loc în loc. Iar eu spuneam: Părinte, bate acolo un țăruș… Bate dincolo un țăruș… Nu i-am spus părintelui nimic din ceea ce văzusem, atunci. Și maica avea așa un zâmbet fericit!… Ea nu a râs în viața ei. A lăsat doar ochii în jos, așa cum îi ținea întotdeauna, și când era în viață. Am săpat prima fântână, la trei metri adâncime. Am scos 40 de tone de apă pe zi! Trei metri adâncime la suprafață. Toate fântânile pe care le-am săpat, s-au umplut. Alături, am găsit apă la jumătate de metru! Am socotit că e mila și darul lui Dumnezeu care au fost peste noi!”
Despre Maica Serafima și minunile ei nu se mai miră nimeni, acum, în toată regiunea Cernăuților. Au fost prea multe întâmplări, binecuvântări, rânduite de Dumnezeu prin Maică. Mai mult parcă decât orice, Maica are aplecare, finețe dumnezeiască pentru copii. Unii dintre ei – și nu sunt puțini aceștia – sunt în viață, acum, datorită mijlocirilor Maicii Serafima la tronul îndurării lui Dumnezeu. „Doctorul ginecolog al regiunii, pe toată regiunea, are mare credință, pentru că a văzut minunile ce s-au întâmplat, ne mai spune Părintele Mihail. Murea femeia. Suna doctorul: Părinte, rugați-vă!… Și femeia se făcea bine. Copilul moare! S-a născut, dar nu mișcă, nu are aer în plămâni. Rugați-vă!… Și când Dumnezeu vedea că un doctor atât de mare vine la El și Îi cere ajutorul, cum să nu îl ajute? Eram la Kiev, cu copiii, și mă sună de la maternitate: Părinte, femeia moare! Eu am intrat în Lavră, la Sfintele moaște, să mă rog. Și s-au mirat toți. Ceri la Dumnezeu și Dumnezeu îți dă. Auzeam în telefon: Părinte, sunt toată plină de sânge, fac operație. A murit în mâinile mele. Asistenta care stătea la capul femeii, aici făcea operație, aici vorbea la telefon: Părinte, sângele s-a scurs tot dintr-însa. Dematocritul arată patru. În astfel de cazuri, oamenii sunt morți! Dar eu încă cred. Rugați-vă la Maica Serafima! M-am rugat la Maica Serafima și, prin minune, în câteva clipe, femeia învie! Și spunea asistenta: Părinte, vreau să spun cu gura mea la toată lumea ce s-a întâmplat, ca să știe toți!
Alt copil… O mamă născuse doi copii. Unul din ei murea. M-au chemat acolo. Am pus degetul Maicii Serafima pe copil, și copilul a început să caute mâncare! Și doctorii au spus: Minune!”

ep1. http://www.youtube.com/watch?v=FkZwPgirvv8
ep2. http://www.youtube.com/watch?v=OJHRCZUul7s
ep3. http://www.youtube.com/watch?v=ztq8-Foit-c
ep4. http://www.youtube.com/watch?v=9icGo9yl94w
ep5. http://www.youtube.com/watch?v=_XDBCmtch0k
ep6. http://www.youtube.com/watch?v=J06plu_aauw
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.09.2010, 13:15:08
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile Hristos este Adevarul!

Citat:
În prealabil postat de VEGIRO Vezi mesajul
intrebare pentru voi toti daca nu ar fi miracolele ati mai crede in dumnezeu ?sau daca s-ar demonstra ca istoricitatea bibliei nu sta deloc bine desii stim f bine ca sta dar sa presupunem ca toate sunt impotriva religiei cretine cati ar mai avea curajul sa creada in ceva posibil doar?e interesanta intrebarea is curios ce parere aveti.
Exista un raspuns- cred ca la Dostoevski- ca daca s-ar dovedi indubitabil ca Hristos nu este Adevarul, am ramane cu Hristos.Cam atat de mare trebuie sa fie credinta noastra in Hristos-Dumnezeu- crede-ma, nu fara raspuns, nu fara rasplata!Nu este nevoie de miracole- totusi ele vin, ca urmare a credintei adevarate.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minuni adevarate si minuni false-pericolul superstitiilor Lucian008 Spiritualitatea ortodoxa 29 08.06.2014 01:40:20
viata de dincolo calatorul Generalitati 8 04.01.2013 10:27:43
Dincolo de ratiune OmuBun Teologie si Stiinta 51 01.08.2010 23:52:48
BUCURIA VIETII... DE DINCOLO... moro.d Generalitati 4 17.05.2007 22:35:49