Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.05.2013, 17:49:23
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
- Cate zile vei avea, sa te feresti a judeca si a osandi. Cand iti spune gandul ca cutare nu corespunde, ori este pacatos, sa-i spui asa gandului: „Eu sunt mai pacatos ca acela! Acela poate se marturiseste, poate plange, poate are smerenie, si Dumnezeu il iarta pe el pentru ca el se pocaieste.”
Cat adevar in acest cuvant al Parintelui Proclu! De cate ori am judecat pe cineva, Dumnezeu mi-a aratat, uneori doar peste cateva clipe, cat de mult ma insel, ce intelegere redusa si lipsita de iubire am. O sa va povestesc doua intamplari recente.

Eram la denie si se citea Sfanta Evanghelie. Pe o banca in curtea bisericii, un tanar statea culcat cu capul in bratele prietenei lui. Pozitia lui mi s-a parut lipsita de respect fata de momentul in care ne aflam si in mintea mea l-am judecat. Cand s-a terminat denia, o doamna farmacista mi-a spus ca se bucura tare mult ca il vede pe acest tanar la biserica, deoarece anul trecut se droga si daca nu ii dadeau seringi facea foarte urat. Mi-a spus ca l-a mai vazut si la Sfantul Maslu si ca se bucura mult pentru schimbarea lui.

Alta data eram la spovedit. In fata mea am vazut o colega de facultate. Era imbracata intr-un tricou larg, aproape barbatesc si cu o pereche de pantaloni ce pareau intre trening si pijama. In mintea mea ma gandeam cum a venit asa imbracata?! Cand ne-am salutat si am stat de vorba, am vazut ca avea o mana in ghips, si atunci am inteles de ce nu se putea imbraca altfel.

In ambele situatiile am inteles ca este gresit sa judecam dupa mintea noastra, chiar daca credem ca avem dreptate. Cel mai bine este sa punem inainte gandul cel bun, asa cum ne sfatuieste Parintele Paisie Aghioritul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre Judecata patinina34 Din Noul Testament 16 09.03.2013 00:38:56
Judecata particulara Florin-Ionut Din Noul Testament 34 20.09.2012 02:51:45
Judecata patinina34 Din Noul Testament 6 04.01.2009 08:01:09
Infricosatoarea Judecata ortodox4life Generalitati 2 14.11.2008 21:02:21
Osandirea, judecata alynnna Pocainta 8 14.03.2008 16:56:38