Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.02.2015, 19:35:36
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Off... bine, o sa-ti dau niste "meditatii" despre religia islamica (si crestina/iudaica).

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Asta nu este asa. Allah al lor nu este nici pe departe Dumnezeul crestinilor, deoarece Allah se traduce drept "DumnezeuL" adica singurul Dumnezeu, iar noi crestinii stim ca Dumnezeul nostru este trinitar, intreit dar partas al aceleiasi fiinte.
"Creștinii ortodocși slăvesc pe Tatăl, pe Fiul și pe Sfântul Duh—Sfânta Treime, singurul Dumnezeu." (http://ro.orthodoxwiki.org/Sf%C3%A2nta_Treime)

Natura de trinitate a lui Dumnezeu apare numai la crestini. La evrei si la musulmani, nu apare acest concept. Dar toate aceste trei religii sunt monoteiste, considerandu-l pe Dumnezeu (Yahweh) unicul zeu, si Creator.

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
In al doilea rand, noi si evreii impartim aceeasi carte sfanta si acelasi Dumnezeu, dar musulmanii nu au aceeasi carte sfanta ca si noi, cartea lor este o "dictare" data lui Mahomed de catre arhanghelul Gavriil (da, acelasi care daduse Buna Vestire cu 600 de ani in urma se pare ca se razgandise si mai dorise sa vesteasca ceva), Noul Testament este o marturie a diferiti oameni, la fel ca si Biblia, peste 40 de oameni au scris in Biblie si au profetizat, iar in Coran s-a asezat Mahomed pe o piatra si a inceput sa scrie fara nici un fundament mai mult decat presupusa inspiratie angelica.
Si religia islamica are inclusa in dogma sa textul vechiului testament, dar considera ca Coranul este o imbunatatire adusa acestuia.

Vad ca tratezi lucrurile in mod subiectiv (lucru ce este normal). Dar sa iei in considerare ca ambele religii (crestinismul si islamul) au la fel de multe dovezi pentru "corectitudiea si adevarul" fiecareia in parte. Trebuie sa gasesti alt motiv pentru care consideri ca Coranul nu este valid, nu pentru ca "este imposibil sa se fi razgandit Gavriil". Pe aceeasi logica, ai putea considera orice alta carte invalida in detrimentul Vechiului Testament, pentru ca "Dumnezeu nu avea cum sa se razgandeasca".

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Allah nu este acelasi Dumnezeu cu al nostru deoarece Islamul neaga orice aspect Dumnezeiesc legat de Iisus, ei neaga ca Israel/Iacov ar fi poporul lui Dumnezeu si ei sustin ca Ismail ar fi fost cel ales de Dumnezeu, Allah nu are fii de acord cu Coranul si multe altele, sa nu mentionam ca conceptul lor de rai este clar masculin, unde pe fiecare barbat il asteapta 72 de femei etern virgine.
Allah inseamna la propriu "Dumnezeu", si este echivalentul lui 'Dumnezeu-Tatal', adica "Yahweh". Nu este diferit, dar crestinii au adaugat ceva in plus acestui concept.

Musulmanii il vad pe Iisus ca pe un mare profet, este mentionat in Coran de multe ori, inclusiv cu toate minunile pe care le-ar fi savarsit, inclusiv invierea.

Crestinismul accepta ca evreii sunt poporul lui Dumnezeu? Asta da veste!
Acum serios, crestinii considera ca sunt "urmasii" evreilor, si ca ei sunt "noii" alesi. Evreii sunt desconsiderati total (Vezi predicile antisemite ale Sfantului Ioan Gura de Aur).

Promisiunea cu virginele (nu se stie numarul) era mai mult un instrument de manipulare. In Coran, singura mentiune ale acestor virgine ar putea fi din cauza unei traduceri gresite:

http://www.justislam.co.uk/product.php?products_id=216
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.02.2015, 20:31:06
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Te invit sa imi arati niste dovezi a veridicitatii Coranului. In Biblie avem registre istorice si arheologice asupra locurilor despre care se vorbeste, profetiile implinite in Hristos, minuni in cadrul Biblic si nu numai, minuni ale sfintilor si multe altele. Dar in Coran?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.02.2015, 20:58:47
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Te invit sa imi arati niste dovezi a veridicitatii Coranului. In Biblie avem registre istorice si arheologice asupra locurilor despre care se vorbeste, profetiile implinite in Hristos, minuni in cadrul Biblic si nu numai, minuni ale sfintilor si multe altele. Dar in Coran?
Eu nu pot sa-ti demonstrez ceva ce nu cred ca este adevarat, dar gasesti destui musulmani pe internet care vin cu argumente (Cum ar fi profetii, minuni, descoperiri stiintifice din Coran, elocventa, etc) ca sa demonstreze provenienta divina a Coranului. Daca le studiezi cu atentie, o sa observi ca aceleasi argumente (Profetii, minuni, stiinta, etc) se folosesc pentru a "dovedi" latura divina a oricarei scrieri religioase de pe glob, inclusiv VT si NT. Pana la urma, pe asta se bazeaza orice religie din lume.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.02.2015, 22:03:22
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Tu vorbesti din presupunerea ca toate religiile sunt la fel de bine fundamentate ca si crestinismul si toate pot fi dovedite asa. Iti spun eu, m-am documentat, am citit din Coran si am si discutat cu musulmani si nu exista nici pe departe dovezi cum sunt in crestinism. Bineinteles ei se bazeaza pe minunile noastre, zicand despre minunatiiile pe care le-a facut Allah la Marea Rosie si cu nasterea din virgina a "profetului" Isa dar acestea sunt minunile NOASTRE, ei pe langa neexactitati stiintifice care, lasand la o parte divinul, cu afirmatii precum ca omul s-ar naste dintr-o samanta care vine dintre coaste si alte prostii.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.02.2015, 22:31:24
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Tu vorbesti din presupunerea ca toate religiile sunt la fel de bine fundamentate ca si crestinismul si toate pot fi dovedite asa. Iti spun eu, m-am documentat, am citit din Coran si am si discutat cu musulmani si nu exista nici pe departe dovezi cum sunt in crestinism. Bineinteles ei se bazeaza pe minunile noastre, zicand despre minunatiiile pe care le-a facut Allah la Marea Rosie si cu nasterea din virgina a "profetului" Isa dar acestea sunt minunile NOASTRE, ei pe langa neexactitati stiintifice care, lasand la o parte divinul, cu afirmatii precum ca omul s-ar naste dintr-o samanta care vine dintre coaste si alte prostii.
Cum crezi, draga Wryetui, ca a aparut omul?

Fiecare religie are "minunile" ei, ceea ce creaza destul de multa confuzie cand raspunzi unei intrebari de genul "Ce religie sa aleg?".
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.02.2015, 22:43:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Omul a apărut dintr-o bacterie dementă via unor maimuțe. Nu?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.02.2015, 22:50:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Tu vorbesti din presupunerea ca toate religiile sunt la fel de bine fundamentate ca si crestinismul si toate pot fi dovedite asa. Iti spun eu, m-am documentat, am citit din Coran si am si discutat cu musulmani si nu exista nici pe departe dovezi cum sunt in crestinism. Bineinteles ei se bazeaza pe minunile noastre, zicand despre minunatiiile pe care le-a facut Allah la Marea Rosie si cu nasterea din virgina a "profetului" Isa dar acestea sunt minunile NOASTRE, ei pe langa neexactitati stiintifice care, lasand la o parte divinul, cu afirmatii precum ca omul s-ar naste dintr-o samanta care vine dintre coaste si alte prostii.
Asa este, musulmanii nu au minuni.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.02.2015, 22:59:05
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Prefer sa cred Biblia decat alte carti. Biblia este un testimoniu viu a unor oameni care au scris ceea ce au trait, si tinand cont ca peste 40 au scris Biblia nu cred ca au mintit toti. Ma refer, spre exemplu, la prooroci si la cum toti prin profetiile lor scrise cu peste o mie de ani inaintea lui Hristos sa se fi indeplinit cu exactitate in persoana lui. Vrei sa facem un experiment? Ia 10 oameni crescuti in anturaje la fel cu opinii asemanatoare si aceeasi atitudine de viata si pune-i sa scrie ceva pe foaie. Apoi uita-te sa vezi daca foile sunt asemanatoare macar un pic. Acum imagineaza-ti 40de oameni diferiti, care traiau cu sute de ani diferenta intre ei, in continente diferite si logic, cu crestere diferita si uite ca toti au nimerit in Hristos cele spuse. Si nu numai, sfintii, care sunt peste o mie intre Catolici si Ortodocsi sa fi trait aceleasi lucruri in numele lui Hristos si minuni la fel de mari sa fi facut.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare