Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.07.2011, 17:57:06
informatorul's Avatar
informatorul informatorul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
chiar daca nu te mai rogi cu credinta nu reduce din rugaciunie si nu deznadajduii.
nu stiu daca ala e un sfat foarte bun
cred ca Dumnezeu prefera rugaciunile facute din suflet nu doar asa de dragu de-a fi facute

asta e o povestioara care mi-a spus-o mie profesoara de religie din liceu

"[...]
Intr-o zi calugarul se culcase fara sa isi spuna rugaciune. In vis i se arata Satana care il avertizase ca nu si-a zis rugaciunea si il 'impinse' sa se trezeasca sa isi zica rugaciunea.
Calugarul se trezi, spusese rugaciunile si se culca inapoi.
In vis i se arata iar Satana si calugarul il intreba de ce l-a pus sa se trezeasca sa isi zica rugaciunea.
Satana i-a raspuns 'pentru ca daca nu as fi facut-o a 2a zi dimineata ai fi realizat ca nu te-ai rugat si ai aduce o rugaciune sincera si din inima, asa ai facut-o doar ca pe o formalitate'"

desigur parafrazez dar intelegeti care era toata morala
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.07.2011, 18:35:12
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Apropo de postarea Informatorului... cum e mai bine, sa ne rugam "oricum" sau sa asteptam un moment in care ne putem concentra cat mai bine la rugaciune?
Eu am intalnit in scrierile Sfintilor Parinti povata de-a ne ruga asa cum putem, pentru ca prin cantitate va veni dupa o vreme si calitatea rugaciunii.
Am citit undeva (nu mai retin unde) ca atunci cand gandurile o iau razna in timpul rugaciunii, te intorci si recitesti pasajul de la care n-ai mai fost atent.
Mi se pare descuranjant sa nu ne putem ruga atunci cand nu suntem 100% cu mintea limpede si focusata... Eu de exemplu ma rog inainte de un examen, atunci cand am emotii, cand am greutati, samd; in acele momente sunt agitata si stresata insa ma straduiesc sa spun rugaciuni.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.07.2011, 18:50:47
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de informatorul Vezi mesajul
nu stiu daca ala e un sfat foarte bun
cred ca dumnezeu prefera rugaciunile facute din suflet nu doar asa de dragu de-a fi facute

asta e o povestioara care mi-a spus-o mie profesoara de religie din liceu

"[...]
intr-o zi calugarul se culcase fara sa isi spuna rugaciune. In vis i se arata satana care il avertizase ca nu si-a zis rugaciunea si il 'impinse' sa se trezeasca sa isi zica rugaciunea.
Calugarul se trezi, spusese rugaciunile si se culca inapoi.
In vis i se arata iar satana si calugarul il intreba de ce l-a pus sa se trezeasca sa isi zica rugaciunea.
Satana i-a raspuns 'pentru ca daca nu as fi facut-o a 2a zi dimineata ai fi realizat ca nu te-ai rugat si ai aduce o rugaciune sincera si din inima, asa ai facut-o doar ca pe o formalitate'"

desigur parafrazez dar intelegeti care era toata morala
adevarat ca dumnezeu prefera rugaciunile din suflet si cu credinta.dar daca credinta slabeste trebuie sa incercam sa nu reducem rugaciunea. Fiind slabiti in credinta si reducand rugaciunea am pierde mai mult. Nu uita ca diavolul lucreaza zi si noapte
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.07.2011, 21:21:04
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=13429
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Confuzie, frica, deznadejde, lene etc. AGabriela Generalitati 8 21.12.2011 23:10:09
Plictiseala deriva din lene? florinbrasov0 Generalitati 36 20.10.2010 05:40:59
Cum scapam de lene? alexdu Generalitati 17 07.09.2010 13:10:47