Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.11.2013, 22:41:05
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mi se pare oribil cum inteleg unii sa popularizeze fizica.
Si nu ma refer la Roger Penrose, care desi are o teorie cuantica a creerului, de departe nu e o teorie stiintifica, lipsindu-i orice sansa de a fi verificata experimental.

Dar intr-un fel, face parte din stiinta, amuzant, nu?
Oamenii sunt liberi sa aiba idei, oricat de nastrusnice, gresite sau reale ar fi ipotezele respective. Important e ca eu nu accept ca o ipoteza devine teorie stiintifica daca o majoritate a oamenilor de stiinta o accepta. 1% sau 99% inseamna acelasi lucru daca nu poti produce rezultate care sa poata fi verificate si reverificate oricand in orice parte a lumii.
Restul tine de politica si de faptul ca exista unii care ne vor indoctrinati intr-un anumit fel. Oricine priveste in perspectiva, daca nu vede ca ne pierdem libertatea in fiecare zi inseamna ca ori e prost ori e orb. Si daca nu exista Dumnezeu atunci statul, tatucul nostru, decide el ce e mai bine pentru noi, ce sa invete copiii la scoala, ce avem voie sa vorbim, etc.

Daca oamenii de stiinta ar fi cinstiti atunci ar pune toate ipotezele pe masa :
De exemplu daca observi ca lucrurile se departeaza de pamant in aceeasi masura in toate directiile atunci trebuie sa admiti macar ca ipoteza geocentrismul. Este posibil ca pamantul sa ocupe un loc special in univers.
A doua ipoteza este ca lucrurile arata la fel din oricare punct al universului le-am privi. Dar este doar o ipoteza, indiferent daca 99% din oamenii de stiinta cred asta. In schimb ei ascund prima ipoteza si vorbesc despre a doua ca si cum ar fi ceva demonstrat dincolo de orice indoiala.

Este doar un mic exemplu care ma deranjeaza. Nu e normal ca o ipoteza sa fie ascunsa iar cealalta promovata ca fapt doar pentru ca 99% dintre oamenii de stiinta sunt atei.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.11.2013, 06:44:06
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Unde e botonul de "like"?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.11.2013, 07:20:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Unde e botonul de "like"?
Problema este ca nu exista buton de "dislike"!!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.11.2013, 21:46:02
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Hmm... N-am nici un susținător pe aici, pe topic. :)
Mă voi fi entuziasmat eu prea ușor de acel articol?...
Oricum, aș dori să menționez două aspecte în legătură cu cele postate aici:
1. nu susțin faptul că adevărurile de credință pot fi demonstrate în mod incontestabil prin dovezi empirice pentru că Dumnezeu Cel infinit nu va fi niciodată cuprins în cadrul logicii și experiențelor noastre limitate și, nu în ultimul rând, pentru că, dacă ar exista argumente sau dovezi incontestabile în privința acestor adevăruri revelate, atunci libertatea credinței s-ar desființa;
2. cu toate acestea, "lumea poate fi un pedagog către Hristos", așa cum frumos spunea părintele Stăniloae (pentru cei care vor să înțeleagă, iar nu în mod constrângător)... la fel și arta, știința, filosofia, literatura și orice este frumos, adevărat și bun. Să ne gândim la Toma... la viziunea lui Saul de pe drumul Damascului... și - de ce nu? - la magii de la Răsărit. Să ne gândim, de asemenea, la modalitățile minunate în care Sfinții Părinți și scriitori bisericești au înțeles să asume, în mod critic și constructiv, tot ceea ce era frumos și pozitiv în filosofia, știința și chiar mitologia antică.
De ce nu am avea aceeași atitudine față de științele și filosofia vremii noastre?...
Bucurii!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.11.2013, 18:14:13
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
"Profesorul universitar american Robert Lanza spune că deține dovada care confirmă existența vieții după moarte, iar aceasta ar proveni din universul fizicii cuantice.
Cei mai mulți oameni de știință bla bla bla...
În primul rând acest Robert Lanza este cercetător în cu totul alt domeniu, fizică în nici un caz, cu atât mai puțin fizica cuantică unde lucrurile o iau cu adevărat razna.
În al doilea rând dacă ar deține dovada, știrea de pe acel site ar fi trebuit să fie bazat pe un articol dintr-un jurnal științific nu bazat pe o carte în care respectivul fabulează.
În al treilea rând când folosești fraze de genul „Există viață după moarte - argumentarea unor specialiști în fizică” însă nu dai nici un nume sau o sursă e clar că acest articol este unul de umplutură.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.11.2013, 19:08:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
2. cu toate acestea, "lumea poate fi un pedagog către Hristos", așa cum frumos spunea părintele Stăniloae (pentru cei care vor să înțeleagă, iar nu în mod constrângător)... la fel și arta, știința, filosofia, literatura și orice este frumos, adevărat și bun. Să ne gândim la Toma... la viziunea lui Saul de pe drumul Damascului... și - de ce nu? - la magii de la Răsărit. Să ne gândim, de asemenea, la modalitățile minunate în care Sfinții Părinți și scriitori bisericești au înțeles să asume, în mod critic și constructiv, tot ceea ce era frumos și pozitiv în filosofia, știința și chiar mitologia antică.
De ce nu am avea aceeași atitudine față de științele și filosofia vremii noastre?...
Bucurii!
De fapt lumea nu se imparte in credinciosi si atei, ateii au aparut in epoca moderna abia in perioada iluminista. Nu e niciun avantaj daca un necredincios incepe sa creada si devine atras de paranormal, pentru ca de obicei un ateu de asta se apuca atunci cand devine credincios, daca cerceteaza pe cont propriu, si nu ii spune cineva despre crestinism.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.11.2013, 19:34:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
2. cu toate acestea, "lumea poate fi un pedagog către Hristos", așa cum frumos spunea părintele Stăniloae (pentru cei care vor să înțeleagă, iar nu în mod constrângător)... la fel și arta, știința, filosofia, literatura și orice este frumos, adevărat și bun. Să ne gândim la Toma... la viziunea lui Saul de pe drumul Damascului... și - de ce nu? - la magii de la Răsărit. Să ne gândim, de asemenea, la modalitățile minunate în care Sfinții Părinți și scriitori bisericești au înțeles să asume, în mod critic și constructiv, tot ceea ce era frumos și pozitiv în filosofia, știința și chiar mitologia antică.
De ce nu am avea aceeași atitudine față de științele și filosofia vremii noastre?...
Bucurii!
Nici ei sau mai ales ei nu inghiteau orice poveste doar pentru ca la o examinare superficiala se potrivea pe oarecum cu credinta crestina.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.11.2013, 17:59:43
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Oamenii sunt liberi sa aiba idei, oricat de nastrusnice, gresite sau reale ar fi ipotezele respective. Important e ca eu nu accept ca o ipoteza devine teorie stiintifica daca o majoritate a oamenilor de stiinta o accepta. 1% sau 99% inseamna acelasi lucru daca nu poti produce rezultate care sa poata fi verificate si reverificate oricand in orice parte a lumii.
Restul tine de politica si de faptul ca exista unii care ne vor indoctrinati intr-un anumit fel. Oricine priveste in perspectiva, daca nu vede ca ne pierdem libertatea in fiecare zi inseamna ca ori e prost ori e orb. Si daca nu exista Dumnezeu atunci statul, tatucul nostru, decide el ce e mai bine pentru noi, ce sa invete copiii la scoala, ce avem voie sa vorbim, etc.

Daca oamenii de stiinta ar fi cinstiti atunci ar pune toate ipotezele pe masa :
De exemplu daca observi ca lucrurile se departeaza de pamant in aceeasi masura in toate directiile atunci trebuie sa admiti macar ca ipoteza geocentrismul. Este posibil ca pamantul sa ocupe un loc special in univers.
A doua ipoteza este ca lucrurile arata la fel din oricare punct al universului le-am privi. Dar este doar o ipoteza, indiferent daca 99% din oamenii de stiinta cred asta. In schimb ei ascund prima ipoteza si vorbesc despre a doua ca si cum ar fi ceva demonstrat dincolo de orice indoiala.

Este doar un mic exemplu care ma deranjeaza. Nu e normal ca o ipoteza sa fie ascunsa iar cealalta promovata ca fapt doar pentru ca 99% dintre oamenii de stiinta sunt atei.
Geocentrismul este din categoria "microroganismele/atomii/virusurile/stelele indepartate/etc. nu exista, pentru ca nu le vedem cu ochiul liber; Dumnezeu ne-a facut fara microscoape si telescoape, deci e mai bine sa nu le vedem". Cu alte cuvinte, ostrich policy in splendida ei hidosenie lasa.
Tocmai, ca marirea lui Dumnezeu se vede/simte/conceptualizeaza mai bine cind stii ca El a facut un Univers infinit in dimensiuni si omeneste (si chiar si ingereste) incomprehensibil in toata complexitatea lui. Pentru mine, "geocentrism" inseamna ca planeta aceasta, care ALTFEL ar fi doar una anonima, undeva intr-un brat al acestei galaxii, a avut soarta extraordinara de a adaposti: viata organica, fiinte din ce in ce (evolutiv) mai inteligente (culminind cu specia noastra, care, ce-i drept, a cazut la primul examen al ridicarii de chip la asemanare), Poporul Ales, si Intruparea, Crucificarea, Invierea si Ascensiunea lui Isus. NU e nevoie, dupa umila mea parere, de un loc central in Spatiu. O, da, in acest sens, descris mai sus, sunt si eu geocentrist. Si cu ACEST geocentrism, fizica nu are ceva de-a face.
Si ai dreptate cu promovarea ideilor de savanti atei, dar nu e normal nici ca geocentrismul sa fie promovat de fanaticii multor confesiuni, de la unii NP extremisti din america, de unde de altfel a originat, la unii extremisti "ortodocsi" de la noi, grecia, rusia, etc. Doar fiindca o spune "establishmentul stiintific" nu inseamna ca e/trebuie luat de adevarat, si nici teoria contrara, doar fiindca e scrisa in biblie si/sau biserica a crezut multa vreme asa, inclusiv oameni considerati astazi sfnti.

Last edited by Barsaumas; 23.11.2013 at 18:11:37.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.11.2013, 18:22:28
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Problema este ca nu exista buton de "dislike"!!!
Ei, colegul nostru iuliu e un tip echilibrat, dar geocentrismul fizic, in sine, imi provoaca greata. E mai obscurantist decit rizibila teorie a broastelor care se nasc din namol. (Si un baiat care mergea la tzara cu gistele la cimp putea sa vada cum se reproduc broastele, daca privea cu atentie, saptamini de-a rindul, aceeasi balta. Ca un anume episcop cappadocian, sanctificat ulterior, a crezut si predicat chiar, altfel, nu confera in vreun caz autoritate unei asa teorii haioase).
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.11.2013, 21:56:16
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Geocentrismul este din categoria ...
Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Ei, colegul nostru iuliu e un tip echilibrat....
Nu este parerea mea, si eu credeam la fel pana am vazut o chestie pe care a spus-o un mare astronom. Am cautat mai mult si am aflat ca si Hawking spune acelasi lucru :



cand vezi cuvantul geocentrism e normal sa te cutremuri, pentru ca ai fost educat asa. Dar asa cum spune si Hawking nu exista nici o dovada impotriva, doar opinia lor ca nu e nimic special cu Pamantul. Si cand esti ateu e normal sa gandesti asa. Nu e normal atunci cand crezi in Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde