Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1061  
Vechi 13.05.2010, 01:19:58
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Nu se manifesta la fel. Imi arati exact sau las-o balta. Citeste acatistul ala sa vezi ca nu e la fel. Insusi parintele ti-ar spune, cu toata blandetea si dragostea, ca te inseli.

Da link sa vad cine sustine ce :)
Jane, cand ti-a zis Vasalie ca exista ortodocsi care vorbesc in limbi, i-ai raspuns:
Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Si ia da sa vad si eu ortodocsi vorbind in limbi ca m-ai facut curioasa.
Dupa ce ti-a dat ai inceput sa tragi spuza pe turta ta: „Este valid in cazul lui, dar tot o floare rara.”

Hai sa fac si eu o incercare:
Iti dau câteva nume de ortodocși: Eusebius Stephanou, James Tavralides, Constantine Monios, David Buss, Athanasius Emmert, Boris Zabrodsky. Toți acești ierarhi ortodocși respectați au crezut ca toate darurile Duhului Sfant (inclusiv vorbirea în alte limbi) sunt și astăzi manifestate.

Si, fiindca am vazut ca tie iti place sa postezi si in engleza:

The [COLOR=#5a3696]Charismatic Movement[/COLOR] in the late 1960s and 70s, swept through both Protestant and Roman Catholic churches. In 1968, Archimandrite Rev. Fr. Eusebius A. Stephanou, Th. D. of the [COLOR=#002bb8]Greek Orthodox Archdiocese of America[/COLOR] experienced along with other Orthodox priests an outpouring of the Holy Spirit. Though, the Charismatic Movement in the Eastern Orthodox Church never exerted the influence that it did in other mainstream churches. Individual priests, such as Fr. James Tavralides, Fr. Constantine Monios and Fr. David Buss, Fr. Athanasius Emmert of the Antiochian Orthodox Christian Archdiocese, Fr. Eusebius Stephanou of the Greek Orthodox Archdiocese of North America, founder of the Brotherhood of St. Symeon the New Theologian and editor of "The Logos", and Fr. Boris Zabrodsky of the Ukrainian Orthodox Church in America, founder of the Service Committee for Orthodox Spiritual Renewal (SCOSR) which published "Theosis" Newsletter, were some of the more prominent leaders of the charismatic renewal in Orthodoxy.

Si pentru ca ai dorit si un link: http://www.workofchrist.com/Theosis/ceased.htm

Last edited by penticostalulmantuibil; 13.05.2010 at 01:35:12.
  #1062  
Vechi 13.05.2010, 01:32:09
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Frate, eu nu trag spuza pe nici o turta.
Stiam de exemplul Sfantului Porfirie si chiar am postat la vremea respectiva un raspuns cam in acelasi spirit al celui de astazi, atragand atentia asupra faptului ca e un dar la care noi nu aspiram, lucru scris chiar in acatistul indicat de voi, acatist in care mai erau si alte lucruri interesante:

- In tot acatistul, sunt doua referiri la vorbitul in limbi: a) ca Sfantul a avut harisma asta; b) ca a folosit-o pentru a o indrepta pe Annoula.
- in restul acatistului sunt n referiri la alte daruri ale parintelui, vindecari si ce a mai facut el, si acelea detaliate deci am putea presupune ca daca a mai vorbit in limbi altfel si altcuiva decat acelei Annoula, s-ar fi scris mai multe in acatist (sau, din discretie si pentru a nu incinge spiritele, nici Annoula nu ar fi fost mentionata precis). Dar fiind mentionat clar numele ei, putem deduce ca acel dar a fost folosit intr-un context precis (si pare-se, unic). De asemenea, scriind acolo ca a fost pentru luminarea ei, si cum nu mai e mentionat nimeni altcineva, nu avea cine sa il potenteze pe Parinte sa vorbeasca o limba straina, nu era nici un pastor in proximitate sa ii spuna "hai ca vine, vine, vine, uite acum vine ala bala portocala shambala". Nu a facut-o in grup. Nu a facut-o nici singur ci repet, intr-un singur caz si cu un scop limpede, era importanta mantuirea femeii aleia.

Acum, sa vedem din ce fac penticostalii.. ii apuca oare vorbitul in limbi straine dar cunoscute cand sunt in preajma unor straini? Exista cumva oameni de alta nationalitate la ei in casa cand isi fac rugaciunile, unul care sa fie langa ei si care trebuie sa afle de Evanghelie in clipa aia? sau in comunitate, la casa de rugaciune? Nu?

Noa bine, pa :)

Despre miscarea harismatica nu am alte comentarii decat ca mi se pare o aberatie la fel ca tot ce tine de renewal in crestinism: noi Il marturisim pe Hristos ACELASI in vecii vecilor, El nu se schimba si la fel Biserica ramane aceeasi, n-are nevoie de renewals. Duhul Sfant e Acelasi si se pogoara si preface darurile si ne lumineaza de 2000 de ani incoace. De-asta it never exerted si de-asta au ramas cum bine scrie, individual priests. Period.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 13.05.2010 at 01:37:40.
  #1063  
Vechi 13.05.2010, 01:44:25
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
De asemenea, scriind acolo ca a fost pentru luminarea ei, si cum nu mai e mentionat nimeni altcineva, nu avea cine sa il potenteze pe Parinte sa vorbeasca o limba straina, nu era nici un pastor in proximitate sa ii spuna "hai ca vine, vine, vine, uite acum vine ala bala portocala shambala". Nu a facut-o in grup. Nu a facut-o nici singur ci repet, intr-un singur caz si cu un scop limpede, era importanta mantuirea femeii aleia.
....deci nu mai pot de ras " Hai ca vine, vine..vine, uite acuma vine!"

Dar mai erau niste texte interesante intr-o inregistrare, rostite de pastor , unui omustean care statea chircit pe o podea si icnea ciudat, cam asa suna potentarea " Deeper, deeper...more, more, more..deeper!"...ma intreb oare ce legatura vedeau oamenii aia care asistau la asemenea aberatiune, intre ce se intampla acolo...si Sfanta Scriptura, si darul vorbirii in limbi?

Dar e clar ca erau " crestini", credeau in Biblie...si faceau ce faceau, si tot lui Dumnezeu se rugau (cica)!!
  #1064  
Vechi 13.05.2010, 01:58:11
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Noi Il marturisim pe Hristos ACELASI in vecii vecilor, El nu se schimba
Pana aici suntem de acord. Asta facem si noi. E din Scripturi.

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
...si la fel Biserica ramane aceeasi, n-are nevoie de renewals.
Asta nu mai e din Scripturi. Biserica e in continua transformare. Creste mereu, se transforma din ce in ce mai mult pana cand va ajunge sa fie Biserică slăvită, neavând pată sau zbârcitură, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă și fără de prihană.

Dumnezeu ramane acelasi dar oamenii au nevoie de au nevoie mereu de renewals.
  #1065  
Vechi 13.05.2010, 02:10:13
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Pana aici suntem de acord. Asta facem si noi. E din Scripturi.


Asta nu mai e din Scripturi. Biserica e in continua transformare. Creste mereu, se transforma din ce in ce mai mult pana cand va ajunge sa fie Biserică slăvită, neavând pată sau zbârcitură, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă și fără de prihană.

Dumnezeu ramane acelasi dar oamenii au nevoie de au nevoie mereu de renewals.
Nu stiu daca e chiar asa:

Citat:
Bărbaților, iubiți pe femeile voastre, precum și Hristos a iubit Biserica și S-a dat pe Sine pentru ea, ca s-o sfințească, curățind-o cu baia apei prin cuvânt, ca s-o înfățișeze Sieși: Biserică slăvită, neavând pată sau zbârcitură, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă și fără prihană.
Boldurile nu-s ale mele ci de unde am copiat. Deci El S-a dat deja pe sine, sfintind-o. Era slavita fara pata si fara zbarcitura inca de cand a infiintat-o si asa ramane, pentru ca nu se sfinteste prin sine ci e sfintita de El si nu cred ca a sfintit-o mai putin la infiintare si mai mult pe parcurs.

Daca imi arati o carte scrisa de un sfant din primele secole si una scrisa de un cuvios din secolul 20, nu sunt sigura ca voi putea spune care text e din ce perioada, chiar daca textul e profund personal. Err, adica, cu atat mai mult, hehe :)
Crestinii contemporani fiind in comuniune cu Iisus Hristos care-i Acelasi in veac, si cu toti crestinii care s-au impartasit vreodata de El, in decursul istoriei, si fiind luminati de acelasi Duh Sfant, efectiv nu vad de unde ar putea sari charismatic renewalul continuand sa fie ortodox in acelasi timp.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
  #1066  
Vechi 13.05.2010, 02:14:29
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
....deci nu mai pot de ras " Hai ca vine, vine..vine, uite acuma vine!"

Dar mai erau niste texte interesante intr-o inregistrare, rostite de pastor , unui omustean care statea chircit pe o podea si icnea ciudat, cam asa suna potentarea " Deeper, deeper...more, more, more..deeper!"...ma intreb oare ce legatura vedeau oamenii aia care asistau la asemenea aberatiune, intre ce se intampla acolo...si Sfanta Scriptura, si darul vorbirii in limbi?

Dar e clar ca erau " crestini", credeau in Biblie...si faceau ce faceau, si tot lui Dumnezeu se rugau (cica)!!
Sunt si penticostali care au lozincile lor: „ - Ortodocsii sunt idolatri fiindca se inchina la o icoana in loc sa se inchine lui Dumnezeu!”

Poti sa-i zici tu: „stai mai frate ca lucrurile nu sunt chiar asa!”, el o da pe-a lui inainte.

Sora Andrusca, subiectul este altul in aceasta seara, nu mai sunt penticostalii „more..deeper”.

Am mai progresat putin. Este vorba despre Părintele Ortodox Eusebius Stephanou care este doar unul dintre cei care au crezut ca vorbirea în limbi din zilele noastre e de la Dumnezeu. El nu a fost excomunicat, caterisit de Biserica Ortodoxa. Dimpotrivă lucrarea lui a fost sustinută si moral si financiar de o parte a episcopilor ortodocși greci. La moartea lui, Părintele Eusebius a fost elogiat ca preot ortodox și profesor la Seminarul Ortodox Sfânta Cruce.

El nu face „more..deeper” dar, cu seriozitate in credinta, sustine vorbirea in alte limbi.
  #1067  
Vechi 13.05.2010, 02:16:35
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul

El nu face „more..deeper” dar, cu seriozitate in credinta, sustine vorbirea in alte limbi.
Cum il sustine?
Exista atatea carti despre razboiul gandurilor, despre smerenie, despre pocainta, despre dragoste.. De ce nu a scris nimeni o carte despre cum sa obtinem darul vorbirii in limbi, explicand si utilitatea sa si rolul sau in mantuire?

Ai un link spre ceva ce a scris legat de subiectul asta?
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
  #1068  
Vechi 13.05.2010, 02:24:50
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Sunt si penticostali care au lozincile lor: „ - Ortodocsii sunt idolatri fiindca se inchina la o icoana in loc sa se inchine lui Dumnezeu!”

Poti sa-i zici tu: „stai mai frate ca lucrurile nu sunt chiar asa!”, el o da pe-a lui inainte.

Sora Andrusca, subiectul este altul in aceasta seara, nu mai sunt penticostalii „more..deeper”.

Am mai progresat putin. Este vorba despre Părintele Ortodox Eusebius Stephanou care este doar unul dintre cei care au crezut ca vorbirea în limbi din zilele noastre e de la Dumnezeu. El nu a fost excomunicat, caterisit de Biserica Ortodoxa. Dimpotrivă lucrarea lui a fost sustinută si moral si financiar de o parte a episcopilor ortodocși greci. La moartea lui, Părintele Eusebius a fost elogiat ca preot ortodox și profesor la Seminarul Ortodox Sfânta Cruce.

El nu face „more..deeper” dar, cu seriozitate in credinta, sustine vorbirea in alte limbi.
A, scuze...ramasesem in urma, da...revin!
  #1069  
Vechi 13.05.2010, 02:30:40
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Penticostalulelmantuibil, daca eu tot ramasei cu ale mele amintiri...ai putea sa imi explici si mie ce ar fi putut insemna acele indemnuri " More...deeper, More...more...deeper!"? in cadrul unei comunitati crestine?
  #1070  
Vechi 13.05.2010, 02:31:03
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
De ce nu a scris nimeni o carte despre cum sa obtinem darul vorbirii in limbi, explicand si utilitatea sa si rolul sau in mantuire?
Sora Jane, ai citit in vreuna dintre postarile mele cum ca vorbirea in limbi are vreun rol in mantuire?

Daca am scris vreodata asa ceva, am facut o mare greseala.

Fiindca vorbirea in limbi nu are nici un rol in mantuire.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 23:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 23:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 13:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 22:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 18:09:10