Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.04.2009, 08:50:55
rotblume rotblume is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.03.2009
Mesaje: 31
Implicit Cum ar trebuii sa fie femeia intr-o casnicie?

Nu pot sa ii spun dilema, dar am intrebarea asta care ma framanta de ceva vreme. Nu sunt casatorita si nici nu vreau sa ma casatoresc prea devreme, dar cateva sfaturi:D
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.04.2009, 09:58:22
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Depinde la ce anume te referi, in primul rand.

Ar fii citeva reguli care ar trebui sa fie o buna conduita a femeii in familie:

1. in primul rand sa-ti iubesti sotul
2. sa fii loiala lui si credincioasa
3. sa faci cununia religiosa, la biserica ortodoxa
4. sa ai grija inainte de cununie sa incerci sa te spovedesti la modul propriu, adica sa nu omiti din pacate
5. sa-ti incurajezi sotul, cind acesta se simte doborit
6. sa-ti cresti copiii in spiritul duhovnicesc ortodox( aici ai putea urmari ce spun Sfintii Parinti la aceasta tema)
7. sa ai grija ca acesti copii sa fie botezati, dupa randuiala ortodoxa
8. sa te rogi pentru sotul tau zilnic
9. sa fii iubitoare, dragastoasa(nu manioasa si incruntata tot mereu)
10. sa respecti parintii sotului tau, deoarece ei l-au adus pe lume, si asa se explica ca tu l-ai intalnit pe el
11. sa fii muncitoare in casa( nu inseamna absolut de loc ca el nu trebuie sa te ajute)
12. trebuie tot timpul sa mergeti la biserica(in general este femeia aceea ca da un ton de genul asta in casa, desi nu este exclus sa fie invers)
13. sa nu mergi la vrajitori, ghicitori cind problemele familiare vor aparea
14. sa stii, in mod diplomatic, cum sa eviti cearta din casa, sau cel putin sa o atenuezi
15. sa propoaduiesti pe Dumnezeu in casa ta si familia ta
16. zambeste, zambeste si iar zambeste- sa nu obosesti a zambi in casa
17. asta este o regula foarte importanta: niciodata sa nu iesi din domitor cu parul nepieptanat, sau in neorinduiala
18. sa nu-ti lasi patul desfacut niciodata dupa ce te-ai trezit
19. sa tii casa curata si in ordine
20. sa fii dispusa sa inveti lucruri de la soacra ta, deoarece trebuie sa-ti amintesti ca sotul tau a trait cu parintii lui si a mancat la modul la care soacra ta gateste. Atentie mare aici!
21. acel sot, sa fie omul lasat de Dumnezeu pentru tine( vei intreba cum vei stii tu asta? Pai simplu, te rogi sa cunosti omul lasat de Duumnezeu pentru tine)
22. sa nu fii: mandra, incapatinata, rea de gura, barfitoare, acra, rea, rautacioasa, iute la manie, patimasa etc etc, lista e lunga
23. sa iti amintesti in orice moment, ca un barbat este ca un copil crescut poate prea inalt, care are nevoie de continua afectiune si tandrete.


Ar mai fii mutle de spus, insa tu ai pus doar intrebarea legata de felul in care ar trebui sa fie sotia, nu si sotul.
Aceasta explica multe puncte neatinse aici.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.04.2009, 10:47:34
rotblume rotblume is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.03.2009
Mesaje: 31
Implicit

am observat un sfat: sa nu iesi nepieptanata din dormitor.
la asta ma refearam mai mult deoarece am vazut in foarte multe casnicii ca barbatii "se plictisesc" de sotiile lor pentru ca nu mai au timp sa se ingrijeasca de ele sau nu mai au chef si de aceea barbatul incepe sa se uite dupa alte femei mai tinere sau mai aranjate.
Ma refeream mai mult la asta. Cum at trebuii sa fie o femeie in casa astfel incat sotul sa nu se "sature" de ea nici dupa 15 ani de casatorie.
Stiu ca suna prosteasca intrebarea asta, dar atunci cand impart patul pentru a se iubi ar trebuii ca femeia sa fie activa?
Ma gandesc la lucrurile astea pentru ca stiu ca o sa ma casatoresc intr-un final, dar as vrea sa am cosnicie fericita in care eu si sotul meu sa ne aratam dragostea si la 50 de ani. Nu as vrea sa am o casnicie destramata pentru ca asta ar afecta viitori mei copii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.04.2009, 14:33:40
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rotblume Vezi mesajul
am observat un sfat: sa nu iesi nepieptanata din dormitor.
la asta ma refearam mai mult deoarece am vazut in foarte multe casnicii ca barbatii "se plictisesc" de sotiile lor pentru ca nu mai au timp sa se ingrijeasca de ele sau nu mai au chef si de aceea barbatul incepe sa se uite dupa alte femei mai tinere sau mai aranjate.
Ma refeream mai mult la asta. Cum at trebuii sa fie o femeie in casa astfel incat sotul sa nu se "sature" de ea nici dupa 15 ani de casatorie.
Stiu ca suna prosteasca intrebarea asta, dar atunci cand impart patul pentru a se iubi ar trebuii ca femeia sa fie activa?
Ma gandesc la lucrurile astea pentru ca stiu ca o sa ma casatoresc intr-un final, dar as vrea sa am cosnicie fericita in care eu si sotul meu sa ne aratam dragostea si la 50 de ani. Nu as vrea sa am o casnicie destramata pentru ca asta ar afecta viitori mei copii.
Cata naivitate!!!
Domnisoara,sa stii ca barbatii inseala orice fel de femeie,daca este sa insele,poate sa fie ea frumoasa ori urata,desteapta ori proasta,harnica ori lenesa,bogata ori saraca...pieptanata ori nepieptanata dimineata.Pentru un barbat care nu are o etica si o personalitate puternica,nu conteaza aceste detalii,el oricum va insela.Iar,in mod paradoxal,tocmai femeile frumoase sunt inselate mai cu precadere.Ceea ce tine o casnicie mai stransa o reprezinta intelepciunea,dar,bine-nteles este nevoie si de o ingrijire adecvata din partea ambilor parteneri.Personal,cred ca cea mai mare rata a despartirilor o reprezinta motivul prostiei,prostia este cel mai periculos lucru intre oameni,fiindca ea atrage cu sine foarte multe trasaturi rele,trasaturi de care depinde viata noastra.
Cat despre motivul inselarii,daca este sa-l despicam mai profund,ele este unul cumva firesc,dar nu moral,insa tendinta este reala si nu are legatura cu lipsa atractiei fata de partenerul de viata,este vorba doar de altceva,de o oarecare monotonie,dar nu intotdeauna are legatura cu inselarea in sine,cat poate fi o tendinta afectiva,o exprimare de atasament care,daca ar exista destula intelepciune,nu ar genera in inselare propriuzisa,ori pacate concrete,ci mai degraba in prietenie.De atasament avem mai mare nevoie decat de sex,iar oamenii se pierd pe drum,devin confuzi si nesatui si astfel gresesc.
Unii barbati nu inseala,insa reprimandu-si aceasta dorinta,evadeaza in alcool sau alte vicii care,poate sunt mai nocive decat o inselare,si aceasta fiindca-si raspandeste caracterul in intreaga calitate a vietii.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.04.2009, 15:10:30
rotblume rotblume is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.03.2009
Mesaje: 31
Implicit

Ory,
Imi cer scuze, dar vorbesti de parca ai fost inselata. Stiu ca nu am nici un drept sa spun asta, dar asta denota ceea ce ai scris tu mia sus. Intr-adevar, majoritatea barbatilor inseala, dar daca stai putin sa te gandesti, ce-i al tau e pus deoparte. Si Dumnezeu are grija de asta. Daca te va iubii cu adevarat nu te va insela niciodata.
Eu am vazut acum doi ani la mare un cuplu foarte frumos. Aveau in jur de 78 de ani si se tineau de mana, plus de asta, aveau un respect fata de celalat de nu iti poti imagina. Cred ca este cel mai frumos lucru pe care l-am vazut intre doi oameni vreodata si asa as vreau sa ajung si eu cu viitorul meu sot.



P.S. Pot sa scrie si barbati/baieti la acest topic :D.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.04.2009, 15:27:24
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

am inceput sa rad!!!
Nu,nu sunt o femeie inselata si nici nu am inselat,ba chiar ne-am avut doar unul pe celalalt.Cred ca am vrut sa fiu doar un pic mai pragmatica,vazand haosul din jurul meu.
Cat despre cuplul batranel de care spui,este foarte adevarat ca sunt absolut minunati,si eu ai admir,dar aceasta nu inseamna ca nu au trecut si prin "inselare" la viata lor.Oamenii pot ramane impreuna si dupa ce intampina experiente de genul acesta.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.04.2009, 17:37:37
rotblume rotblume is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.03.2009
Mesaje: 31
Implicit

Imi cer scuze inca o data fata de tine, daca te-a derajat ca ti-am spus ca ai fost inselata. Pot doar sa iti spun ca nu toti barbatii inseala. Cei care iubesc cu adevarat fara sa ceara nimic in schimb nu o sa insele niciodata pentru ca isi iubesc sotia asa cum e ea.
As vrea sa te mai intreb ceva. Daca sotul tau te-ar insela cei ai face? Eu as divorta in cazul in care as afla de la prietenii lui sau din alte parti, dar daca mi-ar spune el si as vedea ca ii pare rau cu adevarat l-as ierta.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.04.2009, 17:47:55
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Cred ca este foarte important pe ce se bazeaza relatia. Ca daca se bazeaza pe noutate, senzatii tari, frumusete, atractie...pai inevitabil va insela. Dar daca te iubeste pentru unicitatea ta si relatia voastra e bazata pe iubirea adevarata, pe care de fapt doar Dumnezeu o poate da, apoi atunci e altceva.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.04.2009, 17:50:32
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

De aceea, daca vrei un barbat care sa nu te insele, ai grija cu ce-l atragi. Trebuie sa-l atragi cu ceva ce nimeni altcineva nu mai are :), adica exact cu persoana ta, unica si irepetabila. Ca frumusete, inteligenta, noutate, chestii interesante si alte fete au. Dar nu sunt TU. Deci pana la urma...fii tu insati! Cauta Imparatia lui Dumnezeu, si restul se va adauga
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.04.2009, 18:00:21
rotblume rotblume is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.03.2009
Mesaje: 31
Implicit

Din punctul meu de vedere o relatie se bazeaza pe Respect, Sinceritate, Incredere, dar mai ales IUBIRE. Cand toate acestea sunt puse la un loc cred ca exista o relatie perfecta intre un barbat si o femeie. Stiu unele femei care ascund unele lucruri barbatului, dar nu mi se pare normal pentru ca oricat de rau ar fi lucrul ala trebuie sa il spui ca sa gasesti o solutie impreuna cu sotul tau sau sotia ta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15
o casnicie esuata :( Daniela87 Nunta 31 03.01.2010 23:40:26
Modele de casnicie glykys Nunta 63 17.11.2009 07:58:27
Despre casnicie Laurentiu Generalitati 21 13.09.2007 16:13:51
Casnicie curata nicoleta34 Nunta 35 03.07.2007 21:53:44