Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 07.04.2009, 19:33:54
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Anca,
Mai nou, ca si in Occident, bunicile nu mai sunt "fraiere" si nu mai vor sa creasca nepoteii cind ai 300 de canale de TV si trebuie sa-ti controlezi zilnic dobinda la banca, iesi cu prietenele la o cafea in oras, iar cumparaturi nu se mai fac pentru ca au fost facute la Carfour, in week-end de ginere
Reply With Quote
  #82  
Vechi 07.04.2009, 21:04:02
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Toate bunicile au o coarda sensibila, cand e vorba de nepoti. Apelati la ele si nu veti regreta.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 07.04.2009, 21:29:25
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Copiii trebuie sa fie responsabilitatea parintilor, nu a bunicilor. Ca bunicii ajuta, si ajuta foarte mult, cel putin in familia mea, asta este alta treaba, dar in principiu parintii trebuie sa se organizeze si sa se coordoneze in asa fel incat ei sa fie cei care au grija de copii. Prea de multe ori am vazut copii "lasati in grija" bunicilor cu lunile. Chiar si cu zilele e mult. Nu e bine nici pentru copii, care au nevoie de exemplul parintolor lor, nici de parinti, care trebuie sa fie complet constienti de responsabilitatea copiilor.

Si la urma urmei, de ce nu ar avea voie o femeie, care a crescut copii, a avut familie, a avut poate serviciu si s-a pensionat, sa bea o cafea cu prietenele?
Reply With Quote
  #84  
Vechi 07.04.2009, 23:51:52
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Bunicile baietelului meu nu prea au coarde sensibile,nu se ingramadeste nici una sa aiba grija de el...nici macar o ora,si pentru una din ele este chiar singurul nepotel.Chiar ca au devenit comode bunicutele noastre,mi-ar placea sa ma ajute si pe mine,macar la nevoie,dar NIMIC,asa ca m-am resemnat,nu mai apelez demult la ele.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #85  
Vechi 19.04.2009, 01:49:17
rotblume rotblume is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.03.2009
Mesaje: 31
Implicit

Nu pot fi imbinate niciodata din punctul meu de vedere.
Ori esti femeie de cariera ori mama.
Femeie de cariera poti fi oricand, dar mama mai greu. O mama are nevoie de foarte multa dragoste si protectie din partea sotului pentru a putea creste copii sanatosi din punct de vedere fizic si mintal. Ea nu trebuie sa fie deranjata de cineva, nu trebuie sa fie batuta, trebuie doar sa stea langa copilul ei si sa ii ofere toata dragostea din inima ei. Nu degeaba este si vorba "cei 7 ani de acasa". La asta se refera. O femeie ii ofera copilului ei toata educatia in cei 7 ani din momentul in care copilul este nascut.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 22.04.2009, 11:48:19
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Uite cum ma gandesc eu nepriceputa: ca da, ele au facut cariera, si anume aceea care astazi este a preoteselor si a calugaritelor. De ex, aici la biserica unde merg eu, preoteasa a facut foarte multe: a orgnizat corul, se ocupa de oameni, si in acelasi timp isi creste si copii, insa este nelipsita de la orice activitate bisericeasca. Eu numesc asta tot cariera, deoarece este o cariera, si o persoana din asta, este total diferita de ceea ce reprezinta Thheo. Ma ierti, daca te-am jignit, insa eu asa vad. Insa nu vad absolut nimic rau in asta.
Ai spus foarte frumos. Ai dreptate, insa "cariera" despre care se tot vorbeste nu priveste acest mod de vietuire. Este minunata acea minte care vede in aceasta vietuire "o cariera". In general, cariera este imaginea cu femeia de succes, care face bani si conduce afaceri. Imi cer iertare daca am inteles gresit termenul, dar in general cam asa este vazut.

Cariera de crestin este cea mai frumoasa.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 22.04.2009, 11:58:59
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Despre ce tot vorbesti?In primul rand acele sfinte au trait in alte timpuri,societatea era de alt gen.Fiecare a avut propria sa menire dupa cum i-a harazit-o Dumnezeu. Sufletul nu are sexualitate,asta nu stii?Fiecare,barbat ori femeie,a venit aici pentru propriile lectii de viata si pentru propria sa misiune.Personal nu m-as putea niciodata rezuma doar la viata casnica,in sufletul meu stiu ca am mult mai multe de realizat pe lumea aceasta,dincolo de a avea o familie si mi s-ar parea absurd sa stau cu mainile in san ca,cica ar fi ...pacat??? Dar sa stai cu mainile in san si sa treaca viata pe langa tine,oare asta nu mai e pacat?
Imi cer iertare daca nu am reusit sa exprim ceea ce gandeam. Sa stii insa ca timpul in care a trait un sfant sau o sfant nu ne impiedica pe noi a le urma credinta si faptele. Cum ti s'ar parea sa spun: "Hristos a trait acum 2000 de ani. Daca ar fi trait astazi, in vremea noastra, El ar fi dat alta Evanghelie, adaptata societatii noastre." Sa nu spunem acestea.

Firea barbateasca si firea femeiasca difera, fiecare avand rosturi diferite. Sa citim scrierile Parintilor Bisericii si sa afla cele pe care le avem de facut, fiecare in dreptul sau. Si cu acelea sa ne verificam miscarile sufletesti si dorintele mintii noastre.

A nu face cariera (profesie si afaceri) nu inseamna "a sta cu mainile in san". A nu face cariera inseamna a nu neglija cela proprii firii femeiesti, adica frumoasa crestere a copiilor si dragostea ce zideste orice casa. Cine va incepe o cariera (afaceri) isi va da seama ca timpul pentru copii si casa nu va mai exista... si poate va fi prea tarziu spre a mai face ceva. Gustul puterii si al carierei poate fi mult mai puternic decat vointa de a renunta la ceea ce s'a inceput.

Sunt baiat, poate nu ar trebui sa spun nimic. Nu sunt preot, insa imi pun intrbarea: preotii ar trebui oare sa taca in multe dintre problemele ce privesc femeia?
Reply With Quote
  #88  
Vechi 06.08.2009, 17:36:58
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Imi face mai multa placere sa ascult o femeie care vorbeste despre pruncul ei, decat o persoana care nu-mi vorbeste decat de obiective, evaluare, cresterea performantei, etc
Reply With Quote
  #89  
Vechi 06.08.2009, 17:58:14
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Pai Costel, dar daca ti-ar vorbi toata ziua de scutece, de mersul la oala, de hainute etc, cred ca te-ai plictisi.. Si mai exista si alte meserii decat cea de consultant financiar sau broker.

Sa nu exageram! Sigur, daca vrei sa faci cariera si iti neglijezi din cauza asta familia, nu este bine. Dar daca ai o meserie frumoasa pe care o exerciti in asa fel incat sa ai timp si energie si pentru familie, ce este rau in asta? La mine in familie asa a fost, si pot spune ca mi s-a purtat de grija si am fost iubita mai degraba prea mult decat prea putin.
Ce sa faca o femeie care are o asemenea meserie, care a facut studii, sa stea numai acasa si eventual sa isi verse plictisul si amarul pe familie?

De altfel, si un barbat care face cariera poate sa isi uite familia si nici asta nu e bine. Ganditi-va la cei care se intorc in fiecare zi dupa ora 8-9 cand se culca copiii. Si care ajunsi acasa, sunt ca niste legume stoarse si nu mai au putere nici sa se uite la copii.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #90  
Vechi 06.08.2009, 18:09:29
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu trimit femeia la cratita si la matura, insa amestecarea firilor (a barbatului cu a femeii) nu aduce decat stricaciune randuielii puse de Dumnezeu si intarita de atatia sfinti si sfinte. Fiecare sa isi tina firea si nici unul sa nu ravneasca la firea celuilalt. Schimbarea si amestecarea firilor este un pacat.

Care sfanta a facut cariera?
Luam sfintenia firii femeiesti ca norma de buna vietuire a acesteia.

Maica Domnului ar fi facut cariera?

Maria Egipteanca ar fi facut cariera?
Si Windorin, inca ceva: sfintenia nu este ceva exterior, ea se manifesta in feluri nenumarate, fiecare sfant este diferit.
Sunt sfinte care au muncit toata viata lor, chiar in alte vremuri, au fost servitoare la altii, sau taranci (se ocupau de ferma, hraneau vacile, munceau la camp etc) sau croitorese de exemplu, pe langa viata de familie.
Sunt sfinte ale sec. 20 care si-au dedicat viata ajutarii celor necajiti, de ex. sfanta Maria de la Paris. Ea a fost de altfel casatorita de 2 ori si era divortata, inainte sa se calugareasca.

Asa ca de ce n-ar putea exista in sec. 21 si sfinte care sa se sfinteasca prin dedicarea atat familiei, cat si unei meserii (scuzati constructia care suna cam neromaneasca, nu gasesc alta). Sunt atatea femei care reusesc sa impleteasca armonios cele doua. Daca sunt sprijinite de barbat care nu are ambitia sa faca numai el 'cariera' si sa aduca numai el bani acasa.
Vad de altfel ca nu zici nici tu ca preoteasa care este prezenta la toate activitatile bisericii face rau, caci isi neglijeaza familia... Poti sa te dedici si altor lucruri bune, facandu-ti datoria in meseria ta, si asta tot slujire a lui Dumnezeu este.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Portret de femeie Pelerin spre Rasarit Despre Sfanta Scriptura 7 03.10.2014 10:39:39
Familie vs Cariera Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 19 25.11.2013 18:52:31
femeia si cariera romandragut Generalitati 65 25.11.2013 08:03:15
O femeie fara studii, mama a trei copii, ar dori un loc modest de munca. sunsray Umanitare 8 13.02.2012 12:23:15
Vocatia si cariera crestinului Rodica50 Intrebari utilizatori 10 21.01.2011 15:53:10