Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #391  
Vechi 19.04.2009, 14:10:33
andreea_scolariu andreea_scolariu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2009
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
scurgerea de sange nu e ceva firesc cu care sa o fi creat Dumnezeu pe eva
Astea sunt doar speculatii la limita traducerii bibliei. De exemplu,
Citat:
În prealabil postat de Geneza 3:16 din bibliaortodoxa.ro
Iar femeii i-a zis: "Voi înmulți mereu necazurile tale, mai ales în vremea sarcinii tale; în dureri vei naște copii; atrasă vei fi către bărbatul tău și el te va stăpâni".
in comparatie cu
Citat:
În prealabil postat de Geneza 3:16 din biblegateway.com
To the woman he said, "I will greatly increase your pains in childbearing; with pain you will give birth to children. Your desire will be for your husband, and he will rule over you."
Cine vrea poate sa citeasca ca menstruatia a fost "pedeapsa". Cine nu, nu. Eu cred ca nu, menstruatia este semn al fertilitatii. De ce ar fi pedepsit si cimpanzeii pentru pacatul Evei, imi este peste masura sa inteleg.


Leviticul 15 vorbeste de cateva norme de igiena. Totusi, autorii nu au putut sa faca diferenta dintre scurgerea (nu accidentala, de sperma) a unui barbat - care poate indica o boala, poate si transmisibila, si menstruatia femeii, care este un lucru normal. Eronat le-au pus in aceeasi categorie, instaland un fel de carantina nu doar pentru barbatul cu scurgeri anormale, ci si pentru femeia la menstruatie (15:7 si 15:19). De subliniat ca acestea nu sunt PACATE - ei sunt considerati necurati fizic pentru o scurta perioada de timp (pana seara, sau cateva zile). Informatiile (limitate) de care dispuneau in aceea perioada vis-a-vis de acest subiect, combinate cu un patriarhat puternic, au dus la aceste confuzii. Sa spui AZI ca menstruatia e pacat trebuie sa fie printre cele mai aberante, misoginistice, inapoiate si de-a dreptul SOCANTE idei pe care le-am auzit.

Faptul ca Maria sau Eva au avut sau nu menstruatie sunt pure speculatii. Faptul ca Maria a fost virgina toata viata sunt interpretari ale traducerilor, legate de "fratii" lui Isus - cuvinte efectiv interpretate pentru a se potrivi unei dogme sau alteia.
__________________
Stiinta este dragostea de adevar
  #392  
Vechi 19.04.2009, 14:53:53
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

io am vorbit din punctul de vedere al ortodoxiei ; din punctul de vedere al liberilor cugetatori sau al sectantilor , normal ca se pot naste tot felul de interpretari care mai de care mai gresite ale bibliei ...

desigur : fiecare e liber sa fie ori ortodox ori sectant , ori catolic , ori liber cugetator , ori ateu , ori iudeu , nimeni nu il poate forta sa creada in ceva anume ... insa punctul de vedere al ortodoxiei , adica al credintei care a adus-o Iisus pe pamant acuma 2000 de ani este ala care l-am spu io ...

iudeii L-au rastignit pe Mesia al lor ; sectantii au aparut ca ciupercile dupa ploaie dupa multe sute de ani de la aparitia crestinismului , catolicii la 1000 de ani dupa , ortodocsii sunt ortodocsi de 2000 de ani ... apostolii au zis clar : daca inger din cer sau noi apostolii am veni si v-am vesti alta evanghelie decat aceea care deja v-am vestit-o sa fie anatema " ... de aici se vede clar cine ste anatema si cine nu ...
  #393  
Vechi 19.04.2009, 14:55:17
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

desigur , anatema din punctul de vedere al bisericii lui Hristos si nu al oricarei alte biserici crestine ...
  #394  
Vechi 19.04.2009, 15:35:36
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

la sf apostol iacov scrie asa : " sa urasti pana si camasa patata de carne " iar in contextul respectiv se vorbea despre desfranare ... deci nu este vorba despre o camasa patata de ulei de carne ( ceea ce nici nu are sens sa urasti o astfel de camasa ) ci de camasa patata de scurgere a semintei barbatesti sau femeiesti ...

apoi nu trebuie facuta diferenta intre ciclu si scurgerea barbateasca ... la ciclu nu se scurge numai sange , ci si samanta femeiasca , adice se elibereaza ovule , sau ma rog cum sor fi chemand celulele alea de inmultire ...

este nefiresc a avea omul scurgere de samanta pe aiurea , e pacat sa ai scurgere sau ciclu ; la facere , Dumnezeu nu a facut-o pe femeie cu scurgere de sange ( este ceva nefiresc , nu e batator la ochi asta ? ) si de samanta care sa se duca aiurea , si nici pe barbat cu scurgere de samanta pe aiurea ; samanta trebuie sa fie ori folosita la inmultire in cadrul unui act trupesc , ori sa nu fie folosita deloc ; asta este firea asa cum a creat-o Dumnezeu , curata ... de la cadere insa au aparut durerile femeii , munca grea a barbatului , bolile , cutremurele , ( si orice alta functionare nefireasca a naturii ) , dar si scurgerile ...

de ce au fost pedepsite si animalele odata cu oamenii de la caderea omului ? din cauza ca nu se putea ca natura sa ramana in rai iar omul , care e stapanul naturii sa cada afara : natura il urmeaza orbeste pe om , caci nu are posibilitatea de a alege liber ca omul ... unde sa vada omul in afara raiului daca natura ar fi ramas in rai ? in afara naturii , unde ? caci in afara naturii nu exista nimic ... de aceea nu era posibil sa nu fie antrenata si natura in caderea omului ... de atunci si animalele au devenit si ele afectate de necuratie ...


" Faptul ca Maria sau Eva au avut sau nu menstruatie sunt pure speculatii. Faptul ca Maria a fost virgina toata viata sunt interpretari ale traducerilor, legate de "fratii" lui Isus - cuvinte efectiv interpretate pentru a se potrivi unei dogme sau alteia. " nu sunt pure speculatii , ci sunt lucruri fara de care dumnezeirea lui Iisus nu ar fi fost posibila ; daca Iisus ar fi fost nascut de o fecioara necurata ( adica altfel decat a fost eva la creatie ) atunci nu ar fi fost El Mesia ci un om pacatos care a mostenit si el pacatul stramosesc ... Maria a fost virgina toata viata nu ca sa putem noi potrivi dogmele ci din dragostea Ei pentru Dumnezeu ... noi ortodocsii avem sfanta traditie in care sunt scrise multe lucruri care nu au fost scrise in evanghelii , dar care au fost scrise tot pe vremea evangheliilor si tot de la apostoli provin si acelea , si deci sunt adevarate ca si evangheliile ...
  #395  
Vechi 19.04.2009, 16:10:45
rotblume rotblume is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.03.2009
Mesaje: 31
Implicit

Emanuel eu o sa vorbesc azi cu un preot si iti voi spune ce am aflat. Eu nu stiam lucrurile astea pana acuma, dar promit ca ma voi documenta
  #396  
Vechi 19.04.2009, 16:13:38
rotblume rotblume is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.03.2009
Mesaje: 31
Implicit

vreau sa te mai intreb ceva.
daca o fata este violata, ea fiind virgina, se presupune ca a pacatuit?
  #397  
Vechi 19.04.2009, 16:40:10
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu este pacatul ei ci al violatorului ...
  #398  
Vechi 19.04.2009, 20:11:32
andreea_scolariu andreea_scolariu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2009
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
este nefiresc a avea omul scurgere de samanta pe aiurea , e pacat sa ai scurgere sau ciclu ; la facere , Dumnezeu nu a facut-o pe femeie cu scurgere de sange ( este ceva nefiresc , nu e batator la ochi asta ? ) si de samanta care sa se duca aiurea , si nici pe barbat cu scurgere de samanta pe aiurea ; samanta trebuie sa fie ori folosita la inmultire in cadrul unui act trupesc , ori sa nu fie folosita deloc ; asta este firea asa cum a creat-o Dumnezeu , curata ... de la cadere insa au aparut durerile femeii , munca grea a barbatului , bolile , cutremurele , ( si orice alta functionare nefireasca a naturii ) , dar si scurgerile ...
Atunci imi pare rau, dar natura de care vorbesti este fundamental diferita de natura in care traim. Omul de care vorbesti, nu ar mai fi "om" asa cum il cunoastem, ar fi cu totul altceva. Ar fi un extraterestru pe o planeta straina. Asta in timp ce ne amagim sa credem ca suntem facuti dupa imaginea creatorului iar ce ne inconjoara este creatia lui.

Personal, nu pot considera pacate actiuni asupra carora nu avem niciun control. Ce fel de entitate ar judeca pe cineva pentru ceva ce n-a facut? In niciun caz una corecta.
__________________
Stiinta este dragostea de adevar
  #399  
Vechi 19.04.2009, 22:47:29
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

noi nu mai suntem imginea Creatorului si nici ceea ce ne inconjoara nu mai este ceea ce era in momentul creatiunii ... totul e un fals acuma , din pricina caderii omului ...

faptul ca tu consideri ca nu exista control asupra acelor stari nu inseamna ca chiar nu exista ; exista , dar numai la oameni care au cautat unde trebuia ca sa obtina ajutor pentru a controla aceste pacate : ajutorul corect este numai in biserica ortodoxa , in sfintele taine , in rugaciune , post , smerenie si dragoste de Dumnezeu si de oameni ...
  #400  
Vechi 19.04.2009, 22:52:20
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu nu ne-a parasit prada unor stari nefiresti ( care par in mod inselator firesti celor neluminati de harul dumnezeiesc ) ale naturii si ale corpului si sufletului nostru , care au aparut dupa cadere ... El a venit in ajutorul nostru prin Iisus Hristos ... tot ce a aparut de la cadere a fost invins prin Iisus Hristos , si El ne da si noua puterea sa biruim : " indrazniti ( sa biruiti si voi ) , Eu am biruit lumea " ... deci auzim bine , a biruit LUMEA , adica totul ... nu exista putere care sa poata sta in fata Atotputernicului ...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
alinarea sufletului ranit bogman margareta Generalitati 34 12.06.2013 20:12:39
BARFA- rana a sufletului! snowdrop Generalitati 58 21.03.2012 21:17:54
Povestea sufletului meu. Un_trecator Intamplari adevarate 8 13.05.2011 20:42:29
Nemurirea sufletului 52ZIZO Despre Biserica Ortodoxa in general 44 16.08.2010 22:37:08
Taina mortii. Moartea dreptului si moartea pacatosului patinina34 Din Noul Testament 1 04.01.2009 07:32:19