Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.08.2010, 15:14:59
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mda, deci si aici exista controverse.....
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.08.2010, 16:21:49
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
mda, deci si aici exista controverse.....
Poate ar fi bine sa citesti tu insati Biblia. Ai gasi acolo raspunsuri la muuuulte intrebari, inclusiv privind reincarnarea. Asa, cu titlu informativ, din Biblie rezulta ca nu exista raincarnare.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.08.2010, 16:44:26
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
mda, deci si aici exista controverse.....
nu exista reincarnare decit: nastere moarte,inviere,judecata,probabil cei,ce au introdus reincarnarea vroiau sa evite acest ciclu,crezind ca se poate mintuii omul si altfel decum ne invata biblia.mai sunt biserici ce au introdus purgatoriu ceva nou,ca sufletele sa se mintuiasca fara truda[fals program].
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.08.2010, 01:22:00
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Poate ar fi bine sa citesti tu insati Biblia. Ai gasi acolo raspunsuri la muuuulte intrebari, inclusiv privind reincarnarea. Asa, cu titlu informativ, din Biblie rezulta ca nu exista raincarnare.
se cearta lumea de 2000 de ani ptr interpretarea mesajelor din biblie si tu vrei ca simplu muritor sa inteleg misterele ei. am crezut ca sunt unii mai invatati pe aici sau pur si simplu am vrut sa vad ce parere au si altii.
eu am citit multe din biblie dar multe chiar sunt interpretabile sau nu le inteleg, si preotii inca mai au multe intrabari fara raspuns.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.08.2010, 02:16:53
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
se cearta lumea de 2000 de ani ptr interpretarea mesajelor din biblie si tu vrei ca simplu muritor sa inteleg misterele ei. am crezut ca sunt unii mai invatati pe aici sau pur si simplu am vrut sa vad ce parere au si altii.
eu am citit multe din biblie dar multe chiar sunt interpretabile sau nu le inteleg, si preotii inca mai au multe intrabari fara raspuns.
Nota>ma inscriu in categoria :,,ce parere au si altii." Asa cum s-a mai spus pe acest topic>daca te uiti in Evrei 9:27 problema este clarificata.,,Si asa cum oamenilor le este randuit ca o singura data sa moara - dupa care e judecata".Daca in Biblie s-ar admite reincarnarea atunci s-ar eluda cele spuse in Eclesiastul 7:20 pt ca,teoretic,
reincarnarea face abstractie de notiunea de pacat asa cum este definit in viziunea crestina.Acest aspect ar duce la invalidarea celor spuse in Isaia 53:6, pt ca prin reincarnare ai putea,teoretic si intr-un anumit sens,evita problematica crestina a indepartarii de Dumnezeu(si nu numai acesta).In acest caz este evidenta incompatibilitate dintre Biblie si teoria reincarnarii.Aceste aspecte nu i-au impiedicat insa pe diversi baieti,gen Allan Kardec,sa aiba ,,viziuni"cel putin ciudate si deformate. Sper ca aceste date sa te ajute. Cel de Sus sa fie alaturi de noi toti

Last edited by Scotianul; 03.08.2010 at 02:19:11.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.08.2010, 11:10:43
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Poate ar fi bine sa citesti tu insati Biblia. Ai gasi acolo raspunsuri la muuuulte intrebari, inclusiv privind reincarnarea. Asa, cu titlu informativ, din Biblie rezulta ca nu exista raincarnare.
Te contrazic categoric,toate amanuntele despre reancarnare se gasesc in Biblie..si in scrierile gnostice..care e mai putin important daca sant sau nu recunoscute de biserica.Reancarnarea a existat si in crestinism recunoscuta pana la Justinian si Teodora...(imi scapa anul)..care au scoso din motive personale.Considerand lucrarea Domnului fundamentata pe logica...atunci sa-mi spuneti unde vedeti logica cu teologia ortodoxa..Unul se naste handicapat,altul rege,unul se naste in pustiu..altul are de toate toata viata fara sa faca nimic!!Unde e dreptatea...Nu vei sti sa pretuiesti binele daca nu vei cunoaste si raul..saracia si bogatia,..dispretul si pretuirea.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.08.2010, 11:31:25
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Speculatia potrivit careia scrierile Sfintei Scripturi ar fi "masluite", devenind rodul unei inalte conspiratii impotriva dovezilor certe cu privire le reincarnare este una gratuita.

Scrierile gnostice reflecta un amalgam de credinte, de curente spirituale ale vremii, si foarte probabil impartaseau si aceasta credinta a transmigratiei sufletului. Dar nu exista termen de comparatie intre acestea si Scriptura.

Nici macar Origen, combatut pentru teoria preexistentei sufletului (legata in mod direct de reincarnare) si pentru apocatastaza, nu a sustinut in scrierile sale doctrina reincarnarii.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.08.2010, 11:31:35
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Biblia a fost scrisa sub inspiratia divina. Cel care nu mai interpreteaza cuvintele Scripturii in Duhul in care ea a fost scrisa, ajunge la tot felul de interpretari care nu au nimic in comun cu adevarul din ea. Ca si in cazul de fata - ajungem sa spunem ca Scriptura afirma reincarnarea, total gresit.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.08.2010, 12:22:35
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
am avut o discutie cu o amica pe aceasta tema si vroiam sa stiu daca se pomeneste ceva in biblie de reincarnare.
Patima, moartea si invierea Mantuitorului ar fi doar un spectacol inutil daca ar exista reincarnare. Oare Dumnezeu a fost doar un fraier cand a venit pe pamant la creaturile lui cazute si stapanite de diavol, creaturi care nu au facut altceva decat sa-L batjocureasca si sa-L omoare cu moartea cea mai de rusine? Ce nevoie de jertfa de mantuire ar fi avut omul care oricum isi plateste pacatele in viata viitoare, in care poate nici nu va fi om. Tot pacatuind si platind din viata in viata, pana la urma se potoleste, scapa de framantari, se intelepteste si ajunge in Nirvana...adica marele nimic... In acest scenariul al reincarnarii, Hristos cu jertfa Sa ti se pare cumva ca joaca vreun rol? El nu schimba nimic, nu ajuta nimic... ciclurile vietii curg la fel. Hristos ramane doar un visator izolat in Palestina... Daca a fost atat de fraier, chiar sa fi fost Dumnezeu? Doamne iarta-ma pentru aceasta intrebare, dar am scris-o ca sa vezi cat este de incompatibila reincarnarea cu crestinismul. Biblia Il are in centru pe Hristos, ni-L vesteste ca Mesia prin nenumarate profetii, ne reda cuvantul Lui, viata Lui dedicata restabilirii omului la demnitatea pe care a avut-o dintru inceput ca fiinta dupa chipul Lui Dumnezeu, apoi lucrarea si invataturile apostolilor ce sporesc lucrarea Domnului cu omul, iar in final avem Apocalipsa care ne spune ca va fi o judecata finala, nicidecum vreo nirvana spre care ne-am idreptat de-a lungul unui sir nesfarsit de vieti. Fiecare viata insemnand judecata si pedeapsa celei anterioare, deci o judecata finala ar fi de-a dreptul nedreapta intrucat fiecare vietuitoare de pe pamant a platit totul in sirul vietuirilor sale pamantesti.

Biblia nu vorbeste despre reincarnare, dar fireste ca se poate specula pe marginea unor pasaje. Citeste cu atentie postul userului penticostalulmantuibil, e bine argumentat.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.08.2010, 12:23:39
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Te contrazic categoric,toate amanuntele despre reancarnare se gasesc in Biblie..si in scrierile gnostice..care e mai putin important daca sant sau nu recunoscute de biserica.Reancarnarea a existat si in crestinism recunoscuta pana la Justinian si Teodora...(imi scapa anul)..care au scoso din motive personale.Considerand lucrarea Domnului fundamentata pe logica...atunci sa-mi spuneti unde vedeti logica cu teologia ortodoxa..Unul se naste handicapat,altul rege,unul se naste in pustiu..altul are de toate toata viata fara sa faca nimic!!Unde e dreptatea...Nu vei sti sa pretuiesti binele daca nu vei cunoaste si raul..saracia si bogatia,..dispretul si pretuirea.
As vrea sa stiu si eu unde a scris in Biblie despre reincarnare chiar daca s-a sters de acolo.
Eu am citit in Biblie ca "Parintii maninca agurida iar la copii li se strepezesc dintii"
Mai scrie "Eu sunt un Dumnezeu gelos care binecuvantez pe cel drept ..."
Deci pentru faptele noastre si ale stramosilor nostri patimim sau suntem binecuvantati ,noi si copiii nostri.
Pe de alta parte Hristos ne-a dat posibilitatea sa ne imbunatatim pe noi si greselile neamului sa le rascumparam .
Prin reincarnare dam vina pe existente anterioare de care nu suntem raspunzatori.
Pe de alta parte omenirea nu a progresat de loc desi ar fi trebuit sa se intample asta daca ne raportam la teoria reincarnarii.
Dar crestinismul a dus la schimbarea in bine a societatii cel putin la inceputuri.
Nu inteleg de ce ar fi fost necesara reincarnarea .
Sfantul Pavel spune clar la Evrei deci orice urma de suspiciune a fost indepartata.

Last edited by anita; 03.08.2010 at 12:46:51.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credeti in reincarnare? Panthera Generalitati 265 11.01.2021 16:54:30
De ce se scrie iisus cu 2 i si nu cu un i annajanette Generalitati 234 12.08.2017 16:49:47
Reincarnare FlorinS Generalitati 48 04.01.2014 16:51:07
Autopsier -unde scrie in Biblie despre el ? elenavioletacocos Slujba inmormantarii 8 05.11.2012 01:48:09
Reîncarnare! AdeLlA Stiri, actualitati, anunturi 11 09.11.2008 12:55:05